Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:26:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH  (Przeczytany 34360 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« dnia: 27 Grudnia 2011, 17:37:28 »

Witam wszystkich serdecznie !  Już w styczniu ukaże się kolejne moje współautorskie opracowanie dot. Śląska, tj.:

MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH

Opracowanie stanowi katalog podstawowych typów monet 3-krajcarowych bitych w mennicach śląskich. W katalogu ujęto odmiany i typy monet emitowanych przez księstwa, miasta i stany w okresie przeszło 200 lat, tj. od roku 1596 (pierwsze emisje Adama Wacława w księstwie cieszyńskim) do roku 1808 (emisje pruskie Fryderyka Wilhelma III).
W odróżnieniu od dotychczasowych opracowań w zakresie monety śląskiej (np.: Friedensburg/Seger, Kopicki) w katalogu pominięto monety karniowskie i opawskie, traktując je jako monety czeskie, natomiast uwzględniono emisje Albrechta von Waldstein z mennicy w Jiczynie (czes. Jičín), z tytulaturą księstwa żagańskiego.
W katalogu przedstawiono również – z niewiadomych przyczyn pomijane dotąd w polskich opracowaniach – emisje monet 3-krajcarowych z mennic lennych Habsburgów oraz emisje pruskie.
Ujęte w katalogu typy i odmiany monet 3-krajcarowych prezentują wszystkie podstawowe warianty, jakie udało się ustalić w oparciu o dostępne autorom aukcje krajowe i zagraniczne, zbiory muzealne oraz prywatne kolekcje. W opracowaniu, mając na uwadze zachowanie jego czytelności i przejrzystości, nie wyszczególniano odmian różniących się wyłącznie znakami interpunkcyjnymi.
W katalogu określono stopnie rzadkości poszczególnych odmian oraz określono ich ceny w zależności od stanu zachowania.
Oprawa twarda, format 16,5x23,5cm, 1226 typów (i to bez odmian interpunkcyjnych!), 627 ilustracji.
http://img502.imageshack.us/img502/9260/okadka2012.jpg
MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH

http://img641.imageshack.us/img641/2953/katalogstr101102.jpg
MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH

http://img36.imageshack.us/img36/4900/katalostr149150.jpg
MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH

http://img220.imageshack.us/img220/5755/katalogstr205206.jpg
MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Grudnia 2011, 01:01:34 »
Witam :)

jak przypuszczam, Darku, kolejne wydanie nawiazujace w jednoznaczny sposob do chlubnej tradycji Waszego znakomitego katalogu monet 24-krajcarowych! Serdecznie pozdrawiam i z gory sie ciesze (mozesz potraktowac te wiadomosc jako zamowienie, o ile bedziesz sie w prywatnych ramach bawic mini-kolportazem swojej ksiazki ;))

Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Grudnia 2011, 06:17:13 »
Oczywiście, że dla kumpli z TPZN już mam odłożonych kilka egzemplarzy !

Pozdrawiam
Darek
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Piotr Kalinowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Grudnia 2011, 20:07:40 »
Dobrze, że powstała ta książka, ale jednocześnie szkoda, że współcześni naukowcy narzucają dzisiejsze granice państwowe do czasów historycznych.
Zrobiliście to Panowie, czego nie odważyli się zrobić Dewerdeck, Saurma i Friedensburg. Wyrzuciliście ze Śląskiej historii dzieje dwu księstw - kolejny już raz.  Szkoda.
Gdy w 1985 ukazała się w RFN książka Jaschekgo "Schlesische Münzen und Medaillen" mająca być (i w znacznej mierze spełniająca ten zamysł) uzupełnieniem katalogu spółki Friedensburg /Seger z 1901 pięknie w Biuletynie Numizmatycznym zrecenzował ją Borys Paszkiewicz, pisząc, że pominięcie ogromnego materiału badawczego polsko i czesko języcznego znacznie zubaża obraz dziejów.
Ta książka zawsze będzie niepełna. Niezależnie od ilości zebranego i przedstawionego w niej materiału. Szkoda.
Tu już trudno zmienić tytuł (zwłaszcza, że już wydrukowany), aby odpowiadał zawartości środka.

Ale mimo tego co napisałem i tak będę starać się zakupić ją do własnych zbiorów. I na pewno będę z niej korzystać.

A na przyszłość Panowie uwaga (może przyda się do opisywania talarów czy dukatów śląskich czy jakie jeszcze nominały planujecie)- znaczna cześć dawnego księstwa karniowskiego jest obecnie w granicach Rzeczypospolitej Polskiej - to powiat głubczycki, sam Karniów natomiast leży dziś w Republice Czeskiej.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Stycznia 2012, 21:50:54 »
Gratulacje :)

Darku ja również się uśmiecham do Ciebie, nie ma oczywiście pośpiechu

Pozdrawiam
Maciej
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Stycznia 2012, 22:24:07 »
Też chętnie przygarnę jedną sztukę do biblioteczki, jeśli jakiś egzemplarz się dla mnie znajdzie proszę dać znać. :)

Pozdrawiam,
DagonX 8)
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

Zorro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Stycznia 2012, 14:50:54 »
No więc ja postanowiłem podzielić sie swoimi uwagami dopiero po zakupie tego katalogu. Już go mam. Panowie auturzy ! Jest super ! Moje wyrazy uznania i gratulacje !

Pozdrawiam  :)

krzysztofgg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Stycznia 2012, 12:51:32 »
Witajcie wszyscy.Mam ten katalog.Jak do tej pory nic lepszego w temacie monet 3-krajcarowych niema.Dariusz pozmieniał stopnie rzadkości monet, co jest bardziej bliższe rzeczywistości.(w kopickim R8 u Dariusza jest R6 i słusznie).Nowe odmiany monet(jedynie bez odmian znakow interpunkcyjnych)
Ogólnie bardzo przejrzysty katalog wart swojej ceny.Aaaa bardzo fajna okładka

krzysztofgg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Stycznia 2012, 13:10:08 »
A żeby nie było tak za bardzo cacy to zgadzam się z Piotrem .Gdzieś się zapodziało Ks.Karniawskie
Poza tym same superlatywy

piotrex

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 192
  • diablico
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Stycznia 2012, 16:02:20 »
To i ja piszę się na tą pozycję książkową.

Jeśli można to z autografem :)

pozdrawiam,
Piotrex
Legitymacja: TPZN nr 061

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Stycznia 2012, 16:13:48 »
Jeszcze raz gratuluję autorom :)

Książka jest czytelna, ale jestem przyzwyczajony do logiki jaka panuje w RICu, tak więc wzbogacił bym tabelkę o dodatkowe informacje, jak spisanie całej inskrypcji (rozumiem, że to pracochłonne i narażone na wpadki ale jakże czytelniejsze przy przeglądaniu i odszukaniu interesujących nas monet) dodał bym krótkie noty o poszczególnych mennicach i obawiam się, że objętość taka książki znacznie by wzrosła :) poza tym widzę, że ogarnęliście całą masę stron aukcyjnych, prześledzenie tego zajęło sporo czasu. Monetki jednak bym trochę powiększył, dla kogoś mniej obeznanego z tymi blaszkami może być problematyczne odczytanie inskrypcji i znalezienia detali, to taka uwaga na ewentualne poprawki jakie bym widział. Książka powstała i na pewno będzie cieszyła się wzięciem wśród kolekcjonerów i pasjonatów Śląskiem. Myślę, że warto mieć tą publikację w domu.

Może nawet coś takiego zmobilizuje innych kolekcjonerów, czy też pasjonatów od innych blaszek by stworzyć coś na wzór takiego katalogu i podzielenia się swoją pasją.

Jeszcze raz przyjmijcie moje gratulacje
Maciej
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lutego 2012, 17:38:51 »
Darku,

Ja również poproszę o jedną sztukę, jeżeli jeszcze posiadasz jakiś zapas.

Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


piotrex

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 192
  • diablico
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Lutego 2012, 18:09:32 »
Witam,

Po wnikliwej analizie, mogę z czystym sumieniem polecić w/w książkę, a właściwie katalog.
Praca bardzo dobrze napisana.
Bez błędów, czyta się bardzo przejrzyście.
Monety są dobrze ułożone i można łatwo znaleźć wszystkie pozycje.
Od wielu lat zajmuję się kolekcjonowaniem monet śląskich i pozycja polska którą trzymam w ręku jest obecnie najlepszą na rynku.

p.s.
Autorom dziękuję za autograf i piękną dedykację.
Czekam teraz na monety 1-krajcarowe

Pozdrawiam,
Piotrex / Piotr O.
Legitymacja: TPZN nr 061

piotrex

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 192
  • diablico
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Marca 2012, 01:45:22 »
Witam,

Panie Darku dopatrzyłem się po wnikliwej analizie braku takiej monety.
Legitymacja: TPZN nr 061

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Marca 2012, 07:41:18 »
Rzeczywiście, odmiana skatalogowana pod poz.251 różni się od tej monety prostą obwódką nominału (tu ozdobna).
W drugim wydaniu - mam nadzieję, że kiedyś to nastąpi - będzie to poz.251a.

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet