Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:48:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 137869 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« dnia: 29 Lutego 2012, 21:49:13 »
Chciałbym z wielką radością podzielić się tą informacją: już od jakiegoś czasu dostepna jest w internecie nowa edycja RIC V/1 sygnowana nazwiskami uznanych francuskich naukowców: Sylviane Estiot i  Jérome Mairat. Rzecz kapitalna! No i pierwszy tak wielki katalog monet z tego okresu w internecie. Sami Autorzy piszą: The database holds to date more than 4540 entries, based on 104,000 coins and more than 80,000 digital photographs. Robi to wrażenie - naprawdę!
Myślę, że jesteśmy świadkami nowej jakości w publikacjach numizmatycznych. Po pierwsze wydanie tego katalogu jest w internecie co przenosi nas bez wątpienia w XXI wiek oraz daje niezwykłe możliwości dokonywania edycji, poprawek "na bieżąco". Po drugie: produkt ten jest w pełni bezpłatny. Znamy ceny ksiażek numzmatycznych, które zwłaszcza nas młodych europejczyków przyprawiaja o ciarki.
Jeszcze raz chciałem podkreślić, że jestem pełen uznania dla pracy jaką włożono w przygotowanie tego dzieła. Teraz rozumiem, dlaczego Pani Estiot przekładała datę publikacji w sieci. Jeśli dobrze kojarzę, pierwsze wzmianki pojawiły się w 2010 roku, później miało to być gdzieś w połowie 2011, a ostatnia wersja to styczeń 2012. Z małym poślizgiem w końcu jest! Warto było czekać.

Poniżej link do strony: http://www.ric.mom.fr/en/search

Bardzo jestem ciekawy Waszych opinii. I zachęcam do współpracy, do dalszego wzbogacania tej niezwykłej strony! Niech Europa wie, że Polska antykiem mocno stoi!

Pozdrawiam,
Piotrek
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Lutego 2012, 22:07:20 »
Właśnie zajrzałem. Fantastycznie to wygląda!

ZM

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Lutego 2012, 22:50:20 »
Wow - Piotrze gratulacje! Odkryłeś rzecz fenomenalną jeżeli chodzi o niektóre aspekty mennictwa rzymskiego! Fajne i przystępne! Dzięki!

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Marca 2012, 12:13:29 »
Ło matko .. to chyba sen. Normalnie chyba incepcja  jakaś. Właśnie tak wyglądały moje sny 8).
Precz z ACTA. Przepraszam za tą egzaltację, ale jestem jeszcze w szoku. No jaka wyszukiwarka super, a jak szybko śmiga. Biorę zwolnienie na tydzień ;).
A w ogóle to zazdrość mnie zżera, gdy oglądam tę stronę. Gdybym to ja miał choć 1/10 tych możliwości, wsparcia, pieniędzy!... Sam jak palec dłubię w HTML-u, zdjęcia obrabiam i jeszcze muszę pilnować, żeby to sens miało. Szczęście, że dobrzy ludzie z tego forum czasem mi pomogą i coś tam podrzucą...

Ma Pan rację. W ten projekt dużo zainwestowano i to widać, ale kto zna Pana pracę nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest równie wartościowa  i co ważne, zrobiona przy pomocy dużo skromniejszych środków.
Pozdrawiam.

P.S. Jest tylko jedna przykrość . Zostaną zweryfikowane nasze marzenia o S-kach i R- kach  :(.
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 11:38:27 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Marca 2012, 12:36:17 »
P.S. Jest tylko jedna przykrość . Zostaną zweryfikowane nasze marzenia o S-kach i R- kach  :(.

Ale przynajmniej wiadomo dokładnie, co się ma. A ja już znalazłem u siebie jednego kandydata do wklejenia na tę stroniczkę (cztery egzemplarze, mój piąty).  :)
Poza tym, jeśli coś odnotowane zostało w dziesięciu, czy piętnastu egzemplarzach, to z mojego punktu widzenia też rzadkie...

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Marca 2012, 12:49:24 »
Pomimo faktu, że Aurelian daleko leży od epicentrum moich zainteresowań, to dzięki informacji od Piotra
od trzech dni z zapartym tchem śledzę zasoby tej BAZY.

Wyszukiwarka jest iście fenomenalna. Możliwości filtrowania poszczególnych opcji poszukiwawczych
wywołują kolorowy zawrót głowy. Bajka  :-*

Kierunek słuszny, ale mam nadzieję, że tradycyjne katalogi w dalszym ciągu będą powstawać
i równolegle funkcjonować z wirtualnymi bazami (katalogami).

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Marca 2012, 07:16:08 »
Ł

P.S. Jest tylko jedna przykrość . Zostaną zweryfikowane nasze marzenia o S-kach i R- kach  :(.
no niestety i bedzie się to ciągle zmieniało. rozmawaiałem ostatnio z zaprzyjaźnionym serbem, który cały czas namawia mnie na wyjazd do siebie na wykopki.
kopią tego masę, po odłowieniu złotek i denarów reszta jest sprzedawana handlarzom od 80 euro za 1 kg. :(
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Marca 2012, 08:50:22 »
namawia mnie na wyjazd do siebie na wykopki.
kopią tego masę, po odłowieniu złotek i denarów reszta jest sprzedawana handlarzom od 80 euro za 1 kg.
Smutna sprawa.   :o
Mam nadzieję, że Kolega nie da się namówić
Jestem wprawdzie zdecydowanym przeciwnikiem takiego prawa (patrz: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,4825.0.html), które sprawia, że "szczęśliwy znalazca" zdechlaczka kajzer Wilusia na własnym polu z automatu  staje się przestępcą i podłym niszczycielem dóbr kultury, a nabywca tegoż zdechlaczka na pchlim targu groźnym paserem, ale to, co wyprawiają na Bałkanach, to przegięcie w drugą stronę i absolutne barbarzyństwo! Porównywalne to jest do tego, co dzieje się w Afganistanie, albo w Iraku
A efekt końcowy to stanowiska archeologiczne kompletnie rozryte i podziurawione jak ser szwajcarski.
Niestety: bieda rodzi chciwość, a ta od zarania rodzaju ludzkiego była jednym z głównych motywatorów do działań wszelakich...

ZM

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Marca 2012, 10:30:29 »
jasne, że nie pojadę....... ale nie ukrywam, że marzy mi sie wyjazd do Anglii gdzie cała sytuacja jest unormowana
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Marca 2012, 12:01:14 »
Wracając do tej czarodziejskiej ksiEęgi: przeglądając obrazki okazów z różnych szacownych kolekcji miło stwierdzić, że nie wszystkie egzemlarze są "muzealnie perfekcyjne" i niektóre blaszki z własnego klaserka są wcale nie gorsze, a czasem nawet ładniejsze.  :D

ZM

PS. Żeby tak jeszcze cały tom IV był dostępny w takiej formie. Mmmmm...   :-*


Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Marca 2012, 23:02:23 »
Cytuj
niektóre blaszki z własnego klaserka są wcale nie gorsze, a czasem nawet ładniejsze

No to Panie Zenonie, publikować! Może równolegle i tu i tam? :)

A przy okazji mam pytanie: czy chodzą PAństwu przyciski z dodawaniem egzemplarza lub nowego typu?
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Marca 2012, 23:31:37 »
Salvete!

Strona owszem i piękna, i szybka. Mam do napisania tekst o Virtus jako męstwie cesarzy, więc już wkrótce z lubością będę ją nie tylko przeglądał, ale i cytował ;)

Cytuj
A przy okazji mam pytanie: czy chodzą PAństwu przyciski z dodawaniem egzemplarza lub nowego typu?

U mnie chodzi, tj. otwierają się pola do wypełnienia. Czy jednak widać na stronie dodany samodzielnie egzemplarz, nie wiem, bo nie dodawałem.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

B.A.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Marca 2012, 09:04:04 »
Pozwolę sobie zadać pytanie. czy w związku z tym, że pojawiaja sie katalogi RIC on line. i tylko kwestią czasu będzie pojawienie się ric on line z "naszej epoki" to uaktualnianie katalogu bedzie łatwe i na bierząco... więc teoretycznie monety z katalogu NIR mozna bedzie wstawić w odpowiednie i miejsce... i przestana byc NIR?
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Marca 2012, 11:03:46 »
tylko kwestią czasu będzie pojawienie się ric on line z "naszej epoki" to uaktualnianie katalogu bedzie łatwe i na bierząco... więc teoretycznie monety z katalogu NIR mozna bedzie wstawić w odpowiednie i miejsce... i przestana byc NIR?
Wydaje mi się, że - niestety - dużo jeszcze czasu upłynie, zanim tomy VI i VII powstaną w takiej formie. To jednak dużo dłuższy okres czasu i, co za tym idzie, dużo większa ilość monet. Pomyślmy tylko o takim "zwykłym" typie GENIO POPVLI ROMANI: a) ileś tam edycji, b) w iluś tam mennicach (z kilkoma oficynami) c) dla iluś tam osób d) z wielką ilością różnych popiersi... W sumie liczba uwzględnionych egzemplarzy dla obu tomów (jeśli przyjąć podobne standardy dokumentacji co tu) musiałaby wynieść co najmniej kilkaset tysięcy!
Co do NiR'ów: oczywiście zostałyby włączone do całości. W końcu są to "tylko" monety, które (z różnych powodów) nie weszły do katalogu RIC.
Ja osobiście byłbym bardziej zainteresowany tomem IV. RIC VI i VII plus Not in RIC stanowią już teraz w sumie spójną całość i jako taka są aktualne. Natomiast tom IV jest po prostu przestarzały i tam na każdym kroku "widać ciemność", albo i mniej...
Oczywiście, taka fantastyczna wyszukiwarka dla Vi i VII by się bardzo przydała...

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Marca 2012, 17:15:34 »
No to Panie Zenonie, publikować!
Na monetę do publikacji jeszcze czekam (zresztą już ją tu pokazywałem), ale w międzyczasie się fajnym drobiazgiem pochwalę:

IMP AVRELIANVS AVG
VIRTVS MILITVM
-/-//(dolphin r.)

Odnotowano w sumie 21 monet Aureliana z delfinem w prawo in ex. w trzech typach: CONCORDIA MILITVM (1 szt.), IOVI CONSERVATORI (11 szt.) i VIRTVS MILITVM (9 szt.).
Monetę kupiłem jakiś czas temu na ebayu wraz z kilkunastu innymi (głównie Aureliany i Probusy) od jakiegoś gościa z Czech, który się tego w dwóch czy trzech partiach po kilka euro za sztukę wyzbywał. Stan, jak widać, całkiem niezły, tylko literki trochę nieładne, zwłaszcza na rewersie (zużyty stempel?).

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet