Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:05:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciekawy Magnencjusz  (Przeczytany 4298 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Ciekawy Magnencjusz
« dnia: 30 Grudnia 2008, 23:24:37 »
Przygotowując monety trafiłem na takiego oto dość ciekawego Magnencjusza. Stan pozostawia sporo do życzenia tym bardziej, że moneta jest pozbawiona patyny. Ale... Blaszki z Amiens są zdecydowanie rzadsze. W RICu nortwana jest podobna odmiana (RIC VIII Amiens 4) z oznaczeniem w odcinku menniczym AMB(gałązka) przy czym wspomniano, że egzemplarz w Londynie „prawdopodobnie” pozbawiony jest gałązki w odcinku. Przedstawiony egz. na fotce na 100% pozbawiony jest tej gałązki.

\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawy Magnencjusz
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Grudnia 2008, 00:52:52 »
Ta gałązka w odcinku ostro kładzie się na prawą stronę.
W przypadku Twojej monety, w miejscu gdzie powinno ją być widać zaczyna się już rant
i pewnie z tego powodu nie można jej wypatrzeć.

Porównując egzemplarz z tablicy, z Twoim okazem, rzuca się w oczy kilka istotnych różnic:
 1) włócznia - na tablicy przebiega z przodu, miedzy przednie nogi konia, na zdjęciu włócznia jest umiejscowiona za przednimi nogami (pęcinami) konia;
 2) tarcza jeźdźca - na tablicy widać ją za głową konia, niczym aureola, na twojej monecie brak jest tego zarysu ( może to zły stan zachowania ?)
 3) tarcza barbarzyńcy - na tablicy wykonana jest rytem ciągłym, a na zamieszczonej blaszce jest wykropkowana.

Zresztą tych różnic jest znacznie więcej, zwłaszcza w układzie rąk i nóg...

Ciekawa blaszęcja - szkoda, że w "takim" stanie. Mimo to ciekawa.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2009, 16:17:34 wysłana przez Tomanek »

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Ciekawy Magnencjusz
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Stycznia 2009, 22:41:09 »
Okaz niestety nie do końca mój, ale to nieważne :-/. Po tarczy jeźdźca został raczej ślad, dostrzegalny przy dużej dozie dobrej woli :-) . Oczywiście różnic i tak jest sporo, co świadczy tylko o jednym: ta w RICu i przedstawiona nie pochodzą z tej samej pary stempli Zresztą i awers, i rewers są różne. Zwraca też uwagę: D N MAGNENT-IVS P F AVG zamiast  D N MAGNEN-TIVS P F AVG. Co do położenia gałązki, to je nie zgadzam się z Twoją tezą, bo miejsca zostało tyle, że powinien zmieścić choćby niewielki fragment, ślad... Tarcza rzeczywiście wydaje się być wykropkowana, ale przy tym stanie jednak pozostał bym przy określeniu „wydaje się”. Zresztą zwarzywszy, że moneta nie pochodzi z tej samej pary stempli, takie porównywanie jest dość złudne. Oczywiście może być barbarzyńska bądź prywatna, ale...
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2009, 22:46:55 wysłana przez Sol Invictus »
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawy Magnencjusz
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Stycznia 2009, 14:13:45 »
Prawdę powiedziawszy, to brak nam materiału porównawczego. Próbowałem poszukać jakiś odpowiednik tej monety w necie i nic nie znalazłem. Widocznie wcale nie jest taka pospolita, jak oznaczyli w katalogu.

Przy tej gałązce wcale nie mam zamiaru się upierać, ale wydaje mi się, że jakiegoś zarysu po niej można się dopatrzeć.
Proszę zwrócić uwagę na wytarcie, a właściwie brak dolnego brzuszka litery B. W tym miejscu zaczyna się wyraźne wytarcie bądź słabe dobicie. Jeszcze ta "kropka" na dole, może to początek gałązki ?

http://images30.fotosik.pl/310/d4577051385e7a36.jpg
Ciekawy Magnencjusz

http://images30.fotosik.pl/310/7257b1341e8bdd8a.jpg
Ciekawy Magnencjusz
http://images41.fotosik.pl/45/6ca1aa4186b44164.jpg
Ciekawy Magnencjusz
http://images35.fotosik.pl/45/6d560e8bba788017.jpg
Ciekawy Magnencjusz


Jak wspomniałem nie będę się upierał, Ty masz monetę w rękach i dzięki temu szersze pole widzenia.
Osobiście zawsze staram się być ostrożny w wypatrywaniu braków na słabo zachowanych monetach.
Co innego, gdy widać coś czego być nie powinno, a co innego, gdy nie widać tego co się tam miało znajdować.

Mimo wszystko rzadka sztuka.
« Ostatnia zmiana: 04 Stycznia 2009, 14:38:06 wysłana przez Tomanek »

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Ciekawy Magnencjusz
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Stycznia 2009, 15:09:12 »
Ta kropka to nie, nie... Ta kropka pochodzi raczej z kropek na „obwódce” (leży na promieniu, że tak powiem). Oczywiście gałązka mogła wygnić i zostać zdjęta razem za nalotem oraz patyną. Mógł się zapchać stempel etc... Takie opcje też biorę pod uwagę (mój początkowy późnowieczorny entuzjazm chyba był zbyt duży). Postaram się może zrobić lepsze foto, choć sprawa ze wzgląd na stan zachowania nie zostanie w 100% jrozstrzygnięta.
« Ostatnia zmiana: 10 Stycznia 2009, 22:50:37 wysłana przez Sol Invictus »
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Ciekawy Magnencjusz
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Stycznia 2009, 22:51:25 »
A tu obiecana fotka Magnencjusza (starałem się, jak mogłem):



A tu jedna znaleziona przeze mnie fotka 4-ki (poza tą z RICa), może troszkę lepszym stanie  ;D:

\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Ciekawy Magnencjusz
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Stycznia 2009, 11:32:13 »
Odpowiem jak pokręcony polityk - ja tam dalej dostrzegam cień cienia, ale tak 50 na 50 %.
Stan zachowania tej monety, raczej nigdy nie pozwoli na stanowcze zdefiniowanie.
« Ostatnia zmiana: 11 Stycznia 2009, 12:35:42 wysłana przez Tomanek »

 

R E K L A M A
aukcja monet