Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 03:08:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Biblioteka - wpływ Chrześcijaństwa na Cesarstwo Rzymskie  (Przeczytany 16110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Biblioteka - wpływ Chrześcijaństwa na Cesarstwo Rzymskie
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Stycznia 2009, 21:09:19 »

Cytuj
Chyba Pan Tomasz gdzieś wyjechał, bo jakoś nie daje odpowiedzi.

Bardzo przepraszam, ale gonię ostatnio własny ogon i z tego tytułu brakuje mi troszkę czasu.

Cytuj
Czyli ukazał się pełny przekład tego panegiryku?

Cytuj
gdzie jest to źródełko

Przykro mi, ale nic nie wiem o tym aby ukazał się pełny przekład panegiryku z 310 roku.
Przytoczony fragment pochodzi ze wzmiankowanej już ksiażki Franka Kolba "ideał późnoantycznego władcy. Ideologia i autoprezentacja." Tam, w części II: Materiały, dosyć spory fragment  tego panegiryku z Trewiru, w przekładzie pani Stuligrosz. Szkoda, że nie cały. Dlatego użyłem sformułowania źródełko, a nie źródło.

Dobrym źródłem jest:
ANTOLOGIA LITERATURY PATRYSTYCZNEJ, część 1 i 2.
Dużo ciekawych tekstów. Ma tylko jedną zasadniczą wadę - ciężkie do dostania, a jak już się
w antykwariacie pojawi, to w cenie przyzwoitej blaszki...

W tym roku ma się ukazać wznowienie: Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich., w przekładzie Anny Świderkówny. Sam poluję na tą pozycję.

Istnieje cała masa tekstów w różnego rodzaju wydawnictwach cyklicznych, pracach zbiorowych itp.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Biblioteka - wpływ Chrześcijaństwa na Cesarstwo Rzymskie
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Stycznia 2009, 08:39:08 »
Cytuj
Możemy zbagatelizować gnostyków [..] ich wpływ na życie polityczne jest praktycznie zerowy.
No dobrze, to dam spokój gnostykom.

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Biblioteka - wpływ Chrześcijaństwa na Cesarstwo Rzymskie
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Marca 2009, 19:23:12 »
Trafiłem na dwie publikacje w formie pdf, polski przekład z nieistniejącej strony www.zrodla.historyczne.prv.pl
zainteresowanym mogę przesłać link.
- SOKRATES SCHOLASTYK "HISTORIA KOŚCIOŁA"
- SOZOMEN HERMIASZ "HISTORIA KOŚCIOŁA"
oraz
Euzebiusz z Cezarei "O męczennikach palestyńskich"

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Biblioteka - wpływ Chrześcijaństwa na Cesarstwo Rzymskie
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Kwietnia 2009, 11:39:19 »
Ostatnio trafiłem na publikację, prace doktorską Anny Kotłowskiej adiunkta w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytucie Slawistyki Polskiej Akademi Nauk. "Obraz dziejów w Chronici Canones Euzebiusza z Cezarei" Czytał może ktoś? Książeczkę przeglądałem zaznajomiłem się po części ze wstępem, zapowiada się bardzo ciekawie. Jak tylko znajdę czas to ją przeczytam, nie jest to grube dzieło więc powinno pójść całkiem szybko - "Obraz dziejów w Chronici Canones Euzebiusza z Cezarei Wiek IV n.e. Był czasem przełomu religii, polityce i sytuacji społecznej. Wówczas powstawały arcydzieła historiografii, teksty niejednokrotnie kontrowersyjne, ale bogactwem przesłania promeniujące ponad swój czas. Do takich utworów należy Kronika Euzebiusza z Cezarei." - po tak krótkiej notce myślę, że warto się zaznajomić.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania: 2009
Oprawa: Miękka
Format: 14.5x20.0cm
Język: polski
Ilość stron: 294
ISBN: 9788371775512
Cytuj
Celem dysertacji jest przedstawienie obrazu dziejów u Euzebiusza, jego wizji przeszłości. „Kronika" reprezentuje już nowe rozumienie historii z perspektywy chrześcijańskiej, odmienne od idei klasycznej, niechrześcijańskiej historiografii. Te nowe standardy dziejopisarstwa po raz pierwszy zostały przedstawione właśnie przez Euzebiusza w jego kronice. Bieżąca praca składa się z trzech rozdziałów i dwóch dodatków. Zawiera również bogatą bibliografię, m.in. obejmującą wszystkie nowożytne edycje Kroniki. Rozdz. l (Tekst „Kroniki"-stan zachowania i historia badań) omawia tradycję rękopiśmienną, wersje językowe (łacińską, armeńską i syryjską) oraz testimonia w literaturze bizantyńskiej. Celem jest ocena możliwości rekonstrukcji utraconego oryginału greckiego. Rozdz. II (Struktura i kompozycja „Kroniki") składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia biografię Euzebiusza oraz, możliwie wyczerpująco, jego bogatą twórczość literacką. Część druga prezentuje strukturę i kompozycję kroniki. Tak w wymiarze całościowym jak i z perspektywy poszczególnego wpisu: w tym drugim wypadku omawiana jest jego semantyka i kompozycja, a także miejsce w całości dzieła. Ważne miejsce zajmuje również problematyka metody badawczej Euzebiusza ze szczególnym naciskiem na uzyskiwanie i wykorzystywanie przez niego źródeł pisanych. Rozdz. III (Myśl historiozoficzna w „Canones") poświęcony jest obrazowi dziejów u Euzebiusza, jego rozumieniu historii. Najważniejsza dla historii idei, jest tu, sformułowana przez Euzebiusza właśnie, idea postępu: stałej ewolucji społeczno-cywilizacyjnej ludzkości. Myśl ta, wraz z linearną koncepcją czasu była obca historiozofii klasycznej, niechrześcijańskiej. Dodatek l zawiera tłumaczenie Euzebiusza Listu do Flakillosa. Dodatek II omawia XVII-wieczny łaciński poemat poświęcony Kronice Euzebiusza Dysertacja udowadnia, iż Euzebiusz swoją Kroniką wywarł ogromny wpływ na średniowieczną (tak bizantyńską jak i zachodnią) historiografię i nasze pojmowanie przeszłości.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

 

R E K L A M A
aukcja monet