Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:08:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dlaczego taka cena?  (Przeczytany 7042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Dlaczego taka cena?
« dnia: 12 Listopada 2011, 18:52:07 »
Dzisiaj zakończyła się aukcja:
http://allegro.pl/talar-zygmunt-iii-waza-bydgoszcz-1623-i1912909311.html
Pomijając błędny opis, to na zdjęciach są dwa różne orty.
Na czym polega wyjątkowość któregokolwiek z tych ortów, że osiągnął ponad 1000 zł?
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Dlaczego taka cena?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Listopada 2011, 19:58:05 »
bo ktos uwierzył, że to talar ?
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

marmota18

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 181
  • TPZN - nr 54
Odp: Dlaczego taka cena?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Listopada 2011, 20:26:19 »
Nie sądzę żeby tyle osób nabrało się na błędny opis.
Wydaje mi się że ort z taką wersją herbu Sas ma u Kopickiego rzadkość R5 (nr 1279x), więc może należy iść tym tropem ;)
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2011, 20:29:56 wysłana przez marmota18 »
TPZN - nr 54

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Dlaczego taka cena?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Listopada 2011, 21:29:03 »
Jak dla mnie ktoś ostro wtopił  ;) według zdjęć to standardowy rocznik 1623 (Kop. 1279), więc nie dość że świadome wprowadzenie w błąd tytułem aukcji to jeszcze zdjęcie ,,główne" zupełnie inne niż te dotyczące monety. Aż żal mi kogoś, kto dał prawie 1200 zł za orta wartego 100 - 200 zł  - mam nadzieję, że będzie robił reklamację monety jako niezgodnej z opisem ;) W sumie wiem, że ,,cudowne" ceny to fenomen Allegro - ale za taki numer sprzedającego powinno się ostro napiętnować!  - czyli w przyszłości uważać na aukcje gościa: ,,adriaano102" !!!  >:(
Pozdrawiam
Piotr
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2011, 21:31:10 wysłana przez Piotr-p40 »

marmota18

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 181
  • TPZN - nr 54
Odp: Dlaczego taka cena?
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Listopada 2011, 21:54:56 »
Pisałem w tej sprawie do tego sprzedawcy i odpowiedział mi cyt" nie jestem znawca numizmatyki, a jeśli ktos zalicytował i chce kupić , to juz nic nie mogę zmienić w opisie aukcji". Może warto zgłosić naruszenie w tej sprawie choć nie wiem czy to coś da:-\

Napisałem w tej sprawie skargę do Allegro. Ale niech INNI ZROBIĄ TO SAMO. Przecież głównym CELEM STATUTOWYM TPZN jest ochrona kolekcjonerów przed nieuczciwymi praktykami, a z taką mamy tutaj do czynienia. :)
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2011, 23:59:06 wysłana przez marmota18 »
TPZN - nr 54

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Dlaczego taka cena?
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Listopada 2011, 00:57:11 »
Napisałem w tej sprawie skargę do Allegro. Ale niech INNI ZROBIĄ TO SAMO. Przecież głównym CELEM STATUTOWYM TPZN jest ochrona kolekcjonerów przed nieuczciwymi praktykami, a z taką mamy tutaj do czynienia. :)

Bardzo przepraszam, ze sie wtrace, ale TPZN nie ma czegos takiego, jak "GLOWNY CEL STATUTOWY". Mamy za to tzw. pryncypia ideowe, wsrod ktorych na pierwszym miejscu Statut wymienia "zwalczanie za pomocą wszystkiech legalnych środków przejawów wyzysku kolekcjonerów monet i innych środków płatniczych przez organizacje państwowe, jednostki gospodarcze i osoby prywatne."
Przy calym jednak szacunku - opisana w watku afera zwiazana byc moze z oszukancza sprzedaza okreslonego obiektu (w szczegoly nie wnikam) nie podpada jeszcze pod pojecie wyzysku!. Rownie dobrze moglibysmy w podobnym kontekscie postawic sobie za cel szukanie skutecznych sposobow ochrony kolekcjonerow przed kradzieza ich kolekcji...
Pojedyncze czyny karalne zwiazane z nielegalnymi transakcjami, czy tez ohydnym "kantowaniem" w ten czy inny sposob, nie podpadaja pod kategorie wyzysku, takiego jak go rozumie Statut. "Wyzysk" jakim go rozumie Statut jest zjawiskiem znacznie gorszym, bo perfidna, regularna, w pelni zaplanowana i niestety - w swietle tzw. "prawa" - takze w pelni legalna praktyka praktykowana przede wszystkim przez czynniki oficjalne. W tym kontekscie (rownie "legalna") dzialalnosc osob prywatnych - takich jak np. rozliczni handlarze zlomem na duza skale - ma przewaznie charakter zdecydowanie wtorny: nie byloby jej, gdyby nie zaistnialy sprzyjajace warunki w postaci polityki czynnikow oficjalnych...

Nie przymykamy oka na bezprawie i nieuczciwosc - i zdecydowanie te przejawy potepiamy. Ale rownoczesnie nie powinnismy tez mylic pojec - zwlaszcza powolujac sie na nasz Statut...  :)

Pozdrawiam!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Dlaczego taka cena?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Listopada 2011, 09:10:00 »
Raz miałem taką sytuację. Zwróciłem uwagę sprzedawcy, że sprzedaje szóstaka 1660 zamiast, jak on to opisał 1663 TLB R3. Ładnie mu wyjaśniłem, że takie szóstaki raczej nie istnieją i popełnia błąd w odczycie daty. Opisał mi, że on widzi rok 1663. To ja sobie powiedziałem - Nie! Śledziłem jego komentarze aż się pojawił ten za szóstaka. Napisałem do sprzedawcy co kupił. Nie odpisał. Wszyscy szczęśliwi... pewnie do czasu. Przynajmniej mam taką nadzieję. Ja bym nie pisał do sprzedającego, on nie ma żadnego interesu, że bronić praw kupującego. Do niego trzeba pisać a jak nie będzie chciał to trudno - jego strata.
« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2011, 09:13:47 wysłana przez Optimus_Prime »

marmota18

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 181
  • TPZN - nr 54
Odp: Dlaczego taka cena?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopada 2011, 18:14:27 »
Napisałem w tej sprawie skargę do Allegro. Ale niech INNI ZROBIĄ TO SAMO. Przecież głównym CELEM STATUTOWYM TPZN jest ochrona kolekcjonerów przed nieuczciwymi praktykami, a z taką mamy tutaj do czynienia. :)

Bardzo przepraszam, ze sie wtrace, ale TPZN nie ma czegos takiego, jak "GLOWNY CEL STATUTOWY". Mamy za to tzw. pryncypia ideowe, wsrod ktorych na pierwszym miejscu Statut wymienia "zwalczanie za pomocą wszystkiech legalnych środków przejawów wyzysku kolekcjonerów monet i innych środków płatniczych przez organizacje państwowe, jednostki gospodarcze i osoby prywatne."
Przy calym jednak szacunku - opisana w watku afera zwiazana byc moze z oszukancza sprzedaza okreslonego obiektu (w szczegoly nie wnikam) nie podpada jeszcze pod pojecie wyzysku!. Rownie dobrze moglibysmy w podobnym kontekscie postawic sobie za cel szukanie skutecznych sposobow ochrony kolekcjonerow przed kradzieza ich kolekcji...
Pojedyncze czyny karalne zwiazane z nielegalnymi transakcjami, czy tez ohydnym "kantowaniem" w ten czy inny sposob, nie podpadaja pod kategorie wyzysku, takiego jak go rozumie Statut. "Wyzysk" jakim go rozumie Statut jest zjawiskiem znacznie gorszym, bo perfidna, regularna, w pelni zaplanowana i niestety - w swietle tzw. "prawa" - takze w pelni legalna praktyka praktykowana przede wszystkim przez czynniki oficjalne. W tym kontekscie (rownie "legalna") dzialalnosc osob prywatnych - takich jak np. rozliczni handlarze zlomem na duza skale - ma przewaznie charakter zdecydowanie wtorny: nie byloby jej, gdyby nie zaistnialy sprzyjajace warunki w postaci polityki czynnikow oficjalnych...

Nie przymykamy oka na bezprawie i nieuczciwosc - i zdecydowanie te przejawy potepiamy. Ale rownoczesnie nie powinnismy tez mylic pojec - zwlaszcza powolujac sie na nasz Statut...  :)

Pozdrawiam!


Marek



Dziękuję Koledze ze tak szczegółową wykładnie statutu. Moja interpretacja terminu "wyzysk" wynikała z brzmienia zdania drugiego omawianego przez nas artykułu a mianowicie zwrotu "w pierwszej linii". Sądziłem po tym, iż treść art. ten ma charakter przykładowy, a termin "wyzysk" należy rozumieć szeroko. ;)

Od pewnego czasu śledzą poczynania na serwisie aukcyjnym i muszę przyznać, że tym razem mnie poniosło. Niemniej jednak dalej sądzę, iż takie działania nieuczciwych sprzedawców powinny wywołać zdecydowane reakcje.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2011, 19:40:01 wysłana przez marmota18 »
TPZN - nr 54

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Dlaczego taka cena?
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Listopada 2011, 19:04:18 »
Jest oczywistym prawem Kolegi dobierac sobie takie "metody praktycznego wcielania w życie i propagowania pryncypiów TPZN" jakie wydaja Mu sie najbardziej adekwatne. I merytorycznie nie mozna naturalnie protestom przeciw nieuczciwym praktykom handlowym nic zarzucic. Komentarz moj mial na wzgledzie wylacznie zwrocenie uwagi na fakt, ze praktyki tego typu nie moga znalezc sie w centrum uwagi powaznego przeciez Towarzystwa - ich negatywny wydzwiek moralny jest zbyt oczywisty, aby trzeba bylo kogos przekonywac o koniecznosci ich zwalczania - a z kolei TPZN nie dysponuje logistyka ktora pozwolilaby nam np. wspomoc organy scigania przy walce z okreslonymi przejawami przestepczosci... Z kolei "wyzysk" taki jak go rozumielismy przy formulowaniu zasadniczych pryncypiow ideowych znakomicie moze byc zwalczany przy pomocy dostepnych nam srodkow, a mianowicie: uswiadamiania, informowania, propagowania i pietnowania ;)

Pozdrawiam!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet