Paionia to mało znane i mało jak do tej pory poznane królestwo. Spróbuję jednakże nieco przybliżyć informacje na temat tego państewka. Jego dokładne granice są trudne do określenia, jednakże przyjmuje się, że obejmowało ono swym zasięgiem całą dolinę rzeki Vardar (Axius) i przyległe do niej tereny. Umiejscawiając to na teraźniejszej mapie, tereny te obejmują obecnie: niewielki pas wzdłuż północnej części greckiego regionu Macedonia, większość terytorium dzisiejszej Republiki Macedonii oraz niewielką część południowo-zachodniej Bułgarii. Sami mieszkańcy Paionii - Paionowie byli najprawdopodobniej pochodzenia tracko-illyryjskiego, chociaż istnieją również tezy że wywodzą się oni z Frygii, która prawdopodobnie założyła tam swoją kolonię. W wyniku perskiej inwazji w 490 r. p.n.e., plemiona które żyły wzdłuż rzeki Strymon (obecnie zachodnia Bułgaria) zostały na tyle osłabione, że dostały się pod kontrolę Tracji. W kolejnym wieku wzrost potęgi Macedonii zepchnął pozostałych Paionów na północ, a w 358 r. p.n.e. zostali oni pokonani przez Filipa II Macedońskiego i uzależnieni (król Aegis). Jednakże mimo tej klęski, ich własna dynastia panująca nie została obalona i nadal sprawowała władzę. Mniej więcej w roku 289 p.n.e. paioński król Audoleon otrzymał ateńskie obywatelstwo. Paionia znalazła się pod panowaniem rzymskim w 168 r. p.n.e. i została włączona do II i III dystryktów Prowincji Macedonii. Do roku 400 n.e. Paionowie całkowicie zatracili swoją tożsamość, a Paionia stała się jedynie pojęciem geograficznym.
Paionią rządzili królowie, których wybierały plemiona, a były to: Agrianes (Agriani i Agrii), Almopians, Laeaeans (Laeaei i Laiai), Derrones, Odomantes, Paeoplae, Doberes oraz Siropaiones.
Paeonia (Paionia) i tetradrachma króla Patrausa
Pierwsza stolicą państwa była Bylazora (obecnie Veles w Republice Macedonii), a później Stobi (obecnie Gradsko w Republice Macedonii).
Z punktu widzenia numizmatyki Paionia kojarzy się głównie z tetradrachmami królów Lycceiusa (356-340 p.n.e.) oraz Patrausa (340-315 p.n.e.). Niestety o obydwu tych władcach niewiele wiadomo. Monety te jako, że Paionia stała się wówczas de facto macedońskim wasalem, stylistycznie nawiązują do epoki hellenistycznej.
A to ustrzelona przeze mnie tetradrachma Patrausa:
Paeonia (Paionia) i tetradrachma króla Patrausa
Paeonia (Paionia) i tetradrachma króla Patrausa
Tetradrachma: srebro, waga: 12,56g, średnica 24 mm
Awers: Głowa Apolla w wieńcu, zwrócona w prawo
Rewers: napis ΠΑΤΡΑΟΥ (na monecie go nie widać ale powinien tam być - nie zmieścił się), Wojownik na koniu przebijający włócznią leżącego wrogiego wojownika, który próbuje bronić się za pomocą tarczy i włóczni. Najprawdopodobniej znajduje się na rewersie również monogram EW pod zadem i ogonem konia.
Numery referencyjne - prawdopodobnie:
Paeonian Hoard I, 377
SNG ANS 1031