Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 03:36:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 137888 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #240 dnia: 26 Marca 2019, 14:40:02 »

A co Panu się kołata? Że dumny Albion upomniał się o jakieś prawa autorskie czy znaki zastrzeżone?

Coś takiego przeszło mi przez myśl, bo jak Pan kiedyś wspomniał w jakimś wątku - "nic nam nie jest dane na zawsze". Najbardziej mi się serduszko rozkołatało, że stracimy tak przydatne narzędzie. Ale już jest ok, ciśnienie dziś znacząco spadło mimo załamania pogody ;).

To musiał być jakiś chwilowy problem, bo strona już na szczęście znowu działa:)

To wspaniała wiadomość :-*.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 08:54:24 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #241 dnia: 02 Listopada 2019, 12:30:24 »
Witam.
Widziałem dużo antycznych dziwadeł, ale to, nie dość, że wpisuje się w zakres moich szczególnych zainteresowań, to jeszcze jest naprawę dziwne i nie mam pomysłu jak mogło powstać.  Sama legenda rewersu IOVI REDVX jest oczywistą abstrakcją, więc musiała być efektem błędu, ale jakiego? Nie mogło być efektem nabicia na krążek z legendą IOVI CONSER bowiem musiałby nastąpić podwójny ślad uderzenia  na awersie, więc jak powstał ten destrukt?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 02 Listopada 2019, 12:44:54 wysłana przez Julek C »

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #242 dnia: 03 Listopada 2019, 18:19:15 »
pierwotnie było to coś z tego rewersu https://www.acsearch.info/search.html?id=3520740 na to zostało nabite (ale jak nie mam pojęcia) ta 1/3 monety z lewej strony?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #243 dnia: 04 Listopada 2019, 10:57:37 »
Witam.
Widziałem dużo antycznych dziwadeł, ale to, nie dość, że wpisuje się w zakres moich szczególnych zainteresowań, to jeszcze jest naprawę dziwne i nie mam pomysłu jak mogło powstać.  Sama legenda rewersu IOVI REDVX jest oczywistą abstrakcją, więc musiała być efektem błędu, ale jakiego? Nie mogło być efektem nabicia na krążek z legendą IOVI CONSER bowiem musiałby nastąpić podwójny ślad uderzenia  na awersie, więc jak powstał ten destrukt?
Pozdrawiam

Bardzo ciekawy i zagadkowy krążek! Ja też nie mam pojęcia jak doszło do powstania takiej "hybrydy".

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #244 dnia: 05 Listopada 2019, 10:03:13 »
Monetę dokładnie obejrzę jak dojdzie. Wydaje mi się , że wizerunek FORTUNY był wtórny, ale to będzie można stwierdzić dopiero po dokładnym obejrzeniu monety. Jedyny pomysł jaki mi na dziś przychodzi do głowy, to ponowne wykorzystanie stempla z rewersem IOVI CONSER. Znając pragmatyzm rzymian podejrzewam, że stempel z tym rewersem mógł być rozhartowany(odpuszczony) i nabito na nim stempel z legendą FORTUNA REDUX. Niedokładne wyszlifowanie mogło pozostawić ślady poprzedniego wizerunku. To oczywiście tylko teoria, bo nie wiem kiedy zastosowano pierwszy raz nabijanie wizerunku na stempel i czy w ogóle w III wieku stosowano taką technikę, ale może właśnie próbowano w tej emisji :).
Pozdrawiam.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #245 dnia: 06 Listopada 2019, 11:34:30 »
Pozyskałem monetkę, ale nie jestem do końca pewien atrybucji, MER-RIC V  2559.1- http://www.ric.mom.fr/en/coin/2559.1, czy 2560 - http://www.ric.mom.fr/en/coin/2560. Generalnie chodzi o to czy, cesarz na rewersie trzyma berło, czy nie. Monetki są rzadkie, ale ta z berłem rzadsza. Mi sie wydaje , że tam ślad berła jest, jak Koledzy sadzą?

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #246 dnia: 06 Listopada 2019, 18:51:40 »
Według mnie , to jak najbardziej trzyma

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #247 dnia: 07 Listopada 2019, 08:34:17 »
Według mnie , to jak najbardziej trzyma
Dziękuję za opinię, wobec braku innych głosów uznaję, że berło jest :) i przypisuję monecie nr 2560.


Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #249 dnia: 07 Listopada 2019, 12:42:31 »

Tyle że nie mam pewności, czy to na pewno jest numer 2560 (1 emisja) czy jednak nie nr 2574 (2 emisja):


Bardzo dziękuję za trafne spostrzeżenie, ja tego nie wyłapałem. Uważam, że w tym przypadku jest błąd w katalogu, błędnie stworzono nowy byt. W odmianie 2574 widnieje Code du buste A, czyli sama głowa w różnych wariantach, a gołym okiem widać, że wszystkie 4 monety mają popiersie typu D i powinny się znajdować po jednym numerem odmiany, czyli 2560, czyli jednak bez berła jest rzadsza, i po co mi to było ;)
Pozdrawiam. 

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #250 dnia: 07 Listopada 2019, 17:34:11 »
Uważam, że w tym przypadku jest błąd w katalogu, błędnie stworzono nowy byt. W odmianie 2574 widnieje Code du buste A, czyli sama głowa w różnych wariantach, a gołym okiem widać, że wszystkie 4 monety mają popiersie typu D i powinny się znajdować po jednym numerem odmiany, czyli 2560 (...)

Z całym szacunkiem, ale byłbym troszkę bardziej wstrzemięźliwy z tak stanowczymi i pochopnymi wnioskami, jakoby autorzy strony (Sylviane Estiot i Jérôme Mairat) zrobili błąd i stworzyli niepotrzebnie nowy byt. To oczywiście nie jest wykluczone, ale wymaga głębszej analizy, a Pan - jak się wydaje - trochę chyba zagalopował przy porównaniu symboli popiersia obu pozycji.

Typ popiersia z pozycji nr 2574 i 2560 jest ten sam (tj. popiersie w pancerzu i paludamentum w prawo, widziane od przodu), przy czym   - wbrew Pana uwagom – prawidłowo został jednakowo sklasyfikowany przez autorów katalogu. W obu pozycjach jest to popiersie "A" (według klasyfikacji popiersi Bastiena), jeżeli wyświetlamy stronę po francusku, i popiersie „D1” (według brytyjskiej klasyfikacji popiersi), jeżeli wyświetlamy stronę po angielskuPamiętajmy bowiem, że w zależności od wersji językowej strony, symbole popersi różnią się! (Frankofonom trudno dogadać się z Anglosasami co do ujednolicenia standardów). Np. sama głowa, która w klasyfikacji brytyjskiej ma symbol "A1", w klasyfikacji Bastiena (francuskiej) ma symbol "O".

Tym co w rzeczywistości odróżnia pozycję 2560 i 2574 to jedynie emisja (pozycja 2560 jest z pierwszej emisji, zaś pozycja 2574 jest z drugiej emisji), bo typ popiersia, tytulatura rewersu i awersu, typ rewersu i oficyna są te same.

Rozróżnienie poszczególnych emisji z jednej mennicy w przypadku monet o tym samym typie popiersia i rewersu, tej samej tytulaturze rewersu i awersu, z tej samej oficyny, dokonywane jest z reguły na podstawie stylu awersu/rewersu, a czasem też na podstawie parametrów krążka (w poszczególnych emisjach średnica krążków bywała węższa, lub szersza itd.). Nie jest to zadanie łatwe, czasem jest dyskusyjne i niewątpliwie wymaga ogromnego opatrzenia się w temacie.

Niekiedy dopatrywanie się dwóch lub więcej emisji w przypadku bardzo podobnych monet jest rzecz jasna niepotrzebne, a nawet błędne. Ja nie mam jednak wystarczającej wiedzy o mennictwie Aureliana, aby podważać klasyfikację emisji dokonaną przez Estiot (co nie oznacza, że ta klasyfikacja jest jedynie słuszna i że nigdy nie zostanie poddana rewizji).

W każdym razie nie dostrzegam specjalnych różnic stylistycznych pomiędzy obiema pozycjami, dlatego wskazałem że nie mam pewności pod jaki numerek podpada Pana moneta.  Być może lektura poniższego fundamentalnego dzieła Estiot o mennictwie Estiot pozwoliłaby rozwiać nasze wątpliwości:

https://www.amazon.com/Monnaies-lEmpire-romain-XII-1-DAurelian/dp/2717722785






 

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #251 dnia: 07 Listopada 2019, 17:46:35 »
Chodziło mi oczywiście o fundamentalne dzieło Estiot o mennictwie Aureliana, a nie Estiot:) Nie wiem czemu, ale nie mogę znaleźć opcji modyfikacji postu, dlatego prostuję kwestię w nowym poście. Czy zaszły jakieś zmiany w zakresie modyfikacji postów? Jak teraz to się robi?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #252 dnia: 07 Listopada 2019, 19:16:05 »
Zeby lepiej zobrazować moje wcześniejsze wywody na temat różnic w emisji podobnych typów z tej samej mennicy zamieszczam poniżej link do pozycji 2599 z 4 emisji w Serdyce:

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2599?tempRIC=&asmSelect0=&Reign=Aurélien&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=IOVI+CONSER&asmSelect8=&asmSelect9=&ReverseMark=–%2F–%2F%2FP&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&from=advanced

Nie ma wątpliwości, ze formalnie ten typ ma wszystkie cechy pozycji 2560 i 2574, w tym zwłaszcza nadal mamy do czynienia z tym samym typem popiersia A (D1). Jednocześnie nie ma jednak wątpliwości ze styl tego popiersia istotnie różni sie od stylu wcześniejszych emisji (znacznie większa cześć paludamentum jest widoczna).


Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #253 dnia: 07 Listopada 2019, 19:29:34 »
 

Typ popiersia z pozycji nr 2574 i 2560 jest ten sam (tj. popiersie w pancerzu i paludamentum w prawo, widziane od przodu), przy czym   - wbrew Pana uwagom – prawidłowo został jednakowo sklasyfikowany przez autorów katalogu. W obu pozycjach jest to popiersie "A" (według klasyfikacji popiersi Bastiena), jeżeli wyświetlamy stronę po francusku, i popiersie „D1” (według brytyjskiej klasyfikacji popiersi), jeżeli wyświetlamy stronę po angielskuPamiętajmy bowiem, że w zależności od wersji językowej strony, symbole popersi różnią się! (Frankofonom trudno dogadać się z Anglosasami co do ujednolicenia standardów). Np. sama głowa, która w klasyfikacji brytyjskiej ma symbol "A1", w klasyfikacji Bastiena (francuskiej) ma symbol "O".
 

Pańskie uwagi uznaję za uzasadnione, nie zauważyłem, że poz. 2560 miałem otworzoną w wersji anglojęzycznej, a poz. 2574 z linka, który Pan wstawił w wersji francuskiej i to mi zamieszało w głowie, ale przyznam szczerze, że nie wiedziałem iż francuska klasyfikacja popiersi jest zupełnie inaczej oznaczana. Korzystając często z RIC, byłem święcie przekonany, że jest to obowiązujący standard w numizmatyce, ale jak widać byłem w błędzie.
Dziwi mnie tylko, że na podstawie tylko jednego egzemplarza dość zużytej monety, niemal identycznej jak egzemplarz LV 9740 z poz. 2574 wyodrębniono oddzielną odmianę, ale rzeczywiście trudno to podważać nie znając kontekstu i szczegółowych danych wago-metrycznych monet z poszczególnych emisji.

Chodziło mi oczywiście o fundamentalne dzieło Estiot o mennictwie Aureliana, a nie Estiot:) Nie wiem czemu, ale nie mogę znaleźć opcji modyfikacji postu, dlatego prostuję kwestię w nowym poście. Czy zaszły jakieś zmiany w zakresie modyfikacji postów? Jak teraz to się robi?

Tez byłem zaskoczony niemożnością modyfikacji własnych postów, to była bardzo pożyteczna funkcja.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #254 dnia: 07 Listopada 2019, 19:44:19 »
Zeby lepiej zobrazować moje wcześniejsze wywody na temat różnic w emisji podobnych typów z tej samej mennicy zamieszczam poniżej link do pozycji 2599 z 4 emisji w Serdyce:

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2599?tempRIC=&asmSelect0=&Reign=Aurélien&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=IOVI+CONSER&asmSelect8=&asmSelect9=&ReverseMark=–%2F–%2F%2FP&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&from=advanced

Nie ma wątpliwości, ze formalnie ten typ ma wszystkie cechy pozycji 2560 i 2574, w tym zwłaszcza nadal mamy do czynienia z tym samym typem popiersia A (D1). Jednocześnie nie ma jednak wątpliwości ze styl tego popiersia istotnie różni sie od stylu wcześniejszych emisji (znacznie większa cześć paludamentum jest widoczna).



Tutaj nie miałbym żadnych pytań, stylistycznie moneta zdecydowanie odbiega od poz 2560 i 2574, w których nie sposób odnaleść jakiekolwiek różnice oprócz tego, że pochodzą z innej pary stempli.
« Ostatnia zmiana: 06 Maja 2020, 13:23:25 wysłana przez Julek C »

 

R E K L A M A
aukcja monet