Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:30:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ceny monet groszowych II RP  (Przeczytany 15931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Ceny monet groszowych II RP
« dnia: 21 Lutego 2012, 19:29:20 »
Witam,

Mam okazję zakupić zestaw monet 1, 2 i 5 groszy z wszystkich lat z okresu II RP w stanach w większości menniczych (I), niekiedy II. Jednakże próby wycenienia konkretnych egzemplarzy kończą się fiaskiem - spojżywszy na allegro. Bo jak np. wytłumaczyć to:
http://allegro.pl/17-ii-rp-5-groszy-1931-i2115302151.html
http://allegro.pl/polska-ii-rp-5-groszy-1931-rok-od-1zl-i-bcm-i2038168616.html
Różnica w cenie jest powalająca. Czy śladowy połysk menniczy daje aż taką różnicę? Czy może jest coś jeszcze, czego nie dostrzegam? Takie same różnice widać w wielu innych aukcjach (szczególnie wystawione te przez wmario osiągają zawrotne kwoty).
Najdroższa z kompletu - 5 gr z 1934 również jest wyceniana bardzo różnie.

Na co zwracać przede wszystkim uwagę określając atrakcyjność monet groszowych II RP? Efekt RB? Powyższy przykład 5-groszówki pokazuje jednak, że nie tylko ...

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lutego 2012, 19:50:45 »
Efekt RB? Koledze chyba chodzi o umowne rozłożenie się procentowo "brązowej" patyny na monetach w stanie przede wszystkim I, a jeśli tak no to wiadomym być powinno, że na osi BN-RB-RD najdroższe będą te ostatnie bez śladów brązowienia lub z nikłymi śladami tegoż.
« Ostatnia zmiana: 21 Lutego 2012, 19:52:29 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

mike79

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 228
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lutego 2012, 19:58:46 »
Witam Pana, proszę się nie sugerować cenami osiąganymi na allegro przez niektórych sprzedawców, zazwyczaj do ceny numizmatu dochodzi kilka procent za "renomę" sprzedawcy. Cena jaką Pan chce dać zależy także od tego co Pan ma zamiar zrobić z tą kolekcją, jeśli ma ona wzbogacić Pana kolekcję warto dać każdą cenę ;), jeśli chce Pan zapakować je w trumny i odsprzedać z zyskiem to najlepiej będzie samemu przeglądnąć zakończone aukcje pod względem stanu monet, porównać do swoich i wyciągnąć wnioski. Także tu na forum na pewno będziemy w stanie pomóc określić stan monet jeśli tylko wrzuci Pan wyraźne zdjęcia.
Pozdrawiam Michał

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lutego 2012, 21:35:15 »
Prawdę powiedziawszy rozwazalbym dalsza sprzedaz tych monet (albo wiekszosci) z jakims tam zyskiem dla mnie...

Mike, dzieki za deklaracje pomocy. Jutro zamieszcze zatem zdjecia tych groszowek :-)

Intresuje sie monetami juz od jakiegos czasu, od paru miesiecy "wchodze" w II RP. O ile zdobylem juz jakies tam doswiadczenie w ocenianiu stanu zachowania monet srebrnych i probnych, to groszowki wydaja mi sie byc "czarną magią" ... Swoją drogą, mam jedną groszówkę z 1938 r, która wygląda dośćefektownie ... zrobie jutro zdjecia przy swietle dziennym i rowniez umieszcze tutaj.

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Lutego 2012, 09:35:48 »
Moim zdaniem jeśli posiada Pan monety tej klasy co z linków pierwszego wątku to żeby je dobrze ocenić i tym samym sprzedać należy je wysłać do gradingu. Może je Pan wysłać do polskiego przedstawiciela NGC, oni tam Panu poradzą które sztuki rokują na MS, a które nie. Wstępnie może Pan sobie samemu na podstawie aukcji Allegro oszacować co opłaca się gradować, a co nie.

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Lutego 2012, 09:37:32 »
Oto zdjęcia mojej groszówki z 1938. Niestety mimo usilnych starań nie mogłem zrobić takiego ujęcia, które dobrze oddałoby kolorystykę. W rzeczywistości moneta ma "rdzawą"/rudawą barwę (miejsca ciemniejsze-jaśniejsze na zdjęciu) nierównomiernie rozłożoną na powierzchni awersu i rewersu.

Wieczorem zarzucę zdjęcia monet z rzeczonego zestawu.

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lutego 2012, 09:42:29 »
Dobre fotki wychodzą przy świetle naturalnym np na parapecie okna, to co Pan zrobił przy tym oświetleniu to wygląda na stan trzeci, nie widać żadnego połysku menniczego.

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Lutego 2012, 11:14:58 »
Odnośnie pierwszego posta, to ta moneta:


została prawdopodobnie wyczyszczona, podobnie jak ta groszówka z 1938r.
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2012, 11:17:46 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

mike79

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 228
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Lutego 2012, 15:10:35 »
Oto zdjęcia mojej groszówki z 1938. Niestety mimo usilnych starań nie mogłem zrobić takiego ujęcia, które dobrze oddałoby kolorystykę. W rzeczywistości moneta ma "rdzawą"/rudawą barwę (miejsca ciemniejsze-jaśniejsze na zdjęciu) nierównomiernie rozłożoną na powierzchni awersu i rewersu.

Wieczorem zarzucę zdjęcia monet z rzeczonego zestawu.

Zdjęcie rzeczywiście przydało by się lepsze, na podstawie tego nie wiele można wywnioskować, poza tym że stan nie powala. Monety groszowe z lat 1936-39 należą do najpopularniejszych roczników tak że nawet grading wiele im nie pomoże. Na początek niech Pan wrzuci dobre zdjęcie monety 5 groszy z 1934 roku.
Pozdrawiam Michał

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Lutego 2012, 15:28:04 »
Akurat o 5 gr 1934 to byłbym ciekawy. Mam nadzieję, że nie będzie takiego numeru jak to co jeszcze wisi na allegro:
http://allegro.pl/5-groszy-1934-ngc-au55-i2148968849.html
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2012, 20:09:10 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Lutego 2012, 18:16:06 »
O akurat 5 gr 1934 to byłbym ciekawy. Mam nadzieję, że nie będzie takiego numeru jak to co jeszcze wisi na allegro:
http://allegro.pl/5-groszy-1934-ngc-au55-i2148968849.html

Czy tak przetarta moneta może dostać aż AU 55 ?
Za kilka godzin wrzucę zdjęcia monet z tego zestawu ...

mike79

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 228
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Lutego 2012, 19:35:50 »
O akurat 5 gr 1934 to byłbym ciekawy. Mam nadzieję, że nie będzie takiego numeru jak to co jeszcze wisi na allegro:
http://allegro.pl/5-groszy-1934-ngc-au55-i2148968849.html

Czy tak przetarta moneta może dostać aż AU 55 ?
Za kilka godzin wrzucę zdjęcia monet z tego zestawu ...

Tu nie chodzi o przetarcie, tylko o to że to fals zapakowany w renomowaną trumnę ;)
Pozdrawiam Michał

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Lutego 2012, 22:49:23 »
Odnośnie pierwszego posta, to ta moneta:


została prawdopodobnie wyczyszczona, podobnie jak ta groszówka z 1938r.

Nie wszystkie takie monety muszą być czyszczone. Może to być moneta po umyciu np w płynie do miedzi firmy Lindner albo ten Lihturm czy coś takiego. Monety brązowe czy miedziane po tym środku wychodzą jakby dziś wypadły spod stempla, a dobrze spłukane spirytusem przechodzą bez problemu grading w USA  :)

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Ceny monet groszowych II RP
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Lutego 2012, 14:15:02 »
Czym się różni mycie od czyszczenia?
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

 

R E K L A M A
aukcja monet