Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:25:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 653789 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #390 dnia: 05 Września 2012, 20:17:24 »
Brawo Grzegorzu!!!
O-czywiście jest to Sasanidzka drachma Varahrana II (Barahrama II). Ten król królów panował w latach 276-293. Na monecie faktycznie jest z małżonką i tą mniejszą postacią, która podaje mu wieniec. Dla jednych jest to jego syn ale chyba bardziej prawdopodobne jest, że jest to boginii Anahita. Postać, która była zagadką to nie małżonka ale też boginii Anahita(proszę zobaczyć, że korona tej postaci ma orła jeden z symboli Anahity).

Nie samym Rzymem człek żyje... ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Września 2012, 20:26:26 wysłana przez Orpio »
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #391 dnia: 05 Września 2012, 22:06:19 »


Nie samym Rzymem człek żyje... ;)

... ale co to za życie  ;)

Przyłączam się do gratulacji , rzeczywiście zagadka była trudna , tym bardziej , że dziś przeglądałem sasanickie drachmy i ta uleciała moim oczętom  8)  ...
« Ostatnia zmiana: 05 Września 2012, 22:10:23 wysłana przez Julek C »

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #392 dnia: 05 Września 2012, 22:17:03 »
Napisałem, co zobaczyłem w opisie, ale sam nie jestem (i nie byłem) w stanie się na ten temat wypowiedzieć, ze względu na brak kompetencji :(. Ot domyślałem się gdzie szukać (b. specyficzny kształt blachy i styl jak na antyk), a skoro „przyklepałeś”, że wschód, to poszukałem. Choć nadal uważam, że zagadka nie była łatwa, bo i mnie było dość  trudno znaleźć ów egzemplarz.
Cieszę się też, że nieco przybliżyłeś nam, co jest dokładniej na tej monecie. Teraz mwydaje się ona logiczna i spójna, tym bardziej, że opis który wcześniej przeczytałem (i przepisałem) nie bardzo odpowiadał temu, co widziały moje oczy ;).

Jeśli mam czuć cię zwycięzcą zagadki (choć nie zupełnie się tak czuję) to moja, jak sądzę, będzie prosta.

Poniżej wstrząsający opis wydarzeń i fragment monety wyemitowanej przez głównego bohatera opowieści.
Pytanie: czyja to moneta, kto jest na rewersie i cóż to za wydarzenie? Ew. kto jest autorem owych słów?

„Barbarzyńcy więc, z błyskiem wojennego szału w oczach, ścigali naszych, całkiem już otępiałych, jakby krew zastygła im w żyłach. Niektórzy padali z rąk nieznanych zabójców, innych przygniatała do ziemi masa napierających wojowników, jeszcze inni ginęli od ciosów swoich kolegów. Rzadko bowiem ktoś cofał się przed stawiającymi opór lub oszczędzał tych, którzy się cofali. Ponadto drogi zatarasowane były leżącymi na nich na pół żywymi żołnierzami, którzy nie mogli znieść męczarni, jakie sprawiały im odniesione rany. Razem z nimi pole walki zapełniały również stosy martwych koni. Kres tym stratom, już nigdy niepo-wetowanym, które tak wiele kosztowały państwo rzymskie, położyła dopiero noc, zupełnie pozbawiona księżycowego blasku.
Zaraz z nastaniem ciemności cesarz padł - jak się przypuszcza - wśród zwykłych żołnierzy, śmiertelnie przeszyty strzałą (nikt jednak nie potwierdził, że to widział lub że był przy tym obecny), i nie mogąc oddychać, rozstał się z życiem; nigdy go już nie odnaleziono. Ponieważ niektórzy wrogowie długo przebywali w tej okolicy, aby okradać martwe ciała, żaden uciekinier czy mieszkaniec nie miał odwagi tam się zapuszczać. Inni podają, że [...] nie oddał ducha natychmiast, lecz z kilkoma przybocznymi z białej straży i eunuchami dotarł do znajdującej się w pobliżu wieśniaczej chaty, która miała dobrze zabezpieczoną drugą kondygnację. [...]. Kiedy ścigający tę grupę barbarzyńcy usiłowali rozbić zaryglowane drzwi, zostali obrzuceni strzałami z balkonu. W odpowiedzi, ażeby nie stracić czasu i możliwości grabieży, zebrali wiązki słomy i gałęzie, podłożyli ogień i spalili budynek wraz z ludźmi.”
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #393 dnia: 05 Września 2012, 22:43:08 »
Tak prawie od razu po przeczytaniu opisu pomyślałem o nieszczęśniku spod Adrianopola , Valensie  i pięknym miliarense wybitym w Konstantynopolu . Na rewersie postaci dwóch cesarzy  : Walensa i Walentyniana I.
« Ostatnia zmiana: 05 Września 2012, 22:48:12 wysłana przez Julek C »

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #394 dnia: 05 Września 2012, 23:04:28 »
Gratuluję, rzecz jasna. A i moneta z tych wymarzonych. Przedstawiony fragment pochodzi z "Dziejów Rzymskich" Ammianusa Mercellinusa (od jekiegoś czasu destępne w całości po polsku w tłumaczeniu Ignacego Lewandowskiego).
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #395 dnia: 06 Września 2012, 13:31:24 »
Dziękuje bardzo . Starasznie fascynująca historia . Jakże inaczej mogły potoczyć sie losy imperium , gdyby Walens nie rwał sie tak do bitki i zaczekał na posiłki prowadzone przez Gracjana , chociaż dzięki temu na tronie Cesarstwa Wschodniego zasiadł dużo sprawniejszy wojownik - Teodozjusz , który zemścił się na Gotach za Adrianopol okrutnie .
Gdyby ktoś chcał obejrzeć bitwę pod Adrianopolem  , to proszę :


Moja zagadka jest prosta :
Kto to jest ?
« Ostatnia zmiana: 06 Września 2012, 14:10:17 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #396 dnia: 08 Września 2012, 21:28:20 »
Januszu, czyżby to był Tyberiusz?
Znaczy, po buźce oczywiście nie poznałem, ale to jego moneta jest.  ;)
« Ostatnia zmiana: 08 Września 2012, 22:10:42 wysłana przez Eneasz »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #397 dnia: 09 Września 2012, 09:00:14 »
 Brawo Przemku . Zgadza się . To moneta Tyberiusza , aczkolwiek jest mały spór czyja podobizna widnieje na rewersie . Ten orichalcum dupodius jest umieszczony w RIC I Rzym pod numerem 38  z opisem rewersu " small facing bust , laur.,dr.(Tiberius ?) ". Ten zak zapytania oznacza chyba ,że autorzy nie do końca byli pewni czyja to podobizna . Z kolei w ostatnich latach w opisach aukcji tej monety sugeruje się ,  że może to być podobizna ukochanego brata Tyberiusza , Druzusa .
Mnie ta monetka urzekła też nietypową dla stołecznego mennictwa stylistyką rewresu (jakby z prowincji ) ;) .
« Ostatnia zmiana: 09 Września 2012, 09:24:11 wysłana przez Julek C »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #398 dnia: 09 Września 2012, 23:06:44 »
Przemku - gratuluję!
Panie Januszu fajna zagadka - ja błądkałem się gdzieś w okolicach Sewerów.  :(
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #399 dnia: 10 Września 2012, 22:31:54 »
Dzięki :)
Gdzieś to wcześniej widziałem, więc coś mi dzwoniło, że trzeba przejrzeć dynastię julijsko-klaudyjską.

Gdyby ktoś chcał obejrzeć bitwę pod Adrianopolem  , to proszę:
Ciekawy film z animacjami opartymi na silniku gry Rome: Total War. Było parę podobnych popularnonaukowych produkcji na DVD dołączanych do zeszytów pt. "Tajemnice Starożytnych Cywilizacji" (wyd. Oxford, 2009). W Rome 2: TW żołnierze biorący udział w bitwach przestaną mieć identyczne sklonowane buźki.
Sama gra nie polega na historycznej prawdzie, ale fajnie czasem samemu pokierować bitwą. ;)

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #400 dnia: 10 Września 2012, 22:35:48 »
Czas na następną zagadkę.
Co to za moneta i kto jest jej emitentem?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #401 dnia: 12 Września 2012, 04:28:27 »
Ha . W swoim zafiksowaniu na Victorię , całkiem zapomniałem o drugiej pani skrzydlatej  ;).
Drachma Vononesa I wybita w Ekbatanie  gdzieś w okolicach 10  AD .
Jedyny parhyjski król wychowany na dworze rzymskim , stąd pewnie sentyment do rzymskiej symboliki .
Tacyt tak go opisywał :Wzgardę ich podsycał jeszcze sam Wonones, który ze zwyczajami przodków zerwał, rzadko polował, mało o konie się troszczył; ilekroć po miastach pochód odbywał, kazał się nieść w lektyce, a narodowe uczty budziły w nim odrazę. Szydzono też z jego greckiego orszaku i z tego, że na najlichsze zapasy pieczęcie nakładano
Nic dziwnego , że nie porządził długo .

« Ostatnia zmiana: 12 Września 2012, 19:45:28 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #402 dnia: 12 Września 2012, 10:30:30 »
Bardzo ładna i wyczerpująca odpowiedź. Januszu - gratulacje!
Nie ma to jak rozwiązać sobie zagadkę przed wschodem słońca  ;)

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #403 dnia: 12 Września 2012, 19:19:10 »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #404 dnia: 12 Września 2012, 20:04:22 »
Bardzo ładna i wyczerpująca odpowiedź. Januszu - gratulacje!
Nie ma to jak rozwiązać sobie zagadkę przed wschodem słońca  ;)
Dziękuję .
Potwierdzam . Rozwiązanie zagadki o poranku poprawia nastrój na cały dzionek . ;) .

Kontynuując tematykę skrzydlatych panienek proszę odpowiedzieć dla kogo ta  skrzydlata diablica dosiadła byka .

 

R E K L A M A
aukcja monet