Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 16:45:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalogowanie monet  (Przeczytany 4162 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dawidfz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Katalogowanie monet
« dnia: 29 Lipca 2011, 17:27:05 »
Witam

Mam ciekawy pomysł na stworzenie pewnej aplikacji internetowej dotyczącej monet.
Jak na razie gromadzę jedynie informacje.

Mam kilka pytań i byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś zechciał wesprzeć mnie swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

1. Jakie dane zapisujecie katalogując wasze zbiory.
2. Jak duże i szczegółowe zdjęcia monet wykonujecie.
3. Jakie macie modele hierarchii katalogów (kraj/mennica/..., rocznik/mennica/..., kraj/rocznik/... itp)
4. W jaki sposób chcielibyście wyszukiwać monety w katalogu.
5. Jak powinien wyglądać katalog monet dla osób, które poszukują informacji.

Sam zbieram monety i mam pewien pogląd na ten temat ale jest to zawsze spojrzenie subiektywne, więc byłbym wdzięczny za przedstawienie mi Waszego punktu widzenia.

Pozdrawiam

Dawi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 44
Odp: Katalogowanie monet
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Lipca 2011, 20:59:12 »
Witam
Życzę powodzenia w wytrwałości w tworzeniu takiego katalogu.
Mam nadzieję że się Panu uda i udostępni nam forumowiczą :)

1. Nazwa (czy jest to jakiś destrukt itp.) rok,nakład,cena za jaką ją nabyłem(dla mojej wiadomości)
stan monety (mniej więcej) oraz zdjęcia jeśli umieszczam w internecie :X
przykład : http://dawimonety.blogspot.com/
2. takie jakie jest dostępne na moim blogu numizmatycznym  http://dawimonety.blogspot.com/
3. na razie nie mam dużo monet . /kraj
lecz w przyszłości raczej /kraj/rok
4. hmmm może za pomocą opcji szukaj oraz paska bocznego w którym były by kraje potem roki itp.
5. ciężko powiedzieć :X


Zapraszam na mój blog numizmatyczny.
www.numista.pl

Dziękuję i Pozdrawiam
Dawi

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Katalogowanie monet
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Lipca 2011, 23:21:38 »
Cytuj
1. Jakie dane zapisujecie katalogując wasze zbiory.
- Władaca w moim przypadku Cesarz
- napis na monecie awersu i rewersu
- dokładny opis popiersia z awersu
- dokładny opis personifikacji z rewersu
- skrót mennicy wyst. na monecie wraz z dodatkami
- waga i średnica
- uwagi: np historia wędrówki monety, z jakiej kolekcji trafiła do mnie. Uwagi stanu monety, i inne ciekawostki z nią związane.

Cytuj
2. Jak duże i szczegółowe zdjęcia monet wykonujecie.
800x600 ale jeszcze nie mam znormalizowanych fotek.

Cytuj
3. Jakie macie modele hierarchii katalogów (kraj/mennica/..., rocznik/mennica/..., kraj/rocznik/... itp)
- tylko RIC, mennica, rocznik

Cytuj
4. W jaki sposób chcielibyście wyszukiwać monety w katalogu.
- metodą nr katalogowych z RIC (tom, mennica, nr)
- mennicą
- typem awersów
- inskrypcją aw/rew
- wagą/średnicą

Cytuj
5. Jak powinien wyglądać katalog monet dla osób, które poszukują informacji.

 intuicyjny i przejrzysty, bez dodatkowych grafik i ostrych kolorów.

Pozdrawiam
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Katalogowanie monet
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Sierpnia 2011, 00:51:31 »
1. Katalog powinien zawierać dane jak najpełniejsze, zobacz jakie informacje są na http://m4n.pl/monety, http://coinz.eu czy http://numismaster.com. Oczywiście powinien być osobny katalog dla różnych okresów. Inne dane są "zmienne" np. dla mojej kolekcji monet obiegowych XX wieku, a inne potrzebują kolekcjonerzy antyku. "Zmienne", czyli np. u mnie - dla monet wybijanych maszynowo, m.in. waga i średnica i średnica dla wszystkich egzemplarzy jest identyczna, a raczej w granicach normy, zatem te informacje nie muszą być w bazie powielane dla każdego rocznika monety, a wystarczy wydzielić tylko wybrane informacje (KM#, rok, nakład, cena?), a dane uniwersalne dla KM# trzymać w osobnej tabeli.

2. Mój aparat robi zdjęcia 4000x3000 pikseli, ale z reguły jak gdzieś wrzucam zdjęcia, to przeważnie w formacie 1000x750px.

3. Kraj/Okres/Emisja-seria/Nominał/Rok
Emisja-seria dla np. monet okolicznościowych bądź zmian wizerunku, np. dla Wielkiej Brytanii mam: monety przed systemu decymalnego, system decymalny (możliwe, że mam podział na wizerunki królowej, nie pamiętam), zmiana wizerunków w 2008

4. Coś w stylu Allegro. Możliwość przeglądania całych "kategorii", bądź filtrowanie danych po najróżniejszych kryteriach, łącznie z możliwością definiowania przedziałów (np. nie tylko nominał 1 zł, ale nominały od 1 do 5 zł; nie jeden rocznik, a monety z lat 1957-66).

5. Przejrzyście, najlepiej jeśli można by było wybierać (np. w panelu użytkownika, czy gdzieś w podręcznym miejscu) jakie dane się chce oglądać (pełne, tylko wybrane informacje).


W jakiej technologii planujesz to robić?
Robisz samą aplikację, czy wraz z wypełnieniem bazy danych?

dawidfz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Katalogowanie monet
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Sierpnia 2011, 10:07:11 »
Ogólnie rzecz biorąc w pracy posługuję php,perl,postgresql, a pracę magisterską piszę w JAVA.
Technologia zostanie wybrana na końcu ale naturalną koleją rzeczy jest fakt iż skłaniam się ku tym czterem, które podałem.
Możliwe, że skorzystam z bazy MySQL (więcej serwerów udostępnia tą bazę) ale postgresql w tym przypadku byłby wydajniejszy (niestety dostęny na płatnych serwerach).

Pozdrawiam

dawidfz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Katalogowanie monet
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sierpnia 2011, 10:50:34 »
Witam ponownie

Szukam jeszcze odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań, ale jest to opcja na rozmowę przez gg a nie forum.
Co więcej chodzi mi o osoby, które nie mają nic wspólnego z programowaniem - chodzi mi na razie o czyste podejście numizmatyczne bez naleciałości typu "jak to można zrobić".

Gdyby ktoś zechciał mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny.

Ps. Zaznaczam jednak, że aplikacja nie powstanie szybko - zakładam od 6 do 12 miesięcy (w zależności od dostępnego czasu).
moje gg: 997121 jestem przeważnie po 20:00.

Pozdrawiam
Dawid Pazowski

 

R E K L A M A
aukcja monet