Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:59:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Denar sestrcji nie równy?  (Przeczytany 3686 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Denar sestrcji nie równy?
« dnia: 05 Grudnia 2008, 11:42:13 »
Wiem, że moje pytania mogą się wydać banalne dla zaawansowanych - nie tylko doświadczonych - numizmatyków, niemniej jednak ufam, iż skorzystają na nich inni początkujący. :)

Zastanawia mnie dominacja denara wśród rzymskich monet w domach aukcyjnych. Nie jestem długoletnim obserwatorem, a moje spostrzeżenia ograniczają się jedynie do austriackiego eBayu. Króluje tam niemal niepodzielnie denar, z rzadka towarzyszą mu sestercje (osiągające zasadniczo wyższe sumy od denarka), czasami pojawi się zmęczony minionymi wiekami as, czy uświetni aukcję słoneczny aureus. Nigdy natomiast nie spotkałem się z quinariusem czy semisem. Dlaczego?  Gubię się w spekulacjach...  :-\ Czy denar był najczęściej bitą monetą w imperium rzymskim?
Logicznie rzecz biorąc, to monety niższych nominałów powinny najliczniej doczekać naszych czasów. Nawet w skrzynce znalezionej przeze mnie na strychu była garść naszych powojennych groszaków - drobne nominały można rzucić w kąt, większe stara się człowiek spożytkować nim utracą wartość użytkową. A denar to srebro...

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Denar sestrcji nie równy?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Grudnia 2008, 23:24:22 »
ze starego forum

Za pomocą Jean-Claude Fredouille słownik Cywilizacji Rzymskiej, przeczytamy tam o monecie.

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od przydomka Junony Moneta (Junona doradczyni: Junona Napominająca), w jej świątyni na Kapitolu mieściła się mennica.
Początkowo funkcję pieniądza pełniło bydło, łacińska nazwa pieniądza pecunia wywodząca się od pecus (łac. bydło). Prawdopodobnie od V w przed Chr. wszedł w użycie pieniądz kruszcowy oparty na funcie rzymskim wagi 327,45g
przeskoczmy dalej, w okres II wojny punickiej.
Wprowadzony został denar (łac. denarius), stał się podstawową jednostką monetarną do III w. po Chr. Jego waga około 4,5g zaczęto również wybijać "wiktoriaty" srebrne monety o wadze około 3,4g Nazwa pochodzi od przedstawień Wiktorii wieńczącej tropajon, umieszczony na rewersie. Również w tym samym okresie II wojny punickiej pojawiły się złote monety zwane statery, wagi ok. 6,8g oraz półstarery czyli 3,4g.
Denar posiadał wartość 10 asów
Kwinar 5 asów
sesterc (bity w srebrze) 2,5 asa.
Od około 140 przed Chr. denar odpowiadał 16 asom.

Juliusz Cezar wprowadził zmiany w systemie menniczym.
Jednostka złota stanowił aureus mniej więcej 8,2 g wartość 25 denarów; srebrny denar 3,89g był wart 16 asów, a brązowy sesterc odpowiadał 4 asom.

August rozbudował zabawę monetarną dalej.
złota moneta aureus 7,79g odpowiada 25 denarom. Denar 3,89g odpowiadał 4 sestercom. Te ostatnie 27g wykonane z mosiądzu i odpowiadały 4 asom, a mosiężne dupondiusy 13,5 g warte były 2 asy.

As około 10,9g był bity z miedzi.
Od czasów Nerona stopniowo obniżano wagę monet, oraz dodawano miedzi do monet srebrnych (tak zwane chrzczenie monet). Gwałtowna dewaluacja monet srebrnych, jaka nastąpiła od czasów Sewera (II/III w n.e) spowodowała że monety przestały być pełnowartościowe. Zaprzestano bić denary wprowadzono do obiegu antoniniany, nominalnie odpowiadające 2 denarom. Aureusy spadły poniżej 3g za czasów Galiena.

Dioklecjan przeprowadził reformę monetarną w 294r chciał ustabilizować aureusy 5,45g wprowadził nową srebrną monetę argenteus około 3,41g i follis około 10g zawierający 5% srebra. Antoninian i denar były monetami brązowymi.

Konstantyn Wielki wprowadził reformę w 311r wprowadzając monetę złotą solidus 4,54g stanowiącą od tego czasu podstawową jednostkę złota w okresie późnego Cesarstwa, jak również w Cesarstwie Bizantyjskim.

To tak z grubsza, ponieważ jest to encyklopedyczna esencja, a wiadomo monety były bardzo płynne jeśli chodzi o wagi w różnych czasach cesarstwa. Polecam kupienie tego słowniczka.

zapraszam zobaczyć ten link o denominacji
http://ancientcoinsforeducation.org/content/view/81/98/
http://dougsmith.ancients.info/denom.html

Kolega Orpio dodał jeszcze
Tytułem uzupełnienia trochę rzadszych nominałów: Za Karakali wprowadzono nowy złoty nominał binio - o wartości dwóch aureusów. Polityka wprowadzania podwójnych nominałów (antoniniana, binio) była sposobem na ratowanie budżetu państwa kosztem wartości pieniądza.
Za Trajana Decjusza wprowadzono także podwójną sestercję.
W czasach reform Konstantyna I wprowadzono oprócz argentusa inne srebrne nominały: miliarens i silikwę - ale bite dość rzadko.


Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Denar sestrcji nie równy?
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Grudnia 2008, 09:28:18 »
Okey. Zawsze wydawało mi się, że podstawową jednostką była sestercja ;)
Fajnie, Macieju, że wkleiłeś historię denarka i towarzystwa. Zawsze będzie się można posiłkować tematem.

Czyli, z pewną umownością, można założyć, że kolekcja asów czy sestercji jest czymś rzadszym od kolekcji denarów (podkreślam słowo "umownością" :)).

 

R E K L A M A
aukcja monet