Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:51:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: szekel zgorzelecki  (Przeczytany 24853 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tomr1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
szekel zgorzelecki
« dnia: 11 Stycznia 2012, 23:37:16 »
Witam. Mam pytanie, czy ktoś z Państwa posiada informacje na temat szekla zgorzeleckiego.
Foto: http://imageshack.us/g/221/1993379319.jpg/
W internecie znalazłem notatkę na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa następującej treści: "medal lany ze srebra, tzw. fałszywy szekel wykonany ok. 1550 r. w Zgorzelcu na Śląsku. Jest to imitacja antycznej, srebrnej monety żydowskiej, zwanej szeklem, z lat 66-70 n.e. Fałszywki sprzedawane były poszukiwaczom relikwii z Ziemi Świętej jako srebrniki judaszowe."
link: http://mhk.pl/zbiory/numizmaty
Może ktoś natknął się w literaturze na jakieś wzmianki?
Pozdrawiam. Tomek

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Stycznia 2012, 15:40:18 »
Witam,

Takie fałszywe monety nie były tylko bite w Zgorzelcu (osobiście przyznam, że nawet o takich nie słyszałem). Generalnie były bite w Europie Zachodniej pomiędzy XVI a XIX wiekiem. Faktycznie miały udawać Judaszowe srebrniki. Ten typ jest kompletnie fantazyjny, lecz legendą odnosi się do szekla z 1 roku I powstania żydowskiego. W literaturze angielskojęzycznej nazywa się to "Censer piece".  

Jeśli chce Pan dowiedzieć się czegoś więcej, proszę poczytać tutaj: http://www.theshekel.org/article_false_shekels_2.html

Czy Pan jest pewny, że zdjęcie przedstawia faktycznie tego szekla zgorzelewskiego?

Pozdrawiam,
Piotrek
« Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2012, 15:43:27 wysłana przez Orpio »
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Stycznia 2012, 17:49:34 »
Uff.. na szczescie - uspokoilem sie! W pierwszym momencie myslalem, ze moneta przedstawia soba cos w rodzaju kolejnego "dukata lokalnego"...  ???
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

tomr1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Stycznia 2012, 21:19:02 »
Witam. Informacje, że to szekel zgorzelecki zaczerpnąłem z zakończonych aukcji All. Drugie źródło: http://e-numizmatyka.pl/phpbb2/viewtopic.php?t=19521
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie o zdjęcie - czy przedstawia szekla zgorzeleckiego- nie wiem to próbuje ustalić (szczerze nie widziałem czegoś takiego poza linkami które podałem), a monetę mam w domu, to ta ze zdjęcia i dodatkowo z grubsza patrząc to taka moneta jak na sąsiednim forum, do którego załączyłem link.
Znalazłem jeszcze taki namiar: Wołosz Artur, „Zgorzelecki szekel” z Leca (Giżycka), „Studia Angerburgica”, t. 8, 2003–2004.
ale nie mam do tej pozycji dostępu, poszukam.
O wyrobach z terenu Niemiec coś tam słyszałem, ale niewiele. Dziękuje za link, poczytam, z pomocą translatora  ;)
Pozdrawiam.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Stycznia 2012, 22:40:38 »
Ja nigdy nie zajmowałem się tego typu monetami stąd ciężko mi określić czy akurat ta moneta to tzw. "szekel zgorzelski". Charakterystyczna cecha tego typu monet jest jeszcze to, że legenda na nich nie była pisana w antycznym hebrajskim lecz już w jego nowożytnej odmianie.

Poniżej załączam zdjęcie szekla z 1 roku powstania żydowskiego - to na nim były wzorowane napisy na monecie czyli: "Szekel Izraela" oraz "Święta Jerozolima".
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

tomr1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Października 2012, 20:29:16 »
Witam.
Czy ktoś z Państwa ma dostęp do następującej pozycji:
Kisch, Bruno (1939) Shekel Medals and False Shekels, New York: Historia Judaica
Source title: Historia Judaica: a journal of studies in Jewish History especially in Legal History and Economic History of the Jews (1938-1939)
Autor pisze tu o fałszywych szeklach, niestety nie mam dostępu do tej pozycji.

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sierpnia 2017, 20:40:00 »
Witam,czy ktorys z Panow spotkal sie z taka moneta?11-12mm.jednostronna,material miedz chyba

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Sierpnia 2017, 20:41:49 »
Rowniez jest napis hebraiski wiec pasuje do tego starego watku,bo podejrzewam ze tez miala udawac monete antyczna

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Września 2017, 10:34:07 »
Czy ktos potrafi to odczytac?spotkal sie z tego typu moneta?pochodzi ona z polski..okolice Tykocina,jest teoria ze to zeton zebraczy z 19 wieku
« Ostatnia zmiana: 02 Września 2017, 18:55:00 wysłana przez mirek-1973 »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Września 2017, 23:36:54 »
Witam,

Niestety nie wiele mogę pomóc: ale jakieś punkty zaczepienia już będą. Otóż Pana moneta nie jest jedyna - patrz załącznik - sprzedawana jakiś czas na Ebay.pl - jako żeton przedwojenny.
Ponieważ tamta moneta była w trochę lepszym stanie udało mi się odczytać (nie znam hebrajskiego):

פרוטה
טיהטיי

pierwsze słowo to PRUTAH ale drugie, nie mam pojęcia.

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Września 2017, 00:10:17 »
Witam z tego co wiem drugie slowo to TIKTIN co znavzy Tykocin po Zydowsku.ale do czego sluzyly?a jedyna nie jest bo mam jeszcze 4 takie same i jedna z tych samych stron ale z dwiema literami.pozdrawiam i dziekuje
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2017, 16:44:24 wysłana przez cancan62 »

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Września 2017, 08:09:26 »
A może to są plomby?

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Września 2017, 08:35:25 »
Tez sie nad plombami zastanawialem ale one maja moze 0,5mm.w najszerszym miejscu i sa jedno warstwowe bez zadnych otworow itp.mam sporo plomb carskich i te nie sa nimi,wydaje mi sie ze to sa.jak napisal Pan Piotr zetony.ktore pewnie sluzyly do wymiany na jedzenie w jakims przytulku gminy Zydowskiej w Tykocinie bo w okolicy tego miasta wychodza i tylko tam sa znane.problem jest taki ze nie moge znalezc zadnej literatury na ich temat.rozne byly tez tlumaczenia.prutah moneta.prutach tiktin(tykocin)zreszta napis prutah wskazuje na zeton-monete bo to byla waluta starozytnej judeii i do niej to cos nawiazuje.jeszcze co mi przychodzi do glowy to ze moga byc to monetki ceremonialne.jednym slowem wiecej gdyban niz pewnosci.ale my kolekcjonerzy przeciez takie zagadki lubimy:)pozdrawiam

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: szekel zgorzelecki
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Września 2017, 13:20:35 »
Wsrod monet ze zdjecia wyrozniaja sie 4 typy,gorny rzad takie same choc inny stempel,pierwsza od lewo dolny rzad ma dwie litery badz cyfry,druga z wiencem czy petelka  i trzecia,ostatnia w dolnym rzedzie ma rowniez ten symbol tyle ze rozni sie od tej drugiej rozmiarem,moneta ktora wstawil kolega Orpio jest taka jak te trzy u gory i pewnie sa one bardziej pospolite

 

R E K L A M A
aukcja monet