Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
17 Grudzień 2018, 20:24:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 16   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 74555 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Orpio
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 029
Zainteresowania:
Cesarstwo Rzymskie, Judea, Sasanidzi

« : 29 Luty 2012, 21:49:13 »

Chciałbym z wielką radością podzielić się tą informacją: już od jakiegoś czasu dostepna jest w internecie nowa edycja RIC V/1 sygnowana nazwiskami uznanych francuskich naukowców: Sylviane Estiot i  Jérome Mairat. Rzecz kapitalna! No i pierwszy tak wielki katalog monet z tego okresu w internecie. Sami Autorzy piszą: The database holds to date more than 4540 entries, based on 104,000 coins and more than 80,000 digital photographs. Robi to wrażenie - naprawdę!
Myślę, że jesteśmy świadkami nowej jakości w publikacjach numizmatycznych. Po pierwsze wydanie tego katalogu jest w internecie co przenosi nas bez wątpienia w XXI wiek oraz daje niezwykłe możliwości dokonywania edycji, poprawek "na bieżąco". Po drugie: produkt ten jest w pełni bezpłatny. Znamy ceny ksiażek numzmatycznych, które zwłaszcza nas młodych europejczyków przyprawiaja o ciarki.
Jeszcze raz chciałem podkreślić, że jestem pełen uznania dla pracy jaką włożono w przygotowanie tego dzieła. Teraz rozumiem, dlaczego Pani Estiot przekładała datę publikacji w sieci. Jeśli dobrze kojarzę, pierwsze wzmianki pojawiły się w 2010 roku, później miało to być gdzieś w połowie 2011, a ostatnia wersja to styczeń 2012. Z małym poślizgiem w końcu jest! Warto było czekać.

Poniżej link do strony: http://www.ric.mom.fr/en/search

Bardzo jestem ciekawy Waszych opinii. I zachęcam do współpracy, do dalszego wzbogacania tej niezwykłej strony! Niech Europa wie, że Polska antykiem mocno stoi!

Pozdrawiam,
Piotrek

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029
zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #1 : 29 Luty 2012, 22:07:20 »

Właśnie zajrzałem. Fantastycznie to wygląda!

ZM
Aurelius
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Legitymacja: TPZN nr 048

« Odpowiedz #2 : 29 Luty 2012, 22:50:20 »

Wow - Piotrze gratulacje! Odkryłeś rzecz fenomenalną jeżeli chodzi o niektóre aspekty mennictwa rzymskiego! Fajne i przystępne! Dzięki!
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 29 Luty 2012, 23:00:11 »

No i wychodzi na moje. Od zawsze mówiłem, że przyszłością katalogów numizmatycznych są publikacje elektroniczne, zwłaszcza internetowe, a nie papier. Wygrywają i większą pojemnością, i łatwością przeszukiwania, i - najważniejsze! - aktualizowaniem i poprawianiem na bieżąco.

A w ogóle to zazdrość mnie zżera, gdy oglądam tę stronę. Gdybym to ja miał choć 1/10 tych możliwości, wsparcia, pieniędzy!... Sam jak palec dłubię w HTML-u, zdjęcia obrabiam i jeszcze muszę pilnować, żeby to sens miało. Szczęście, że dobrzy ludzie z tego forum czasem mi pomogą i coś tam podrzucą...

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #4 : 01 Marzec 2012, 12:13:29 »

Ło matko .. to chyba sen. Normalnie chyba incepcja  jakaś. Właśnie tak wyglądały moje sny Cool.
Precz z ACTA. Przepraszam za tą egzaltację, ale jestem jeszcze w szoku. No jaka wyszukiwarka super, a jak szybko śmiga. Biorę zwolnienie na tydzień Mrugnięcie.
A w ogóle to zazdrość mnie zżera, gdy oglądam tę stronę. Gdybym to ja miał choć 1/10 tych możliwości, wsparcia, pieniędzy!... Sam jak palec dłubię w HTML-u, zdjęcia obrabiam i jeszcze muszę pilnować, żeby to sens miało. Szczęście, że dobrzy ludzie z tego forum czasem mi pomogą i coś tam podrzucą...

Ma Pan rację. W ten projekt dużo zainwestowano i to widać, ale kto zna Pana pracę nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest równie wartościowa  i co ważne, zrobiona przy pomocy dużo skromniejszych środków.
Pozdrawiam.

P.S. Jest tylko jedna przykrość . Zostaną zweryfikowane nasze marzenia o S-kach i R- kach  Smutny.
zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #5 : 01 Marzec 2012, 12:36:17 »

P.S. Jest tylko jedna przykrość . Zostaną zweryfikowane nasze marzenia o S-kach i R- kach  Smutny.

Ale przynajmniej wiadomo dokładnie, co się ma. A ja już znalazłem u siebie jednego kandydata do wklejenia na tę stroniczkę (cztery egzemplarze, mój piąty).  Uśmiech
Poza tym, jeśli coś odnotowane zostało w dziesięciu, czy piętnastu egzemplarzach, to z mojego punktu widzenia też rzadkie...

ZM
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.

« Odpowiedz #6 : 01 Marzec 2012, 12:49:24 »

Pomimo faktu, że Aurelian daleko leży od epicentrum moich zainteresowań, to dzięki informacji od Piotra
od trzech dni z zapartym tchem śledzę zasoby tej BAZY.

Wyszukiwarka jest iście fenomenalna. Możliwości filtrowania poszczególnych opcji poszukiwawczych
wywołują kolorowy zawrót głowy. Bajka  Buziak

Kierunek słuszny, ale mam nadzieję, że tradycyjne katalogi w dalszym ciągu będą powstawać
i równolegle funkcjonować z wirtualnymi bazami (katalogami).
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 059

« Odpowiedz #7 : 02 Marzec 2012, 07:16:08 »

Ł

P.S. Jest tylko jedna przykrość . Zostaną zweryfikowane nasze marzenia o S-kach i R- kach  Smutny.
no niestety i bedzie się to ciągle zmieniało. rozmawaiałem ostatnio z zaprzyjaźnionym serbem, który cały czas namawia mnie na wyjazd do siebie na wykopki.
kopią tego masę, po odłowieniu złotek i denarów reszta jest sprzedawana handlarzom od 80 euro za 1 kg. Smutny

Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis
zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #8 : 02 Marzec 2012, 08:50:22 »

namawia mnie na wyjazd do siebie na wykopki.
kopią tego masę, po odłowieniu złotek i denarów reszta jest sprzedawana handlarzom od 80 euro za 1 kg.
Smutna sprawa.   Szok
Mam nadzieję, że Kolega nie da się namówić
Jestem wprawdzie zdecydowanym przeciwnikiem takiego prawa (patrz: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,4825.0.html), które sprawia, że "szczęśliwy znalazca" zdechlaczka kajzer Wilusia na własnym polu z automatu  staje się przestępcą i podłym niszczycielem dóbr kultury, a nabywca tegoż zdechlaczka na pchlim targu groźnym paserem, ale to, co wyprawiają na Bałkanach, to przegięcie w drugą stronę i absolutne barbarzyństwo! Porównywalne to jest do tego, co dzieje się w Afganistanie, albo w Iraku
A efekt końcowy to stanowiska archeologiczne kompletnie rozryte i podziurawione jak ser szwajcarski.
Niestety: bieda rodzi chciwość, a ta od zarania rodzaju ludzkiego była jednym z głównych motywatorów do działań wszelakich...

ZM
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

« Odpowiedz #9 : 02 Marzec 2012, 10:30:29 »

jasne, że nie pojadę....... ale nie ukrywam, że marzy mi sie wyjazd do Anglii gdzie cała sytuacja jest unormowana

zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #10 : 02 Marzec 2012, 12:01:14 »

Wracając do tej czarodziejskiej ksiEęgi: przeglądając obrazki okazów z różnych szacownych kolekcji miło stwierdzić, że nie wszystkie egzemlarze są "muzealnie perfekcyjne" i niektóre blaszki z własnego klaserka są wcale nie gorsze, a czasem nawet ładniejsze.  Chichot

ZM

PS. Żeby tak jeszcze cały tom IV był dostępny w takiej formie. Mmmmm...   Buziak

Orpio
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 029
Zainteresowania:
Cesarstwo Rzymskie, Judea, Sasanidzi

« Odpowiedz #11 : 02 Marzec 2012, 23:02:23 »

niektóre blaszki z własnego klaserka są wcale nie gorsze, a czasem nawet ładniejsze

No to Panie Zenonie, publikować! Może równolegle i tu i tam? Uśmiech

A przy okazji mam pytanie: czy chodzą PAństwu przyciski z dodawaniem egzemplarza lub nowego typu?

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029
Hermogenes
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 02 Marzec 2012, 23:31:37 »

Salvete!

Strona owszem i piękna, i szybka. Mam do napisania tekst o Virtus jako męstwie cesarzy, więc już wkrótce z lubością będę ją nie tylko przeglądał, ale i cytował Mrugnięcie

A przy okazji mam pytanie: czy chodzą PAństwu przyciski z dodawaniem egzemplarza lub nowego typu?

U mnie chodzi, tj. otwierają się pola do wypełnienia. Czy jednak widać na stronie dodany samodzielnie egzemplarz, nie wiem, bo nie dodawałem.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

B.A.
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

« Odpowiedz #13 : 03 Marzec 2012, 09:04:04 »

Pozwolę sobie zadać pytanie. czy w związku z tym, że pojawiaja sie katalogi RIC on line. i tylko kwestią czasu będzie pojawienie się ric on line z "naszej epoki" to uaktualnianie katalogu bedzie łatwe i na bierząco... więc teoretycznie monety z katalogu NIR mozna bedzie wstawić w odpowiednie i miejsce... i przestana byc NIR?

zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #14 : 03 Marzec 2012, 11:03:46 »

tylko kwestią czasu będzie pojawienie się ric on line z "naszej epoki" to uaktualnianie katalogu bedzie łatwe i na bierząco... więc teoretycznie monety z katalogu NIR mozna bedzie wstawić w odpowiednie i miejsce... i przestana byc NIR?
Wydaje mi się, że - niestety - dużo jeszcze czasu upłynie, zanim tomy VI i VII powstaną w takiej formie. To jednak dużo dłuższy okres czasu i, co za tym idzie, dużo większa ilość monet. Pomyślmy tylko o takim "zwykłym" typie GENIO POPVLI ROMANI: a) ileś tam edycji, b) w iluś tam mennicach (z kilkoma oficynami) c) dla iluś tam osób d) z wielką ilością różnych popiersi... W sumie liczba uwzględnionych egzemplarzy dla obu tomów (jeśli przyjąć podobne standardy dokumentacji co tu) musiałaby wynieść co najmniej kilkaset tysięcy!
Co do NiR'ów: oczywiście zostałyby włączone do całości. W końcu są to "tylko" monety, które (z różnych powodów) nie weszły do katalogu RIC.
Ja osobiście byłbym bardziej zainteresowany tomem IV. RIC VI i VII plus Not in RIC stanowią już teraz w sumie spójną całość i jako taka są aktualne. Natomiast tom IV jest po prostu przestarzały i tam na każdym kroku "widać ciemność", albo i mniej...
Oczywiście, taka fantastyczna wyszukiwarka dla Vi i VII by się bardzo przydała...

ZM
Strony: [1] 2 3 ... 16   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM