Ogólnie o numizmatyce > Artykuły i porady

Valentin Marchev, Robert Wachter Catalogue of the Late Byzantine Coins

(1/2) > >>

minimus:
Witam.
   Kilka dni temu dotarła do mnie książka Valentina Marcheva i Roberta Wachtera „Catalogue of the Late Byzantine Coins 1081 – 1453” tom I obejmujący lata 1081 – 1261. Jest to „nówka” wydana w październiku bieżącego roku. Obejmuje on cesarskie monety bizantyjskie od Aleksego I do Aleksego IV (1081 – 1204), monety Izaaka Komnena z Cypru, bułgarskie i łacińskie naśladownictwa, monety Thessaloniki i Epiru. Katalog wydany został przez kolekcjonerów i dla kolekcjonerów. Zamierzeniem autorów było opracowanie wszystkich znanych monet z tego okresu. Nie jest to więc opis kolekcji, a raczej korpus monet.
   Ponieważ w okresie późnego Bizancjum wiele wydawanych monet, a szczególnie monety miseczkowe, są mało czytelne i żeby zrozumieć wyobrażenia i napisy konieczne jest w wielu przypadkach porównanie kilku ładniej wybitych egzemplarzy, autorzy zaopatrzyli swój katalog w rysunki monet. Zdjęcia są nieliczne i dokumentują tylko pojedyncze egzemplarze. Dzięki rysunkom, zdaniem autorów katalogu, łatwiej jest rozpoznać posiadane egzemplarze niż przez porównanie ich ze słabo czytelnymi zdjęciami. W pewnym stopniu można się z tym zgodzić o ile jakość zdjęć lub czytelność monet jest słaba. W posiadaniu autora jest np. publikacja skarbu miseczek XIII wiecznych z Petrich, gdzie jakość zdjęć jest tak słaba, że korzystanie z tej publikacji jest utrudnione. Z drugiej strony jest też np. katalog DOC, gdzie jakość zdjęć jest doskonała. Zdjęcia ułatwiają też rozpoznanie falsyfikatów, które licznie pojawiają się wśród monet złotych i srebrnych. Oprócz rysunku dobrze więc byłoby zamieścić również, dla porównania, zdjęcie opisywanej monety.
   Rzeczą bezcenną dla kolekcjonerów jest natomiast podanie aktualnej skali rzadkości publikowanych monet. Jest to skala 5-stopniowa, bazująca na obserwacji częstości występowania monet na rynku numizmatycznym. Opis stopni rzadkości jest następujący:
1 – monety zawsze oferowane na rynku, dostępne w dużych ilościach,
2 – relatywnie liczne, regularnie oferowane na rynku, chociaż od czasu do czasu mogą wystąpić trudności w ich nabyciu,
3 – relatywnie rzadkie, okresowo pojawiające się na rynku w ilościach jednej do kilku rocznie,
4 – rzadsze egzemplarze, nieczęsto pojawiające się na rynku, najczęściej raz na dwa – trzy lata,
5 – ekstremalnie rzadkie i unikalne egzemplarze, znane tylko z dużych publicznych i prywatnych kolekcji, które zwykle nie pojawiają się na światowym rynku numizmatycznym, lub pojawiają się raz na dekadę.
   Porównując rzadkość monet w omawianym katalogu z rzadkością określoną w Sear’ze 5-stopniowa skala jest na pewno dokładniejsza i rzeczywiście oddaje to, co aktualnie widać na rynku numizmatycznym. Np. półtetarteron nr Sear 1934 określony u Seara jako ekstremalnie rzadki pojawił się w ostatnich latach kilkakrotnie (w tym 1 trafił do mojej kolekcji). U Marcheva – Wachtera ma on stopień rzadkości 2.
   Zdarzają się też sytuacje odwrotne: monety relatywnie rzadkie wycenione są u Sear’a zbyt nisko. Przypadek ten jest najczęstszy wśród bilonowych miseczek np. Sear nr 2033 wyceniony u tego autora na 6-12 GBP znany jest z tylko kilku egzemplarzy. Katalog Marcheva-Wachtera może więc być nieocenioną pomocą dla kolekcjonera w wyszukiwaniu w ofercie rynkowej niedoszacowanych typów monet i uzupełniania własnej kolekcji za niezbyt duże pieniądze.
   Podsumowując jest to na pewno pozycja cenna dla każdego kolekcjonera monet tego okresu, warta posiadania. W II tomie (jeszcze nie wydanym) obejmującym bardzo rzadkie i cenne monety późnego Bizancjum z lat 1261 – 1453 przydałoby się trochę więcej zdjęć ze względu na ilość falsów zalewających rynek numizmatyczny. I na koniec kilka zdjęć omawianej pozycji, publikowanych za zgodą Valentina Marcheva:

Valentin Marchev, Robert Wachter Catalogue of the Late Byzantine Coins

Valentin Marchev, Robert Wachter Catalogue of the Late Byzantine Coins

Valentin Marchev, Robert Wachter Catalogue of the Late Byzantine Coins

Valentin Marchev, Robert Wachter Catalogue of the Late Byzantine Coins

Valentin Marchev, Robert Wachter Catalogue of the Late Byzantine Coins

Pozdrowienia,
Zbyszek

leischke:
Proszę jeszcze napisać jaka jest cena tej pozycji, czy i w jaki sposób można ją nabyć ?

vertigo:
Też mnie zainteresowała ta pozycja.

Stąd wynikałoby, że cena to 120 euro:

http://www.orthodoxcoins.com/books/catalogue-of-late-byzantine-coins-vol1/

minimus:
Aktualnie jeden egzemplarz tej książki jest do nabycia u Plamena Patcheva za 100 euro. Jego email: plamm2002@yahoo.com
Człowiek jest godny zaufania. Kupowałem już u niego literaturę.
Pozdrawiam,
Zbyszek

DagonX:
Coś wiadomo w sprawie wydania II tomu, ewentualnie wznowienia I?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej