Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:35:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Panowie Bracia - poznajmy się!  (Przeczytany 11848 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Panowie Bracia - poznajmy się!
« dnia: 03 Grudnia 2008, 10:27:47 »
Witajcie, :)

Gdybym miał krótko scharakteryzować swoje zainteresowania, powiedziałbym: przyroda. Mój świat zawsze kręcił się wokół niej i pomimo upływu lat, udało mi sie pozostać wiernym starym zamiłowaniom. Tak więc: ogrodnictwo, wędkarstwo, akwarystyka i podróże, z którymi poza fauną i florą łączy się poznanie innych kultur, innych potraw i przygody. Większość fascynujących wypraw odbyła się dotychczas na papierze, inne doszły do skutku, a te największe wciąż jeszcze przede mną.

Poza przyrodą, literatura. Pochłaniam masę książek, zarówno tych poważniejszych jak i czysto rozrywkowych. Interesuje mnie także pisarstwo, w które bawię się w domowych pieleszach, gdy tylko mam czas.

Monety... Otóż w tej dziedzinie jestem kompletnym laikiem... Liczę, że dzięki Wam to się przynajmniej częściowo zmieni, chociaż obawiam się, że moja niewiedza może być irytująca dla doświadczonych kolegów. Wiadomo, że głupie pytania denerwują, gdy się samemu zajmuje hermetycznymi zagadnieniami, a tu nagle słyszy "czy to okrągłe to moneta, czy żeton do pralni?" ;)

Wśród moich fascynacji nie wymieniłem jeszcze rzymskiego antyku. To on zmusił mnie do zakupu kilku monet (jakie to uczucie trzymać w ręku kawałek hsitorii z epoki, która nas interesuje, nie muszę Wam tłumaczyć). Są to: sestercja Trajana, denar Wespazjana, denar Luciusa D. Aureliana i bliżej nieokreślony Follis. Mam nadzieję, że niebawem będę miał przyjemność zaprezentować Wam mój skromny zbiór i dowiedzieć sie o nim coś więcej (zwłaszcza, czy to istotnie kawałek historii, a nie dzieło Zenka blacharza). Mam też sporo polskich monet z ubiegłego stulecia - a jedną nawet nieco starszą - które sprezentowała mi teściowa, ale to niejako na boku. Mnie interesuje Rzym, najchętniej pierwsze cztery wieki naszej ery. Gdyby ktoś mógł mi polecić stosowny katalog, byłbym wdzięczny.

Mam nadzieję na spędzeniu tu wielu interesujących chwil.

Gajusz

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudnia 2008, 11:13:36 »
Witaj,

Jeśli interesuje Cię Rzym, to zapraszam do czytania wątków poświęconych tym monetom u nas na forum. Z pewnością dowiesz się interesujących rzeczy. Co do katalogu to podstawowym dziełem jest RIC Roman Imperial Coinage (dam namiar na pdf)

Piszesz, że interesujesz się przyrodą :) może sprecyzujesz co wchodzi w dział ogrodnictwa, jakie rośliny?

Co do pytań, dawaj jak Ci serce dyktuje, odpowiemy bez grymaszenia i zdziwienia :)

Serdeczności,
Maciej
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudnia 2008, 20:32:26 »
Witam Panie Gajuszu bardzo serdecznie i zapraszam do aktywnego udziału w tworzeniu tego forum.
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudnia 2008, 23:51:59 »
Bardzo dziękuję za tak miłe przyjęcie :) Już czuję się tutaj jak w domu.

Roślinki w moim ogródku nie składają się z jakiś rzadkich czy unikatowych odmian. Mieszkam na obrzeżach Wiednia i chociaż są to rogatki, tęsknie do zieleni. Z tego względu za cel postawiłem sobie zrobić taki ogród, który będzie tętnił życiem, zachęcał do spaceru i stworzy zieloną oazę w betonowej pustyni. Ogródek jest niewielki, osiedlowy, ale cel mój udało się mi zrealizować (czasami przechodnie zatrzymują się i pokazują sobie coś palcem ;D ). Karłowate drzewa jabłoni i gruszka, wiśnia łótówka, węgierka i wybujała znacznie ponad osiedlowe przepisy czereśnia, tworzą nasz polski, wiejski sad. Oczywiście nie mogło zabraknąć również krzaczków porzeczek i agrestu. Moje ukochane i wyjątkowe miejsce mieści się w rogu ogrodu, gdzie znajduję się niewielki staw, obrośnięty dzikimi roślinami, krzewami derenia i leszczyny oraz łąką nawłoci. Pod krzewami plenią się polne kwiaty i dzika mięta, ba, jest i pokrzywa. Czasami można tam spotkać pogrążonego w śnie jeża - co zważywszy na otaczający moją "posesję" mur jest nie lada sukcesem i zadość uczynieniem ze strony zwierzaczka, pokonującego przeszkody. W części użytkowej znalazło się również miejsce na niewielki klomb kwiatowy i warzywnik - bez uprawy nie ma zabawy  :)
W domu (o czym wspominam Macieju nie bez powodu ;) ) mam kilka orchideei. Ale ten wycinek świata przyrody jest we władaniu mojej Pani i trudno powiedzieć mi o nich coś więcej. Jeżeli interesuje Cię jakie to odmiany, mogę zajrzeć do książki. Trzy spośród nich szykują się właśnie do kwitnięcia, jedna roślinka jest nowiutka ze sklepu, a jedna uważa, że robi dość żyjąc, i chwilowo ani myśli zakwitnąć...
Ps. z namiaru RIC chętnie skorzystam, co z niego zrozumiem to już inna sprawa.

Panie Lechu, wydaję mi się, że dopiero zaczynam dostrzegać bezkresność owego oceanu. Dotychczas nawet nie podejrzewałem jego istnienia. Pewną "strategię" kolekcjonerską mam, ale obawiam się, że zabrzmi głupio (czyt. jest głupia)... Dokładnie tak, jak Pan zasugerował, kuszą mnie monety, które mają związek bądź kojarzą mi się z pewnymi wydarzeniami, a częściej jeszcze z postaciami. Cudownie byłoby, czytając o którymś cezarze, móc dotknąć kawałka historii, monety bitej za jego życia. Dlatego chciałem sobie stworzyć plejadę cezarów, ułożyć ich chronologicznie... Ale wiem, że taki plan jest prześlizgnięciem się po wierzchołku góry lodowej - nie pomyślałem o różnych mennicach, nawet o nominałach (i z pewnością nadal nie zdaję sobie sprawy z wielu innych podziałów). Może jednak jest to pewien punkt wyjścia? A może nie - proszę śmiało ;)
Czy katalogi, które Pan polecił są napisane w języku angielskim? Nie upieram się przy polskim, ale może chociaż coś po niemiecku... Hm, może jest dostępne ich tłumaczenie - poszukam.
Za linki bardzo dziękuję, nie omieszkam się "rozejrzeć".

Mam nadzieję, że z czasem uda mi się wnieść coś do Forum. Na pewno będę tu częstym... tfu, nie gościem!, mieszkańcem.

Całej Trójce Panów chciałem raz jeszcze gorąco podziękować za tak ciepłe i życzliwe przyjecie ;D


Ps. Czy czasami mógłbym przez priva zasięgnąć porady, któregoś z Panów, dotyczącej sprzedawanej monety? Boję się nałapać podróbek, a zakładać w takim celu tematu chyba nie ma sensu? Obiecuję, że nie będę ciągle zatruwał spokoju :-X

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2008, 00:12:20 wysłana przez Gajusz »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudnia 2008, 00:26:50 »
Cytuj
mam kilka orchideei. Ale ten wycinek świata przyrody jest we władaniu mojej Pani i trudno powiedzieć mi o nich coś więcej. Jeżeli interesuje Cię jakie to odmiany, mogę zajrzeć do książki. Trzy spośród nich szykują się właśnie do kwitnięcia, jedna roślinka jest nowiutka ze sklepu, a jedna uważa, że robi dość żyjąc, i chwilowo ani myśli zakwitnąć...
Ps. z namiaru RIC chętnie skorzystam, co z niego zrozumiem to już inna sprawa.

Jak byś mógł zrobić fotki kwitnących phalaenopsis czy jakie tam posiadacie roślinki to z chęcią bym się im przyjrzał :)  Skąd kolega wie, że jestem maniakiem orchideii?  ;)

RIC (posłałem info na priv) to zbiór książek, od minimum 300 stron, jest w sumie 10 tomów z czego tom 4 składa się z trzech książek, a tom 5 z dwóch, więc jest tej literatury dosyć ciężka półka, po angielsku oczywiście. Z pewnością jest literatura niemiecka, ale nie szukałem i nie mam. Strony, które podał Pan Lech są znakomitym wstępem do zapoznania się z monetkami, zobaczysz jak się zmienia ich styl, jakie są nominały.

Cytuj
Czy czasami mógłbym przez priva zasięgnąć porady
postaram się odpowiedzieć :)
wolę publiczne zapytania o blaszki, wtedy możemy wszyscy czegoś się więcej dowiedzieć.
 

  
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudnia 2008, 10:25:09 »
Świetnie! Teraz naprawdę wiem od czego zacząć i czego się trzymać :D

Cytuj
Jak byś mógł zrobić fotki kwitnących phalaenopsis czy jakie tam posiadacie roślinki to z chęcią bym się im przyjrzał :)  Skąd kolega wie, że jestem maniakiem orchideii?  ;)

Z przyjemnością dostarczę fotki  ;) Rozglądnąłem się wcześniej nieco po Forum i trafiłem na taką informację w którymś poście ;)


Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Lutego 2009, 16:06:54 »
Powoli precyzują się moje zainteresowania i zawężają. Zamierzam się skoncentrować na pierwszych dwóch wiekach cesarstwa i powoli, powoluśku zbierać cezarów, tworząc sobie kolekcję z różnych nominałów. Ale i też monety biblijne bardzo mnie interesują :) W końcu dzięki poszukiwaniu informacji o Prutahah odnalazłem stare forum i po nitce do kłębku - znalazłem się tutaj ;)

A od wczoraj mam swój pierwszy egzemplarz ;D

Na starym forum jet niezwykle interesujący temat o monetach biblijnych założony - jeśli dobrze pamiętam -przez Pana Wojciecha B. Może mógłbym przenieść ten wątek na nowe Forum? Naprawdę warto. Czy autor tamtego tematu jest również obecny na naszym forum?

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Lutego 2009, 17:00:07 »
Cytuj
A od wczoraj mam swój pierwszy egzemplarz

To proszę się pochwalić.

Cytuj
Może mógłbym przenieść ten wątek na nowe Forum? Naprawdę warto.

Też przyłączam się do tej prośby.
Pamięć o Panu Wojtku jest ciągle obecna i to bardzo dobrze. Pasja z którą pisał jest ponadczasowa. Wielka szkoda, że niczego więcej już nie napisze...
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Lutego 2009, 19:00:53 »
Cytuj
Czy autor tamtego tematu jest również obecny na naszym forum?

Niedługo będzie rocznica śmierci naszego kolegi.
http://www.tpzn.fora.pl/sprawy-organizacyjne-tpzn,6/odszedl-nasz-przyjaciel-i-kolega-wojtek,526.html

Jak najbardziej możemy pociągnąć temat monet biblijnych :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Lutego 2009, 20:16:50 »
Ja bym jeszcze optował za przeniesieniem materiału Pana Wojtka na temat czyszczenia monet metodą elektrolizy (nie musi być na forum, może nawet lepiej na stronie http://artykuly.tpzn.pl/), wartościowa sprawa, bo bardzo dobrze pokazuje, że przez brak doświadczenia można monety po prostu zniszczyć...

Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Lutego 2009, 20:22:47 »
Niedługo będzie rocznica śmierci naszego kolegi.

To bardzo mi przykro, zupełnie jakbym sam znał Pana Wojtka. Z przyjemnością załączę jutro wątek o monetach biblijnych.

To proszę się pochwalić.

Bardzo chętnie :) Dołączę jej zdjęcie i to co o niej udało mi się dowiedzieć do "Monety Gajusza". Albo lepiej - po zastanowieniu - dołączę do wątku monet biblijnych - niech temat, który mnie zainspirował rozwija się.

Ja bym jeszcze optował za przeniesieniem materiału Pana Wojtka na temat czyszczenia monet metodą elektrolizy

A ja chętnie zapoznam się z tym materiałem. Na rynku jest sporo środków do czyszczenia monet. Ciekawi mnie ta sprawa. Zauważyłem, że jest to temat delikatny i chyba kontrowersyjny.
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2009, 20:42:07 wysłana przez Gajusz »

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Lutego 2009, 20:32:54 »
Materiał Pana Wojtka:
http://www.tpzn.fora.pl/artykuly,15/czyszczenie-monet-wykopkowych-elektroliza,109.html

...nie poznałem niestety Pana Wojtka, jestem na tym forum od czerwca zeszłego roku, pamiętam jak ruszył mnie ten post na cafe:
http://www.allegro.pl/phorum/read.php?f=274&i=117493&t=117493
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2009, 20:40:57 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Lutego 2009, 20:57:27 »
Cytuj
pamiętam jak ruszył mnie ten post na cafe:
Dostałem wiadomość od Córki Wojtka, na mail, wysłałem później informacje po znajomych i tak Magda (QuenMargot) napisała na allegro, każdy był wstrząśnięty, tym faktem. Dawno się z Magdą nie kontaktowałem, zapraszam na jej stronę o personifikacjach, jak również do odwiedzenia archiwalnego forum i przeczytania jej paru artykułów.

Cytuj
Na rynku jest sporo środków do czyszczenia monet
Monet się nie czyści! Zupełnie nie ma potrzeby czyszczenia blaszek które kupujemy w sklepach numizmatycznych, po pierwsze patyna to oznaka zdrowia :) piękna monety! Pamiętajmy moneta to nie pierścionek czy łańcuszek, który co jakiś czas się czyści...
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Lutego 2009, 06:41:41 »
Monet się nie czyści!
Czyli miałem rację, że temat ten jest "kontrowersyjny"... :P Dobrze wiedzieć ;)

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Panowie Bracia - poznajmy się!
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Lutego 2009, 10:44:34 »
Ludzie często mylnie traktują zbieraną monetę jak biżuterię. Takie przyzwyczajenie, że jak coś się błyszczy to ma niby mieć wartość. Wśród większego grona numizmatyków czyszczone monety obchodzone są szerokim łukiem, i obraźliwie mówi się na nie "klamka", błyszczą się jak przysłowiowe psie j... są maniacy zakochani w kolorowych wzorach patyn, na monetach IIRP, naprawdę te sreberka świetnie koloryzują. Antyczna patynka też na sreberkach ładnie się mieni, mam takie sreberko ze złotą delikatną niepowtarzalną patyną. Patynka do duch historii, to w niej cała wibracja historycznych epizodów z jej niepowtarzalnej wędrówki przez życia wielu kolekcjonerów a wcześniej zwykłych jak i niezwykłych ludzi epoki.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

 

R E K L A M A
aukcja monet