Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:46:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: monety swist@k87  (Przeczytany 45533 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #60 dnia: 10 Listopada 2012, 17:22:48 »
Proszę o pomoc z następną monetą

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #61 dnia: 11 Listopada 2012, 10:52:28 »
dorzucę jeszcze jedną

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #62 dnia: 11 Listopada 2012, 20:48:31 »
Na górze:
1 rupia nepalska z 1975 roku upamiętniająca Międzynarodowy Rok Kobiet.
http://www.omnicoin.com/viewcoin/979666
http://en.numista.com/catalogue/pieces9689.html
Aktualnie dostępna na ebayu: TUTAJ

Na dole:
25 pul (1/4 afgani) z 1978 roku.
http://en.numista.com/catalogue/pieces22488.html

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #63 dnia: 25 Listopada 2012, 11:45:31 »
Witam. Mam problem z tymi monetkami
« Ostatnia zmiana: 25 Listopada 2012, 13:10:53 wysłana przez swist@k87 »

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #64 dnia: 02 Grudnia 2012, 16:01:51 »
Oprócz monet dodam jeszcze banknoty

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #65 dnia: 03 Grudnia 2012, 00:47:30 »
Swistaku nie irytuj sie!

Pierwsza monetka to nie zadna Mongolia, tylko 50 Tschon z Korei Polnocnej - emisja bita od 1964 (ten tu jest akurat z 1978).
Druga monetka to 25 tzw. frankow CFA - emisji z 1997. Frank CFA jest emitowana przez Banque Centrale des États de l'Afrique de l'Ouest (BCEAO) wspolna waluta szeregu bylych francuskich kolonii: Beninu, Burkina Faso, Wybrzeza Kosci Sloniowej, Gwinei Bissau, Mali, Nigeru, Senegalu i Togo.
Natomiast banknoty pochodza z Laosu - sa to  5 i 50 Kip z serii wyemitowanej w 1979.
Niestety wciaz jeszcze nie jestem w moim apartamencie i nie moge siegnac do katalogow, aby podac dokladniejsze referencje. Ale w danym przypadku nie ma to jakiegos drastycznego znaczenia.

Pozdrawiam!

Marek
« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2012, 00:50:59 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Grudnia 2012, 19:49:17 »
To teraz czas na banknoty

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Grudnia 2012, 01:38:22 »
...a dziekuje kto powie???...

Pierwszy to specyficzny bon towarowy Brytyjskich Sil Zbrojnych. Armia angielska emitowala takie bony na swoje wewnetrzne potrzeby (np. dla dokonywania zakupow w kantynach...) w latach 1946 - 72. Mialy nominaly miedzy 3 pensy a 5 funtow. Ten akurat pochodzi z 6 i ostatniej emisji z 1972 i ma nominal "5 nowych pensow" (bo akurat UK porzucilo swoj uswiecony tradycja system podzialu monetarnego na korzysc systemu dziesietnego: 1 funt = 100 nowych pensow). Nie jest to moze i wzor zbyt ladny, ale ma na pewno swoj militarny charme... W dobrze zaopatrzonych sklepach numizmatycznych banknot taki za przecietnie ok. 3 € zawzdy nabyc zdolasz...

Drugi to znowu Korea Polnocna - 5 Won z 1978; emisja skatalogowana jako P.19c. Taki juz w stanie bankowym za ok. 1,5 € nabyc zdolasz...  8) 8) 8)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #68 dnia: 05 Grudnia 2012, 06:23:57 »
Oprócz zwykłych podziękowań należy się Panu jak jak i innym kolegą którzy udzielają się w moich wątkach wielki szacunek za posiadaną wiedzę oraz chęć pomocy innym :)

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #69 dnia: 05 Grudnia 2012, 17:53:33 »
Jeśli kto może proszę o dalszą pomoc

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Grudnia 2012, 00:45:55 »
Oprócz zwykłych podziękowań należy się Panu jak jak i innym kolegą którzy udzielają się w moich wątkach wielki szacunek za posiadaną wiedzę oraz chęć pomocy innym :)
Dziekuje za mile slowa. Chec pomocy innym trzeba faktycznie miec - albo przynajmniej chec popisywania sie tym, ze TO WLASNIE JA, A NIE KTO INNY UDZIELIL ODPOWIEDZI NA ZADANE PYTANIE... ;)
Ja osobiscie traktuje takie sprawy jako rozrywke zblizona prawdopodobnie do rozwiazywania krzyzowek: ani nie odczuwam tu specjalnych emocji w zwiazku z okazanym komus "szczegolnym altruizmem", ani tez perfidnej satysfakcji z poczucia wyzszosci nad innymi. Z ta tzw. "posiadana wiedza" tez zdefiniowalbym to tak: moze 1% faktycznej wiedzy, 9% doswiadczenia w tym, jak w ogole "ugryzc" problem - a pozostale 90% to badania na biezaco, w ktorych prawdopodobnie i sam Kolega pytajacy bylby tak samo jak i ja w stanie sie wykazac - a zatem bardzo zachecam!!!

A teraz co do meritum, czyli dwu najnowszych banknotow. Pierwszy to oczywiscie znowu Korea Polnocna (skad wlasciwie nabral Kolega tyle tego towaru???) - tym razem 10 won z 1978 skatalogowany jako P.20c. Tak samo jak poprzedni wart w stanie bankowym ok. 1,5 €.
(Po dwu poprzednich odpowiedziach juz bym sie na miejscu Kolegi wyczulil na charakterystyczne godlo panstwowe obecne na wszystkich koreanskich numizmatach - a takze na "uskrzydlona" rzezbe - jest to notabene statua zwana Chonllima i stoi w stolicy Korei Pln. Pheniang).

Drugi banknot jest znacznie ciekawszy: jest to 10 rupii emitowanych w latach 1942-44 przez rzad japonski podczas japonskiej okupacji Birmy w trakcie II. wojny swiatowej - naturalnie na potrzeby okupowanego regionu. Budowla na awersie przedstawia swiatynie Pagana w Ananda. Banknot skatalogowany jest jako P.16a.  Mozna go nabyc bez trudu w indyjskim eBayu w cenie 45 rupii + 15 rupii wysylka...  8)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #71 dnia: 06 Grudnia 2012, 17:58:31 »
Pewnie i bym dał radę się wykazać tylko cierpię na bardzo poważną chorobę XXI wieku wśród młodych - brak czasu ;) A tak bardziej poważnie to ciągle mam takich "zagadek" dość sporo i dlatego przy tych "trudniejszych" proszę o pomoc zaszczytne grono forumowiczów.

Towar ten zakupiłem kiedyś w zestawie na allegro, wychodziło ok 1 zł za sztukę wiec się skusiłem :)

No i tradycyjnie dam dalej banknoty do analizy

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #72 dnia: 06 Grudnia 2012, 20:22:46 »
Jednak zachęcam do samodzielnej identyfikacji, szczególnie że Marek już dał odpowiednie wskazówki wcześniej i właśnie dlatego, że numizmatyka nie znosi pośpiechu a jest przyjemnością kiedy sami zidentyfikujemy tak egzotyczne monety czy banknoty. Naprawdę warto spróbować. Za skuszenie się trzeba płacić przyjemnością z obcowania z tym co się przygarnęło :) Mam nadzieję, że nie zrazi to do poszerzenia swojej wiedzy i rozwinięcia w sobie sprytu odkrywcy.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #73 dnia: 07 Grudnia 2012, 03:33:13 »
A tak bardziej poważnie to ciągle mam takich "zagadek" dość sporo i dlatego przy tych "trudniejszych" proszę o pomoc zaszczytne grono forumowiczów.
...
No i tradycyjnie dam dalej banknoty do analizy

To nie sa w ogole zadne trudniejsze! Dolaczam sie do opinii szanownego Prezesa - mojego przedmowcy: niech Kolega chociaz raz sprobuje poszukac sam odpowiedzi na swoje pytanie! Podkreslam ze wszystkie odpowiedzi, ktorych udzielilem Koledze w ostatnich dniach nie wynikaly z jakiejs niesamowitej wiedzy zgromadzonej w glowie, tylko za kazdym razem z 2-5 minut prostych poszukiwan w internecie... A w danym wypadku (jako podpowiedz) i bez zadnych poszukiwan w internecie  wiem z czym mamy do czynienia - a to wylacznie na podstawie informacji - poszerzenia wiedzy - zdobytych w trakcie udzielania odpowiedzi na wczesniejsze pytania Kolegi ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2012, 03:44:52 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: monety swist@k87
« Odpowiedź #74 dnia: 07 Grudnia 2012, 03:42:39 »
PS... kiedys sam kupilem od jednego z uzytkownikow Forum kilkanascie starych chinskich monet cash... Wrodzone lenistwo nie pozwalalo mi na dokonanie identyfikacji na zupelnie mi wtedy obcym terenie - wiec poprosilem sprzedawce o odpowiednie opisy. Odeslal mnie do standartowych katalogow, ktore juz naturalnie mialem - i podkreslil znaczenie satysfakcji z samodzielnie dokonanej identyfikacji. Mial naturalnie racje - wszystkie zidentyfikowalem z wielka radoscia - a przy okazji nieco poglebilem wlasna wiedze ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet