Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:08:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem  (Przeczytany 19218 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« dnia: 21 Stycznia 2012, 12:18:58 »
Witam wszystkich Forumowiczów,

Jestem nowym użytkownikiem, a to mój pierwszy post na tym forum. Numizmatyką żywo interesuje się od około roku, natomiast dziedziną monet, którą pasjonuje się szczególnie jest okres II RP i II wojny światowej. Od kilku miesięcy intensywnie badam temat czytając co tylko jestem w stanie zdobyć/wyszukać na temat prób II RP.

Moją ulubioną monetą jest próba z Mikołajem Kopernikiem (duża). Jakiś czas temu szczęśliwie udało mi sie ją zdobyć! W związku z tym tworzę ten oto wątek, aby każdy, kto ma jakiekolwiek informacje (wybiegające poza skromną wiedzę płynącą z albumu Parchimowicza) na temat prób z Kopernikiem albo na temat działalności numizmatycznej Stanisława Szukalskiego - bardzo proszę o podzielenie się swoją wiedzą :-)

Czy ktoś dysponuje może jakimiś skanami dokumentów/periodyków z 1925 r. wspominających o projektach Szukalskiego?
Czy ktoś wie coś na temat kwoty, po jakiej sprzedawane były (czy w ogóle były?) w Gabinecie Numizmatycznym? (czy 15 zł - tak jak Konstytucja?)

Mam nadzieję, iż wątek fajnie się rozwinie.

Pozdrawiam.


nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Stycznia 2012, 20:43:22 »
Witam na forum,

Z informacji które wcześniej wysłałem Tobie na mail, trafiłem na artykuł dostępny w BN 2010:3 Krzysztof Filipow, Stanisław Szukalski - zapomniany twórca polskich monet i medali, nie mam pojęcia co jest w artykule może ktoś powie czy tam jest jakichś ślad tyczący się monety z Kopernikiem.

Może warto wystawę zaliczyć jeszcze jest czynna:
http://www.cowtoruniu.pl/impreza-7078
może ktoś coś więcej powie
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Stycznia 2012, 20:54:01 »
Bardzo ciekawa wystawa, ale niestety Toruń... trochę daleko :/ A szkoda ...
Ale chyba nie wytrzymam i zadzwonię do nich w poniedziałek dowiedzieć się co to za "dwie monety" tam mają ;P i skąd je mają.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Stycznia 2012, 21:36:19 »
Z Warszawy dobry jest dojazd pociągiem, można się obrócić w jedną i drugą stronę :) TLK od 11:00 i na 14 jesteś, powrotny powiedzmy o 19:00 i na 22 w Centrum Warszawy jesteś, ruszył bym sam z miasta ale niestety nie mogę.

Jeśli interesujesz się postacią Szukalskiego polecam tą książkę, dobra porządnie wydana księga, z ładnymi reprodukcjami, lektura napisana przystępnym językiem, Pan Lechosław Lameński jest największym specjalistą w historii od Stacha z Warty, tak więc myślę, że warto zagłębić się w treść:
http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/sklep/product_info.php?products_id=940

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Stycznia 2012, 14:32:41 »
Z Warszawy - i owszem, jednak mieszkam obecnie trochę dalej na południe, więc czas ten wydłużyłby się conajmniej dwukrotnie :(
Co do książki, dzięki za tytuł - rzecz warta przeczytania. Co ciekawe - dziś kończą się na Allegro nawet dwa oryginalne "Kraki", jednak cena jest chyba dość wysoka ;)

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Stycznia 2012, 16:41:30 »
Czy ktoś wie coś na temat kwoty, po jakiej sprzedawane były (czy w ogóle były?) w Gabinecie Numizmatycznym? (czy 15 zł - tak jak Konstytucja?)
Jeżeli były, i były wymienione w komunikatach Mennicy to ceny są na m4n, np tu: http://www.m4n.pl/monety/007/9105m007.xml
Pozdrawiam,
Krzysiek

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Stycznia 2012, 17:46:18 »
Rzeczywiście, znalazłem. Sprawdzam tą stronę codziennie przeszukując różne informacje, ale jakoś nigdy nie kliknąłem na "ceny katalogowe" ... (trochę myląca nazwa... mam przecież Fischera ;) )

Tak czy inaczej, czy ktoś sie orientuje, jakie jest źródło tych informacji?

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Stycznia 2012, 00:23:30 »
Cytuj
dziś kończą się na Allegro nawet dwa oryginalne "Kraki", jednak cena jest chyba dość wysoka

To jeszcze nie jest tak drogo, dla kolekcjonera zawężonego do tylko jednego artysty, czy też Szczepu Rogate Serce. Co prawda bardzo rzadko pokazują się na aukcjach. Nie śledziłem, czy te pisma zostały gdzieś zarchiwizowane w całości, czy są dostępne w formie cyfrowej w jakiejś bibliotece w formacie djvu. 
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Stycznia 2012, 08:55:53 »
Tak czy inaczej, czy ktoś sie orientuje, jakie jest źródło tych informacji?
Właściwie to napisałem powyżej. Mennica co pewien czas publikowała komunikaty m.in. o dostępności monet, medali, itp. Informacie te były również powielane w Wiadomościach Numizmatycznych.
Pozdrawiam,
Krzysiek

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Stycznia 2012, 12:52:18 »
Podobno niedawno na jakiejś amerykańskiej aukcji poszedł jeden Kopernik w pudełku NGC za 7.500 USD. M4N niestety nic o tym nie pisze. Czy ktoś coś wie więcej na ten temat? Może jakieś linki?

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Stycznia 2012, 15:36:58 »
Podobno niedawno na jakiejś amerykańskiej aukcji poszedł jeden Kopernik w pudełku NGC za 7.500 USD. M4N niestety nic o tym nie pisze. Czy ktoś coś wie więcej na ten temat? Może jakieś linki?

Nie wiem, czy o to chodzi, ale...
http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3016&lotNo=24878&type=SixBid3016

DagonX 8)
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Stycznia 2012, 15:46:29 »
Cytuj
Nie wiem, czy o to chodzi, ale...

wygląda na to że tak

Ja znalazłem jeszcze taki link:

http://www.fortresskatalog.pl/index2.php?language=Polish&page=Coin_Details&command=repeat
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Stycznia 2012, 16:09:50 »
7.500 USD ... wydaje mi sie, iz dosc tanio poszla jak na menniczy egzemplarz.
Zastanawialem sie nad sprzedaza swojej, ale widze ze ceny raczej spadaja ... chyba trzeba trzymac.

Co do ostatniego linka - nie otwiera sie ;(

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Stycznia 2012, 16:55:48 »
wpisz http://www.fortresskatalog.pl w wyszukiwarce napisz 1925 100 zł będzie działać
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: S. Szukalski i 100 zł z Kopernikiem
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Stycznia 2012, 18:39:46 »
Swoją drogą, co sądzicie o wyglądzie tego egzemplarza z Heritage Auctions w NGC? Może i jest UNC, ale czy nie jest "Cleaned" (Tym bardziej ze ma hairlines...)? Nie chce mi sie wierzyc, iz srebrna lustrzanka z 1925 roku bedzie dzis bez najmnejszego sladu patyny. To wrecz nienaturalne dla takiej monety. Moj egzemplarz na powierzchni lustrzanej jest caly pokryty czarna patyna (tylko na rewersie, w "tle" postaci Kopernika - byc moze tylko te wlasnie obszary byly na tej monecie lustrzane..... na awersie nie ma bowiem w ogole takiej grubej patyny).

 

R E K L A M A
aukcja monet