Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:11:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 653810 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Stycznia 2012, 00:57:49 »
W takim razie chętnie dam nową zagadkę, choć laur zwycięstwa należy do Pana Zenona.
Wybaczcie, jeśli będzie zbyt łatwo  ;)

Kto to jest?

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Stycznia 2012, 06:52:53 »
Rzeczywiście zbyt łatwo ;) ale rozumiem, że koledzy chcieli odpocząć od wymyslania bardziej skomplikowanych :) , chyba, że się jednak mylę..
Kommodus, syn Marka Aureliusza przebrany za Herkulesa

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Stycznia 2012, 07:55:36 »
Czyżby Konstantyn XI Dragases (1448-1453) 1/8 Stavraton albo 1/16 Hyperperon ???

„Tak jak miasto założył Konstantyn, syn Heleny, tak tragicznie utracił je inny Konstantyn, syn Heleny”


Ech , tylko oko się zmruży  , a już zagadka rozwiązana  . Wszystko już koledzy opisali . Pozostaje mi tylko pogratulować wiedzy i bystrości . Przyzaję , że jak wstawiałem tą zagadkę to mi się łezka w oku zakręciła . To żal po bizancjum . Tu był kres 1500 letniej historii mocarstawa  , które wywarło moim zdaniem największy wpłw na rozwój ludzkiej cywilizacji . I ta ostania moneta  , jaka surowa i skromna . Jak pięknie symbolizuje upadek imperium . Jak daleko jej w swoim wyrazie od dumnych  , pełnych przepychu aureusów i systercji prycypatu  , czy niezliczonej różnorodnośći tetrarchii . I jakże syboliczny upadek rycerza nieszczesnego Konstatnyna Dragasza  . Samotny , zdradzony przez sojuszników bronił przegranej sprawy do końca . I tak jak u Mickiewicza z każdej strofy przebijał żal za utraconą ojczyzną  , tak historia tego rycerza , żal za utraconym bizancjum wywoła . Tam przynajmniej była nadzieja w pod postacią Napoleona i legionów , dla Bizancjum nadziei nie było.
Pozdrawiam
Janusz
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2012, 07:39:52 wysłana przez Julek C »

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Stycznia 2012, 11:10:18 »
W pełni podzielam Twoje odczucia Januszu, jakze inna byłaby historia naszego kontynentu, gdyby nie krótkowzroczność ówczesnego świata.... tak przemijają wieki chwały, smutne (choć być może konieczne?)

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Stycznia 2012, 12:12:13 »
Cytat: Aurelius
Kommodus, syn Marka Aureliusza przebrany za Herkulesa
Oczywiście, że tak! Następnym razem bardziej się postaram  ;)



Zainspirowało mnie popiersie z Muzeów Kapitolińskich:

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Stycznia 2012, 15:25:45 »
.... tak przemijają wieki chwały, smutne (choć być może konieczne?)
Jestem święcie przekonany Pawle , że nie konieczne i stasznie żałuję , że krzyżactwo zamiast gnębić biednych żmudzinów nie poniosło swego krzyża nad Bosfor  , bo właśnie tam rozgrywała się bitwa o wygląd ówczesnego świata .
 

 na początku lat 90-tych pojawił się na rynku zbiór 91 monet tego cesarza.
Przemku czy masz wiecej danych na temat tego skarbu . Jeśli tak  to proszę o zródła.

Pawle ,  gratulacje za Kommodusa w lwiej skórze.
Pozdrawiam .
Janusz
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2012, 15:34:47 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Stycznia 2012, 17:54:58 »
Cytat: Julek C
Przemku czy masz wiecej danych na temat tego skarbu . Jeśli tak  to proszę o zródła.
Znalezisko liczyło w sumie 158 srebrnych monet ostatnich władców Bizancjum z dyn. Paleologów, głównie Jana VIII i Konstantyna XI. Monet tego ostatniego jest najwięcej - na pewno 90, jedna nie wiadomo czyja. Liczbę 91 powtórzyłem po Wayne G. Saylesie [3]. Pierwsze monety ze zbioru pojawiły się na aukcji w Zurychu 25 kwietnia 1990 r.. Prawdopodobnie znaleziono je w Stambule lub okolicach. Jest dostępne szczegółowe opracowanie nt. tych monet autorstwa Simona Bendalla (tego, który odkrył pierwszą znaną monetę Konstantyna XI).

1. Bendall, Simon. "The Coinage of Constantine XI", Société Française de Numismatique, 1991
http://www.persee.fr/articleAsPDF/numi_0484-8942_1991_num_6_33_1959/article_numi_0484-8942_1991_num_6_33_1959.pdf

2. Hendy, Michael F. "Catalogue of the Byzantine coins in the Dumbarton Oaks Collection and in the Whittemore Collection vol. V", Dumbarton Oaks, 1999, strona 19
http://books.google.pl/books?id=NJmoF52BiBsC&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false

3. Sayles, Wayne G. "Ancient Coin Collecting V: The Romaion/Byzantine Culture", Krause Publications, 1998, str. 121 i 134

4. Berk, Harlan J. "Artistic examination permits re-evaluation of Constantine XI's coinage", The Celator, luty 1993, str. 28-29

Tego ostatniego nie mam, nie czytałem. Wiem tylko, że był taki artykuł w tym czasopiśmie. http://www.vcoins.com/ancient/ane/store/viewItem.asp?idProduct=8800
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2012, 18:00:39 wysłana przez Eneasz »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Stycznia 2012, 19:57:22 »
Wielkie dzięki , właśnie o opracowanie Bendalla mi chodziło .Jakoś nie mogłem tego namierzyć.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Stycznia 2012, 20:47:12 »
Kochani, nadejszla wiekopomna chwila (parafrazując znana polską komedię..) i czas na moja zagadkę, oto ona:

"Gorące piaski i smagłe oblicze,
Ale dalej dwóch groźniejszych niż słońce,
Czekając na powrót pana właściwego,
Co ukarze jak surowy ojciec"

Proszę podać nominał monety srebrnej i poprawną inskrypcję.
Zero taryfy ulgowej :)
do dzieła Panowie!

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Stycznia 2012, 21:19:18 »
Tak sobie strzelę (choćby po to, aby tę możliwość wykluczyć...)
IMP [C] AVRELIANVS AVG
VABALATHVS V C R IM D R
antoninian

ZM

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Stycznia 2012, 21:22:57 »
NIE  :)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Stycznia 2012, 09:14:29 »
Niestety, bez jakiejś dodatkowej podpowiedzi lub fragmentu monety poddaję się. Jeśli to Rzym, to mamy zbyt dużo możliwości, jeśli chodzi o emitenta, pewno jakaś wojna domowa, coś tam z Afryką lub Syrią (np. Sewerus i jego dwóch "kolegów": Biały i Czarny)...
Strzelę jeszcze raz w stronę Syrii:
L IVL AVR SVLP VRA ANTONINVS
FECVND - ITAS AVG
denar
Jeśli coś greckiego (np. jakaś tetra), to nie mam zielonego pojęcia...

ZM

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Stycznia 2012, 13:10:45 »
Tak sobie tylko kombinuję , może chodzi o ostateczną rozdprawę Oktawiana z towarzyszami z Triumwiratu. W końcu Lepidus był namiestnikem Afryki  ,a Marek Antoniusz wschodnich Prowincji , więc im gorącego piasku nie brakowało  ;). Z okazji zwycięstwa pod Akcium wybito skromnego denara przedstawiajacego Octawiana triumfalnie wjeżdzającego do Rzymu kwadrygą z bardzo lakoniczną legendą : IMP CAESAR .
Pozdrawiam .
Janusz
« Ostatnia zmiana: 28 Stycznia 2012, 20:47:17 wysłana przez Julek C »

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Stycznia 2012, 16:28:47 »
Niestety, bez jakiejś dodatkowej podpowiedzi lub fragmentu monety poddaję się.
Zupełnie niepotrzebnie, tym bardziej, że kombinuje Pan co do zasady w dobrym kierunku, choć to nie ta moneta (ale - pierwsza podpowiedź: nominał i państwo się zgadzają). Poza tym Panowie oczywiście żartowałem z tą taryfą, podpowiedzi oczywiście są możliwe, po prostu nie chciałem żeby było zbyt łatwo.
Pozdrawiam Paweł

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Stycznia 2012, 17:07:52 »
No dobrze...
Z wierszyka wynika, że emitent pochodził z południa, lub ze wschodu.
Po "wnikliwych studiach" Pesceniusza Nigra raczej wykluczam.
Jest taki ładny denarek S. Severa z Solem (Pacator Orbis), ale trochę za późno na tych "dwóch" (przeciwników?), więc też raczej nie...
Filip Arab denarków nie bił....
Hmmmm....

 :'(
ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet