Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 09:31:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka antyczna c.d.  (Przeczytany 654978 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #780 dnia: 22 Sierpnia 2013, 23:40:26 »
Gratulacje!!!

Widzę, Januszu, że Twoje akumulatorki też naładowane jak trzeba... :) Udało się na jakieś monetki zapolować?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #781 dnia: 23 Sierpnia 2013, 07:12:17 »
to ta masakra w dobitny sposób określiła raz na zawsze, jaki koniec tego kogoś niezawodnie musi spotkać...


Ale mało brakowało . Kartagińczycty wcześniej tez urządzili rzymianom kilka masakr min. nad jez.Trazymeńskim i Cannami . Tak naprawde tylko pech sprawił , że Hanibal nie zdobył Rzymu  w czasie 2 wojny , aż się cisną na usta przysłowia : " żeby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała " ,  czy " nosił wilk razy kilka , ponieśli i wilka " , czy z naszego podwórka :" złapał kozak tatarzyna , a tatarzyn za łep trzyma ". Konflikt z Kartaginą był nieuchronny , dwa tak agresywne królestwa w końcu musiały się wziąść za łby i sprawdzić kto silniejszy . Jak zwykle nie wiadomo kto zaczął , jedni chcieli pomóc swoim kolegom na na Sycylli , drudzy swoim i tak jakoś przez 200 lat się niszczyli , aż jeden padł . W przydadku rzymian jeszcze jedno przysłowie wypada zacytować : " co nas nie zabije , to nas wzmocni " . Nie ulega wątpliwośći , że to wojny z fenicjanami z Karaginy spowodowały gwałtowny rozwój możliwośći wojennych Rzymu , a przede wszystkim floty , której przed 1 wojną rzymianie praktycznie nie posiadali .

Gratulacje!!!

Widzę, Januszu, że Twoje akumulatorki też naładowane jak trzeba... :) Udało się na jakieś monetki zapolować?

Niestety tam gdzie byłem rzymianie nie dotarli - za zimno   , a fińskie szczupaki nie są tak żarłoczne jak białoruskie i pożerają tylko rybki , nie rzymskich dostojników   ;) .
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2013, 07:18:23 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #782 dnia: 24 Sierpnia 2013, 08:42:50 »
Ostatnio zmierzyłem się ze "Zmierzchem cesarstwa rzymskiego " E. Gibbona . Było ciężko, ale jakoś dotrwałem do końca . Ilość faktów , nazw , nazwisk jest tak prztłaczająca , że człowiek szybko się w tym gubi . Widocznie w XVIII wieku mogli się bardziej skupić na tym co czytali . Mi to przypomina tolkienowski " Silmarillion " , gdzie po kilku stronach już się zapominało, czy Andreth była córka Boromira, a siostrą Bregora, czy odwrotnie  ;) .
W ksiażce jest zdjęcie pewnej mozaiki . Kim jest postać na mozaice ? Kto czytał ten wie, kto nie czytał niech zgaduje . Dodam tylko, że jeden pan , gdy go pokonał zabrał mu czapkę .
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2013, 15:19:26 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #783 dnia: 26 Sierpnia 2013, 02:03:12 »
(...) jeden pan , gdy go pokonał zabrał mu czapkę
... i założył sobie ją na głowę pozując do portretu na monecie. ;)



O ile ten z mozaiki to Maksymian a nie Konstancjusz I Chlorus. Na monecie kontrowersyjny "Konstantyn w czapce".
http://www.beastcoins.com/Topical/VLPP/History/VLPP-History.htm

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #784 dnia: 26 Sierpnia 2013, 07:52:39 »
Gratulacje , doskonale to skojarzyłeś . W zwiazku z ta mozaiką przypomniała mi  się  kiedyśniejsza dyskusja  na forum , w której szukano racjonalnych przesłanek dla zaistnienia tej monety .Też nie jestem przekonany do końca, że to Maksymian , tak opisał tą mozaikę wydawca książki . Willa została zbudowana na początku IV wieku , mozaiki w większości odnoszą się do rozrywek codziennego życia , polowań , konkusów sportowych i motywów mitologicznych . Nie ma w nich raczej odniesień do bieżacej sytuacji politycznej , całkiem możliwe ,że to poprostu właściciel willi . Jest to wydanie PIW z 1975 . Za dobór i opis zdjęć odpowiadała Zofia Skulimowska , raczej wtedy jeszcze nie słyszała o " Konstantynie  w czapce " . Tak czy siak , czapka jest prawdziwa . Mozaika z Villa Romana del Casale koło  Piazza Armerina :
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpnia 2013, 08:42:05 wysłana przez Julek C »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #785 dnia: 01 Września 2013, 19:23:34 »
Piękna mozaika.

A nowa zagadka poniżej. Co to jest? ;)

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #786 dnia: 02 Września 2013, 15:02:19 »
Gdzieś już kiedyś coś takiego widziałem...
Labirynt na jakiejś monecie z Knossos?
ZM

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #787 dnia: 02 Września 2013, 21:48:12 »
Gdzieś już kiedyś coś takiego widziałem...
Labirynt na jakiejś monecie z Knossos?

Tak jest!
Moneta z Knossos nawiązująca do mitycznej przeszłości tego miasta. Egzemplarz ze zbiorów gabinetu numizmatycznego Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Niestety nie mam zdjęcia awersu. Poniżej znajdująca się w tym samym muzeum rzymska mozaika z IV w przedstawiająca Tezeusza zabijającego Minotaura w środku labiryntu.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #788 dnia: 03 Września 2013, 06:27:58 »
Egzemplarz ze zbiorów gabinetu numizmatycznego Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
No to wyjaśniło się, gdzie go widziałem...   ;)
ZM

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #789 dnia: 03 Września 2013, 10:09:21 »
Labirynt z monety to pikuś , ale po tym z mozaiki , to można tułać się latami .

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #790 dnia: 15 Września 2013, 21:03:28 »
Witam!

Już po Warsztatach, a więc czas na nową zagadkę: proszę podać, kto tu pięknie został przedstawiony.
Ilustracja ze starej (prawie 200 lat) księgi - usunąłem legendy.

Pozdrawiam i życzę miłego zgadywania.
ZM

PS. Ja sam musiałem się sporo natrudzić aby to zidentyfikować...

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #791 dnia: 16 Września 2013, 07:50:03 »
Pewnie to by było zbyt trywialne: Hadrian? A może Julian Apostata?
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #792 dnia: 16 Września 2013, 11:10:02 »
Hadrian? A może Julian Apostata?

Witam .
Spory przedział czasowy  ;)  . Ja bym to zawęził do końca III i początku IV wieku  ze względu na stylistykę awersu . Rewers z trzema Monetami rzeczywiscie przewija się w mennictwie imperialnym przez kilka stuleci ,ale  mam wrażenie, że tu kluczowa jest kombinacja konika , Aegis i przedstawienia rzymskiej wilczycy na tarczy awersu . Obstawiam Maksymiana lub Maksencjusza  z naciskiem na tego pierwszego .
Pozdrawiam .

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #793 dnia: 16 Września 2013, 11:53:53 »
Obstawiam Maksymiana lub Maksencjusza  z naciskiem na tego pierwszego .
No to chyba zgadłeś. :) Czy to przypadkiem nie to?

http://www.acsearch.info/record.html?id=128637

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Zagadka antyczna c.d.
« Odpowiedź #794 dnia: 16 Września 2013, 12:36:16 »

No to chyba zgadłeś. :) Czy to przypadkiem nie to?


:)

 

R E K L A M A
aukcja monet