Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:26:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 653801 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Zagadka antyczna c.d.
« dnia: 21 Stycznia 2012, 23:08:29 »
Drodzy koledzy Rzymianie, Drogi Zenonie, tutaj wpisujemy "nasze" zagadki. Podążając za radą Harpsycho zainicjowałem nowy wątek. Jednakowoż wpisałem specjalnie w tytule "c.d" bo przecież nasze zagadki mają już antyczną tradycję z poprzedniego wątku zainicjowanego przez naszego przyjaciela Wrocka :) a i niemałą wartość merytoryczną (piszę zupełnie serio).
Wasz Paweł

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Stycznia 2012, 00:26:12 »
No i OK - nie ma potrzeby sie spierac, watek Kol. Wrocka z 2008, nawet jesli poczatkowo dotyczyl najrozniejszych monet, opanowany zostal jednoznacznie przez milosnikow antyku. Wartoby teraz ow watek zamknac - a ten inny (z 2010) moze tez jakos odpowiednio przemianowac... licze ze Kol. Admin sie tym zajmie - mielismy 2 watki "zagadka" - byloby glupio, jesli zrobilyby sie z tego 4  ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Stycznia 2012, 21:53:02 »
Pytanie: co to za blaszka?

Podpowiedź: AE

Miłej zabawy!

Zenon M.

PS. Legendy oczywiście zaciapkałem...  ;)

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Stycznia 2012, 02:06:56 »
Na moje oko to jest ta znana 3-krajcarowka Księstwa Legnicko-Brzesko-Wołowskiego przedstawiajaca trzech panujacych braci - tylko bardzo zaciapkana...  8)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Stycznia 2012, 08:44:42 »
Dobry żart tymfa wart...

 :)   ;)   :)   ;)   :)

ZM

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Stycznia 2012, 09:10:39 »
Honoriusz ,Teodozjusz I i Arkadiusz na brązie wybitym w Antiochi . Na rewersie Moneta . Ale dlaczego w odcinku ma CONS , a bity w Antiochi to nie wiem..
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2012, 09:17:42 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Stycznia 2012, 09:32:05 »
Cesarze się zgadzają, przedstawienie Monety i CONS in ex. na rewersie też (legenda rewersu nie całkiem), ale powtórzę pytanie:

co to za blaszka?

Pozdrawiam
ZM

PS. Dla porównania wrzucę niezaciapkane zdjęcie.


Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Stycznia 2012, 09:47:46 »
Jesli chodzi o nominał to  AE exagium . Czyli to właściwie nie moneta , a coś w rodzaju medalu  albo ciężarka o wadze solida i stąd te CONS w odcinku .
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2012, 09:58:10 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Stycznia 2012, 12:21:16 »
Gratuluję poprawnej odpowiedzi!

Exagia były oficjalnymi monetarnymi wzorcami wagi (w tym konkretnym przypadku solida), zazwyczaj wykonanymi z metali nieszlachetnych. Produkowane były przez mennice cesarskie i mogły mieć różny kształt: okrągły, kwadratowy lub prostokątny.
Czasami, w celu dokładniejszego określenia wagi, exagia były dziurkowane, po czym dziurki starannie wypełniano odpowiednią ilością metalu. Przykład tu:http://www.acsearch.info/record.html?id=500208

W naszym konkretnym przypadku mamy do czynienia z exagium o wadze solida wybitym ok. roku 404 za panowania Arkadiusza, Honoriusza i Teodozjusza II. Na awersie widzimy trzy popiersia cesarzy w diademach z potrójną legendą: DDD NNN AAAVVVGGG. Na rewersie Moneta ze swymi atrybutami: wagą i rogiem obfitości (cornocupia) i legenda: EXAG SOL SVB V INL IOhANNI COM S L (exagium solidi sub viro inlustri Johanni comite sacrarum largitionum = exagium o wadze solida za [urzędowania] jaśnie oświeconego Johannesa, comesa świętej szczodrobliwości [= zarządcy cesarskich finansów])
20 mm, 4,15 g

Pozdrawiam serdecznie

ZM

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Stycznia 2012, 14:26:53 »
Dołączam się do gratulacji, bo zagadka niełatwa. Te ciężarki muszą być bardzo rzadkie, skoro służyły tylko urzędnikom odpowiedzialnym za kontrolę wagi i jakości złotych monet (exactores auri). Do dziś nie sądziłem, że odważniki do monet też bywały okrągłe.
To teraz czekamy na nową zagadkę od Janusza :)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Stycznia 2012, 16:09:14 »
Drodzy Koledzy.
Jako  że Bizancjum bliskie mojej duszy jest na równi z Imperium , chcę Wam przedstawić monetę niezwykle rzadką . Tak naprawdę odkryto ją  i opisano dopiero w 1980 roku. Będę bardzo łaskawy i krążek pokażę w całośći  . Bardzo mi się podobały Wasze rymowane podpowiedzi  , ja niestety nie mam  talentu więc posłużę się cytatem z pewnego wieszcza , który jak się zdaje dobrze los emitenta zobrazuje.

"Kapitanie! nie splamisz czci twojej pardonem,
Dałeś proby, rycerzu nieszczęsny, lecz mężny,
Twojej odwagi; porzuć opór niedołężny,
Złóż broń, nim cię naszymi szablami rozbroim;
Zachowasz życie i cześć, jesteś więźniem moim!"


Nasz kapitan jedak szabli nie złożył.
Co to za moneta i kto był za nią odpowiedzialny ?
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2012, 16:10:46 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Stycznia 2012, 17:54:40 »
Czyżby Konstantyn XI Dragases (1448-1453) 1/8 Stavraton albo 1/16 Hyperperon ???

Moje skromne wiadomości o monetach bizantyjskich pochodzą z pisemka "Byzantine Coinage" Philipa Griersona, więc strzelam pod tego "rycerza nieszczęsnego" słowami z epoki:

„Tak jak miasto założył Konstantyn, syn Heleny, tak tragicznie utracił je inny Konstantyn, syn Heleny”

Pozdrawiam

ZM

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Stycznia 2012, 18:05:17 »
Też tak myślę - jako, że zgadł Pan w czasie gdy pisałem odpowiedź, pozwolę sobie pogratulować przed podaniem oficjalnego rozwiązania  ;)
Konstantyn XI - ostatni cesarz Bizancjum. Gdy wstąpił na tron, do cesarstwa należały jedynie: Konstantynopol i Morea (część Peloponezu włączona do Bizancjum w 1262). Całe to "imperium" było na łasce i niełasce Turków. Ostateczny cios zadał Mehmed II - szturmując mury Konstantynopola za pomocą dział w maju 1453 r..
Konstantyn wziął czynny udział w obronie miasta - walczył osobiście, nie zgadzając się na zorganizowanie ucieczki. Nie poddał też miasta w zamian za możliwość zachowania władzy w Morei. Mówi się, że po bitwie jego ciało dało się zidentyfikować jedynie po cesarskim godle na odzieży. Inne źródła podają, że w ogóle nie znaleziono ciała.

Do czasu odkrycia Simona Bendalla nie znano żadnych monet Konstantyna XI. Z tego co przeczytałem w książce Wayne G. Saylesa "ACC V: The Romaion/Byzantine Culture", na początku lat 90-tych pojawił się na rynku zbiór 91 monet tego cesarza. Na tej z zagadki widać Chrystusa w aureoli na jednej stronie a na drugiej Konstantyna XI - też w aureoli. Styl bardzo podobny do monet poprzednich władców z dynastii Paleologów. Podejrzewa się, że te dosyć surowe, niezbyt dokładnie wykonane monety były bite na potrzeby obrony przed Turkami, podczas oblężenia w 1453 r. Wygląda na to, że Kolega zaserwował nam ostatnią monetę Bizancjum, być może wybitą na dniach przed jego upadkiem.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Stycznia 2012, 18:12:47 »
Odpowiedź Kolegi jest dużo obszerniejsza, proponuję więc, aby to Kolega podał następną zagadkę.

Pozdrawiam serdecznie
ZM

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Stycznia 2012, 21:25:50 »
Chwilę mnie nie było a tu już wrze od zagadek! Gratuluję wszystkim pomysłów i wiedzy! No Przemku, chyba rzeczywiście Twoja kolej (zgodnie z wolą Pana Zenona). Czekamy :)

 

R E K L A M A
aukcja monet