Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Wrzesień 2018, 01:00:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2] 3 4 ... 69   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 381324 razy)
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #15 : 27 Styczeń 2012, 08:55:36 »

Czyżby Konstantyn XI Dragases (1448-1453) 1/8 Stavraton albo 1/16 Hyperperon Co?

„Tak jak miasto założył Konstantyn, syn Heleny, tak tragicznie utracił je inny Konstantyn, syn Heleny”

Ech , tylko oko się zmruży  , a już zagadka rozwiązana  . Wszystko już koledzy opisali . Pozostaje mi tylko pogratulować wiedzy i bystrości . Przyzaję , że jak wstawiałem tą zagadkę to mi się łezka w oku zakręciła . To żal po bizancjum . Tu był kres 1500 letniej historii mocarstawa  , które wywarło moim zdaniem największy wpłw na rozwój ludzkiej cywilizacji . I ta ostania moneta  , jaka surowa i skromna . Jak pięknie symbolizuje upadek imperium . Jak daleko jej w swoim wyrazie od dumnych  , pełnych przepychu aureusów i systercji prycypatu  , czy niezliczonej różnorodnośći tetrarchii . I jakże syboliczny upadek rycerza nieszczesnego Konstatnyna Dragasza  . Samotny , zdradzony przez sojuszników bronił przegranej sprawy do końca . I tak jak u Mickiewicza z każdej strofy przebijał żal za utraconą ojczyzną  , tak historia tego rycerza , żal za utraconym bizancjum wywoła . Tam przynajmniej była nadzieja w pod postacią Napoleona i legionów , dla Bizancjum nadziei nie było.
Pozdrawiam
Janusz
Strony: 1 [2] 3 4 ... 69   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM