Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:29:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 3 grosze 1835 Wolne Miasto Kraków - moneta,numizmat czy może cos innego?  (Przeczytany 4754 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Na Allegro jeden z "wielkich"sprzedawców wystawił 3 grosze 1835  Wolne Miasto Kraków i spowodował tym gorącą dyskusję na kafejce:
http://allegro.onet.pl/phorum/read.php?f=274&i=186102&t=186102
Ostatecznie aukcja została zdjęta, ale w związku z tym mam pytanie do Szacownego Grona jak traktujecie takie "wynalazki".Jest to jeszcze moneta czy może numizmat,żeton,medalik czy coś innego.I jeszcze jedno jeżeli nie są to typowe monety to dlaczego osiągają tak kosmiczne ceny.W/w zanim została zdjęta przekroczyła 2 tyś.Co kieruje ludźmi żeby płacić duże pieniądze za prywatne projekty.Wszelkie opinie mile widziane.

maciekp

  • Gość
Moje zdanie cenne nie jest, bo mało jeszcze widziałem i mało wiem (w obszarze numizmatyki), ale osobiście trudno jest mi zrozumieć zdanie jednego dyskutanta, który wprost przyrównał ten wyrób menniczy do "dzisiejszych "dutków, dukatów" itp. Osobiście mam do nich wstręt, ale naprawdę dziwi mnie porównanie do nich owego "trojaka". Kolekcjonerstwo w XIX w. było bardzo elitarnym hobby i dzisiaj raczej przyjęło się szanować nawet wyroby Maynerta i uznawać je za coś wartościowego - nie można odmówić mu fantazji i obycia z polskim mennictwem, nawet jeżeli miewał też "wpadki" ze swoimi pomysłami. Poza tym oddają one dobrze klimat numizmatyki polskiej XIX w, jej specyficzny patriotyzm.

Co innego taki nawet dość ekscentryczny pomysł ze "spreparowaniem" trzygroszówki krakowskiej, a co innego dzisiejsza masówka bita na zlecenie kogo tylko popadnie przez firmy mennico-podobne dla ludzi, którym coraz bardziej kiczowate wyroby NBP przy zastraszającej obecnie mnogości emisji w ciągu roku to nadal za mało...
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2011, 22:51:45 wysłana przez maciekp »

 

R E K L A M A
aukcja monet