Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:49:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Praca licencjacka  (Przeczytany 7192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

e90

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Praca licencjacka
« dnia: 14 Lipca 2011, 20:17:23 »
Witajcie :)

w tym roku mam zamiar pisać licencjat na temat pieniędzy obiegających Litwę w latach 1915-1944, zastanawiam się w związku z tym, czy mogłabym liczyć na pomoc kogoś, kto dłużej siedzi w temacie? :) Ostatnio udało mi się znaleźć w litewskiej bibliotece narodowej parę publikacji w języku litewskim, jednak nie wszystkie interesujące mnie zagadnienia są w nich wystarczająco opisane.
Czy póki co ktoś z was byłby w stanie polecić mi jakieś artykuły/ksiażki nt. przebiegu inflacji w Niemczech w latach 1919-1923 oraz coś w temacie pieniędzy ober-ostu? (preferowałabym język polski, rosyjski lub litewski, angielskiego nie mam najlepszego, ale pewnie coś dam radę zrozumieć ;))

Gdyby byli jacyś zainteresowani, to przeskanowałam dwie książki z biblioteki litewskiej i mogę je udostępnić:
"Nepriklausomos Lietuvos pinigai" Jonas K. Karys, Nowy Jork 1953
"Pinigai Lietuvoje 1915-1944" Valdas Terleckas, Vilnius 1992

Zastanawiam się również, czy gdzieś można by znaleźć kursy walut z tego okresu?



Pozdrawiam serdecznie!
Ewa
« Ostatnia zmiana: 14 Lipca 2011, 20:20:30 wysłana przez e90 »

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lipca 2011, 22:49:40 »
Na początek raczej Cię nie zaskoczę, trochę podstawowych informacji:
http://chomikuj.pl/heniek151/1.+NUMIZMATYKA/LITWA
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

e90

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Lipca 2011, 23:11:31 »
Przeglądałam to już kiedyś. Katalog opisuje jedynie monety litewskie, z pominięciem monet z Litwą związanych. Od Augusta II przeskakuje od razu do Republiki Litewskiej, co mnie w żaden sposób nie urządza, bo przede wszystkim interesują mnie materiały nt. pieniędzy funkcjonujących na Litwie na chwilę przed końcem okupacji niemieckiej (konkretniej - pieniądze Mikołaja II, rosyjskie czasów wojny domowej, marki niemieckie oraz właśnie - ostruble i ostmarki). Na temat pieniędzy RL materiały już mam i sukcesywnie z nich korzystam :) Mimo to bardzo dziękuje za odpowiedź! :)

Ewa

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Lipca 2011, 23:30:03 »
Parę drobnych informacji, z jakimś poważniejszym opracowaniem w języku polskim chyba będzie problem:
http://banknoty.republika.pl/tereny_wschodnie1915_1918/historia_okupacja_ziem_wschodnich.htm
http://publikacje.m4n.pl/pubs.php?publication=08
Odrobina pewnie znajdzie się też w IV tomie katalogu kolekcji Lucowa.
Pozdrawiam,
Krzysiek

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lipca 2011, 08:57:09 »
Odrobina pewnie znajdzie się też w IV tomie katalogu kolekcji Lucowa.

Do zdobycia w Bibliotece Narodowej w Warszawie, istnieje możliwość zrobienia ksera do 25 stron:
http://alpha.bn.org.pl/search~S5*pol?/Xlucow&searchscope=5&SORT=D/Xlucow&searchscope=5&SORT=D&SUBKEY=lucow/1%2C6%2C6%2CB/frameset&FF=Xlucow&searchscope=5&SORT=D&2%2C2%2C
« Ostatnia zmiana: 15 Lipca 2011, 09:01:09 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lipca 2011, 14:24:22 »
W IV tomie Lucowa oczywiście tylko na temat emisji Reichskreditkassen i właściwie z grubsza to samo co w artykule Tomka Jaźwińskiego. Jeżeli bedzie potrzebny skan to mogę zrobić.
Pozdrawiam,
Krzysiek

e90

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lipca 2011, 17:04:37 »
Dziękuję serdecznie za odpowiedzi :) W najbliższym czasie będę i tak musiała na chwilę wrócić do Warszawy, więc z chęcią przejdę się do biblioteki i poczytam ;)


Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
Ewa

walus025

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Lipca 2011, 17:07:49 »
Warto zajrzeć do prasy branżowej np. do Biuletynu Numizmatycznego. Sam jak pisałem w tym roku skorzystałem z kilku artykułów właśnie z BN.

e90

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Lipca 2011, 20:31:35 »
Warto zajrzeć do prasy branżowej np. do Biuletynu Numizmatycznego. Sam jak pisałem w tym roku skorzystałem z kilku artykułów właśnie z BN.

Już trochę zaglądałam, póki co mam:
Biuletyn Numizmatyczny nr 7-8 1985 - ktoś mi na tym forum kiedyś polecił, przedrukowano tam streszczenie książki Jonasa K. Karysa Nepriklausomos Lietuvos pinigai (Pieniądze niepodległej Litwy), na końcu książki znajduje się jej skrót w języku angielskim
oraz
Mieczysław Rutkowski, Nowy środek płatniczy na Litwie, [w:] Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne nr 12, Kraków 1917

e90

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Września 2011, 11:29:53 »
Witajcie,

to jeszcze raz ja :) Czy ktoś mógłby polecić mi jakieś pozycje dotyczące pieniędzy rewolucyjnej Rosji (język dowolny)?


Pozdrawiam serdecznie,
Ewa :)

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Września 2011, 12:57:28 »
witam
trzeba pamietac, ze na chomiku sa dzialy poswiecone danym panstwom i to wlasnie w nich nalezy szukac jeszcze informacji.

jesli chodzi o pieniadz papierowy, to polecam pozycje: Орлов А.П. Бумажные денежные знаки в Беларуси: - Мн.: Минская фабрика цветной печати, 2008. - 696 с.: цв. ил. Тираж 3000 экз.

bardzo pieknie wydane wydanie opisujace rowniez wszelkie osty, marki, ruble carskie, kierenki, obligacje krazace rowniez na terenie litwy podczas I wojny swiatowej.


radze jeszcze pogrzebac w periodyku narodowego banku bialorusi pt. "Bankauski wiesnik", ktory mozna sciagnac ze strony banku.

pozdrawiam
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Września 2011, 14:20:04 »
Na początek warto zajrzeć tutaj:
http://banknotyrosji.republika.pl/index2.html


e90

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Praca licencjacka
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Września 2011, 22:20:02 »
Bardzo dziękuję za pomoc :) mam już wstępną bibliografię i większość pozycji na półce, więc pozostaje tylko zacząć czytać i pisać, pisać, pisać... ;)

Pozdrawiam serdecznie!
Ewa.

 

R E K L A M A
aukcja monet