Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:41:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 653802 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #705 dnia: 06 Maja 2013, 07:08:46 »

 Nasuwa się pytanie o to, który namiestnik rzymski w Judei pozwoliłby sobie na wybicie własnego wizerunku na monecie...


Niech by tylko spróbował . Z całą pewnością przypłaciłby to głową .


Grając ze znajomymi nie omieszkałem się pochwalić monetką z gry. Przy złotej masce Tutanchamona za 6 pkt. czy dysku z Fajstos za 3 taki prutah za 1 p. (za to prawdziwy) robi wrażenie, o ile się nie wie, jak bardzo jest popularny. ;)


Przemek daj znać , jak odnajdziecie Arkę , albo grób Aleksandra  ;).  W mojej ulubionej grze niestety nie ma już rzymian , bo rzecz się dzieje w średnoiwieczu , dlatego najdardziej lubię grać turkami i brytami . Tureccy   "Elitarni Janczarzy " i  brytyjskie "Długie Łuki " są nie do powstrzymania  :).
« Ostatnia zmiana: 06 Maja 2013, 11:09:54 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #706 dnia: 06 Maja 2013, 13:35:33 »
W mojej ulubionej grze niestety nie ma już rzymian , bo rzecz się dzieje w średnoiwieczu , dlatego najdardziej lubię grać turkami i brytami .
A jak się nazywa ta gra?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #707 dnia: 06 Maja 2013, 19:21:41 »

[/quote]
A jak się nazywa ta gra?
[/quote]

To sieciowa wersja Age of Empires II  Conquerors Expansion . Tyle lat  , a się nie znudziła  :).

Przeglądając archiwalne aukcje wpadła mi w oko moneta , w której nie końca rozumiem przesłanie przedstawiania na rewersie , ale po kolei ... Pytanie brzmi : Kim są  przedstawione postacie , i co świętują  ?


Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #708 dnia: 13 Maja 2013, 15:57:54 »
Coś słabo idzie... Postać z lewej to kapłan a może cesarz pełniący funkcję kapłańską, składający ofiarę. Asystują mu dwie osoby, z których jedna gra na piszczałkach (aulos). Trochę zbliżone przedstawienia są np. na monetach Kaliguli, Domicjana czy Kommodusa. Takiej samej jednak nie widziałem. Nasuwa się też skojarzenie z płaskorzeźbą z Muzeów Kapitolińskich ukazującą Marka Aureliusza przed świątynią Jowisza:
http://en.museicapitolini.org/collezioni/percorsi_per_sale/museo_del_palazzo_dei_conservatori/scalone/rilievo_da_monumento_onorario_di_marco_aurelio_sacrificio_a_giove_capitolino
Czy to dobry kierunek?  :-\

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #709 dnia: 13 Maja 2013, 18:27:14 »

Czy to dobry kierunek?  :-\
Całkiem dobry , choć cesarzy jest dwóch , a w dodatku blisko spokrewnionych silnymi , nieadopcyjnymi więzami ;) .
« Ostatnia zmiana: 13 Maja 2013, 18:31:58 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #710 dnia: 15 Maja 2013, 20:14:55 »
...... Prima un piccolo suggerimento ............

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #711 dnia: 15 Maja 2013, 23:06:32 »
Podpowiedź nie taka znowu malutka. ;)
Teraz to już łatwizna, zwłaszcza, że ten aureus - choć rzadki - jest nawet w katalogu Seara.

Septymiusz Sewer (z lewej) odbywa uroczyste ślubowanie na drugie dziesięciolecie rządów. Niestety, nie dane mu było pełnej dwudziestki ukończyć... Postać z prawej to może być jego starszy syn - Karakalla (będący już wtedy augustem) - choć raczej nie ma co do tego pewności (RIC tak to opisuje, ale np. Sear już nie). Z drugiej strony Karakalla, jako współrządzący syn, zapewne powinien w tym uczestniczyć.

Aureus z mennicy stołecznej datowany na 206 rok. RIC 309, Sear 6246.



Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #712 dnia: 16 Maja 2013, 07:57:34 »
Świetnie . Piccolo , czy grande  - ważne że pomogło  ;) . To ta moneta z przedstawieniem decennalii Septimiusza . Cesarz łaskawie zgodził się przyjąć władzę od ludu na  następne 10 lat . Mnie też zastanowiło , czy  na monecie jest rzeczywiście Karakalla . Decennalia Septimiusza odbyły się w 203 roku , Karakalla miał wtedy 15 lat . Czy młody chłopiec mógł być taki wysoki , a Septimiusz taki niski . ? Czy jest to może kapłan ze światyni  , w której odbyły się śluby .
Jeszcze tylko cały aureus z katalogu aukcyjnego NAC .
« Ostatnia zmiana: 16 Maja 2013, 08:17:06 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #713 dnia: 17 Maja 2013, 07:50:40 »
Mnie jeszcze zastanawia dlaczego Septymiusz Sewer nie jest na tym rewersie w ogóle do siebie podobny. Postać w woalu właśnie przypomina tu najbardziej młodego chłopca, jednak to przecież Decennalia Septymiusza Sewera, jego moneta i to on jest tu głównym bohaterem. Rozumiem, że na niewielkiej monecie z przedstawieniem całej postaci cesarza, do tego w zawoalowanej głowie, nie należy się za bardzo dopatrywać cech charakterystycznych twarzy... ale żeby tak bez śladu brody? Na żadnym egzemplarzu w Sieci jej nie ma. A może się ogolił do ceremonii? ;)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #714 dnia: 17 Maja 2013, 08:21:43 »
A może się ogolił do ceremonii? ;)

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić Septimiusza bez jego charakterystycznej brody . Nie sądzę , że się ogolił , bo publika pokładała by  się ze śmiechu , a to nie przystoi na takiej ważnej uroczystości :). Wobec tych zastrzeżeń co do przdstawionych postaci trzeba wziąść pod uwagę jeszcze jedną ewentualność . To przedstawiciele ludu rzymskiego składają śluby , a Septimiusz przygrywa im na flecie  ;) .
« Ostatnia zmiana: 17 Maja 2013, 08:27:18 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #715 dnia: 18 Maja 2013, 20:08:04 »
(...) przedstawiciele ludu rzymskiego składają śluby , a Septimiusz przygrywa im na flecie  ;) .
To jest to! Taki element propagandy - cesarz jest wszechstronnie uzdolniony, muzykalny i żadnej pracy się nie boi. Do tego wszyscy tańczą tak, jak on zagra. ;)  Że też na to nie wpadłem?
Skoro wątpliwości zostały rozwiane :D, to czas na nową zagadkę.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #716 dnia: 18 Maja 2013, 20:09:01 »
Kim są te postaci?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #717 dnia: 21 Maja 2013, 06:51:59 »
Gdzieś już tą parkę widziałem , ale gdzie  - убейте, не помню . Na pewno nie jest to Eros i Psyche , Orfeusz i Eurydyka  ani Brad Pitt i Angelina Jolie . Czy ta panna trzyma jabłko ?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #718 dnia: 21 Maja 2013, 12:38:22 »
Kim są te postaci?
Ceres i Prozerpina, Jantek Tercyarz.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #719 dnia: 21 Maja 2013, 19:55:34 »
Gratuluję, Panie Pawle!
To, że zna Pan mennictwo Antonina Piusa na wylot to wiem, szczególnie po lekturze Gawęd Złotego Wieku Rzymu.

Monetę przypomniałem sobie przy okazji wiosennej aukcji Künkera (poszła za drobne 3600 euro) i uznałem za dobry materiał do zagadki. Wybaczcie to serducho, ale nie mogłem się powstrzymać. Taki słodki wspólny portret - pasuje do laurki na Dzień Matki, nie walentynkowej ;), bo Ceres obejmuje swoją córkę Prozerpinę (utożsamioną z grecką Persefoną). O ile mi wiadomo ten typ aureusa A.P. to jedyne przedstawienie Prozerpiny na monetach rzymskich.

Czy ta panna trzyma jabłko ?
Powiedzmy, że to "punickie jabłko", czyli granat :)

Kto chce wiedzieć więcej, niech zajrzy do "Podwieczorku w Lorium" autorstwa mojego przedmówcy (na str.129) :)
Do zagadki posłużył śliczny egzemplarz z zeszłorocznej aukcji Goldbergcoins:
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=326&lot=3293

 

R E K L A M A
aukcja monet