Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:20:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mikroskop/kamera na USB  (Przeczytany 68957 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Marca 2013, 08:44:45 »
Znaczy tyle, ze płynna regulacja powiekszenia optycznego jest w zakresie 1x-3,7x. Potem juz tylko 54 razy.

Jak dla mnie to w zupełności wystarcza do robienia zdjęć monetom, choć oczywiście wolałbym go sprawdzić przed zakupem.

Jakoś nie wierze w płynne regulacje powiększenia optycznego w zakresach 10x-200x  i tym podobne.

Owszem może to być powiększenie cyfrowe,ale nie optyczne.

Jaka jest różnica to każdy użytkownik idiot aparatów do zdjęć wie.
jarek

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Marca 2013, 09:00:09 »
Też powoli dojrzewam do zakupu takiego ustrojstwa - skanowanie monet jakoś mi ,,nie leży"...
Na tej aukcji: http://allegro.pl/mikroskop-cyfrowy-celestron-2-mpix-usb-chorzow-i3079894371.html są podane bardzo ciekawe dane - pozwolę sobie wkleić je bezpośrednio w tym poście, aby w przyszłości ,,nie uciekły":

http://img822.imageshack.us/img822/2527/polej.jpg
Mikroskop/kamera na USB


Pozdrawiam
Piotr

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Marca 2013, 09:49:55 »
Czyli z opisu jasno wynika,ze optyczne powiększenie to tylko zafiksowane 40x oraz 150x.

Pozostałe powiekszenia uzyskuje sie na skutek oddalenia mikroskopu od obiektu. Czyli dokładnie to samo
co zrobiłem sobie za pomocą rurki pcv co opisałem powyżej.

Nawet odległość sie zgadza 10cm i pole widzenia odpowiadające trojakowi przy powiększeniu około 8x-10x.

Z oświadczenia dodam,ze warto jednak poszukać sprzętu z regulacja oświetlenia. Monetki są rożne z patyna albo bez. Ja muszę sie sporo nameczyc aby światło padało jak trzeba, robię to za pomocą delikatnego przesunięcia monety w osi poziomej ( moneta nie leży bezpośrednio na płaskim stole, ale umieszczam ja w lejku, przez co moge ja ustawiać w miarę potrzeby - mój patent ;) ).

Przy regulacji oświetlenia sprawa może być prostsza.
jarek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Marca 2013, 11:17:28 »
Dla porównania mój ostatni nabytek z WCNu
Pierwsze zdjęcie z WCN drugie moje z mikroskopu
jarek

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Marca 2013, 12:20:25 »
zdjęcie z Twojego mikroskopu starałem się "dostosować" w programie graficznym do zdjęcia z WCN (zmniejszenie, tonalnolść, duotone, unsharp mask) i w sumie wychodzi na to, ze szczegóły podobnie, przy czym wygląda na dość mocno nierówne oświetlenie:

budgie

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Marca 2013, 13:22:56 »
Moze to was zainteresuje, mikroskop z plynna regulacja powiekszenia i regulacja oswietlenia. Dodatkowo po dokonaniu kalibracji urzadzenia mozna dokonywac dokladnych pomiarow badanego przedmiotu .

http://www.warensortiment.de/technische-daten/usb-mikroskop-pce-mm200.htm

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Marca 2013, 18:00:15 »
Ale czy w ogóle są (w tych kategoriach cenowych, w jakich się na razie poruszamy) mikroskopy z regulacją oświetlenia inną niż "jaśniej - ciemniej"?
Wątpię. Za to duże szanse bym dawał temu, że sporo w kontekście równomierności oświetlenia zależy od egzemplarza - w końcu to chińska masówka. Delta Optical ma salony  w większych miastach Polski, może uda się wypróbować ewnetualnemu nabywcy kilka sztuk na miejscu i porównać rezultaty

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Marca 2013, 20:33:16 »
Tak jak ze sprzętem do astro proponuję ewentualnym nabywcom tylko sprzęt renomowanych firm.

Oczywiście nie mówię tutaj o Takahashi ( z resztą nie wiem czy produkują mikroskopy, ale
na pewno najlepsze na świecie refraktory ), ale np Bresser, Celestron. Obie znane i dobre firmy amerykańskie, - Bresser został wykupiony przez Meade.

Co do oświetlenia to na pewno nie ma mozliwości np wyłączenia częsci diód z jakiejś strony. Wątpię by jakikolwiek mikroskop usb to miał. Mówimy oczywiście o półce cenowej do 500-600 PLN.

Ale regulacja siły światła jak pisałem istnieje i na pewno by się przydała.

Co do mojego zdjęcia to jak Panowie zauważyli jedna część była oświetlona bardziej - to wynik właśnie delikatnego przekręcenia monetki w osi poziomej aby wyeliminować zbyt mocne światło padające na wprost monety.

Generalnie polecam taką zabawę jako inną formę rozrywki zamiast lustrzanki cyfrowej.


jarek

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Maja 2016, 21:27:25 »
Odkurzę temat bo zastanawiam się nad kupnem takowego mikroskopu :)
Rzecz to fajna, nikogo nie trzeba przekonywać a i w miarę przystępna cenowo bo za 150zł można mieć urządzonko powiększające aż 800x.
I tu właśnie leży miedziak pogrzebany. Bo na popularnym serwisie aukcyjnym jest tego od groma: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=pd&string=mikroskop%20usb&bmatch=base-relevance-ele-1-1-0516
Wstępnie wypatrzyłem taki: http://allegro.pl/mikroskop-cyfrowy-usb-przyblizenie-20x-800x-2mpx-i6201935145.html
Tylko zastanawiam się, czy obraz i powiększenie będzie przynajmniej takiej dobrej jakości/wielkości jak u qcho czy Prankstera?
Bo z tym powiększeniem 800x, czy 1600x to podejrzewam, że to jest powiększenie cyfrowe, czyli takie samo jak zrobię przybliżając twarz do ekranu.
Ktoś mógłby odświeżyć temat wypowiedzią popartą:
- modelem
- opinią na temat działania/niezawodności

Dzięki :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Maja 2016, 00:59:28 »
Ten stojak jest do niczego, praktycznie nie do użytku. Kupiłem toto kilka lat temu. Wciąż jest jak nowy, bo nie da się nic nim zrobić.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Maja 2016, 08:37:40 »
Kiedyś również stwierdziłem, że cena jest dla mnie do zaakceptowania - niestety leży na dnie szuflady i czeka na lepsze czasy, ponadto mam problem z oprogramowaniem ( nie mogę zapisać zdjęć ) a pomoc profesjonalisty od informatyki nic nie zmieniła  :(

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Maja 2016, 09:51:54 »
Tak jak już pisałem wcześniej. Największym problemem tego typu sprzętu jest zbyt duże powiększenie minimalne.
Aby uchwycić całą monetę trzeba szukać mikroskopu o minimalnym powiększeniu 3x.

Można oczywiście złapać monetkę z większej odległości przy użyciu większych powiększeń, ale to wymaga dodatkowego
sposobu na utrzymaniu mikroskopu w powietrzu i ustabilizowaniu obrazu.

Powiększenia rzędu 800x do niczego się nie przydadzą. Podejrzewam, że powyżej 300x takim urządzeniem ostrości już nie złapiemy.

Kiedyś podawałem taki przykład kompaktowego urządzenia, które portencjalnie możę spełniać wymagania numizmatyka:

http://deltaoptical.pl/kieszonkowy-mikroskop-cyfrowy-celestron-lcd,d2190.html

jarek

multikos

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Czerwca 2016, 14:59:57 »
Czy ktoś z Was nabył ten mikroskop z linku powyżej ? Czy rzeczywiście się sprawdza ? Z infomrmacji od producenta wynika, że pole widzenia dla średnicy 26 mm daje możliwość powiększenia jedynie o 2x, czy to nie za mało do robienia porządnych zdjeć?

"Pole widzenia w mikroskopie cyfrowym Celestron LCD zależy od powiększenia i wynosi
dla powiększenia 2x - 26 mm
dla powiększenia 37x - 14 mm
dla powiększenia 54x -  2,5 mm"

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Lipca 2016, 09:40:43 »
tu macie małą próbkę: https://www.youtube.com/watch?v=6kPIy3HSGBc - poprawiony
« Ostatnia zmiana: 24 Lipca 2016, 22:47:11 wysłana przez Pio86 »

multikos

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Lipca 2016, 17:09:25 »
Link nie działa...

 

R E K L A M A
aukcja monet