Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:49:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 653831 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #750 dnia: 24 Czerwca 2013, 14:49:02 »

Czekaliśmy na Ciebie. Zniknąłeś i proszę, jaki zastój. ;)


No więc jestem , zwarty i gotowy , oby tylko teraz J.E. Prezes gdześ nie przepadł , co w wakacyjnym czasie nie było by niczym niestosownym . Gdyby nawet , to jestem gotowy do zapodania zagadki spoza kolejki  ;) .
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2013, 19:34:20 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #751 dnia: 03 Lipca 2013, 20:50:42 »
Gdyby nawet , to jestem gotowy do zapodania zagadki spoza kolejki
Ależ proszę, nie krępuj się. ;)

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #752 dnia: 14 Lipca 2013, 13:03:57 »
A co tutaj taki zastój ? :)
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #753 dnia: 15 Lipca 2013, 19:48:52 »
Przepraszam wszystkich za moją przydługą nieobecność - przedurlopowa kumulacja różnych zawodowych obowiązków...
Na szczęście dziś rozpoczął się ten najpiękniejszy w roku letni czas wolny!!!

Czas więc na zagadkę - oczywiście już urlopową.  ;)

Kim była ta roznegliżowana piękność, gdzie można ją było kiedyś spotkać i na jakich monetach znajdujemy jej podobiznę?

ZM

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #754 dnia: 23 Lipca 2013, 07:32:37 »
Witam .
To Rea Sylwia . Pewnie można ją spotkać błąkajacą się nad Tybrem , poszukującą swoich synów : Remusa i Romulusa . Bohaterka jednej z najstarszych rzymskich legend dotyczących powstania Rzymu . Była córką Numidora , króla Alba Longa . Została westalką, ale wdała się w romans z Marsem. Owocem tego romansu były bliżniaki . Za złamanie ślubów czystości została wygnana z miasta, sama zginęła, ale chłopców umieściła w koszyku i puściła z biegiem Tybru .. dalej już wszyscy znają  :) . Ten motyw występuje na asach i sestercach Antoniusza Piusa i na wielu płaskorzeżbach , obrazach , ect.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipca 2013, 07:52:57 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #755 dnia: 24 Lipca 2013, 08:44:50 »
Witam!

Oczywiście, w zagadce chodzi o pramatkę Rzymian.
A tak całe zdarzenie ładnie opisuje Owidiusz:
"Rankiem wyszła, by zaczerpnąć wody dla obmycia świętych naczyń. Tam, gdzie ścieżka łagodnym stokiem nad brzeg schodziła, zdjęła dzban z głowy i zmęczona usiadła na ziemi; odetchnęła świeżym powiewem i zaczęła układać włosy. Cieniste wierzby, melodyjny śpiew ptaków, łagodny szum wody usypiały dziewczynę, ukradkiem zamykając jej oczy, aż zmęczona dłoń opadła. Ujrzał to Mars; zapragnął tego co ujrzał, i zawładnął tą, której pożądał."

Pozdrawiam
ZM

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #756 dnia: 26 Lipca 2013, 13:16:13 »
Piękny ten opis Owidiusza, a jeszcze lepsze tłumaczenie . Tylko czy tym artystom  z renesansu coś się nie pokićkało . Na monetach jest scenka , żywcem wzięta z Owidiusza , czyli moment uwiedzenia Sylwii przez Marsa . Natomiast Rubens na płótnie uwiecznił inną scenkę - wygnanie Sylwii z Alba Longa i nazwał obraz : " Mars i Rhea Silvia "  . Skądinąd wiadomo , że to  nie Mars przeganiał Sylwię z Alba Longa , tylko  stryj,  Amulius .  
« Ostatnia zmiana: 26 Lipca 2013, 13:23:44 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #757 dnia: 28 Lipca 2013, 21:08:55 »
Witam pourlopowo i gratuluję rozwiązania zagadki! Troszkę mnie tu nie było, ale widzę, że niewiele mnie ominęło.
Jeśli chodzi o obraz, to jestem zdania, że to jednak scena uwiedzenia. Świadczy o tym Kupidyn prowadzący Marsa za rękę do Sylwii. Po prostu Rubens przeniósł akcję z miejsca "nad rzeczką, nieopodal krzaczka" do świątyni Westy. Po prawej widoczne Palladium, które mój imiennik miał wynieść z Troi.
Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na nową zagadkę.
Przemek

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #758 dnia: 29 Lipca 2013, 09:02:51 »

Jeśli chodzi o obraz, to jestem zdania, że to jednak scena uwiedzenia.
Witam.
Jak zwykle , masz rację . Zwracam honor artystom renesansu  8) . Tych dwóch malców wziąłem za przerośnietych blizniaków .
Zastanawiam sie nad pewną monetą ,i przyznam , że także dla mnie jest zagadką . Wobec tego uznałem , żę będzie to dobry materiał na zagadkę powszechną . Kim jet ta postać i kto jest po drugiej stronie monety ?
Pozdrawiam .

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #759 dnia: 29 Lipca 2013, 13:22:32 »
W ciekawej pozie ta Hilaritas, personifikacja radości, wesołości. Ustawiona przodem, z rękami w górze i bez typowych atrybutów (rogu obfitości, gałązki palmowej czy berła lub patery). Za to podpisana HI-LAR(itas) P(opuli) R(omani), żeby nie było wątpliwości ;)
Denar Hadriana, RIC 126

http://www.beastcoins.com/RomanImperial/II/Hadrian/C1164.jpg

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #760 dnia: 29 Lipca 2013, 13:38:30 »
Widzę Przemku, że akumulartorki naładowane , miło widzieć Cię w takiej doskonałej formie . A gdzieżeś się tak ultrafioletem naładował  ;) ? Dziekuję za rozwiazanie zagadki . Monetka w RIC tylko C , ale znaleść egzemplarz porównawczy to już nie tak łatwo . Był w 2000 roku na aukcji Lanza  :  http://www.acsearch.info/record.html?id=48620  sprzedany za 120 DEM , cokolwiek by to znaczyło , nie mam pojęcia jak to przetłumaczyć na dzisiejszą walutę .
P.s. Generalnie takie przedstwienie Hilaritas występuje tylko na tej monecie . Boginii w takiej  teatralnej pozie  nie przedstawino na żadnej innej monecie antycznej . Bez atrybutów bogactwa i władzy raczej patronuje powodzeniu sztuki i piękna . W sumie to pasowałoby do Hadriana . Po poprzedniku odziedziczył imperium u szczytu potegi , cóz mu bogactwa czy powodzenie , dwór opływał przepychem , lud rzymski nigdy nie był tak daleki od trosk o codzienny byt , wojny toczyły się daleko od bram Rzymu , może to życzenia powodzenia ludowi rzymskiemu w uprawianiu sztuk pięknych .
« Ostatnia zmiana: 29 Lipca 2013, 17:38:28 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #761 dnia: 29 Lipca 2013, 20:40:28 »
(...) A gdzieżeś się tak ultrafioletem naładował  ;) ?
Ha ha, dzięki :) Odwiedziłem pewną ciekawą rzymską prowincję, ale może nie będę się rozpisywał, tylko dam odpowiednią zagadkę.

Co do poprzedniej monetki, to za rzadzinkę nie uchodzi, ale masz rację, że przedstawienie Hilaritas jest całkiem unikatowe. 120 Marek to - licząc po kursie przejścia z DM na Euro w 2002 r. - 61 euronów. Sprzedana poniżej ceny oczekiwanej. Dziś mogłoby być drożej.

A teraz zagadka - sądzę, że łatwa:
Z jakiej okazji wybito poniższą monetę i kto jest jej emitentem?

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #762 dnia: 29 Lipca 2013, 20:50:39 »
Denarek Trajana z Arabią i wielbłądem z okazji jego wyczynów zwycięskich tamże.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #763 dnia: 30 Lipca 2013, 06:59:22 »
Trzeba mieć dużo odwagi, żeby w dzisiejszych czasach zapuszczać sie w te strony   ;). Robi się coraz bardziej gorąco .

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #764 dnia: 30 Lipca 2013, 12:43:20 »
(...) Robi się coraz bardziej gorąco.
Co się da to trzeba zobaczyć, póki tam jeszcze coś jest do oglądania. W końcu nie ma to jak palnąć z moździerza do świątyni Baala-Szamina w Palmirze czy ostrzelać z samolotu piękny zamek Krak des Chevaliers. O cytadeli w Aleppo nawet nie wspomnę :( Żeby tylko Egipt się nam nie rozpadł tak, jak Syria. No, ale w Królestwie Haszymidów dosyć spokojnie i oby tak zostało.

Oczywiście w zagadce chodziło o denarek Trajana z Arabią i wielbłądem, upamiętniający zajęcie Petry i ustanowienie nowej prowincji Arabia Petraea w 106 roku. Gratuluję! 10 minut - świetny czas! Nie przeszkadzało, że wielbłąd wygląda jak krzyżówka strusia ze stworem z Loch Ness. ;)

http://www.acsearch.info/record.html?id=646607


 

R E K L A M A
aukcja monet