Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:09:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mikroskop/kamera na USB  (Przeczytany 68954 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #45 dnia: 07 Lutego 2018, 08:53:02 »

Byłbym wdzięczny za wiadomość, gdyby ktoś trafił na podobną zabawkę (lub ciut droższą) z w miarę płynną regulacją powiększenia lub jeśli będzie to regulacja skokowa, to żeby tych ostrych powiększeń było przynajmniej koło 10.

Zależy o ile droższą :-) i jakie parametry ma spełniać. Czy ma posiadać wbudowana kamerę, czy możliwość podłączenia jakiegoś urządzenia rejestrującego jak aparat, o jakich powiększeniach mówimy. Uważam, że sprzęt jest na tyle dostępny finansowo, więc warto zainwestować w coś bardziej trwałego, niż zabawki.
W odniesieniu do tej ,,rewelacji" czy Koledze nie pomylił się zakres powiększeń? - 700x?? w świetle odbitym? a jakim to sposobem? to powiększenia wykorzystywane w mikrobiologii dla światła przechodzącego, sam takie wykorzystuje w laboratorium :-) bynajmniej nie w odniesieniu do monet. Oczywiście powiększenie ,,cyfrowe" to całkiem cos innego zwłąszcza w odniesieniu do jakości obrazu...Sensowny zakres powiększeń dla monet to 20x - chyba że mówimy o badaniach metalograficznych struktury monety etc.
Problem, czy chcemy mieć mikroskop stacjonarny w domu czy przenośny. jakie zadania ma spełniać. Uważam,że mikroskop służyć może jedynie do obserwacji i analizy szczegółów monet, bądź bardzo drobnych zabiegów konserwatorskich, jak punktowe usuwanie nalotów, etc. Do wykonywania dobrej jakościowo dokumentacji poza niektórymi dosyć wyspecjalizowanymi się słabo nadaje. To kwestia kiepskiej jakości optyki, która nijak się ma do optyki wykorzystywanej w aparatach fotograficznych. Dlatego plastikowe zabawki z opisami ,,łapiącymi klienta" typu powiększenie 800X są jedynie zabawkami i jeśli nie mamy w domu potomstwa by taką zabawkę po pierwszych próbach mu przekazać do dalszego owocnego wykorzystania to szkoda pieniędzy :-) Powiększenie typu zoom zwłaszcza ,,płynne" wyciska z kieszeni dodatkowe złotówki.
Uważam, że nie najgorsza alternatywą (jeśli już kupujemy niskobudżetowy sprzęt) jest zakup polskiego bądź radzieckiego używanego stereoskopu w granicach 500-700 złotych ze skokową regulacją powiększenia. Temat jest rozległy i trudno jest omówić go w kilku zdaniach. Ale proszę pytać jeśli będę mógł pomóc w doborze stereoskopu to chętnie pomogę.
Ja prywatnie w domu wykorzystuję taką zabawkę (podobną)
https://www.ebay.pl/itm/Euromex-StereoBlue-Trino-Zoom-SB-1903-U-Schwenkarm-Mikroskop-Stereo/291558699086?hash=item43e240b04e:g:hoYAAOSwFnFV7fg6
chociaż sprowadzałem ja z USA i była dwukrotnie tańsza (cło jakoś ominąłem ;-)
I taki zestaw daje jakieś możliwości chociaż uważam, że aż taki do działań numizmatycznych konieczny nie jest. Wykorzystuję go w zasadzie w entomologii, a przy okazji wsadzę jakaś monetę pod obiektyw. Ważne że ma dużą przestrzeń roboczą i w zasadzie można wsadzić cała paletę ( nie ma stolika) i przesuwać ją pod obiektywem, a bardzo jest pomocna taka duża przestrzeń przy konserwacji monet, operowania delikatnymi narzędziami etc...
Natomiast do zastosowań ,,terenowych" czyli małe kompaktowe urządzenie na giełdy etc, to chyba wystarczy dobra lupa 10-20x :-)

« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 21:21:21 wysłana przez zenonmoj »

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Lutego 2018, 18:47:41 »
z takich dostępnych taniej niż za ok. 500 złotych, złożyć się zestawu nie uda.
Można w ten sposób, ale zooma niestety nie ma, nie uda się kupić mikroskopu z zoomem (jakimkolwiek) poniżej 500 złotych
mówię o czymś w miarę sensownym. Kamera ma znośną rozdzielczość, mikroskopy tej klasy są malutkie (mam coś podobnego tylko Nikona) niestety mikroskop ze stałym powiększeniem, kamerę wkładamy w gniazdo okularu
http://allegro.pl/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-stereolight-i7083338507.html
plus
http://allegro.pl/kamera-2-mpix-do-mikroskopu-i-teleskopu-chorzow-i6871826387.html
cenowo około 500 złotych za całość.
Szkoda, że nie wiedziałem kasowaliśmy (spisywaliśmy) w laboratorium mikroskopy stereoskopowe, polskie PZO, chyba 2 sztuki z tego co pamiętam i można było je nabyć w cenie złomu...czyli za powiedzmy kilkadziesiąt złotych. Konstrukcje całkiem dobre, zerknę jutro do magazynu, czy aby czegoś jeszcze nie ma, jeśli jest to dam znać i pozostała by Panu do zakupu kamera :-)
pozdrawiam
P.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #47 dnia: 12 Lutego 2018, 08:37:30 »
Przeoczyłem Pana odpowiedź :-) Ależ nie brzydzę się wziąć do ręki nawet plastikowej zabawki zwanej mikroskopem, by ją ocenić pod kątem przydatności, zresztą moje dzieci takie miały i chyba cały czas mają i powiem, że jak na potrzeby amatorskie to są znośne urządzenia. Postęp w dziedzinie wizualizacji obrazu to fakt, zapewne pojawi się i cos takiego, co będzie małym kompaktowym urządzeniem, o dobrych parametrach. To wcześniej czy później się wydarzy. Jeśli takie będą oczekiwania rynku. Tak jak z telefonami komórkowymi - ewolucja jest zauważalna :-) Moje podejście wynika z faktu iż posługuję się bardziej zaawansowanymi urządzeniami i mam odmienne wymagania od sprzętu. Oceniając obiektywnie potrzebny byłby sprzęt o powiększeniu circa do 90 x maksymalnie a zaczynając od 5x z wbudowana kamerą USB, płynnym zoomem. W niewysokiej cenie, to się może pokazać na rynku wkrótce.
 

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Mikroskop/kamera na USB
« Odpowiedź #48 dnia: 15 Lutego 2020, 23:05:26 »
W niewysokiej cenie, to się może pokazać na rynku wkrótce.

Czy coś się może pojawiło na rynku ?

 

R E K L A M A
aukcja monet