Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:29:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 653796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #495 dnia: 10 Listopada 2012, 08:46:36 »
Witam serdecznie!

Przed wszystkim przepraszam, że tak nagle i na tak długo zanurzyłem się w "przestworach niebytu"...
Kilka spraw zawodowych, z tych "nie cierpiących zwłoki", takich, co to mają być gotowe na "przedwczoraj", prawdziwych potworów pożerających czas a także bezlitośnie wysysających krew oraz wchłaniających materię mózgową ofiar swoich, dopadło mnie, i to tak, że nie stało czasu nawet na czytanie Forum, a cóż dopiero na pisanie, czy robienie zdjęć...
Mea culpa, mea maxima culpa.

Teraz do zagadki:
To jest łuk Nerona - jeśli chodzi o "dizajn", bo moneta jest naśladownictwem sesterca Nerona bitego w Lugdunum.
Natomiast sama moneta to sesterc Galby z przedstawieniem jego, dziś nie istniejącego łuku i napisem "XXXX REMISSA".
Specjaliści nie byli pewni, czy też Galba miał czas sobie taki łuk postawić, czy przypadkiem nie przerobił łuku Nerona, albo, czy to przedstawienie na monecie nie jest po prostu uproszczoną wersją łuku Nerona - wiadomo, "dłubacze stempli" różne pomysły mieli - zwłaszcza, że istnieją też inne monety Galby, na których łuk Nerona się pojawia, i to w dość fantastycznych wariacjach.
Obecnie wychodzi się z założenia, że łuk Galby naprawdę istniał, a detale na monecie (schodki, okienko zamiast posągu Marsa, brak dekoracji figuralnej na fasadzie) świadczą o tym, że nie była to fantazja rytownika.
Poniżej wklejam zdjęcie z porównaniem monet Nerona i Galby, pochodzące z artykułu to wszystko opisującego. To jedyne zdjęcie, jakie udało mi się w sieci znaleźć (awersu nie mam). Moneta niby nie aż tak rzadka, ale jednak...

Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam!

ZM

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #496 dnia: 10 Listopada 2012, 11:37:29 »
Dziękuję za informacje, Panie Zenonie. To niesamowite, że monety są czasem jedynymi nośnikami informacji o nieistniejących już starożytnych budynkach. Rzeczywiście budowla z ryciny bardzo przypomina tę na sestercu Galby. Pewnie ze względu na niedostępność zdjęć zagadka była trudna. Czy można prosić o namiar na wspomniany artykuł?

Jeśli chodzi o zagadkę Kolegi Piotra to na monecie jest Mitra. Trudniej było mi ustalić emitenta tej monety, ale chyba już wiem.
Imperium Sasanidów: Ardaszir I, założyciel dynastii (w pracy R. Göbla moneta przypisywana, zdaje się, Szapurowi II)
http://picasaweb.google.com/lh/photo/EwCYHIUx6eYURKsR337Lmg
http://www.grifterrec.com/coins/kushanshah/i_ks_g1114.jpg
« Ostatnia zmiana: 10 Listopada 2012, 11:58:07 wysłana przez Eneasz »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #497 dnia: 10 Listopada 2012, 14:45:10 »
Cieszę się , że rzymianie przebudzili się z jesiennej drzemki  . Zawsze to rażniej powitać zimę w wesołej gromadce   :) .

Ja przyznam się , że naturalnie dość dokładnie przejrzałem monety nstępców Nerona : Galby , Ottona i Witeliusza i nic z takim łukiem nie znalazłem . Jedynie na tabilcy 25 z RIC II Galby jest moneta z przedstawianiem łuku przypominajacym tę z ryciny zamieszczonej przez Pana Zenona , ale stan monety słaby i mało widać . Powiem szczerze , uważam , że to nie jest łuk Nerona . Miał Neron swój łuk , mógł mieć i Galba . Za dużo tam różnic jak na dojrzałe mennictwo pryncypatu . W opisie tej drugiej systercji wyrażnie zaznaczono , że kwadrygą powozi cesarz Galba , a nie Wiktoria i to pasowałoby wyraznie i do wizerunku z rewersem "XXXX REMISSA" i do ryciny .

Gratulacje Przemku  za rozpoznanie Mitry , ja zawsze miałem prblemy z monetami spoza rzymskiej jurysdykcji .
Pozdrowionka.
« Ostatnia zmiana: 10 Listopada 2012, 14:58:45 wysłana przez Julek C »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #498 dnia: 10 Listopada 2012, 18:56:00 »
[...] na monecie jest Mitra. Trudniej było mi ustalić emitenta tej monety, ale chyba już wiem.
Imperium Sasanidów: Ardaszir I, założyciel dynastii (w pracy R. Göbla moneta przypisywana, zdaje się, Szapurowi II)

Tak, Przemku, brawo! Jak się domyślałem zagadka nie będzie trudna.
Jest to Mitra, we własnej osobie ale różni się on jak widać, od jego rzymskiej odmiany. Jednak jego przedstawienie, jest nam znajome (czego dowodem są pierwsze skojarzenia Pana Janusza). Proszę zobaczyć, wg mnie całkiem ciekawe, poniższe zestawienie.
Ale wracając do monety: awers: choć literatura Mitchiner, Goebl podają że jest to legenda w języki pahlavi, to sobiście uważam, że na przedstawionej monecie jednak jest to język baktryjski - ale co ja tam się znam. :) Nie czuję się jednak na siłach tłumaczyć tej legendy. Natomiast rewers jest już sprawa czysta: BAΓO MIIPO (tu pewność że to język baktryjski) czyli bóg Mitra.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #499 dnia: 12 Listopada 2012, 23:03:08 »
Dziękuję :)
Nie ukrywam, że miałem takie samo skojarzenie z Chrystusem, ale Jego przedstawienia na bizantyjskich monetach są "ciut" odmienne stylistycznie. Co nie oznacza, że nie odświeżyłem sobie przy okazji mennictwa Bizancjum na wypadek, gdyby to jednak był jakiś święty ;) Nawet aureola (przypadkiem nieco przypominająca koronę cierniową) akurat pasuje do wizerunku, ale "świecące" nogi to już przesada i wskazują raczej na bóstwo solarne... chyba, że to fałdy szaty są.
Co do języka baktryjskiego to wierzę Ci Piotrze na słowo. :) Nic nie dam rady odszyfrować na awersie, ale tam chyba też użyto greckiego alfabetu? Moneta jest, zdaje się, z Twojego kręgu zainteresowań (czyżby własna?) więc pewnie często masz do czynienia z takimi językowymi zagwozdkami.
Pozdrawiam,
Przemek

P.S. Nowa zagadka nadejdzie jutro.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #500 dnia: 13 Listopada 2012, 22:14:45 »
No i "nadejszla" nowa zagadka.
Co to za balanga, a przede wszystkim skąd pochodzi moneta i kto jest na awersie?
 ;)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #501 dnia: 15 Listopada 2012, 08:07:23 »
Mam wrażenie , że to impreza  " nie z tego świata " . Czy ten mały po prawej to Pan , a reszta to władcy Olimpu ?

cd. : Taki rewers przedstawiajacy zabawy bogów olipijskich z Panem był charakterystyczny dla monet bitych w Aleksandrii w Troadzie  . Odnlazałem go na monetach Karakalli , Aleksandra Sewera i Waleriana .
« Ostatnia zmiana: 15 Listopada 2012, 08:49:32 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #502 dnia: 15 Listopada 2012, 21:23:14 »
Tak, Januszu! Gratuluję! To jest moneta z Aleksandrii w Troadzie. Jej emitentem jest wspomniany przez Ciebie Walerian, więc zagadka rozwiązana!
Zresztą chyba przesadziłem pytając o emitenta - wymagałoby to znalezienia dokładnie tej monety - ponieważ taki rewers rzeczywiście pojawia się na monetach Waleriana (starszego), Karakalli czy Aleksandra Sewera, a oprócz tego jeszcze Kommodusa (Bellinger A200, BMC Troas 74) oraz na monetach pseudoautonomicznych (Bellinger A485).

Moneta z zagadki jest w Troy the Coins A. R. Bellingera pod numerkiem A435.
http://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=97144

Jeśli chodzi o to, co jest na rewersie, to tu dopiero zaczyna się zabawa. Chyba jednak nie są to bogowie olimpijscy. Bellinger podaje lakonicznie "Pijany Herakles wspierany przez satyrów" (A200) albo "Pijany Herakles z satyrami" (pozostałe). Ten mały z prawej to może być - jak wspomniałeś - Pan, co zresztą pojawia się w opisie monety w Sieci: http://www258.pair.com/denarius/cgi-bin/erfind.pl?sstring=rp3433
Istnieje też teoria, że to w ogóle nie jest Herakles, tylko Sylen (Silenus) a figura z lewej to może być Marsjasz.
http://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=35450

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #503 dnia: 16 Listopada 2012, 08:52:34 »
Dziękuję  .

Jeśli chodzi o to, co jest na rewersie, to tu dopiero zaczyna się zabawa. Chyba jednak nie są to bogowie olimpijscy. Bellinger podaje lakonicznie "Pijany Herakles wspierany przez satyrów" (A200) albo "Pijany Herakles z satyrami" (pozostałe).


Tutaj jednak z cytowanymi bym się nie zgodził . Ja odnalazłem monetę dzięki skojarzeniu z konkretnym mitem , a mianowicie : Według mitu po urodzeniu jego matka odrzuciła go od siebie, lecz ojciec ( Hermes ) zaniósł go na Olimp. Wszyscy bogowie zachwycali się dzieckiem , bawili sie z nim, a głównie Dionizos, który chętnie przebywał później w jego towarzystwie zaś Pan należał do jego orszaku. Bogowie też nadali mu imię Pan co miało oznaczać wszystko, cały .  

 Bellinger , moim zdaniem  myli  się opisujac tą monetę . Herkules był herosem , nawet pijany nie wymagał wsparcia  :) , tutaj na rewersie mamy wyrażnie tylko jednego satyra o kozich nózkach i to on jest obiektem zainteresowania otaczających postaci .
« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2012, 10:47:23 wysłana przez Julek C »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #504 dnia: 16 Listopada 2012, 09:30:54 »
Takie małe pytanie jak powinniśmy odczytać COL AVG? Jak mam rozumieć: Cooplatus in omnia collegia?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #505 dnia: 16 Listopada 2012, 09:43:30 »
Takie małe pytanie jak powinniśmy odczytać COL AVG?
Colonia Alexandria Avgvsta Troas.
Pod tą nazwą założono miasto za czasów panowania Oktawiana Augusta. A właściwie założono rzymską kolonię, bo miasto istniało już w okresie hellenistycznym.
« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2012, 12:23:20 wysłana przez Eneasz »

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #506 dnia: 16 Listopada 2012, 09:51:31 »
Dzięki :)

właśnie szukałem i znalazłem tylko tyle
http://www.forumancientcoins.com/numiswiki/view.asp?key=COL

Myślałem że chodzi o Collegium Avgvsta
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #507 dnia: 16 Listopada 2012, 13:00:49 »
Na chwilkę odejdziemy od greckich mitów i  rozwiążemy zagadkę rzymskiej propagandy . Kto i dlaczego wybił monetę której fragment przedstawiam ?

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #508 dnia: 16 Listopada 2012, 14:31:32 »
Denar Augusta, wybity ok. 8-7 p.n.e. w Lugdunum z okazji germańskich zwycięstw Druzusa i Tyberiusza.
Ten dzieciak to zakładnik, syn barbarzyńskiego wodza, przekazywany tu przez tegoż wodza siedzącemu w pozie "łaskawego zwyciezcy" Augustowi.
http://www.acsearch.info/record.html?id=516972
ZM
« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2012, 14:42:53 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #509 dnia: 16 Listopada 2012, 19:22:44 »
Tak jest . Gratuluję .
Ciekawy  i skuteczny sposób na trzymanie  w ryzach podbitych narodów . Jednocześnie chyba pierwsze przypadki tego , co 2000 lat póżniej nazwano " syndromem sztocholmskim " . Taką politykę August prowadził w całym imperium  wychowując na swoim dworze wiernych popleczników np. króla Partów Wononesa I , pózniej za panowania Klaudiusza , Heroda Agryppę II , który walczył po stronie rzymian przeciwko swoim ziomkom w pierwszej wojnie żydowskiej.

« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2012, 19:25:31 wysłana przez Julek C »

 

R E K L A M A
aukcja monet