Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:16:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skaner czy aparat fotograficzny?  (Przeczytany 21382 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Skaner czy aparat fotograficzny?
« dnia: 19 Stycznia 2012, 08:51:28 »
Drodzy koledzy! Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem przeprowadzenia (dokończenia) bardziej profesjonalnej próby skatalogowania moich monet i mam podstawową wątpliwość, czy do uwieczniania monet lepszy jest dobrej jakości aparat fotograficzny (cyfrowy), czy skaner? Zakładam, że w tym pierwszym wypadku efekt może być lepszy ale przy większej "zabawie" i nakładzie sił i czasu. Pytanie czy skaner (który zapewne jest znacznie wygodniejszy) spełnia Wasze oczekiwania zarówno co do brązów jak i srebra. Czego Wy używacie? Czekam na Wasze opinie. Paweł

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Stycznia 2012, 12:11:46 »
W nielicznych sytuacjach kiedy mialem potrzebe jakas monete "uwiecznic" bylem w zasadzie z wynikow pracy skanerem bardzo zadowolony :)

A wygodniej jest tak z mojego punktu widzenia w kazdym wypadku!
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Stycznia 2012, 19:35:04 »
Skatalogowałem jak dotąd około 1000 monet i używałem do tego dobrej lustrzanki. Mogę powiedzieć że mimo poświęcenia bardzo wielu godzin jestem jeszcze bardziej zadowolony z efektów pracy. Wykonane zdjęcia poddałem jeszcze obróbce w programie picasa dzięki temu na monetach widać nawet najdrobniejsze szczegóły.
Pozdrawiam

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Stycznia 2012, 23:24:03 »
Ja również hołduję cyfrówce, dokręcam jedynie do obiektywu soczewkę makro. Wychodzi różnie, ale kilka fotek wyszło mi lepiej niż ich pierwotne odbitki Lanza  ;) Jednak z pewnością, gdy w grę wchodzi czas, skaner jest lepszym rozwiązaniem. Lecz ja lubię popstrykać.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Stycznia 2012, 22:46:29 »
Dzięki kochani za uwagi, czekam na pozostałych użytkowników bom wciąż w rozterce;)

Glider

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 266
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Stycznia 2012, 23:32:58 »
Do szybkiego skatalogowania skaner jest wystarczający.
Jeżeli chcemy uwidocznić indywidualne cechy eksponatu, bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Dlatego niezbędny jest aparat. I to jeszcze z odpowiednim oprzyrządowaniem.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Stycznia 2012, 23:41:23 »
ze skanera nie bardzo jestem zadowolony, spłaszcza detale, chyba że ja czegoś nie umiem ustawić dlatego preferuję robienie zdjęć ze statywu, tu trzeba jeszcze ze światłem powalczyć, najlepiej wychodzą przy słonecznej pogodzie, nie lubię robić zdjęć przy sztucznym świetle.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

saccus73

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Stycznia 2012, 23:53:24 »
Osobiście używam cyfrówek z dołączonym makrokonwerterem Raynox DCR-250. To szkiełko daje duże lepsze efekty niż zwykła soczewka makro - praktycznie żadnych zniekształceń na brzegach kadru. No i grą światła i cienia można uzyskać na zdjęciach monet różne ciekawe efekty.
Co do skanera (na dniach planuję wreszcie zakup) to warto rozważyć kupno tego urządzenia wzbogaconego o dodatkowe funkcje.  Modele Epsona (np. Perfection V330 Photo)  posiadają przystawkę do skanowania starszych negatywów i slajdów - jest okazja do zdigitalizowania swoich przykurzonych wspomnień  :)
« Ostatnia zmiana: 21 Stycznia 2012, 00:15:09 wysłana przez saccus73 »

Glider

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 266
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Stycznia 2012, 12:53:45 »
Dla porównania dwa obrazki tego samego medalu.
Pierwszy ze skanera, drugi zrobiłem starą cyfrówką.
Zdjęcie zrobione "z ręki", w trybie makro, przy oświetleniu naturalnym.
Na obu obrazkach widoczne szczegóły, ale obraz ze skanera jest płaski.
A jak będzie lepszy aparat, statyw i trochę zabawy z oświetleniem,
zdjęcie może być jeszcze lepsze.



Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Stycznia 2012, 13:46:14 »
hmmm rzeczywiście - ta "płaskość" jest bardzo przekonująca do... aparatu. Może ktoś jeszcze się wypowie? A może to kwestia jakości samego skanera lub oprogramowania. Dzięki za fotki - o to mi właśnie chodziło! Pozdrawiam gorąco. Paweł

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Stycznia 2012, 21:58:17 »
Nie wiem jak teraz ale kiedyś były dwa typy skanerów. Jeden z nich miał problem z zachowaniem trójwymiaru.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

KOKOKO

  • Członkowie TPZN
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Stycznia 2012, 15:00:49 »
Ja również hołduję cyfrówce, dokręcam jedynie do obiektywu soczewkę makro. Wychodzi różnie, ale kilka fotek wyszło mi lepiej niż ich pierwotne odbitki Lanza  ;) Jednak z pewnością, gdy w grę wchodzi czas, skaner jest lepszym rozwiązaniem. Lecz ja lubię popstrykać.

A jaką soczewkę dodajesz tzn ile D? Masz jakieś wypracowane sposoby czy zależnie od średnicy monety?

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Stycznia 2012, 12:23:02 »
Skaner mam w pracy i mogę korzystać do woli, ale monet nie skanuję. Właśnie dlatego, że skaner płaski - spłaszcza. Nie zależy to od oprogramowania/sterownika do skanera. Przypuszczam, że efekt "głębi" zależy od oświetlenia a światło skanera nie daje żadnych cieni.

Używam amatorskiej lustrzanki ze "spacerowym" obiektywem 18-200mm, więc nie jest to żaden profesjonalny sprzęt. Największą moją bolączką jest brak dobrego oświetlenia, więc na ogół fotografuję przy świetle dziennym, długo naświetlając zdjęcia (na przykład 10 sekund). Do tego potrzebny jest statyw + pilot (kiedyś używało się wężyka). Oczywiście przy ustawieniu wyższej czułości matrycy (skala ISO) można pstrykać szybciej, nawet z ręki - ale im większa czułość tym więcej szumów na zdjęciu. Zdjęcia na maksymalnej czułości na ogół są nie do przyjęcia.
Tak jak napisałeś, Pawle - skaner jest wygodny, bo nie ma tam wiele do ustawiania i nie da się zepsuć "zdjęcia", ale nie można też nic poprawić. Poza tym skanera nie weźmiemy do muzeum...
Jeśli aparat, to dobrze, żeby miał możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW - można wtedy "bezkarnie" poprawić balans bieli już po zrobieniu zdjęcia - ważne zwłaszcza przy oświetlaniu "domowymi" metodami. Lustrzanki to mają, lepsze kompakty też. Do fotografowania z ręki, przy słabym oświetleniu (muzeum) przydałby się jasny obiektyw i lustrzanka z matrycą o dużej czułości (i niskim poziomem szumów), przy fotografowaniu ze statywu ma to mniejsze znaczenie.
Maksymalne powiększenie moim aparatem jest takie:
http://forum.tpzn.pl/index.php?action=gallery;sa=view&id=250, pewnie obiektyw makro dałby więcej.

Jest jeszcze trzecia droga, o której zdaje się była dyskusja tu na forum - mikroskop z kamerą cyfrową. Zastanawiam się, czy coś takiego sprawdzi się zamiast aparatu - kosztuje tyle co zwykły kompakt. Niestety, nie miałem okazji pobawić się takim urządzeniem.





Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Stycznia 2012, 14:16:58 »
Jest jeszcze trzecia droga, o której zdaje się była dyskusja tu na forum - mikroskop z kamerą cyfrową. Zastanawiam się, czy coś takiego sprawdzi się zamiast aparatu - kosztuje tyle co zwykły kompakt. Niestety, nie miałem okazji pobawić się takim urządzeniem.

Hmmm, też o tym pomyslałem, w sprzedaży znajdują się m. in. wyroby firmy
  Leuchtturm. Może warto byłoby się nad tym pochylić.. :-\
Dzięki Przemku za te wyjasnienia i uwagi! Paweł
P.S. to powiększenie nie jest takie słabe a z makro byłoby zapewne znacznie lepsze :)

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Skaner czy aparat fotograficzny?
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Stycznia 2012, 15:49:32 »
A jaką soczewkę dodajesz tzn ile D? Masz jakieś wypracowane sposoby czy zależnie od średnicy monety?

Moja soczewka ma dziesięciokrotne powiększenie. Mam też kilka o mniejszym zakresie, ale w zasadzie nie używam. Owszem, przy 10x niekiedy "wybrzusza" czy rozmywa kraj monety. Różnie wychodzi zależnie od blaszki; czasem super, czasem kiepsko a niekiedy wcale  :P Ale to znacznie tańsza opcja od obiektywu makro i można się już pobawić  :)

 

R E K L A M A
aukcja monet