Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:55:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 653840 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #765 dnia: 30 Lipca 2013, 14:04:06 »

Co się da to trzeba zobaczyć, póki tam jeszcze coś jest do oglądania.


Smutna prawda Przemku , aczkolwiek granica miedzy turystą , a korespodentem wojennym jest w dzisiejszym oriencie bardzo ulotna . Arabowie zawsze przysparzali ówczesnym siwych włosów . Twoja wycieczka przez Jordanię  do Egiptu może być  naprawdę ostatnim cywilizowanym przegladem tej krainy . Dżarasz , założone przez diadocha Ptolemmeusza II , El Khazneh - skarbiec faraonów z Petry , i wreszcie czerwony klasztor koptów  Deir al-Ahmar  to cuda antycznej kultury  , które arabska ciemnota może zetrzeć z powierzchni ziemi . Proszę mnie nie oskarżać o rasizm , bo nie jestem rasistą , jestem przeciw ciemnocie , primityzmowi i fanatyzmowi  religijnemu .
Pozdrawiam i zazdroszczę .
« Ostatnia zmiana: 30 Lipca 2013, 14:16:20 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #766 dnia: 31 Lipca 2013, 12:31:34 »
Tak dziś wygląda miasto Hims  , kiedyś Emesa , czy coś Wam to przypomina ?
« Ostatnia zmiana: 31 Lipca 2013, 12:35:34 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #767 dnia: 31 Lipca 2013, 14:33:59 »
Przypomina film "Miasto Ruin", który można obejrzeć w Muzeum Powstania Warszawskiego. Na pewno nie przypomina metropolii, przez którą przejeżdżałem kilka lat temu (leży na skrzyżowaniu głównych dróg w Syrii). Co prawda z pozostałości rodzinnego miasta Julii Domny i tak prawie nic się nie zachowało, po prostu duży przemysłowy ośrodek z rafinerią ropy na potrzeby kraju. Niemniej bardzo przykro widzieć je w takim stanie.
Boję się pomyśleć, jak wygląda teraz pobliska Hama, zaledwie 40 km na północ od Hims, z jej niesamowitymi noriami (drewnianymi kołami do podnoszenia wody) na rzece Orontes. Co prawda zachowane do dziś koła pochodzą najdalej z czasów średniowiecznych (dynastia Ajjubidów), ale znaleziona w Apamei mozaika dowodzi, że podobne istniały tam już w czasach starożytnych.
http://www.flickr.com/photos/49644582@N08/4568756951/. Już na początku lat 80-tych miasto poważnie ucierpiało w wyniku buntu przeciwko Asadowi.

Muszę jednak Januszu sprostować, że w egipskim Deir al-Ahmar, o którym wspominasz, nie byłem. Wykuta w skale budowla ze środkowego zdjęcia to grobowiec Ed-Deir (czyli dosł. klasztor) oddalony zaledwie o kilka kilometrów (spaceru pod górę tzw. ścieżką procesyjną) od "centrum" Petry. Istnieją dowody potwierdzające teorię, że cały płaskowyż wokół Ed-Deir wykorzystywano jako sanktuarium/miejsce kultu - stąd nazwa. Wyryte wewnątrz krzyże pozwalają sądzić, że miejsce wykorzystywano w czasach bizantyjskich jako kaplicę. Jeśli chodzi o zwiedzanie czegokolwiek w Egipcie, to  należy sobie teraz odpuścić. Po prostu nie ma takiej możliwości. Plaże i Morze Czerwone, nurkowanie, rejsy stateczkami - to jest dostępne. Jeśli ktoś jest wariat i się uprze, to będąc na Synaju może uda mu się dotrzeć np. do klasztoru Św. Katarzyny, ale tylko na własną rękę i ryzyko, bez możliwości wejścia na Górę Mojżesza, wbrew zaleceniom MSZ itd. Wszystkie zorganizowane wycieczki oczywiście odwołane.

Wracając do monet, to skrobnę później jak się kupuje pamiątki turystyczne oraz autentyczne monety na bazarkach w Jordanii, ale to może w innym wątku. :)

rami

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #768 dnia: 31 Lipca 2013, 19:05:12 »
http://www.flickr.com/photos/49644582@N08/4568756951/. Już na początku lat 80-tych miasto poważnie ucierpiało w wyniku buntu przeciwko Asadowi.

Odwiedzalem tamte rejony kilkukrotnie - nieco turystycznie, nieco zawodowo, siedzac w Syrii czy Libanie po kilka miesiecy. Wynioslem wrazenie, ze rany goja sie tam duzo szybciej, niz moznaby sie spodziewac. w Hama zniszczen o ktorych piszesz juz kilkanascie lat pozniej nie bylo w ogole widac, zas okolice norii przywodzily na mysl cos na ksztalt warszawskich Pol Mokotowskich, czyli zaskakujaca jak na tamten rejon zielen, trawniki, mnostwo biwakujacych ludzi, rodzin z dziecmi... I przyznam sie, ze o ile zniszczenia zabytkow architektury bez dwoch zdan moze smucic, o tyle prawdziwa tragedia tego kraju, to liczba ofiar wsrod ludnosci cywilnej. Zas uzywanie uproszczen myslowych a la "arabska ciemnota" nie przystoi w tym kontekscie.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #769 dnia: 31 Lipca 2013, 20:47:29 »
prawdziwa tragedia tego kraju, to liczba ofiar wsrod ludnosci cywilnej. Zas uzywanie uproszczen myslowych a la "arabska ciemnota" nie przystoi w tym kontekscie.
To pierwsze oczywiście nie podlega żadnej dyskusji. Tragedią jest także to, że nie zapowiada się na szybkie rozwiązanie konfliktu i ofiar będzie przybywać, podobnie jak uchodźców syryjskich np. w Jordanii. Zawsze mam świadomość, że zabytki są kwestią drugorzędną w obliczu ludzkich tragedii. Z drugiej strony, gdyby dowodzący armią mieli na uwadze tylko i wyłącznie realizację celów wojskowych, to prawdopodobnie nie byłoby dziś Krakowa takiego, jaki znamy... Dobrze, jeśli zdarzy się - przepraszam za określenie - trep, który pomyśli, żeby nie tylko zdobyć ale i ocalić. Przypuszczam, że w Syrii jedni się w zabytkach chronią (co łatwo zrozumieć), drudzy bombardują (co już ciężko usprawiedliwić). Co im zostanie po wojnie? Pustynia Syryjska...

Myślę, że się nasz Kolega Janusz zagalopował z określeniem, które Cię oburzyło, ale rozumiem też jego oburzenie na to, co się dzieje. Z resztą już dawno, przy innej dyskusji na tym forum, wyraził żal z powodu przelewania bratniej krwi przez Syryjczyków. Może to nie arabska ciemnota, tylko zwykła, ludzka ciemnota. Odwieczna. War. War never changes. No przecież epoką oświecenia tego nie można nazwać. Swoją drogą, czy jest coś gorszego od wojny domowej?
Dobrze pamiętam tę zieleń, trawę, ludzi i całe rodziny na ławeczkach w Hamie. Tak jak inne miejsca, które później w telewizji znacznie gorzej wyglądały. Masz rację, że tamtejsze miasta potrafią się szybko odbudowywać, ale na razie więcej się burzy niż buduje. Pewne zmiany są nieodwracalne, a rany się nie zagoją w tym pokoleniu.

W każdym razie zazdroszczę pobytu w Libanie. Bardzo chciałbym zobaczyć tam kilka miejsc. Uch, w ogóle jakoś zeszliśmy na ciężkie tematy. Może Pan Prezes poratuje i podrzuci jakąś zagadkę? ;)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #770 dnia: 31 Lipca 2013, 21:03:34 »
Wracając do monet, to skrobnę później jak się kupuje pamiątki turystyczne oraz autentyczne monety na bazarkach w Jordanii, ale to może w innym wątku. :)
Prosimy skrobnąć. Bardzo prosimy... Kupowanie monet na bazarach i targach to temat rzeka i nieskończone źródło różnych zabawnych (i nie tylko) historyjek.

A ja nad zagadką myślę - pomysł już jest, tylko odpowiedniej ilustracji jeszcze brak.

ZM

PS. No i jest zagadka: był wielbłądek, to teraz proszę spojrzeć na mojego potworka!
     Co to za zwierz, z jakiej monety pochodzi i z jakim chwalebnym wydarzeniem wiąże sie jej wybicie?

« Ostatnia zmiana: 31 Lipca 2013, 21:20:50 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #771 dnia: 31 Lipca 2013, 21:36:32 »
Jasne, że się zagalopowałem , to po prostu emocje i żal  przemówiły o jeden ton za wysoko . Jeśli ktoś się poczuł urażony, to przepraszam . Rzeczywiście, w obliczu takiej tragedii trzeba ważyć słowa , ale jestem pewny , że te rany tak szybko się nie zabliżnią , o ile to wogóle jest możliwe..
« Ostatnia zmiana: 31 Lipca 2013, 22:48:24 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #772 dnia: 31 Lipca 2013, 22:53:23 »

 
     Co to za zwierz, z jakiej monety pochodzi i z jakim chwalebnym wydarzeniem wiąże sie jej wybicie?



Pewności nie mam, ale to może być lwiątko z monety Kommodusa , która odonosi sie do tzw. Commodiana Herculea , czyli rocznej daniny zboża płynącej z Egiptu do Rzymu lub coś w tym stylu  8).
« Ostatnia zmiana: 31 Lipca 2013, 22:59:14 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #773 dnia: 31 Lipca 2013, 23:17:58 »
Pomysł niezły, ale to nie ten zwierz...

ZM

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #774 dnia: 31 Lipca 2013, 23:40:33 »
O kurczaczki, też myślałem, że to lew. Cóż, szukamy dalej. Noc dopiero się zaczęła. 8)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #775 dnia: 05 Sierpnia 2013, 14:08:45 »
Mam wrażenie , że jak zwykle w zagadkach Pana Zenona , nic nie jest tym  , na co wygląda  ;) .

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #776 dnia: 20 Sierpnia 2013, 13:33:43 »
Czy to, wbrew swojemu wyglądowi, jest koń? ;) Jeśli nie, to przydałaby się podpowiedź - może nie w kwestii zwierzaka, tylko by jakoś zawęzić krąg poszukiwań.
Zagadka jest "mocna".

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #777 dnia: 21 Sierpnia 2013, 21:56:42 »
Tak jest, to koń!
A podpowiem, że moneta jest złota...

ZM

PS. A dorzucę i wierszyk

Milczcie, bogi, bo sczeznąć muszą
Zmór naszych cienie sprzed wielu lat;
W blasku złocistym krwi niewinnej
Z płomieni rodzi się nowy ład.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2013, 08:20:58 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #778 dnia: 22 Sierpnia 2013, 21:19:45 »
Oj dawno mnie nie było, a zagadeczka sobie wisi . Jak konik , to może Kartagina , a nowy ład to oni kilka razy próbowali wprowadzić  ;). Obstawiam 3 wojnę punicką .
Pozdrawiam .
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2013, 21:23:50 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #779 dnia: 22 Sierpnia 2013, 22:57:28 »
TAK JEST!!!
Co do tego "nowego ładu", to uważam, że właśnie zniszczenie Kartaginy było bardzo ważnym elementem budowy rzymskiej tożsamości imperialnej. Od tego momentu wiadomo było, że już nikt Rzymowi "nie podskoczy". A jeśli by kto spróbował - a jak wiadomo jeszcze sporo takich było - to ta masakra w dobitny sposób określiła raz na zawsze, jaki koniec tego kogoś niezawodnie musi spotkać...

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet