Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:02:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?  (Przeczytany 20654 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« dnia: 23 Lutego 2012, 13:38:52 »
Witam,

Czy ktoś się podejmie oceny stanu zachowania i wartości przedstawionego talara? Czy jest on w ogóle oryginalny?
Porownywałem z podobnymi egzemplarzami (bez kropek) na aukcjach, ale widze, że jeśli jest oryginalny to musiał być bity innym stemplem niż ten co był np. na pierwszej aukcji u P. Niemczyka ...

« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2012, 13:40:55 wysłana przez ultra »

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lutego 2012, 14:03:19 »
Do wybicia rocznika 1766 było użytych przynajmniej 14 par stempli.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lutego 2012, 14:21:35 »
Ja bym mu dał +III lub nieco wyżej, ale to zależy czy jest połysk z tego co widzę to nie. Jeszcze kwestia tej wady krążka...

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lutego 2012, 14:37:10 »
Ile jest mniej więcej wart? Mam okazję kupić, a nie chcę przepłacać...

Ten na przykład poszedł za 3000 zł:
http://archiwumallegro.pl/s_a_poniatowski_talar_1766_r_w_zbroi_ladny-1943260444.html

Czy egzemplarz z mojego zdjęcia jest w lepszym stanie zachowania, czy mi się tylko wydaje?

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lutego 2012, 14:49:31 »
Tak samo ten, też jest chyba w gorszym stanie... :
http://allegro.pl/talar-st-august-poniatowski-1766-i2052256687.html#tabsAnchor

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lutego 2012, 15:05:51 »
Wydaje mi się, że "Pana" moneta ma najlepsze detale z wyżej pokazanych (ale ma też np. tą wadę blachy). Cena to dla mnie zagadka, więc Panu więcej nie umiem powiedzieć.

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lutego 2012, 23:44:48 »
Zamieszczam nieco lepsze zdjęcia. Czy stan zachowania monety można ocenić na II - ? Jej waga: 27,81 g. Obserwując egzemplarze z WCN mam wrażenie, iż III + mogłoby być dla tej monety nieco zaniżone ... Ciężko mi zatem określić wartość tej monety.

« Ostatnia zmiana: 26 Lutego 2012, 23:47:23 wysłana przez ultra »

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lutego 2012, 17:44:11 »
Czy stan zachowania monety można ocenić na II - ? Jej waga: 27,81 g. Obserwując egzemplarze z WCN mam wrażenie, iż III + mogłoby być dla tej monety nieco zaniżone ...

To mnie Pan rozbawił tą swoją oceną, chce Pan monecie sprawdzanej pilnikiem na rancie i to w kilku miejscach i prawdopodobnie wyciągniętej z oprawy dać stan II-, a może II+, co sobie będziemy żałować, jak szaleć to szaleć.

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lutego 2012, 18:05:16 »
Zasmuce więc Pana - niczeg nie chce tej monecie "dawać".

Proszę pomyśleć - zadałem pytanie odnośnie stanu na forum, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie..
Sam nie potrafię dokładnie go ocenić - nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z monetami z Polski Królewskiej.
Jestem na tym forum m. in. po to, aby czegoś się nauczyć, zdobywać doświadczenie w numizmatyce.
Dla Pana niezrozumiały "stan II -" zainspirowany był opinią innego użytkownika (powyżej), który wstępnie ocenił egzemplarz na "III +, a może wyżej". Dałem więc dokładniejsze zdjęcia i kontynuuje wątek.
W związku z powyższym apeluje o uszanowanie mojej inicjatywy i wypraszam sobie tego typu bezczelne komentarze.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2012, 18:06:52 wysłana przez ultra »

wehikułczasu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lutego 2012, 19:14:02 »
Witam.
Co do Wcn-u to widziałem jakie tam jaja robią, bywam czasami w Wawie i zaglądam tam osobiście.Ostatnio kolega przyjechał ze mną i chciał wystawić grosze Praskie w ładnych stanach, ale nie w tym rzecz.Pan pracujacy tam obejrzał monety przez holdery, po czym pier....ną nimi o ten ich barek przy którym obsługują klientelę. Byłem w szoku jak ktoś z tak profesjonalnym doświadczenie podchodzi tak nie profesjonalnie do pewnych rzeczy...Odbiegłem od tematu co do TALARA mocne III na bank.Pozdrawiam

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Lutego 2012, 21:13:31 »
Zasmuce więc Pana - niczeg nie chce tej monecie "dawać".

Proszę pomyśleć - zadałem pytanie odnośnie stanu na forum, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie..
Sam nie potrafię dokładnie go ocenić - nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z monetami z Polski Królewskiej.
Jestem na tym forum m. in. po to, aby czegoś się nauczyć, zdobywać doświadczenie w numizmatyce.
Dla Pana niezrozumiały "stan II -" zainspirowany był opinią innego użytkownika (powyżej), który wstępnie ocenił egzemplarz na "III +, a może wyżej". Dałem więc dokładniejsze zdjęcia i kontynuuje wątek.
W związku z powyższym apeluje o uszanowanie mojej inicjatywy i wypraszam sobie tego typu bezczelne komentarze.

Pozdrawiam.

Coś takiego jak Pan prezentuje w tym wątku na tym forum to nie jest "inicjatywa" tylko delikatnie pisząc świadome zniekształcanie numizmatyki. Moim zdaniem wątek ten założył Pan nie po to aby zapytać o stan zachowania, bo stan ten potrafi Pan sam okeślić doskonale, a tylko po to aby dowiedzieć się na ile można "wyciągnąć" taką monete opisując ten nieszczęsny stan zachowania tego własnie talara. Z czego ja takie wnioski wyciągam, ano z Pana poprzednich wątków z których wynika to że na przyklad: co kilka dni kupuje Pan albo "ma możliwości kupienia" monet zbiorów po kilka tysięcy złotych, zna się Pan doskonale na próbach II RP i posiada takowe w kolekcji, wie Pan co to jest oksydacja, sztuczna patyna, jak wyglądają próbne monety z obiegu, zna Pan aukcje krajowe i zagraniczne, doskonale operuje Pan takimi pojęciami jak Cleaned, hairlines, umie rozpoznać monety myte i rodzaje patyny, zna się na trojakach, i inne.
Moim zdaniem to Pan jest zawodowy handlowiec, a nie jakiś żółtodziub który kupuje monete raz na miesiąc nie mając o niej wiekszego pojęcia. Wie Pan jak wygląda mennicza moneta próbna i wie jak taka sama z obiegu, a potem udaje tu publicznie, na tym forum, że nie zauważył Pan na tym talarze wady blachy, kilkakrotnego głębokiego piłowania na rancie, odcisku po mocowaniu czy naprawianych śladów po zawieszcze? Jak wyglądałaby próba międzywojenna z takimi wadami jak ten talar, jaki miałaby stan zachowania?
Kwestie tego kto tu jest bezczelny w świetle powyższego pozostawiam do oceny dla czytelników.
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2012, 21:22:39 wysłana przez celtycki »

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lutego 2012, 21:56:05 »
Stanowczo odcinam się od tych schizofrenicznych wyobrażeń, będących wyłącznie Pana wyobraźnią. Skoro jestem takim specjalistą, jak Pan zakłada (dzięki za docenienie, choć myśle że to określenie dość na wyrost, jak na kogoś, kto zajmuje się numizmatyką niecały rok - mimo tak wnikliwego śledzenia moich postów umknął Panu ten, gdzie użytkownicy się przedstawiają i gdzie o tym pisałem). Dziwi poza tym fakt, że tak wielki specjalista, znający doskonale wymienione przez Pana elementy i dziedziny wiedzy numizmatycznej pyta o wartość stosunkowo popularnej monety SAPa.
Poza tym - ja tej monety nie sprzedaje! Miałem okazje zakupu i złożyłem wątek celem upewnienia się, czy proponuje mi się cenę rynkową! Pisałem o tym jasne od samego początku. Nieraz ludzie upewniali się tutaj o wartość monet w podobny sposób i nie było problemu. Tak więc atakuje mnie Pan stawiając zpełnie fałszywe zarzuty.
Na trojakach się w ogóle nie znam!
Mam katalogi, mam znajomych proponujących mi zakup różnych monet. Doskonale Pan wie, że cena takowych jest zależna od stanu.

Odrażającym jest w istocie to, co robi Pan - rynsztokowym poziomem dyskusji i zarzucaniem wymyślonych rzeczy (które nie są nawet prawdziwe, Pan mnie nawet nie zna! Proszę oderwać się czasem od komputera) zniechęca Pan młodego studenta do dalszego zgłębiania wiedzy numizmatycznej.

« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2012, 22:12:54 wysłana przez ultra »

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lutego 2012, 22:28:58 »
W zasadzie mogę potwierdzić to co pisałem wcześniej tzn. detale ładne, brak połysku-> dla mnie III uwzględniając defekty ( obicia, spiłowania, wady blachy itd.).

ultra

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Lutego 2012, 22:30:44 »
Optimus, Wehikuł > dzięki za pomoc.

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Talar 1766 bez kropek - Oryginał?
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lutego 2012, 01:05:04 »
Tak też przypuszczałem że się Panu fora pomyliły Panie ultra. Dla Pana jedynym celem w numizmatyce jest zysk i nic więcej, w swoich wątkach pyta Pan tylko jak można bardziej zarobić, czy opłaca się wysłać do graingu, czy opłaca się to kupić aby dobrze sprzedać, proponuje zmienić forum na INWESTYCJE PL. W tym wątku to już Pan przesadził i to zdrowo, porównując monete zniszczoną i uszkodzoną po naprawie tła i śladach po zawieszcze z uszkodzeniem rantu i wadą blachy do linków dobrych nieuszkodzonych talarów wystawianych w serwisie Allegro. To nie to forum i ja tu Panu takiego stylu nie odpuszczę. :) Tu numizmatyka ma swój poziom i nie pozwole żeby ją deptać takimi komercyjnymi wątkami. Może mi Pan wymyślać dowoli porównując mnie z rynsztokiem aż do wywodów psychoanalitycznych, to jak wiadomo wszem i wobec jest typowe dla takich osobnikow którym skończyły się argumenty merytoryczne.

W zasadzie mogę potwierdzić to co pisałem wcześniej tzn. detale ładne, brak połysku-> dla mnie III uwzględniając defekty ( obicia, spiłowania, wady blachy itd.).
Moneta jest poważnie uszkodzona w kilku miejscach, jest absolutnie pozastanowa, nie można jej skalsyfikować jako stan III, a nawet IV.  Na awersie tego talara przylutowana była zawieszka w postaci szpilki lub też agrafki do mocowania w suknie, po czym została ona usunięta, a tło monety zostało nieudolnie naprawione. Wyraźnie widać uszkodzenia tła i braki reliefu. Na godzinie dziewiątej obok wstęgi z napisem GRECE brakuje części dębowego liścia wystającego ponad wstęge, o czym autor tego wątku doskonale wiedział gdyż chwalił sie wcześniej w innych wątkach doskonałą znajomością WCN-u i wielu innych firm numizmatycznych w tym zagranicznych, gdzie bez żadnego problemu można odszukać takie talary i porównać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Poza tym moneta ma jeszcze drugą poważną wade czyli zapiłowanie rantu zrobione bądź to w celu sprawdzenia srebra lub też są to pozostałości po mocowaniu tej szpilki po przeciwległej stronie awersu. Oba te uszkodzenia to po prawej, jak i to po lewej stronie tej monety, degradują jej stan zachowania jako nadający się do sklasyfikowania w ramach definicji numizmatycznej która mówi o przydatnści monety jako wzorzec nadający się do analizy. Nie można określać monet z brakami w reliefie czy też z poważnymi ubytkami metalu jako monety wzorcowej, takiej która oddaje wszystkie wartości numizmatyczne jakie powinna mieć dobra moneta. Na podstawie takiej monety możemy wyciągać błędne wnioski, nie można dobrze określic wagi, nie można dobrze opisać tego co na niej jest wybite, dlatego jest ona pozastanowa, jest to numizmatyczny odpad. Numizmatycznie może stanowić chwilowy zaminnik jako wzór, zastępstwo podobnie jak kopia ale nie nadaje sie do poważnej analizy. Dawniej podobnie uszkodzone monety były tylko i wyłącznie złomem srebra, nikt z numizmatyków na poważnie czegoś takiego nie zbierał ani nie analizował. Obecnie niektóre firmy próbują podobne złomki określać i klasyfikować jako wartościowe monety ale nadal jest to błędne podejście skierowane tylko na szkode początkującym kolekcjonerom. Kupić to łatwo ale sprzedać coś takiego to spory problem.
« Ostatnia zmiana: 28 Lutego 2012, 01:16:01 wysłana przez celtycki »


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet