Aktualności: Kalendarz TPZN na rok 2020 - konkurs na zdjęcia. LINK

• 21 Listopad 2019, 01:18:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Obyczaje pieniężne w czasach Stanisława Augusta  (Przeczytany 18266 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
Odp: Obyczaje pieniężne w czasach Stanisława Augusta
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Grudzień 2008, 00:07:38 »
Jeszcze pytania:

W tekście Kurantowskiego jest "stansiławsdor", natomiast tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanislasdor

oraz w innych miejsach internetu jest stanislasdor.

Która nazwa jest prawidłowa? Poza tym, ile ten s. ważył? W internecie spotkałem się z dwiema wagami 12,31 i 12,35

Wydawało mi się (ale może tylko wydawało...), że czerwony złoty (dukat) ważył ok. 3,5 g (3,49), więc na zdrowy rozum potrójny dukat powinien ważyć ok. 10,5 g. Czemu więc s. ważył prawie dwa gramy więcej, jak 3 i 1/2 dukata?
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Shiver

• Stały bywalec
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Grudzień 2008, 00:11:08 »
24 marca wybucha powstanie
19 kwietnia zostaje powołana nowa Komisja Skarbowa
3 maja Kościuszko wydaje polecenie wiadome...
13 maja kościuszkowcy przejmują mennicę
23 maja zostaje mianowana nowa Rada Mennicza
14 czerwca ogłoszono uniwersał o zmianie stopy menniczej wprowadzający półtora- i trzydukatówki
5 listopada Warszawa kapituluje
8 listopada mennica przerywa pracę

Tyle Kurnatowski i Terlecki. Pewnie gdzieś między dwiema przedostatnimi datami trzeba upchnąć bicie monet.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Shiver

• Stały bywalec
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Grudzień 2008, 00:17:10 »
Nazwa pochodzi wprost od imienia i przyrostka d'or (z francuskiego - ze złota) podobnie jak augustdor czy friedrichsdor, który równie dobrze moglibyśmy nazwać fryderyksdorem ;)

Monety te rzeczywiście są cięższe, ponieważ bito je ze złota gorszej próby (takie własnie uzyskano z przetopienia zebranego materiału). Dukaty - 23 karaty 7 grenów, półtora- i trzydukatówki - 20 karatów.

W tekście Kurantowskiego jest "stansiławsdor", natomiast tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanislasdor
oraz w innych miejsach internetu jest stanislasdor.

Która nazwa jest prawidłowa? Poza tym, ile ten s. ważył? W internecie spotkałem się z dwiema wagami 12,31 i 12,35

Wydawało mi się (ale może tylko wydawało...), że czerwony złoty (dukat) ważył ok. 3,5 g (3,49), więc na zdrowy rozum potrójny dukat powinien ważyć ok. 10,5 g. Czemu więc s. ważył prawie dwa gramy więcej, jak 3 i 1/2 dukata?
Pozdrawiam,
Krzysiek

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Grudzień 2008, 00:27:44 »
14 czerwca ogłoszono uniwersał o zmianie stopy menniczej wprowadzający półtora- i trzydukatówki

A gdzie można wyczytać, że to właśnie ten uniwersał wprowadził trzydukatowki, bo u Kurnatowskiego o tym ani słowa nie ma?
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Grudzień 2008, 00:31:04 »
Nazwa pochodzi wprost od imienia i przyrostka d'or (z francuskiego - ze złota) podobnie jak augustdor czy friedrichsdor, który równie dobrze moglibyśmy nazwać fryderyksdorem ;)

To ja bym jednak został przy stanislasdorze, bo dwujęzyczne złożenie wydaje mi się bardziej ryzykowne. A może wiadomo, jaka nazwa była w obiegu w epoce?

Monety te rzeczywiście są cięższe, ponieważ bito je ze złota gorszej próby

No tak, przegapiłem to. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Grudzień 2008, 00:40:14 »
Jeszcze ta waga...

Tutaj

http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=227

na samym dole jest zdjęcie tej trójdukatówki. Ale próba podana jest identyczna, jak przy dukacie, więc i waga po prostu potrojona. Czy to po prostu błąd autora, który skopiował próbę i pomnożył wagę? (Jako ignorant chcę się upewnić, czy nie ma aby dwóch odmian o różnej próbie)

Shiver

• Stały bywalec
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Grudzień 2008, 00:47:42 »
Uzupełniłem częściowo tabele w "Przyczynkach..."

Poszczególne uniwersały ukazywały się:
10 lutego 1766
15 marca 1787
14 czerwca 1794

A gdzie można wyczytać, że to właśnie ten uniwersał wprowadził trzydukatowki, bo u Kurnatowskiego o tym ani słowa nie ma?
Pozdrawiam,
Krzysiek

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Grudzień 2008, 13:09:47 »
Dziękuję za uzupełnienie tabel w Kurnatowskim.

Kiedy właściwie został wydany uniwersał o zmianie stopy menniczej? 14 czerwca czy 13 (jak jest na stronie 51: "Dnia 13 czerwca rada najwyższa narodowa ogłasza..."). Czy tekst tego uniwersału jest gdzieś łatwo dostępny, czy trzeba szukać w "Aktach powstania Kościuszki"?

Czy w tabeli ze stopą z roku 1766 wartość czerwonego złotego to równe 16 złotych, czy 16 z ułamkiem?

W tabeli ze stopą z 1794 jest z kolei w tej kwestii oczywista literówka (8 zamiast 18).

Czy na wszelki wypadek, ze względu właśnie na takie literówki, nie można Kurnatowskiego zeskanować? To chyba też mniej pracochłonne od przepisywania.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Grudzień 2008, 13:20:52 »
I kolejne pytanie:

na tej stronie 51 przy informacji o uniwersale (z 13 (!) czerwca) cytowany jest Zagórski, Dawne Monety Polskie. Czy to poprawne? Dotąd słyszałem tylko o "Dawnych monetach polskich..." Stronczynskiego i o "Monetach dawnej Polski" Zagórskiego. Tak przy okazji: czemu tytuł napisany jest wielkimi literami?

Shiver

• Stały bywalec
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Grudzień 2008, 18:17:13 »
Uniwersał względem bicia monety na stopę nowo ustanowioną. 13. Czerwca 1794.
Tekst ten mozna znaleźć u Zagórskiego* jednak nie ma w nim żadnych konkretów dotyczących bicia monet złotych, gdyż w tym zakresie stopa mennicza się nie zmieniła. Nigdzie nie znalazłem dokumentu, który określałby konkretne nominały, ich wagę itd. Zagórski podaje datę 13-go, Kurnatowski plącze się w zeznaniach, Terlecki konsekwentnie we wszystkich pracach podaje 14-go.
Gdzieś mi zaginął IV tom "Dziejów wewnętrznych.." Korzona - tam pewnie można jeszcze coś znaleźć. Volumina Legum (tom IX) obejmuje tylko okres do 1792 roku (tu można za to znaleźć inne interesujące rzeczy, np. płace).

Oryginalne dokumenty z tego okresu znajdują się w archiwum ks. Józefa Poniatowskiego AGAD, Bibliotece Czartoryskich w Krakowie (m.in. rękopisy Schroedera), rękopis Puscha znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Wartość dukata w 1766 16 złotych, 22 grosze i półtora szeląga.

Dlaczego taki tytuł Zagórskiego i dlaczego dużymi literami? Nie mam pojęcia... ja tylko przepisałem istniejący tekst ;)

* "Monety dawnej Polski jakoteż prowincyj i miast do niej niegdy należących, z trzech ostatnich wieków zebrane, uporządkowane i z przywiedzeniem źródeł historycznych opisane"
Pozdrawiam,
Krzysiek

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Grudzień 2008, 19:04:04 »
Wartość dukata w 1766 16 złotych, 22 grosze i półtora szeląga.

Czyli 16 i 3/4. Tak też podaje Korzon w II tomie na str. 197, ale zaznacza, że cały czas była w użyciu dawna rachuba 18 zł - 1 czerwony złoty i nawet skarb w swoich księgach prowadził dwoistą rachubę dawno/nową.

Na stronie 198 Korzon pisząc o uniwersale z 1794 roku podaje w przypisie datę dzienną 13 czerwca za 17 numerem Gazety Wolnej Warszawskiej.

Zmalazłem też informację o tych dziwnych tynfach po 38 groszy.Otóż był to skutek reformy w roku 1717, kiedy (Korzon II, 195): "sejm [...] oznaczył wartość tynfa na groszy 38 i utworzył 30-groszowy złoty z oznaczeniem stosunku do czerwonego złotego, czyli dukata jak 1 : 18.
Zdaje się, żó ów złoty nie był monetą realną, że mennica zawsze wybijała tynfy i szóstaki, że go używano tylko w rachubie"

A jeszcze większe dziwy (dla mnie) są dalej. Otóż na stronie 196 jest wzmiankowany uniwersał podskarbiego Teodora Wessla z 1761 roku i mowa jest w nim podobno o trzech kategoriach tynfów: rachowanych po 35 groszy, po 33 i po 30 oraz o kilkanastu (!) gatunkach imitowanych saskich tynfów po 15 groszy. Korzon pisze, że tylko "numizmatyk uczony" się w tym może rozeznać...

I jeszcze jedno. Pisząc o pasywach firm bankierskich po bankructwach 1793 roku ostatecznie policzonych przez Wspólną Komisję Trzech Dworów w latach 1801-1803, Korzon podaje, że suma policzona jest podług stopy 19 zł za 1 czerwony złoty. Kiedy ta stopa zaczęła obowiązywać?

Shiver

• Stały bywalec
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Grudzień 2008, 20:44:48 »
Okres saski jest chyba najbardziej pogięty ze wszystkich... ;)
Zacytuję fragment Żabińskiego:
 "Zajmując się polskim systemem monetarnym w czasach saskich, aby ustrzec się omyłek, należy zwracać baczną uwagę na konieczność rozróżnienia:
  • Speziestalera od Rechnungstalera, przy czym talar polski odpowiadał w zasadzie Speziestalerowi, choć pod koniec był od niego trochę gorszy; pogorszenie to było jednak nieznacznie większe, niż wynikało z wprowadzonej w okresie, w któym się pojawiło, stopy konwencyjnej w Saksonii;
  • złotego polskiego w srebrze i złotego polskiego w monecie miedzianej, a zarazem złotego polskiego w srebrze, zwanego w Gdańsku guldenem od guldena saskiego;
  • srebrnego grosza saskiego (równiego 1/32 Speziestalera lub 1/24 Rechnungstalera), srebrnego grosza polskiego (w tymfach, szóstakach, trojakach i półtorakach) od polskiego grosza miedzianego, równego 3 szelągom;
  • monet sasko-polskich od czysto polskich a tych ostatnich sprzed roku 1758 i po tym roku.
Na zakończenie przypomnieć należy, zwłaszcza w odniesieniu do tego okresu, że kiedy mowa o normach przewidzianych przez ordynacje mennicze, nie należy przez to rozumieć, że przy rzeczywistych emisjach przestrzegano pilnie tych przepisów. Z reguły występowały tu bowiem odchylenia, polegające na wypuszczaniu monety nieco gorszej niż przepisana nie mówiąc już o rażących fałszerstwach. Zwłaszcza dotkliwie dawało się we znaki fałszowanie monety na wielką skalę przez Prusaków.
 W praktyce pojawiały się także odmienne systemy liczenia. W Kętach i okolicach tego miasteczka liczono na złote górskie po 36 groszy polskich. Na tym terenie za podstawową jednostkę pieniężną został przyjęty tymf i on był uznawany za złotego, stając się zarazem podstawową jednostką obrachunkową w miejsce złotego polskiego równego 30 groszom miedzianym, a nie wybijanego w praktyce. Uniwersał z 1717 roku ustalił wartość tymfa na 38 groszy a złotego polskiego na 30 groszy w monecie miedzianej. Rachunek ten nie był jednak wygodny i wkrótce wartość tymfa obniżyła się na 36 groszy. Rachunek na złote górskie zniknął dopiero po 1820 roku odkąd ustaliła się ostatecznie na tym terenie rachuba w walucie wiedeńskiej."

Z. Żabiński "Systemy pieniężne na ziemiach polskich"
S. Estreicher "Wspomnienia Ambrożego Grabowskiego"
J. Putek "Miłościwe panny i krnąbrne chłopy włościany"
Z. Żabiński " O złotych górskich i o czeskich" BN 8/1977

Jeszcze odnośnie nazwy monet złotych. Kurnatowski w innym miejscu pisze:
Suwereny (półsuwereny) albo Stanisławd'ory (półstanisławd'ory) - pierwszej nazwy używali patryoci, drugiej rojaliści.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Grudzień 2008, 21:21:15 »
Jeszcze odnośnie nazwy monet złotych. Kurnatowski w innym miejscu pisze:
Suwereny (półsuwereny) albo Stanisławd'ory (półstanisławd'ory) - pierwszej nazwy używali patryoci, drugiej rojaliści.

Jako patryota będę więc odtąd mówił suweren. :-)

A czy Żabiński pisze coś, kiedy zaczęto te suwereny emitować? Wydaje mi się logiczne, że po 13 czerwca i ze złota, które Kościuszko rekwirował po kościołach, ale wolałbym mieć pewność.

A jak to jest z tą stopą 19 zł = 1 czerwony złoty? Może też pisze, kiedy dokładnie weszła?

R E K L A M A
aukcja monet