Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 17 Kwietnia 2024, 01:50:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 654777 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #735 dnia: 28 Maja 2013, 17:09:50 »
Witam .

Zawsze w głębi duszy czułem się rzymianinem  ;) . Ostatnio przeczytałem artykuł , w którym autor stara się udowodnić , że piastowie i wogóle kultura połabska wywodzi się w prostej linii od rzymian lub celtyckich i sarmackich najemników legionowych. Wogóle to rzecz nadaje się chyba do działu "odlotowe terorie " , ale całkiem możliwe , że coś w tym jest ....i na fragmecie monety jest cesarz który się do tego przyczynił . Kim był i co się z nim stało ?
p.s. Oczywiście do cesarza należy tylko noga  :).
« Ostatnia zmiana: 28 Maja 2013, 19:13:11 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #736 dnia: 28 Maja 2013, 21:27:17 »
p.s. Oczywiście do cesarza należy tylko noga  :).

Jest to noga Konstantyna III, uzurpatora obwołanego cesarzem przez wojska w Brytanii (407-411, czasy panowania Honoriusza i Arkadiusza). Pokonany przez Flawiusza Konstancjusza - późniejszego Konstancjusza III - podczas oblężenia Arles, został zdekapitowany, choć poddał miasto i próbował schronić się w klasztorze. Niektórym uzurpatorom z tego okresu taka sztuczka się udała, ale jemu nie wyszło...

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Constantineiii.jpg

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #737 dnia: 28 Maja 2013, 21:43:56 »
,... ale jemu nie wyszło...


.. otóż , co niektórzy twierdzą , że wyszło  :)
http://glaukopis.pl/pdf/7-8/artykuly.pdf


Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #738 dnia: 29 Maja 2013, 07:59:56 »
Dosyć dosłowne potraktowanie tezy, że jesteśmy spadkobiercami cywilizacji rzymskiej. ;)

Tak na szybko, przed robotą przeczytawszy, to mam wrażenie, że artykuł jest bardzo skrótowo napisany. Trzeba się domyślać, jaką bitwę autor ma na myśli. Rad bym się też dowiedzieć czyje i które konkretnie legiony wcięło. No i nie wiem (może coś przeoczyłem?) gdzie i skąd przypuszczenie, że wśród tych wojsk uchował się żywy Konstantyn. Zabili go i uciekł? ;)
W każdym razie dzięki za artykuł. Niezależnie, czy polega na prawdzie, zachęcił mnie, żeby podrążyć dalej ten fragment historii upadku cesarstwa rzymskiego.

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #739 dnia: 29 Maja 2013, 11:54:58 »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #740 dnia: 29 Maja 2013, 13:41:25 »
 Witam .
Bardzo , bardzo , bardzo ciekawe . Najbardziej spodobało mi się stwierdzenie  „ zaszczepił ideę  „ , Od razu mi się skojarzyło z filmową  „Incepcją „ , czyli wnikaniem do podświadomości w celu zaszczepienia idei . Jak widać K. Beyer wcale nie musiał wnikać do podświadomości , wyciągnał po prostu wnioski z dostępnych mu faktów.   Beyer był pionierem , nie tylko w fotografii , ale także inteligentnym i przenikliwym człowiekiem  , zasiał w umyśle mu wspólczesych ideę o sarmackim pochodzeniu polaków . Jak bardzo by nie była fantastyczna , opierał się na przesłankach , które w świetle ówczesnych dokonań archeologów i historyków były do przyjęcia . Czy mimo dużo większych informacji na ten temat ,  my dziś możemy zanegować takie teorie ? Owszem , możemy ale już przytoczenie rozsądnych kontrargumentów będzie dużym problemem . Kto wie , czy na zachód od Łaby nie osiadały  rozgromione armie , zaginione legiony czy wszelkiej maści maruderzy . Na pewno tak , i jeśli nie siłą , to przewagą kulturową i technologiczną  asymilowali się ze Słowianami . Pozostaje pytanie : jakie niesamowite teorie powstałby by , gdyby   Emeryk i Karol  mieli dostęp  do ebaya  ;) .
« Ostatnia zmiana: 29 Maja 2013, 15:37:00 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #741 dnia: 29 Maja 2013, 13:54:05 »
(...) nadal lekko zalatujące Science-Fiction, ale zarazem ciekawe :-)

Rozumiem, że Kolega ma na myśli teorie łączące Polaków z Sarmatami. Ale artykuł dra Bodzka bardzo ciekawy. Przeczytam dokładnie w domu - zwłaszcza, że interesują mnie personifikacje geograficzne (nie wyłączając Sarmacji). Dzięki :)
Wspomniana kolekcja Emeryka Hutten-Czapskiego jest teraz intensywnie reklamowana we Wrocławiu na billboardach Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej. Zdaje się, że wkrótce otwarcie muzeum w pałacu Czapskich. Trzeba będzie się wybrać do Krakowa...

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #742 dnia: 29 Maja 2013, 14:37:24 »
Oczywiscie, lekkie SF dotyczy teorii z XIX wieku, nie zas ciekawego bardzo artykulu :)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #743 dnia: 30 Maja 2013, 08:12:49 »
Nie do końca bym te teorie zaliczył do S-F . W końcu Sarmacja fuckcjonowała w świadomości europejczyków juz od średniowiecza .Już francuski średniowieczny kronikarz Flodoard (zm. 966) określał Słowian mianem Sarmatów. Pierwsze wzmianki o tym, że polska szlachta pochodzi od starożytnego ludu z kraju Parków pochodzą z kronik Wincentego Kadłubka. Dzielił on świat na podstawie pisarzy antycznych na śródziemnomorski antyk i nieprzeliczalną moc ludzką zamieszkującą obszar Iranu, Bułgarii i Karyntii, gdzie żyli Scytowie i Sarmaci. Na barokowych mapach ten region wschodniej Europy jest wprost nazwany -SARMATIA . Na tej   mapie , jak sie wydaje oznaczono krainy historyczne  bez  ówczesnych politycznych granic . Sarmacja rozciąga się od lewego brzegu Wisły , aż po brzegi Morza Barentsa . Więc mieszkańców tej krainy można śmaiało nazwać sarmatami . Mi jednak bardziej odpowiada opcja zachodnia , zawsze to bliżej Rzymu  ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2013, 08:16:57 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #744 dnia: 01 Czerwca 2013, 19:37:31 »
Mi jednak bardziej odpowiada opcja zachodnia , zawsze to bliżej Rzymu  ;)
A juści :) Pomysł ciekawy, na pewno przypomni mi się przy każdej wzmiance o zaginionych późnorzymskich legionach. Na dokładkę mam jeszcze teorię o wspólnym pochodzeniu Wiślan i Chorwatów, zasłyszaną oczywiście w Chorwacji. Zresztą ta sprawa też nie została rozstrzygnięta, a jest w jakimś stopniu prawdopodobna. Niestety mówimy o czasach mocno spowitych nieprzeniknionym mrokiem dziejów...
Więc możemy sobie błądzić jak pijane dzieci we mgle ;)

« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2013, 07:34:51 wysłana przez Eneasz »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #745 dnia: 01 Czerwca 2013, 19:43:18 »
A teraz do rzeczy - nowa zagadka. Miała być już wczoraj. Niestety, zasilacz w moim komputerze zakończył wieloletnią służbę dosyć "błyskotliwie" - pokazem fajerwerków. Dobrze, że reszta nie ucierpiała. Tak więc dopiero dziś przywlókłszy nową zasiłkę do kompa uprzejmie zapytuję:

Skąd wylazły te zwierzaki? ;)

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #746 dnia: 14 Czerwca 2013, 14:37:37 »
Zwierzaki łażą w okolicach spiny Circus Maximus przeobrażonej natenczas w statek, co zostało pokazane na monetach Septymiusza Sewera w srebrze i w złocie (RIC 274) i Karakalli (RIC 167). Z tego to "statku", owe zwierzaki wylazły niczym z arki z okazji Ludi Saeculares roku 204. Ciekawe, czy przedstawione również na tej monecie zaprzęgi jeździły po arenie w tym samym czasie, a może urządzono małe polowanko "z rydwanów" ...??

ZM
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca 2013, 14:48:50 wysłana przez zenonmoj »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #747 dnia: 16 Czerwca 2013, 15:35:24 »
Pięknie! Cieszę się, że zagadka została rozwiązana!
Na zdj. fragment denara Karakalli (RIC 157).
http://www.coinproject.com/coin_detail.php?coin=233860

Ciekawe, czy przedstawione również na tej monecie zaprzęgi jeździły po arenie w tym samym czasie, a może urządzono małe polowanko "z rydwanów" ...??
Pomysł z polowankiem intrygujący. W "rzymskim" stylu... ;) Bardzo ciekawe jak to wyglądało. Nie jest całkiem pewne, czy spektakl ze zwierzakami wychodzącymi ze statku odbył się w tym samym miejscu co wyścigi kwadryg, choć przedstawiono je razem na monecie. Istnieje przypuszczenie, że statek wybudowano na arenie amfiteatru, np. w samym Koloseum, ale kto wie...?

Pozdrawiam,
Przemek

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #748 dnia: 23 Czerwca 2013, 09:57:23 »
Witam
Ja już po wakacjach  :-*. Widzę , że nie tak wiele mnie ominęło :) . Sezon ogórkowy w pełni . Jestem prawie pewien ,że dla Septimiusza  i Karakalli umieszczenie okrętu   i polowanie w Colosuem ,to pikuś . Imperium kwitło , machina propagandowa pracowała pod pełną parą . Rzymianie pławili się w luksusie i przepychu . Nikt juz nie pamietał o wrogach u bram RZymu . W legionach służyli już w przeważającej wiekszości najemnicy  z podbitych krain , więc cóż pozostawało praworządnemu rzymianinowim  : - bawić się . "Niech żyje bal " .

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #749 dnia: 23 Czerwca 2013, 15:58:13 »
Witam
Widzę , że nie tak wiele mnie ominęło :)
Czekaliśmy na Ciebie. Zniknąłeś i proszę, jaki zastój. ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet