Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:46:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 3 x "miseczka"  (Przeczytany 11860 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
3 x "miseczka"
« dnia: 15 Sierpnia 2011, 19:41:30 »
Witam.

Od dłuższego czasu posiadam w swojej kolekcji takie oto miseczki. Czy mogę prosić o identyfikację?

Pozdrawiam,

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: 3 x "miseczka"
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Sierpnia 2011, 19:45:10 »
Trzecia moneta

minimus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 98
Odp: 3 x "miseczka"
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpnia 2011, 23:08:37 »
Pierwsza moneta to bułgarskie naśladownictwo trachy Izaaka II bite w latach 1200 – 1202. Moneta ta różni się od oryginału pochodzącego z mennicy cesarskiej już na pierwszy rzut oka tym, że na prostokątnej ozodobie pasa widoczne jest 6 kropek – 4 w narożnikach i dwie w środku. Na orygiale nigdy nie ma takiego układu. Spotyka się najczęściej 5 kropek (4 w narożniku i jedna w środku).
Zdjęcie strony z cesarzem jest „do góry nogami”.

Druga moneta, na moje oko, bardziej odpowiada oficjalnemu biciu Izaaka II (1185 – 1195). Jednak według katalogu:
Petzlaff Vol. 2 Die Billon-Skyphaten während der „Latenischen Besetzung” von Byzanz 1204 – 1261
monety tego typu oficjalnego bicia mają berło krzyżowe ukazane za (z tyłu) ręki cesarza. Tu jest z przodu, więc naśladownictwo? Być może.
Jak widać z powyższych przykładów nie jest prosto odróżnić oficjalne bicie od naśladownictwa i zdania są w tym punkcie podzielone.

Trzecia moneta to trachy Manuela I Komnena (1143 – 1180) z mennicy w Konstantynopolu.
Pozdrawiam, Zbyszek


Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: 3 x "miseczka"
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpnia 2011, 11:35:16 »
Wielkie dzięki za pomoc w identyfikacji. Czytałem ten tekst z "letko" opadniętą szczęką.. :) Szacunek dla Pana wiedzy w tym temacie.

 

R E K L A M A
aukcja monet