Aktualności:

• 25 Sierpień 2019, 04:20:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 85065 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #135 dnia: 14 Czerwiec 2012, 20:42:42 »
Ja tam widzę  –//*Δ .
To oczywiście też może być nadgryziona delta, ale równie dobrze koślawe P z obgryzioną nóżką. Coś mi tam takiego majaczy, ale tylko ze zdjęcia na prawdę trudno powiedzieć...
Po silną lupę go, obracać i ślepia do bólu wytrzeszczać.  ;)
Też ostatnio takiego pacjenta miałem, niestety, po całym przedpołudniu gapienia się w niego pod różnymi kątami okazało się, że to dość popularny misiek...

ZM

Orpio

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #136 dnia: 14 Czerwiec 2012, 23:15:36 »
Moim zdaniem, też jest to *P, ale może Panie Januszu Pan zrobi zdjęcia pod różnymi kątami może coś da się "wyłowić".
Za tym P przemawia, że jest to Siscia, a tam właśnie łacińskimi nazwami określano officyny.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #137 dnia: 15 Czerwiec 2012, 06:07:25 »
Tak, w sumie to wiem, że powinno to być P 8), ale dlaczego tak bardzo przypomina deltę. To greckie oznaczenie 4 oficyny mogło funkcjonować tylko w Cyzycus i Antiochii, a tak się składa,że  w  mennicy w Cyzycus   bito monety z rewersem Iovi Conser tylko w 1 i 2 oficynie, a w Antiochi wcale. Jedyna mozliwość to taka, że jakiś grecki pracownik Sisci palnął czwórkę po grecku, ale dużo bardziej prawdopodobne jest,że na mojej monecie jest P, a nie delta:), ale jeszcze trochę się pobawię obrazkami.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2018, 11:59:48 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #138 dnia: 15 Czerwiec 2012, 06:49:35 »
dlaczego tak bardzo przypomina deltę
Pryzjrzałem się sporej ilości *P: brzuszki tych P dość często są takie koślawo-nieokrągło-trójkątne.
Jeśli przyjąć "zapchanie stempla"...

ZM

okejos

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #139 dnia: 17 Czerwiec 2012, 16:48:27 »
no niestety jezeli cos nie jest w 100% czytelne zakłada się , że nie jest to, to o czym myslimy ;) pan Lech mnie juz nauczył...
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #140 dnia: 17 Czerwiec 2012, 18:52:14 »
Masz rację, drogi okejosie, ale czasem fajnie sobie pomarzyć, że ma się unikalna blaszkę, albo przez pare dni pożyć złudzeniami  że ma się dobrą drużynę w piłkę kopaną. Niestety nadchodzi proza życia i  pstrk ..  pękła bańka;)
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2018, 12:00:13 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #141 dnia: 22 Czerwiec 2012, 21:58:47 »
Tak się czasem zastanawiam, jak ta nowa baza danych ma się do pracy Goebla?
Konkretnym powodem takich rozważań jest monetka przedstawiona już tu (moje zdjęcie wkleję w weekend):
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,4855.0/msg,40441.html
Właśnie ją ostrożnie doczyściłem, no i mam:

IMP C AVRELIANVS AVG (radiate, cuirassed bust r.)
RESTITVT OR-BIS
-/-//KA (Tripolis)

A więc, jak myslałem, bez gwiazdki...

U Goebla to numer 385, odnotowane 3 egzemplarze (jest też ilustracja). U pani Estiot wcale tego wariantu nie ma.
Jest za to jeden egzemplarz z legendą rewersu RESTITVT OR·BIS (http://www.ric.mom.fr/en/coin/3226), odnotowany jeden egzemplarz. Zaznaczam, że na moim egzemplarzu żadnej kropki nie ma. Na ilustracji u Estiot, szczerze mówiąc, też tej kropki nie widzę...
Nie chodzi mi tu wcale o stopień rzadkości, bo że blaszka jest rzadka, to wiem.
Dziwię się tylko, że te egzemplarze Goebla, które pewnie gdzieś tam są (jest w końcu jedno zdjęcie...), nie zostały uwzględnione u Estiot.

Co Koledzy o tym sądzą?

ZM
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwiec 2012, 13:00:33 wysłana przez zenonmoj »

Orpio

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #142 dnia: 24 Czerwiec 2012, 00:48:33 »
Tak się czasem zastanawiam, jak ta nowa baza danych ma się do pracy Goebla?
Co Koledzy o tym sądzą?

Też mnie to zastanawia dlaczego tak ważna pozycja została pominięta. Pani Estiot podważała dość obszernie pracę Goebla - może dlatego. Mimo wszystko to chyba kiepskie posunięcie, bo stary RIC aż roił się od błędów a jednak jako reference się znajduje.

Orpio
TPZN nr 029

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #143 dnia: 24 Czerwiec 2012, 10:54:43 »
No cóż, w takim razie mamy niestety do czynienia z bardzo poważnym błędem warsztatowym.
Jeśli coś się podważa, to tym bardziej powinno się do tego odnieść
Zresztą, w tej internetowej publikacji bardzo doskwiera mi brak jakiegokolwiek poważnego aparatu badawczego. Co z tego, że jest fantastyczna wyszukiwarka, skoro nic nie dowiaduję się na temat poszczególnych mennic, chronologii edycji etc. - czyba że coś takiego gdzieś się ukazało, a ja tego nie znalazłem...

ZM

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #144 dnia: 24 Czerwiec 2012, 12:24:27 »
Sam siebie trochę skoryguję. Doczytałem, że ta baza danych to na razie tylko wstęp do rewizji tomu V.1 RIC. W takim razie na aparat badawczy trzeba będzie jeszcze poczekać - dopiero wtedy będzie można oceniać całość.
Wtedy też pewnie dopiero poczytamy krytykę Goebla - choć dlaczego jego pięknie ilustrowane zestawienie nie zostało przynajmniej wykorzystane, tego nadal nie rozumiem...

ZM

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #145 dnia: 26 Czerwiec 2012, 20:28:36 »
Witam.

Wtedy też pewnie dopiero poczytamy krytykę Goebla - choć dlaczego jego pięknie ilustrowane zestawienie nie zostało przynajmniej wykorzystane, tego nadal nie rozumiem...

Ja niestety nie znam pracy Goebla ( może nie specjalnie szukałem ), choć oczywiście o niej słyszałem. Cieszę się że dzieło pani E. , będzie się rozwijało i być może kiedyś będzie bezbłędnym. Na razie jest tam jeszcze sporo luk i błędów lub takich drobnych niejednoznaczności, które czasem powodują mętlik  w głowie. Ale jak sobie przypomnę jak wygladał świat RICVa przed publikacją tej bazy, to wolę taką z małymi błędami niż żadną.
Janusz
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2018, 12:00:56 wysłana przez Julek C »

Orpio

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #146 dnia: 11 Lipiec 2012, 21:36:21 »
Witam po dłuższej przerwie. Przerwa na forum ale sezon polowań w pełni. Dziś udało mi się wyłowić taką o to "rybkę". Ciekawy jestem jak Panowie ją zidentyfikują.
Orpio
TPZN nr 029

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #147 dnia: 12 Lipiec 2012, 01:43:58 »

Też mi chodziło po głowie, ale odpuścilem, bo  monetka trochę obgryziona i nie wiadomo czy ta kropka jest, czy jej nie ma. Jeśli jest, a przynajmniej powinna być, to będzie Cyzicus 2867.
Jest nawet zdjecie monety bitej tym samym stemplem :) .
Pozdrawiam i gratuluję udanych łowów.
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2018, 12:01:29 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #148 dnia: 12 Lipiec 2012, 20:04:27 »
Gratuluję rzadkiej ptaszynki!
A ja też muszę się pochwalić: w sobotę spod sterty brudnego i śmierdzącego badziewia wygrzebałem na wiedeńskim targu staroci takie oto coś.

IMP AVRELIANVS P F AVG
IOVI CONSER
-/-//S

Po obdłubaniu monetki z brudu okazało się, że oprócz paska na zbroi (co samo w sobie w tym wypadku byłoby piękne) mamy tam też miecz.
Pełnia szczęścia.
Odmiana nienotowana ani u Goebla, ani u Estiot.

Podobny do http://www.ric.mom.fr/en/coin/2619, i do numerku 243 coś tam u Goebla, ale u mnie jest jak byk P F AVG.

ZM

PS. Udało mi się dotrzeć do tekstu Goebla! Muszę teraz tylko uporządkować i opracować zdjęcia...  ;)

« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2012, 21:35:49 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #149 dnia: 12 Lipiec 2012, 21:30:08 »
Rzeczywiście, ciekawa ptaszyna do odnotowania. Jednak ze względu na na wyższość tytulatury nad wyglądem zbroi zaliczyłbym ją do  typu 2626. Chociaż to w sumie ta sama mennica i ta sama emisja więc tych stempelków może być więcej.
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2018, 12:02:15 wysłana przez Julek C »

R E K L A M A
aukcja monet