Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:14:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka  (Przeczytany 27302 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« dnia: 02 Października 2011, 13:12:46 »
,,Półgrosz jak półgrosz" - myślałem oglądając niżej pokazaną monetkę. Wiadomo - koronny, oczywiście Aleksandra, nawet w niezłym stanie (wiem wiem - zaraz wpadnie Kolega Celtycki i napisze, że stan tragiczny VI / VII  ;)), ale coś mi nie dawało spokoju... Przewertowałem więc trochę literatury, trochę posiedziałem w internecie i okazało się, że nie natrafiłem na podobnego z krzyżem na koronie  ;D
Pytanie do Kolegów - spotkał ktoś z Was takiego cudaka? Czy mogła istnieć taka odmiana korony czy to raczej jakiś błąd menniczy?
Pozdrawiam
Piotr

http://img841.imageshack.us/img841/7233/alexandere.jpg
Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka


harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Października 2011, 15:05:46 »
Hmm :) Rzeczywiscie ciekawa sprawa. Zjechany to on i jest. Ale jak wytlumaczyc, ze sie "wyrostek" w koronie akurat rozklepal na krzyz?... Moznaby podejrzewac ew. fals z epoki - ale w danym momencie i przy danym stanie obiektu nie nasuwaja mi sie na pierwszy rzut oka dalsze podejrzane elementy. Mozliwe ze dokladna analiza metrologiczna posunelaby nas do przodu. Z tego co pamietam, nie sa rozrozniane odmiany katalogowe polgrosza koronnego Aleksandra (jest pare litewskich) :)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Października 2011, 19:10:25 »
Podstawowe dane nie odbiegają specjalnie od katalogowych: średnica 18 mm, waga 0,96 grama. Próby srebra nie określę  ;) ale półgrosz po delikatnym upuszczeniu na stół dźwięk ma przemiły dla ucha  :)

Poniżej zdjęcie z innym oświetleniem - myślę, że chyba minimalnie wyraźniejsze:

http://img26.imageshack.us/img26/2566/korona003.jpg
Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka

« Ostatnia zmiana: 02 Października 2011, 19:37:50 wysłana przez Piotr-p40 »

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Października 2011, 09:53:49 »
 Witam !
  Półgrosz jak najbardziej ok.Jest to po prostu rzadziej występująca odmiana z rozdzieloną środkową lilią w koronie.
 Pozdrawiam.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Października 2011, 20:07:14 »
Dzięki za wskazówkę - Vittorio napisz proszę, gdzie znalazłeś informacje o odmianach tych półgroszy i wrzuć jakieś linki lub skany.
Z tego co udało mi się wyszukać w internecie i dostępnych katalogach nie znalazłem nigdzie podziału półgroszy koronnych Aleksandra na odmiany.
Pozdrawiam

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Października 2011, 20:09:44 »
Wlasnie! Tez bym bardzo pozdrawial jakies odniesienia do literatury albo referencje katalogowe! Pozdrawiam  :)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Października 2011, 19:09:17 »
Witam !
 Półgroszki Aleksandra wciąż jeszcze czekają na solidniejsze opracowanie.Przez dawnych badaczy traktowane były po macoszemu,tak jak inne "popularesy" np piorunki.W efekcie, niejaki Emeryk Hutten-Czapski w swoim katalogu uważanym do dziś za  Biblię numizmatyczną,półgroszkowi Alexandra z rozetką (zamiast standardowego krzyżyka) rozpoczynjącą legendę otokową,nie dał żadnego stopnia rzadkości,nawet nędznej R ki.Tak więc wg Niego był to "populares",poz 202. Śmiech na sali,możnaby powiedzieć.Ciekaw jestem ile takich półgroszy widzieliście,chociażby na zdjęciu.
 Na chwilę obecną,najwięcej informacji w temacie półgroszków Alexa znajdziecie w" Monetach koronnych z drugiej połowy XV w (1447-1506)" autorstwa Stanisławy Kubiak.
 W ogóle jesli chodzi o badanie półgroszy jagielońskich, w ostatnich latach sprawy posunęły się nieco do przodu.Sporo na ten temat pisze się w BN.W ostanim numerze 2011/3 jest artykuł poświęcony chronologii bicia półgroszy Olbrachta.
 Pozdrawiam.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Października 2011, 21:42:17 »
Niestety okres Jagiellonów to ciągle ,,biała plama" w numizmatyce, przy monetach chociażby Zygmunta Starego i kolejnych władców temat jest ,,z grubsza" opanowany - są jakieś sensowne podziały na odmiany, typy, wersje interpunkcji i detale typu ,,zwisły" lub ,,podniesiony" koński ogon  :) Natomiast Jagiellonów jakoś nikt chyba nie lubił za bardzo, bo solidnych opracowań brak - a jak ktoś ruszał ten temat to zawsze ,,na szybko" i powielał utarte schematy...

Vittorio podziel się troszkę wiedzą i opisz w temacie troszkę odmiany tych półgroszy koronnych Aleksandra! Lub choć wrzuć skany z pozycji Pani Kubiak, którą przytaczasz (o ile oczywiście jest tam jakiś podział na odmiany).

Nie ukrywam, że z chęcią poszerzyłbym troszkę wiedzę na temat tych półgroszy - gdzie nie spojrzę zawsze jest: ,,Aleksander - półgrosz - jedna odmiana"...

Pozdrawiam

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Października 2011, 22:14:11 »
No to na początek podział półgroszy koronnych Aleksandra Jagiellończyka: orzeł z koroną i bez korony.
Był na ten temat artykuł w Przeglądzie Numizmatycznym 3/4 1999, autor Marek Jarosz

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Października 2011, 13:41:28 »
No i prosze, nagle czlowiek zauwaza, ze zostal z tylu za postepem nauki... Dzieki za cenne uwagi! (Ale do Czapskiego sam powinienem byl zajrzec, tylko ze mam go w innym apartamencie...)

Niestety okres Jagiellonów to ciągle ,,biała plama" w numizmatyce, przy monetach chociażby Zygmunta Starego i kolejnych władców temat jest ,,z grubsza" opanowany - są jakieś sensowne podziały na odmiany, typy, wersje interpunkcji i detale typu ,,zwisły" lub ,,podniesiony" koński ogon  :) Natomiast Jagiellonów jakoś nikt chyba nie lubił za bardzo, bo solidnych opracowań brak - a jak ktoś ruszał ten temat to zawsze ,,na szybko" i powielał utarte schematy...

Gwoli scislosci, Piotrze, sam zauwazasz, ze "poniektorych" lubiono: Zygmunta I Starego (jak i jego syna, Zygmunta Augusta) wciaz jeszcze zaliczamy do Jagiellonow: byl on przeciez mlodszym bratem obu poprzednich krolow - Jana Olbrachta i Aleksandra... Wszystkich ich zaliczamy do licznych (13!) dzieci Kazimierza Jagiellonczyka, z ktorych jeszcze najstarszy, Wladyslaw zostal krolem Czech i Wegier... Mozna powiedziec klan rodzinny pelen sukcesu!  ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Października 2011, 13:43:40 »
No to na początek podział półgroszy koronnych Aleksandra Jagiellończyka: orzeł z koroną i bez korony.
Był na ten temat artykuł w Przeglądzie Numizmatycznym 3/4 1999, autor Marek Jarosz

... ten bez korony to komunisci wymyslili...  8)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Października 2011, 17:01:28 »
,,Mea culpa" Harpsycho - oczywiście, że Zygmunt I Stary był Jagiellończykiem - chodziło mi w domyśle o ,,tych dawnych" Jagiellonów bez dat na monetach  ;) (wiem, że troszkę pogmatwane, ale wiecie o co mi chodzi...)
A klan rzeczywiście potężny i sukcesów pełen - w końcu nawet jeden z braci królów: Zygmunta I, Władysława II, Jana Olbrachta i Aleksandra został arcybiskupem gnieźnieńskim (Fryderyk) a drugi świętym (Kazimierz)  ;D

Ale nie rozwlekajmy tematu tą miłą dyskusją tylko poczekajmy na rozwój spraw związanych z odmianami półgroszy Aleksandra  ;D

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Października 2011, 18:47:42 »
chodziło mi w domyśle o ,,tych dawnych" Jagiellonów bez dat na monetach  ;) (wiem, że troszkę pogmatwane, ale wiecie o co mi chodzi...)

No bez przesady - jest przecież wciąż niedościgniona (i nieuaktualniona) praca prof. Stanisławy Kubiak "Monety pierwszych Jagiellonów", gdzie w sposób dokładny i solidny omówiono monety Władysława II Jagiełły i Władysława III Warneńczyka...

"Biała plama" to okres panowania Kazimierza IV Jagiellończyka oraz jego synów Jana I Olbrachta i Aleksandra Jagiellończyka - czyli lata 1444-1506.

DagonX 8)
« Ostatnia zmiana: 10 Października 2011, 18:50:34 wysłana przez DagonX »
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Października 2011, 19:08:51 »
I tu pozwolę się nie zgodzić - oczywiście nie sposób umniejszać zasług Pani Kubiak w opracowaniu monet Władysława Jagiełło - ale stwierdzenie ,,(...)w sposób dokładny(...)" to chyba przesada... To bardziej praca naukowa badająca geneaologię poszczególnych typów monet, ich wag, zawartości kruszcu, mennic, mincerzy itp., niż dokładny podział na odmiany według czynników innych niż typy korony czy znaki pod koroną... A gdzie podziały wersji napisów otokowych, znaków interpunkcyjnych, typów orłów itp.? Temat - rzeka...
Choć oczywiście zgadzam się, że to do dnia dzisiejszego praca ta to ,,podstawa" w temacie półgroszy W.J., natomiast niestety tylko podstawa - a przydałoby się rozwinięcie tematu...

Wbrew pozorom monety Kazimierza, Jana Olbrachta czy też Aleksandra nie są wcale dużo mniej ,,opracowane" niż monety Jagiełły - i mniej-więcej podzielone na odmiany wg. tych samych kryteriów, a że niestety w/w władcy panowali bardzo krótko, to odmian tych jest ilość znikoma  ;)

Takie jest przynajmniej moje zdanie, ale chętnie wysłucham innych  :D
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 10 Października 2011, 19:12:25 wysłana przez Piotr-p40 »

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Nietypowy półgrosz Alexandra Jagiellończyka
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Października 2011, 21:38:15 »
 Witam !
  Monety koronne z drugiej połowy XV w (1447-1506) znajdziecie w Wiadomościach Numizmatycznych z 1998 r,zeszyt 3-4,tam zostało opublikowane to opracowanie dr Kubiak.Jest tam typologia i metrologia monet Kazimierza Jagiellończyka,Jana Olbrachta i Aleksandra.Jeśli chodzi o półgrosze Aleksandra,autorka nie podzieliła ich na żadne typy i odmiany,wszystko wrzuciła do jednego worka.Jest wykaz znanych autorce legend otokowych awersu i rewersu,dane metrologiczne.
 Odnosnie artykułu w PN 3/4 1999 opisującego półgrosze z orłem w koronie i bez korony.Nie mam już tego numeru PN,ale kiedyś miałem.Z tego co pamiętam rzekomy półgrosz z orłem bez korony,to był....normalny półgrosz z orłem w koronie,żaden komunistyczny spisek .Tyle,że korona zaznaczona była w szczątkowej formie 3 ząbków.Jestem tego pewien tak na 99 %,ale niech robertino sprawdzi,chyba ma ten numer PN? Trzeba pamiętać,że korona na głowie orła u Aleksandrowych półgroszków przybiera rozmaite formy;od mocno rozbudowanej do bardzo prymitywnej zaznaczonej tylko 3 wypustkami.
 Pozdrawiam.

 

R E K L A M A
aukcja monet