Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 28 Kwietnia 2024, 07:02:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 655372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #885 dnia: 11 Sierpnia 2014, 16:38:34 »
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpnia 2014, 17:34:05 wysłana przez bruno52 »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #886 dnia: 11 Sierpnia 2014, 18:06:06 »
Ee, tam, to przeciez koszykarz  ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #887 dnia: 11 Sierpnia 2014, 19:52:30 »
też najpierw myślałem, że to Atlas podtrzymujący świat ( często taki motyw był pod balkonem, a Atlasi dwaj balkon ten podtrzymywali )

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #888 dnia: 12 Sierpnia 2014, 03:29:59 »
Witam Kolegów! Wszystkie odpowiedzi mi się podobają, ale laur zwycięstwa należy się Panu Bronisławowi. Gratuluję! Moneta rzeczywiście przedstawia dyskobola i została wybita na Kos - wyspie Hipokratesa - leżącej u wybrzeży starożytnej Karii (dziś cała kraina, z wyjątkiem wysp, należy do Turcji). Zdjęcie tej tridrachmy dostępne jest tutaj: http://www.greek-islands.us/ancient-greek-coins/kos-coins/.

P.S.
Widzę, że Koledzy wracają pomału z urlopów i zagadki odżyły ;). Januszu! Za tę z liściem selera z Selinuntu należy Ci się ode mnie butelka dobrego sycylijskiego wina! (http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,4698.msg49993.html#msg49993) Jakimś trafem spowodowała ona taki a nie inny wybór miejsca na urlop i - muszę powiedzieć - był to strzał w dziesiątkę, zresztą nie tylko moim zdaniem. Wielki obszar z pozostałościami Selinuntu (Selinus), malownicza okolica, piaszczysta, wielokilometrowa plaża z rezerwatem przyrody (wydmy i rzeczka). Spokojne, niezatłoczone miejsce - świetne do wypoczynku, najlepiej po uprzednim zwiedzeniu wyspy. Jedynie samo miasteczko Marinella di Selinunte niczym się nie wyróżnia, wieczorem wygląda ciekawiej niż za dnia.

Pozwalam sobie zamieścić parę zdjęć z parku archeologicznego. Widoczna dobrze zachowana (częściowo zrekonstruowana) świątynia poświęcona była Herze (Juno) Lacinia. Zdjęcia z innych ważnych ośrodków mennictwa greckiego na Sycylii, takich jak np. Syrakuzy, Akragas (Agrygent), Tauromenion (Taormina), Herakleja Minoa czy - ponoć założona przez mojego imiennika - Segesta umieszczę przy okazji w odpowiednim wątku, gdy uda mi się nabyć drogą kupna na jakiejś aukcji okrągłą antyczną pamiątkę turystyczną z któregoś z nich. ;)
Pozdrawiam.
Przemek

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #889 dnia: 13 Sierpnia 2014, 06:33:08 »
Cieszę się, że przyczyniłem się do udanych dla Ciebie wakacji, a co do sycylijskiego wina, to może kiedyś... Fajne fotki, niby to tylko kupa kamieni, ale jakże inna od tej ze znanego polskiego przysłowia " ch..., d... i kamieni kupa " :).
Panie Bronisławie gratuluję rozwiązania zagadki.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpnia 2014, 07:21:08 wysłana przez Julek C »

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #890 dnia: 13 Sierpnia 2014, 17:27:22 »
No to czas na zagadkę.
Postanowiłem na chwilę połączyć  oba wątki zagadek, gdyż motywem zagadki będzie przede wszystkim posługiwanie się głową, sprawne poruszanie się w internecie no i rozsądek.
Myślę że takie wprawki dobrze zrobią wszystkim którzy chcą zbierać monety.

Poniżej zdjęcia czterech monet Partyjskich ( jeden władca był już prezentowany powyżej a jeden panował w czasach narodzin Jezusa).
Należy podać jakich władców to monety, no i które są prawdziwe a które fałszywe. Odpowiedź należy uzasadnić. Pierwsze   miejsce  i prawidłowa odpowiedź to uprawnienie do zadania kolejnej zagadki antycznej a miejsce drugie do zagadki okresów późniejszych.
Dla ułatwienia jeden z lepiej zrobionych katalogów – monet partyjskich zrobiony przez Edwarda C. D. Hopkinsa
http://www.parthia.com/

no i waga i średnica monet
1.   2,36 g 19 mm
2.   6,43 g 22 mm
3.   3,12 g 18 mm
4.   2,56 g 19 mm

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #891 dnia: 13 Sierpnia 2014, 20:02:11 »
Witam.
Pozwolę sobie strzelić, bo tylko tyle w temacie Parthów mogę :)
Moneta 1 i 2 -Mithradates II 121-91 BC
3. Artabanos II
4. Pharaates IV

Raczej wszystkie monetki są fałszywe. Dobrze wykonane odlewy, aczkolwiek wszystkie cechują charakterystyczne dla odlewu rozmyte,  płaskie szczegóły wizerunków . Na monecie Pharaatesa widać nawet szew na połączeniu formy odlewu. Ciężki temat , bo ze zdjęć tak na 100% się nie da ocenić , ale tak mi podpowiada intuicja.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 14 Sierpnia 2014, 07:04:49 wysłana przez Julek C »

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #892 dnia: 14 Sierpnia 2014, 16:11:33 »
Na razie poczekam na więcej wypowiedzi.
Dodatkowe zdjęcie rantów monet ( o którym zapomniałem )

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #893 dnia: 14 Sierpnia 2014, 17:23:25 »
Jeśli któraś - oczywiście wnioskując tylko ze zdjęcia (które i tak jest za mało wyraźnie, aby poważnie na ten temat rozprawiać...) - mogłaby być niefałszywa, to ewentualnie druga: brak "szwów" i kolor oraz struktura powierzchni, wyraźnie inne od trzech pozostałych.

Pozdrawiam
ZM

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #894 dnia: 15 Sierpnia 2014, 08:55:54 »
mogłaby być niefałszywa, to ewentualnie druga: .



Uważam, że jest fałszywa, po pierwsze oryginalna drachma powinna ważyć ok 4 g , w żadnym przypadku ponad 6, po drugie, widać nawet zarys oryginalnej wielkości monety włożonej do zbyt dużej formy.
Pozdrawiam

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #895 dnia: 19 Sierpnia 2014, 16:35:00 »
Chyba już więcej z tego wątku nie wykrzesamy.
Wszystkie cztery metalowe krążki naśladują  monety partyjskie. Jeśli się przyjrzymy zdjęciom to obnażają naśladownictwo. Jeśli pojedynczy ezemplarz wśród innych monet może by się przeszwarcował, to mając porównanie przy paru egzemplarzach nasza czujność się podnosi. Ranty także obnażają fałszerstwo. Wszystkie trzy (1, 3, 4) są wykonane ze stopu ołowiu z cyną o różnym stopniu srebrzystości. Moneta  nr cztery pękła w przesyłce trafiona stalowym stemplem na poczcie i jest sklejona cjanopanem- rysy na godzinie 5, 7 i 10 i dzięki temu można się było przypatrzeć strukturze metalu.
Szczególnie niebezpieczne jest fałszerstwo monety nr 2  drachmy Mithradesa II – prawdopodobnie też stop ołowiu z cyną, ale później srebrzony galwanicznie. Moneta ma za dużą średnicę , za dużą gramaturę  no i ten otok nieszczęsny. Rant w powiększeniu wykazuje delikatne ślady obróbki pilnikiem.  Szczegóły monety trochę rozmyte, chociaż wszystkie krążki są „beter in hand”. Ten egzemplarz jest chyba z tego samego warsztatu co fałszerstwa Forgery #2, #3
na stronie  http://www.parthia.com/parthia_forgery.htm
Gratuluję Panu Julkowi C
Pierwsze   miejsce  i prawidłowa odpowiedź to uprawnienie do zadania kolejnej zagadki antycznej
Gratuluję Panu zenonmoj
miejsce drugie to uprawnienie do zadania kolejnej zagadki okresów późniejszych
Jeszcze raz gratuluję Panom

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #896 dnia: 15 Listopada 2015, 08:58:40 »
Witam serdecznie!

Od ostatnich zagadek minęło już sporo czasu (mea culpa).
Wydaje mi się, że warto by ten wątek reanimować - na te długie, jesienne wieczory...
Zaczynam więc tam, gdzie skończyliśmy zeszłego lata.

W tym tygodniu doszła do mnie monetka, którą nabyłem od jednego z naszych forumowych kolegów, zaintrygowany jej kompozycją, będącą, jak mniemałem, jakąś, dość ekscentryczną imitacją popularnego typu wotywnego z czasów Konstantyna. Krążek jest w stanie dość agonalnym (korozja + krucha, czarna patyna pokryta "piaskiem", zachowana tylko fragmentarycznie). Po ostrożnych próbach doczyszczania, przerwałem, uznając, że co najwyżej mógłbym te resztki patyny zniszczyć, rujnując to, co jeszcze pozostało jako tako czytelne.

Moja zagadka jest więc częściowo ćwiczeniem z atrybucji:
- kim był ów tajemniczy KRÓL, o którym mowa na monecie,
- kto (i dlaczego) spowodował jego śmierć, a także w jakim stopniu był z nieszczęśnikiem spokrewniony?

Miłego zgadywania!  ;D

Zenon M.

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #897 dnia: 16 Listopada 2015, 16:11:06 »
Semis Augusta z prowincji Hiszpania
z tytułem króla Ptolemeusza z Mauretanii
http://www.acsearch.info/search.html?similar=79606

Ptolemeusz z Mauretanii -kuzyn Kaliguli- zamordowany w 40 roku w Rzymie
https://www.google.pl/?gfe_rd=cr&ei=KO1JVqOTOqOG8QeO-4CgCA#q=https:%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FPtolemy_of_Mauretania

trochę tu chyba na obrazkach nie pasuje Elizabet Taylor jako matka Ptolemeusza - Kleopatra Selene II  ; owszem i babka Kleopatra VII i Kleopatra Selene były w Rzymie,
ale komuś się chyba z tych dwóch  postaci zrobiła jedna Kleopatra
więcej informacji  o Ptolemeuszu z Mauretanii na angielskiej wersji Wikipedii

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #898 dnia: 16 Listopada 2015, 21:11:34 »
Tak jest!!! To o króla Ptolemeusza z Mauretanii tu chodziło.
Swetoniusz pisze: "Owego Ptolemeusza (...), wezwał do siebie z jego królestwa i godnie przyjął. Lecz zaraz potem nagle zgładził z tej tylko przyczyny. Oto zauważył, iż podczas wydanych przez niego igrzysk Ptolemeusz wszedłszy do amfiteatru zwrócił powszechną uwagę blaskiem swego purpurowego płaszcza."
Co do pokrewieństwa: Ptolemeusz był wnukiem, Kaligula prawnukiem Marka Antoniusza.

Pozdrawiam
ZM

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #899 dnia: 20 Listopada 2015, 17:06:08 »
Pozostajemy w klimatach wschodnio-rzymskich.

Zagadka : moneta ( jej sprawca ) namieszała na długi czas na mapach wschodu a emitenci wydają się być szczęśliwi.
O co tu chodzi ?

 

R E K L A M A
aukcja monet