Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 05:55:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 654908 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #720 dnia: 22 Maja 2013, 11:06:24 »
Gratuluję rozwiązania zagadki .
To serduszko było dość perfidne i wyprowadziło mnie na manowce . Szukałem parki , a to nie parka , nawet nie   związek partnerski , tylko normalna rodzinka   ;) .
« Ostatnia zmiana: 22 Maja 2013, 12:20:57 wysłana przez Julek C »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #721 dnia: 22 Maja 2013, 19:54:10 »
Czyli teraz mogę coś od siebie?

Co przedstawia obrazek, mniej więcej widać. Moje pytanie brzmi inaczej: co to za wydarzenie historyczne, na cześć którego wybito monetę, której fragment widać w załączniku?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #722 dnia: 22 Maja 2013, 20:19:26 »
Fragment wygląda jak most pontonowy.Podbój Dacji?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #723 dnia: 23 Maja 2013, 08:26:02 »
Fragment wygląda jak most pontonowy.
Wiedziałem, że ta część będzie znacznie łatwiejsza. Ano, most pontonowy :-)

Podbój Dacji?
Nie ;-)

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #724 dnia: 23 Maja 2013, 19:59:59 »
A może sukces w wyprawie przeciw germańskiemu plemieniu Markomanów w 172 r. (po którym Marek Aureliusz przyjął przydomek Germanicus)?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #725 dnia: 24 Maja 2013, 20:49:31 »
A może sukces w wyprawie przeciw germańskiemu plemieniu Markomanów w 172 r.
Zgadza się :-) Ponieważ zagadka nie dotyczyła zidentyfikowania monety, więc ją pokazuję poniżej. Marek z kompaniją i sztandarami przekracza Dunaj na moście pontonowym, rozpoczynając kontrofensywę na terenie wroga wczesną jesienią 172 r. Rzadkie to, dopiero podczas majowej wyprawy na północny limes udało mi się zobaczyć w pełni czytelny egzemplarz, ulokowany w gabinecie numizmatycznym wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum (znajdujący się w RIC egzemplarz z BM jest w dość opłakanym stanie, podobnie jedyny krążek, który pokazał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku). RIC 1047.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #726 dnia: 25 Maja 2013, 08:12:25 »
Gratulacje . Też myśałem o kampanii Marka w Gernmani , ale nigdzie nie mogłem znaleść  odpowiedniej monetki , szczególnie jak wczoraj obejrzałem jeszcze raz Gladiatora  ;). Mimo , że jest tam mnóstwo fikcji literackiej ,ale jest to piękna fikcja . I ta finałowa scena , kiedy Maximus umiera i przechodzi do krainy wiecznych łowów , zawsze mi wyciska łezkę z oka.
« Ostatnia zmiana: 25 Maja 2013, 08:23:37 wysłana przez Julek C »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #727 dnia: 25 Maja 2013, 09:29:56 »
Kurcze  ja szukałem tej monety a jedynie znalazlem  http://www.ma-shops.com/ritter/item.php5?id=42430&lang=en   :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #728 dnia: 25 Maja 2013, 20:46:20 »
(...) ale jest to piękna fikcja . I ta finałowa scena , kiedy Maximus umiera i przechodzi do krainy wiecznych łowów , zawsze mi wyciska łezkę z oka.
Szczerze? Mi też :) W końcu Ridley Scott jest mistrzem w budowaniu odpowiedniej atmosfery w filmach. Już od jego pierwszego filmu ("Pojedynek") daje się to zauważyć, a klasyki Sci-Fi jak "Obcy" to chyba nie trzeba przypominać. Za "Łowcę Androidów" (mój ulubiony) to już po wsze czasy będę twierdzić, że to świetny reżyser jest. Oczywiście też obejrzałem tego Gladiatora wczoraj - który to już raz? ;)

Wracając do zagadek - też na próżno szukałem zdjęcia tej monety w Sieci. Serdeczne dzięki za jego umieszczenie. Być może teraz to jedyne w Internecie :)
P.S. Czy ta moneta jest "ogólnodostępna" na wystawie czy tylko za specjalnym pozwoleniem?

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #729 dnia: 25 Maja 2013, 20:48:43 »
Czas na następną zagadkę.
Co to za postaci i czyj portret jest na awersie?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #730 dnia: 25 Maja 2013, 22:12:14 »
wczoraj obejrzałem jeszcze raz Gladiatora  ;).

Ja jakoś tego dzieła nie mogę polubić. Przewaga fikcji nad realiami bywa czasami zbyt duża - obejrzałem całość ze dwa razy (w tym raz w kinie jak leciał na bieżąco), ale teraz jak mi się gdzieś trafi do przerwania seansu wystarczy mi początkowa scena szarży konnicą przez gęsty las ;) Swoją drogą Marek ma dziwnego pecha do kiczu zarówno w filmie, jak i w literaturze. Choćby filmidło pt. Upadek Cesarstwa Rzymskiego z 1964. Czego tam nie było... i Germanie - Jaskiniowcy i nowy wiek ludzkości, który miał tamtejszy Maximus zaprowadzić i bardzo groźny dla Imperium król Armenii i - O ZGROZO - "złote dinary". (te ostatnie w momencie, który mógł całość nieco uratować, bo w przeciwieństwie do Gladiatora po śmierci Kommodusa nie nastąpił powrót Republiki, lecz rozpoczęła się licytacja tronu cesarskiego, przypominająca nieco tą rzeczywistą, która odbyła się jednak dopiero po śmierci Pertynaksa). Podobnie nie dałem rady przedwojennej ramotce Ulica sandalników. Fabuła dziejąca się podobno za czasów Marka rozłaziła się tak niesamowicie we wszystkich szwach, że nawet nie podejmuję się jej streścić. Jedynym w miarę rozsądnym dziełkiem, które czytałem, było "Gasnące słońce" Jeske - Choińskiego. Bez rewelacji, McCullough to nie jest, ale w porównaniu do poprzednich trzymało realia zupełnie nieźle.

kiedy Maximus umiera i przechodzi do krainy wiecznych łowów , zawsze mi wyciska łezkę z oka.
Dzięki takim wzruszeniom spędziłem kiedyś pół nocy na ulicy. Ale to dłuższa opowieść i prawie zupełnie bez związku z tematem ;)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #731 dnia: 25 Maja 2013, 22:16:31 »
P.S. Czy ta moneta jest "ogólnodostępna" na wystawie czy tylko za specjalnym pozwoleniem?
Jest ogólnodostępna, tylko trzeba lekko pokombinować, żeby dostać się do samego gabinetu - jest tam teraz jakiś remont, gabinet jest na ostatnim piętrze i dojazd jest tylko jedną czy dwoma windami.

Jeszcze w kwestii mostowej pozwolę sobie na zamieszczenie opisu tworzenia takiego mostu (za Kasjuszem Dionem (71, 3), tłumaczenie niestety moje z braku ogólnodostępnego): „Rzymianie budują mosty na rzekach z wielką łatwością, ponieważ żołnierze są ćwiczeni w ich budowie, na równi z innymi umiejętnościami, na Dunaju, Renie i Eufracie. Metoda postępowania (...) jest następująca: płaskodenne statki, za pomocą których most będzie budowany, są zakotwiczane powyżej miejsca, w którym będzie most. Na sygnał statek cumujący najbliżej brzegu jest zwalniany, tak aby spłynął na właściwe miejsce. Tam wyrzucają kosz wiklinowy wypełniony kamieniami, który mocuje się za pomocą kabla, który służy jako kotwica. Przymocowany w ten sposób statek pozostaje w stałej pozycji przy brzegu i rozpoczyna się na nim prace za pomocą desek i części mostów, które są załadowane na statku w dużej ilości, przy czym poziom nawierzchni jest od razu określony przez pokład statku. Następnie spuszcza się kolejny statek w małej odległości od pierwszego i tak kolejne, aż most nie osiągnie przeciwległego brzegu.”

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #732 dnia: 25 Maja 2013, 23:05:42 »
. Za "Łowcę Androidów" (mój ulubiony)

Blade Runnera  i Obcego też uwielbiam . To były czasy kiedy w filmie nie liczyło się tylko efekciarstwo , ale nastrój , budowanie atmosfery i gra na emocjach widza . Nigdy nie zapomnę strachu z jakim po obejrzeniu Obcego wracałem do domu . Ostatnie kilkaset metrów biegiem  8) , choć przecież doskonale wiedziałem , że Obcych jeszcze na ziemi nie było  ;) . Mistrz ostatnio opadł z formy . Zrobił dwa gnioty , Robin Hooda i Prometeusza ale to juz chyba się wpisuje w ogólny stan obecnej  amerykańskiej popkultury .


obie na zamieszczenie opisu tworzenia takiego mostu


Niekiedy uciekało się do pomocy sił nadprzrodzonych ...
« Ostatnia zmiana: 25 Maja 2013, 23:11:33 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #733 dnia: 25 Maja 2013, 23:08:59 »
Czas na następną zagadkę.


Te dzieciaki to cztery pory roku przemierzające  Terrę . Z przodu powinna być Julia Domna.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #734 dnia: 25 Maja 2013, 23:44:49 »
Z przodu powinna być Julia Domna.
I jest!
Coś za szybko poszło. ;)

RIC 549
http://romanumismatics.com/shop/product/15351/
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2013, 13:19:44 wysłana przez Eneasz »

 

R E K L A M A
aukcja monet