Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:47:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalog polskich monet obiegowych.  (Przeczytany 15677 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bluefish

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
    • 3 kopiejki
Katalog polskich monet obiegowych.
« dnia: 23 Stycznia 2012, 17:00:37 »
Od jakiegoś czasu tworzę swój katalog polskich monet obiegowych od 1917 roku do dnia dzisiejszego. Katalog nie może się co prawda równać do katalogów p. Jerzego Chałupskiego (których nikomu nie muszę chyba polecać) czy nawet katalogów p. Fischera czy Parchimowicza. Jest jednak czymś pośrednim między nimi. Zawiera informacje o wszystkich obiegowych i okolicznościowych monetach (na chwilę obecną od 1 gr 1949 do 2 zł Juliusz Słowacki 1999) plus znane mi odmiany tych monet. W katalogach p. Fischera i Parchimowicza nie ma większości odmian, natomiast w katalogach p. Chałupskiego nie ma monet okolicznościowych. Dodatkową zaletą jest fakt że mój katalog jest darmowy. Jedynym minusem może być fakt że katalog jest nie w formie drukowanej a w formie pliku PDF. Jednak co dla jednych jest wadą dla innych może być zaletą, bo zawsze można sobie dowolną stronę powiększyć czy wydrukować. Jeśli ktoś jest zainteresowany to katalog można sobie pobrać pod adresem:

http://bluefish.wrzuta.pl/plik/azZjarWEOq5/katalog_polskich_i_z_polska_zwiazanych_obiegowych_i_zastepczych_monet_ogolnego_obiegu_wydanych_w_latach_1917_-_2011

wszystkich którzy pobiorą i będą go przeglądać proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów które zauważą. Niestety nie jestem ideałem więc błędy pewnie są (sam już sporo znalazłem).

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Stycznia 2012, 18:35:15 »
Interesujaca inicjatywa - gratuluje! Pobralem i wkrotce przejrze. Zycze powodzenia w dalszej pracy :)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Stycznia 2012, 18:41:08 »
Gratuluje. Bardzo dobry Katalog.
Pobrałem i przejrzałem w całości. Życzę miłej pracy przy poszerzaniu katalogu. Jeśli znajdę jakąś odmianę na pewno się odezwe.
Fascynujące że nawet współczesne monety skrywają w sobie tyle tajemnic..

DMP

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Kwietnia 2012, 17:22:50 »
Katalog powiem szczerze taki sobie.
Pierwsza najważniejsza sprawa to zdjęcia.
Same skany monet powiedzmy, iż ujdą w toku, jednak powiększenia szczegółów są bardzo złej jakości.
Mało też zdjęć monet rzadkich (brak zdjęcia).
Poco wymieniać daną monetę jak nie można ją pokazać?
Mało też jest odmian i różnych ciekawostek związanych z daną monetą, takich jak fałszerstwa, destrukty.
Proszę się nie zrazić tymi słowami krytyki, mam nadzieję, iż zmobilizują one do stworzenia lepszego katalogu.


papuga

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Kwietnia 2012, 10:38:46 »
Katalog stanowi kolejną pozycję, informacyjną. Jak każda praca wymaga szacunku. Jednakże należy się zastanowić nad informacjami tam przekazywanymi. Jak we wszystkich katalogach brak infromacji skąd pochodzą informacje, co utrudnia ich weryfikacje.  Katalog zawiera również informację błędne np. Bazylea (Włochy), określenie alupolon został zastąpiony w 1958 r. autor używa tego określenia jeszcze w późniejszych emisjach.

Bluefish

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
    • 3 kopiejki
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Maja 2012, 15:25:20 »
No cóż, krytykować każdy potrafi. Po to napisałem żeby zgłaszać błędy żeby je 'ZGŁASZAĆ !!!'. Co do monet rzadkich to w kolejnej wersji będzie ich więcej, nie wiem jak was ale nie wszystkich stać na zakup na przykład 5 zł 1958 z szeroką '8' która na allegro schodzi po około 2000 zł. A niektóre monety są tak rzadkie (np. IOM 141a) że nie sposób je zdobyć. Jeśli chodzi o alupolon to z tego co wiem to tylko w stosunku do 2 zł jest zarządzenie które zmieniało typ materiału na Aluminium PA-2. Jeśli masz jakieś informacje które mogłyby potwierdzić to co napisałeś, to czekam na info.

DMP - a niby jakiej odmiany nie ma ?

PS. Ciekawe że żaden krytykujący nie zauważył w tej wersji najważniejszego błędu który jest w większości monet ;) (znak mennicy pod prawą łapą orła)
« Ostatnia zmiana: 18 Maja 2012, 16:00:11 wysłana przez Bluefish »

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Maja 2012, 16:48:09 »
witam
pobieżnie przejrzałem twój , kolego , katalog i uważam że jest niezły
co do datków  ;) pomysł jak każdy inny ale czemu by nie
natomiast może by ciebie kolego zainteresowały zdjęcia lepszych stanów monetek , szczególnie prl-ków , bo zbierac monety zacząłem jeszcze w tamtym okresie i sporo monetek mam pewnie w dużo lepszym stanie
jak znam życie , wśród kolegów jest kilku takich co tez ma monetki nie tylko prl-u ale i inne w lepszych stanach a sami ( ja nie będę ) nie będą tworzyc katalogów więc moga tez udostepnic foty swoich monetek
choc z drugiej strony powielanie katalogu kolegi Chałupskiego ..... czy ma sens?
ale raczej tak , każde opracowanie jest bardziej dla autora niz dla "pospólstwa" bo pogłebia jego wiedzę  a konfrontacja z kostruktywną krytyką bądź pomocą na pewno pomoże i innym uzytkownikom i kolekcjonerom
jaka konkluzja? jest dobrze , ale zawsze może byc lepiej
pozdrawiam
petroniusz15
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

moonson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Października 2013, 19:19:24 »
Czy ten katalog jest jeszcze gdzieś dostępny do pobrania? Powyższy link już nie działa.

Bluefish

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
    • 3 kopiejki
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Lipca 2014, 16:06:32 »
Od ostatniego postu trochę minęło, zmieniła się także formuła katalogu. Jeśli ktoś będzie zainteresowany to mogę przesłać aktualne wersje na maila.

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Lipca 2014, 17:44:56 »
Z chęcią bym przejrzał ten katalog ale nie lubię podawać swojego maila na forach.

Czy jest możliwość aby go umieścić w jakimś serwisie aby pobrać z neta?
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

Jolanta

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Lipca 2014, 21:22:15 »
Jestem zainteresowana, a maila mogę chyba podać w prywatnych wiadomościach? Czy zmieniły się zasady dotyczące pobrania tego katalogu?

Bluefish

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
    • 3 kopiejki
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Lipca 2014, 21:35:45 »
Kto jest zainteresowany niech wyśle mi na PW adres na który mam wysłać, bo nie mam czasu bawić się w szukanie miejsca gdzie mogę to wrzucić, a i tak za jakiś czas ze strony zniknie.

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Katalog polskich monet obiegowych.
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Lipca 2014, 00:10:59 »
Całkiem dobra robota :)

Ja już wstępnie przejrzałem i swoje uwagi co do katalogu wysłałem.

Jutro może go dokładniej rozpracuje i porównam z tym co sam mam zapisane o odmianach.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

 

R E K L A M A
aukcja monet