Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 10:17:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: monety polskie  (Przeczytany 13928 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: monety polskie
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Lipca 2014, 20:12:40 »
Z tym workiem to chyba pod koniec lat 80-tych ale i to nie do końca,ponieważ w portfelu były same papierki.
Ja chodziłem z workami, ale nie na zakupy, ale - z zakupów :-) Tzn. łaziłem po różnych sklepikach i rozmieniałem 50 i 100 złotówki na drobne. Czegóż tam nie było :-) A ile radochy :-) Nie było jakiś automatycznych wrzutni, przerzutni itp, więc obiegało toto wszystko dużo bardziej uznaniowo niż teraz, a jak się nie dało czegoś wydać to leżało latami w puszce na drobne pod ladą, a skoro trafił się frajer co to chciał wziąć... Oczywiście numizmatycznie to nic ciekawego tam nie było, no może te rzadsze roczniki w stanach obiegowych. Ale jaka frajda była jak np. dostałem z 50 gr z 1923 z obiegu (tak brudne, że nikt nie patrzył na to, że przedwojenne), czasem jeszcze 5-groszówki zalegały (tzn. leżały w zieleniaku i od lat nikt nie próbował ich z powrotem puścić w obieg). To były mniej więcej lata 88-90.

W każdym bądź razie workami bilonu płaciło się tylko wtedy, tylko jak ktoś się chciał pozbyć nadmiaru, w obrocie od urynkowienia (1 sierpnia 1989) były praktycznie papierki (czasem faktycznie miało ich się 50 w portfelu).

Generalnie z wychodzeniem z obiegu było mniej więcej tak:
- 1,2 groszówki kiedy zniknęły nie pamiętam, podobno bardzo szybko
- 5 groszówki jakoś połowa lat 70 (też nie pamiętam)
- 10 i 20 gr - jakoś do połowy lat 80 dało się spotykać
- 50 gr - jakoś 86, 87 jeszcze bywały, chociaż raczej nic już nie kosztowało "i pół", jak już gdzieś się trafiały, to do pary
- 1,2,5 zł - 89 zniknęły, albo zalegały po kasach
- 10 i 20 - 90, potem jeszcze 20 chodziły jako żetony do telefonów, ale to była inna bajka (a może to nie było potem, tylko jeszcze w 90? I jakoś w wakacje wprowadzili żetony warte kilkaset zł? Nie pamiętam).
- 50 zł papierowe chodziło sporadycznie do wymiany, ale jako "półgrosz", czyli do pary jako pół Waryńskiego.
- 50 i 100 w monecie praktycznie nie weszło do obiegu. Był taki wysyp w grudniu 90 i tyle tego widzieli, wsiąkło.
- 100 zł 40 lat PRL, 500 zł 50 lat wybuchu II WŚ i 10000 zł Solidarność - to były niestandardowe monety, które faktycznie pamiętam jako jakoś-tam zdarzające się z obiegu (tj. nie w jednym egzemplarzu w zaprzyjaźnionej kasie). Może ktoś miał więcej szczęścia, w każdym bądź razie po podwyższeniu nominału "okolicznościowego" z 20 zł na 50 pod koniec lat 70 emisje te nie były już tak popularne.

Natomiast Nowotko 1983 to była jakaś zupełnie inna bajka - to w ogóle do obiegu nie poszło, a od razu było pod Halą Targową do kupienia za parę stów... część dostali chyba członkowie PTAiN, z częścią diabli wiedzą, co się działo... Zresztą widać to po zachowanych egzemplarzach - wszystko nieużywane.

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: monety polskie
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Lipca 2014, 21:27:01 »
"gwoździem do trumny" dla monet był rok 89; wygrane wybory i tzw.plan Balcerowicza,którego skutkiem ubocznym była hiperinflacja.W sklepach zaczęły pojawiać się towary,ale po jakich cenach.Co  dostawa to było drożej i drożej.
Nakład Nowotki to 152 000 - ciekawe gdzie są te wszystkie monety,bo tylu kolekcjonerów to nie mamy

krzysztofgg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: monety polskie
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Lipca 2014, 23:49:30 »
Dlatego mówiłem że milion sztuk groszówek to jest sporo.Własnie teraz powinienem sobie taka oglądać , ale niemam takiej mozliwości.

Moneta obiegowa powinna pozostac obiegową

Bluefish

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
    • 3 kopiejki
Odp: monety polskie
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Lipca 2014, 08:46:52 »
KrzysztofGG - 152 000 kolekcjonerów w Polsce raczej nie ma. Ale zdziwiłbyś się ile osób za granicą zbiera monety z Polski. Miesięcznie wysyłam po kilkaset sztuk, najlepiej schodzą 2 zł GN i okolicznościowe z PRL. Ale sporo pozbywam się też aluminium PRL (najlepiej 2 i 5 zł) oraz obecne obiegówki. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem polskich monet obiegowych i okolicznościowych to mogę za free podesłać katalogi PRL 1949-1990 i III RP 1990-2014 w formie plików PDF które sam napisałem. Katalogi mają odpowiednio 5 i 10 MB i uwzględniają wszystkie monety z tych okresów plus znane mi odmiany.

PS. Od wczoraj mam też już skończony katalog Czechosłowacji 1921-1993 wielkość pliku 2,5 MB.
« Ostatnia zmiana: 20 Lipca 2014, 10:01:27 wysłana przez Bluefish »

Bluefish

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
    • 3 kopiejki
Odp: monety polskie
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Lipca 2014, 15:44:22 »
Odpowiadam sam sobie, ale niech będzie. Z tego co ja wiem to monety te (1, 2 i 5 gr 2013 bite w Walii), były wybite w celu skalibrowania urządzeń w których można zapłacić bilonem (automaty do napoi, telefony itp.) i na czas testów zostały wymieszane z monetami 1, 2 i 5 gr z lat wcześniejszych (tych z mosiądzu manganowego). Po zakończeniu testów wszystkie te monety zostały zapakowane w rolki (rulony). Przypuszczam że takie rulony (a raczej całe zgrzewki rulonów) lądują następnie w skarbcu NBP i są na bieżąco wydawane z oddziałów. Najprawdopodobniej w magazynie takim obowiązuje metoda FIFO (czyli First In - First Out, a na polski Pierwszy Wchodzi - Pierwszy Wychodzi) więc biorąc pod uwagę fakt że zapasy takich rulonów mogą być spore to stąd może być tak długi okres oczekiwania na pojawienie się tych monet w obiegu (a okres testów z tego co pamiętam zakończył się na koniec marca). Może być też tak że cały nakład trafi gdzieś do magazynu 'zapasu' i tam będzie leżał aż ktoś zdecyduje się na ich wydanie. Ale przypuszczam że raczej tak się nie stanie bo NBP postanowiło wymienić te monety na monety nowego wzoru z powodu tego że koszt ich wybicia był wyższy niż materiał z którego były zrobione (wartość materiału był wyższy niż nominał). Powodowało to że niektóre co bardziej inteligentne jednostki trudniły się sprzedażą tych monet jako złomu. Więc myślę że raczej trafią one (monety z 2013 roku z Walii) do obiegu a NBP będzie wycofywał stopniowo starsze monety.

 

R E K L A M A
aukcja monet