Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:21:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV  (Przeczytany 27358 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« dnia: 09 Listopada 2011, 16:08:58 »
Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,

miło mi powiadomić, że w końcu znalazłem wolny wieczór na dokończenie planu kolejnych, czwartych już, Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej, które odbędą się między 9 a 11 lutego 2012 r. Oto nasza propozycja:

9 lutego (od godz. 12.00 do 19.00, między modułami przerwa na obiad – od 14.30 do 15.00 – oraz dwie przerwy na kawę/herbatę):
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – 1 godz. wykładu + 15 min. dyskusji
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – 45 min. wprowadzenia teoretycznego + 45 min. ćwiczeń
10 lutego (od godz. 10.00 do 19.30, między modułami obiad – od 14.30 do 15.30 – oraz przerwy na kawę/herbatę):
- „Celne i podatkowe aspekty obrotu numizmatami antycznymi” – 1,5 godz. wykładu + 45 min. dyskusji
-  „Jowisz i Herkules na monetach rzymskich ” – 1,5 godz. wykładu + 45 min. dyskusji
- „Mennictwo prowincjonalne Mezji i Tracji” – 2 godz. prezentacji + 30 min. dyskusji
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – 1,5 godz. ćwiczeń
10 września (od godz. 10.00, ok. godz. 14.15 obiad i zakończenie warsztatów):
- „Antyczne fałszerstwa i naśladownictwa monet rzymskich” – 1,5 godz. + 30 min. dyskusji
- „Czyszczenie i konserwacja antycznych monet brązowych” – 30 min. wprowadzenia + 1,5 godz. ćwiczeń.

Charakterystyka:
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – moduł (przygotowany przez B. Awianowicza) obejmuje następujące zagadnienia: terminologia numizmatyczna, systemy wagowe i nominały greckie, początki pieniądza, ogólna charakterystyka mennictwa epoki archaicznej, klasycznej i hellenistycznej, rozwój legend i oznaczeń na monetach greckich, monety Persji Achemenidów oraz partyjskie, naśladownictwa monet (greckie, celtyckie i inne);
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” - moduł (przygotowany przez B. Awianowicza) poświęcony następującym zagadnieniom: początki mennictwa rzymskiego, rzymskie nominały czasów republiki i cesarstwa, ikonografia i rozwój legend na monetach republikańskich oraz cesarskich (również prowincjonalnych), moneta jako nośnik propagandy, kryzys wieku III, chrystianizacja mennictwa w wieku IV i V;
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – moduł (opracowany przez K. Jarzęckiego) poświęcony m.in. roli monety jako kontekstu dla innych obiektów archeologicznych oraz  innym obiektom (np. ceramice) jako  pomocy przy datowaniu monet; wykład obejmuje również informacje o najważniejszych znaleziskach monet w Polsce i na świecie;
- „Celne i podatkowe aspekty obrotu numizmatami antycznymi” – moduł (przygotowany przez P. Grońskiego) – wykład będzie obejmował prezentację podstawowych przepisów regulujących wywóz i wwóz monet antycznych na teren Rzeczypospolitej Polskiej, obrót numizmatami na terenie UE oraz poza obszarem celnym UE, a także zobowiązania podatkowe wynikające z obrotu numizmatami antycznymi;
- „Jowisz i Herkules na monetach rzymskich” – moduł (opracowany przez K. Jarzęckiego, B. Awianowicza i, mam nadzieję, T. Speiera) poświęcony ewolucji przedstawień najważniejszego z Trójcy Kapitolińskiej – Jowisza oraz jego syna Herkulesa od monet greckich, które inspirowały przedstawienia obydwu na niektórych monetach republikańskich, przez monety wczesnego cesarstwa aż po tetrarchię i początek panowania Konstantyna I;
- „Mennictwo prowincjonalne Mezji i Tracji” – moduł (przygotowany przez B. Awianowicza i J. Rakoczego) poświęcony mennictwu prowincji rzymskich zajmujących obszary dzisiejszej Bułgarii i Serbii, obszaru, który w czasach rzymskich był w dużym stopniu dwujęzyczny – grecko-łaciński; monety Mezji i Tracji bite przez takie ośrodki, jak: Augusta Trajana, Deultum, Hadrianopolis, Markianopolis, Serdyka i wiele innych, wyróżniają się bogactwem treści, ikonografii, a często też znakomitym poziomem wykonania;
- „Antyczne fałszerstwa i naśladownictwa monet rzymskich” – moduł (przygotowany przez B. Awianowicza) poświęcony najnowszym badaniom na temat genezy, zasięgu i funkcjonowania platerowanych denarów – tzw.  subaerati („z brązowym rdzeniem”) w okresie republiki i wczesnego cesarstwa, oraz tzw. denarów limesowych w okresie kryzysu imperium w III w.; część wykładu zostanie poświęcona również naśladownictwom rzymskich monet brązowych w I w. przed i po Chr. oraz naśladownictwom i fałszerstwom monet późnorzymskich;
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – moduł M. Kołyszki popularyzujący fachową wiedzę konserwatorską, jaką zastosowano m.in. do oczyszczania i zabezpieczania m.in. monet rzymskich ze skarbu w Ptolemais, oraz przynoszący praktyczne porady na temat rodzajów patyny, metod czyszczenia i konserwacji monet brązowych starożytnej Grecji i Rzymu, z których część będzie można zastosować w warunkach domowych.

Miejsce tradycyjne już, tj.:  Instytut Archeologii UMK, Szosa Bydgoska 44/48; 87-100 Toruń.

Warunki uczestnictwa:
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do 15 stycznia 2012 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 140 zł za całość, 100 zł za dwa dni lub 60 zł za udział w wybranych modułach w ramach jednego dnia (w cenę wliczony obiad i materiały). Studenci ponoszą 50 % kosztów, tj. 70 zł za trzy, 50 za dwa lub 30 za jeden dzień uczestnictwa.
Prosimy o wpłaty najpóźniej do 31 stycznia 2012 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe – numizmatyka antyczna”.

Zachęcam do dzielenia się uwagami oraz oczywiście do udziału!

Bartosz Awianowicz
 
« Ostatnia zmiana: 21 Stycznia 2017, 19:47:09 wysłana przez TomekP »

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Listopada 2011, 16:57:46 »
Tomku, ja również mam nadzieję, że wystąpisz po drugiej stronie stołu. W końcu warsztaty to warsztaty   :) Pozdrawiam wszystkich i zachęcam gorąco do spotkania! Paweł

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Listopada 2011, 09:17:30 »
Słowo się rzekło, więc będę minimum w opcji dwudniowej (10 - 11 lutego). Temat propagandowego motywu Jowisza i Herkulesa siedzi u mnie w głowie, więc wystarczy dorobić do tego jakąś prezentację i zabrać ze sobą kilka ciekawszych monet.
Kusi mnie jeszcze dzień pierwszy z modułem o czyszczeniu i konserwacji, gdyż jest to temat szczególnie cenny dla każdego miłośnika zzieleniałych blaszek. Pod wpływem ostatnich zajęć w toruńskiej pracowni, sam stworzyłem u siebie małe laboratorium chemiczne do konserwacji, ale w dalszym ciągu znam więcej pytań niż odpowiedzi w tej dziedzinie.

Do miłego zobaczenia :)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopada 2011, 11:48:56 »
Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,

proszę o informację, kto z Was wybiera się na IV edycję TWNA i zamierza nocować w hotelu "Polonia". Zamierzam negocjować niższą cenę dla większej grupy gości. Muszę jednak wiedzieć, ile osób owa grupa będzie liczyć...

Pozdrawiam

B.A.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopada 2011, 12:10:55 »
To ja się zgłaszam na opcję dwudniową (10-11 lutego), przyjechałbym do hotelu "Polonia" w czwartek wieczorem. Podobnie jak kol. Tomka bardzo kuszą mnie czwartkowe zajęcia, ale raczej będę musiał być tego dnia w pracy.
Pozdrawiam i do zobaczenia :)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Grudnia 2011, 21:36:54 »
Drodzy Koledzy, Szanowni Państwo,

wszystkim współorganizatorom, uczestnikom i sympatykom TWNA życzę pięknych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w nadchodzącym roku 2012 satysfakcji z życia i radości z dalszego poznawania numizmatyki antycznej!

B.A.


Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Grudnia 2011, 09:22:10 »
Dzięki serdeczne i wzajemnie życzę miłych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia  i pomyślności w przyszłym roku .
Janusz

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Grudnia 2011, 12:38:07 »
Wspłych Świąt i Wszystkiego najlepszego w 2012!!

oraz wspaniałych chwil przy Waszych monetkach i niewygasającej, gorącej pasji kolekcjonerskiej, wszystkim uczestnikom i sympatykom TWNA ... do zobaczenia w Toruniu!

Życzy

Andrzej 

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Stycznia 2012, 23:06:18 »
Drodzy koledzy, najbliższa edycja Warsztatów zbliża się wielkimi krokami. Wpadłem zatem na pomysł, aby uatrakcyjnić nasze zajęcia w punkcie prezentowanym przeze mnie. Pomyslałem, że w tym celu dobrze byloby zapoznać się z najbardziej frapującymi Was problemami. Prosze zatem o ewentualne przesyłanie takowych konkretnych problemów na moją skrzynkę prywatną. Pozwoli mi to precyzyjniej przygotować odpowiedzi na najbardziej nurtujące Was pytania. Pozdrawiam i do zobaczenia Paweł

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Stycznia 2012, 16:26:47 »
Salvete!

Ponieważ zgodnie z zapowiedzianymi terminami ciągle jeszcze pozostało kilka dni na ostateczną deklarację uczestnictwa, nie mogłem podać managerowi hotelu "Polonia" konkretnej liczby "warsztatowych" gości. Umówiłem się zatem, że uczestnicy TWNA będą rezerwować sobie miejsca indywidualnie, podając informację, że przyjeżdżają na "IV Warsztaty Numizmatyczne". Jeśli uczestników naszej imprezy będzie w "Polonii" 10 lub mniej, otrzymają 5% rabatu, jeśli więcej, rabat będzie wyższy.

Pozdrawiam - valete!

B.A.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Stycznia 2012, 16:35:42 »
Bartku, koledzy, informuję, że ja już zarezerwowałem sobie jedyneczkę w Hotelu Polonia. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że podobny krok uczynił kolega Tomanek :) Podałem również umówione hasło. Pozdrawiam! Paweł

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Stycznia 2012, 16:51:10 »
Bartku,
Melduję że rezerwacja w Polonii dokonana, przywiozę tego limesika i może coś się "douczę". Marek

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Stycznia 2012, 17:47:38 »
Salvete,

cieszę się niezmiernie. Mam nadzieję, że moje telefoniczno-mailowe ustalenia z "Polonią" będą wiążące i zapłacicie tym razem nieco mniej.

Tymczasem pozdrawiam serdecznie z Sofii (dawniej Ulpia Serdica  ;)), gdzie w najbliższych dniach będę się starał zaszczepiać ideę epigraficzno-numizmatycznych warsztatów...

B.A.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Stycznia 2012, 21:11:44 »
Witam,

Rezerwacja w Polonii dokonana. Także do rychłego zobaczenia Panowie!

Pozdrawiam,
Piotrek
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antyczje - edycja IV
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Stycznia 2012, 12:44:36 »
Witam,

Melduję uprzejmie, że zarezerwowałem w "Polonii" dwójkę, gdyż tym razem będę "sparowany" :)
Oczywiście podałem umówione hasło.

Do zobaczenia!
Przemek

 

R E K L A M A
aukcja monet