Aktualności: Kalendarz TPZN na rok 2020 - konkurs na zdjęcia. LINK

• 12 Listopad 2019, 22:37:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 89125 razy)

barnaba

• Stały bywalec
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #255 dnia: 07 Listopad 2019, 17:46:35 »
Chodziło mi oczywiście o fundamentalne dzieło Estiot o mennictwie Aureliana, a nie Estiot:) Nie wiem czemu, ale nie mogę znaleźć opcji modyfikacji postu, dlatego prostuję kwestię w nowym poście. Czy zaszły jakieś zmiany w zakresie modyfikacji postów? Jak teraz to się robi?

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #256 dnia: 07 Listopad 2019, 19:16:05 »
Zeby lepiej zobrazować moje wcześniejsze wywody na temat różnic w emisji podobnych typów z tej samej mennicy zamieszczam poniżej link do pozycji 2599 z 4 emisji w Serdyce:

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2599?tempRIC=&asmSelect0=&Reign=Aurélien&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=IOVI+CONSER&asmSelect8=&asmSelect9=&ReverseMark=–%2F–%2F%2FP&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&from=advanced

Nie ma wątpliwości, ze formalnie ten typ ma wszystkie cechy pozycji 2560 i 2574, w tym zwłaszcza nadal mamy do czynienia z tym samym typem popiersia A (D1). Jednocześnie nie ma jednak wątpliwości ze styl tego popiersia istotnie różni sie od stylu wcześniejszych emisji (znacznie większa cześć paludamentum jest widoczna).

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #257 dnia: 07 Listopad 2019, 19:29:34 »

Typ popiersia z pozycji nr 2574 i 2560 jest ten sam (tj. popiersie w pancerzu i paludamentum w prawo, widziane od przodu), przy czym   - wbrew Pana uwagom – prawidłowo został jednakowo sklasyfikowany przez autorów katalogu. W obu pozycjach jest to popiersie "A" (według klasyfikacji popiersi Bastiena), jeżeli wyświetlamy stronę po francusku, i popiersie „D1” (według brytyjskiej klasyfikacji popiersi), jeżeli wyświetlamy stronę po angielskuPamiętajmy bowiem, że w zależności od wersji językowej strony, symbole popersi różnią się! (Frankofonom trudno dogadać się z Anglosasami co do ujednolicenia standardów). Np. sama głowa, która w klasyfikacji brytyjskiej ma symbol "A1", w klasyfikacji Bastiena (francuskiej) ma symbol "O".

Pańskie uwagi uznaję za uzasadnione, nie zauważyłem, że poz. 2560 miałem otworzoną w wersji anglojęzycznej, a poz. 2574 z linka, który Pan wstawił w wersji francuskiej i to mi zamieszało w głowie, ale przyznam szczerze, że nie wiedziałem iż francuska klasyfikacja popiersi jest zupełnie inaczej oznaczana. Korzystając często z RIC, byłem święcie przekonany, że jest to obowiązujący standard w numizmatyce, ale jak widać byłem w błędzie.
Dziwi mnie tylko, że na podstawie tylko jednego egzemplarza dość zużytej monety, niemal identycznej jak egzemplarz LV 9740 z poz. 2574 wyodrębniono oddzielną odmianę, ale rzeczywiście trudno to podważać nie znając kontekstu i szczegółowych danych wago-metrycznych monet z poszczególnych emisji.

Chodziło mi oczywiście o fundamentalne dzieło Estiot o mennictwie Aureliana, a nie Estiot:) Nie wiem czemu, ale nie mogę znaleźć opcji modyfikacji postu, dlatego prostuję kwestię w nowym poście. Czy zaszły jakieś zmiany w zakresie modyfikacji postów? Jak teraz to się robi?

Tez byłem zaskoczony niemożnością modyfikacji własnych postów, to była bardzo pożyteczna funkcja.

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #258 dnia: 07 Listopad 2019, 19:44:19 »
Zeby lepiej zobrazować moje wcześniejsze wywody na temat różnic w emisji podobnych typów z tej samej mennicy zamieszczam poniżej link do pozycji 2599 z 4 emisji w Serdyce:

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2599?tempRIC=&asmSelect0=&Reign=Aurélien&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=IOVI+CONSER&asmSelect8=&asmSelect9=&ReverseMark=–%2F–%2F%2FP&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&from=advanced

Nie ma wątpliwości, ze formalnie ten typ ma wszystkie cechy pozycji 2560 i 2574, w tym zwłaszcza nadal mamy do czynienia z tym samym typem popiersia A (D1). Jednocześnie nie ma jednak wątpliwości ze styl tego popiersia istotnie różni sie od stylu wcześniejszych emisji (znacznie większa cześć paludamentum jest widoczna).

Tutaj nie miałbym, żadnych pytań, stylistycznie moneta zdecydowanie odbiega od poz 2560 i 2574, w których nie sposób odnaleść jakiekolwiek różnice oprócz tego, że pochodzą z innej pary stempli.

Łukasz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #259 dnia: 08 Listopad 2019, 17:22:28 »
Po przeczytaniu wyjaśnień Barnaby w kwestii różnic standardów fr./ang., sprawdziłem ponownie moją: „SOLI INVICTO / XXI/kropka/T”

SolinwB.jpgNOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!

I o ile wcześniej wydawało mi się że ją definitywnie namierzyłem, i że była dosyć popularna, to szukając teraz, znajduję tylko poz. 275, która wydaje się dosyć żadka:
http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2725?q=2725&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick
A może to poz. 2723 lub 2724?

Czy ktoś zauważył że ta baza wzbogaciła się ostatnio o nowe pozycje?

Łukasz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #260 dnia: 08 Listopad 2019, 17:33:22 »
Powtarzam jeszcze raz, bo były dwa zdjęcia rewersu, a nie można edytować postów... (???)
Po przeczytaniu wyjaśnień Barnaby w kwestii różnic standardów fr./ang., sprawdziłem ponownie moją: „SOLI INVICTO / XXI/kropka/T”

SolInvA.jpgNOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!

I o ile wcześniej wydawało mi się że ją definitywnie namierzyłem, i że była dosyć popularna, to szukając teraz, znajduję tylko poz. 275, która wydaje się dosyć żadka:
http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2725?q=2725&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick
A może to poz. 2723 lub 2724?

Czy ktoś zauważył że ta baza wzbogaciła się ostatnio o nowe pozycje?

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #261 dnia: 08 Listopad 2019, 18:40:11 »
To jest pozycja 2723 (15 egzemplarzy odnotowanych):

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2723?tempRIC=&asmSelect0=&Reign=Aurélien&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=SOLI+INVICTO&asmSelect8=&asmSelect9=&ReverseMark=–%2F–%2F%2FXXI%28•%29T%28•%29&asmSelect10=&BustCodeAssoc=B&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&from=advanced

To nie jest pozycja 2725 bo przeciez tam jest zupelnie inna, rzadka tytulatura IMP C L D AVRELIANVS P F AVG. A na pokazanej monecie jest standardowe i popularne IMP AVRELINVS AVG.

Z kolei w poz. 2724 jest przeciez zupenie inne popiersie (w pancerzu, ale widziane od tylu).

Nie zauwazylem aby Baza sie wzbogacila ostatnio (choc nie sprawdzalem tego szczegolowo). Mam raczej wrazenie ze od lat baza nie jest aktualizowana.

Łukasz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #262 dnia: 08 Listopad 2019, 19:06:48 »
Dziękuję za wnikliwą analizę. Faktycznie 2723. Zmyliło mnie zdjęcie awersu które ilustruje tę pozycję – nie pasował mi ten herb na piersiach. Dopiero przeglądając inne zdjęcia pod tą pozycją widać jasno że to ta. Swoją drogą, ta która ilustruje poz. 273 mogła by być inną odmianą, z uwagi na ten herb (?).

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #263 dnia: 08 Listopad 2019, 19:20:18 »
Dziękuję za wnikliwą analizę. Faktycznie 2723. Zmyliło mnie zdjęcie awersu które ilustruje tę pozycję – nie pasował mi ten herb na piersiach. Dopiero przeglądając inne zdjęcia pod tą pozycją widać jasno że to ta. Swoją drogą, ta która ilustruje poz. 273 mogła by być inną odmianą, z uwagi na ten herb (?).

To nie jest herb, ale Gorgona. Jak dla mnie tego rodzaju (rzadka i efektowna) dekoracja pancerza mogłaby być odmiennym wariantem z własnym 'numerkiem' w katalogu. W przypadku monet Probusa mam w wielu przypadkach po kilka egzemplarzy tych samych typologicznie monet, ale różniących sie dekoracja tarczy lub pancerza. Bo dla mnie to sa istotne różnice. Jednak Estiot w m zakresie jest konserwatywna, stara sie nie mnożyć Bytów ponad absolutna potrzebę i nie wyróżnia jako odrębne typy monet ze względu na dekoracje tarczy lub pancerza,ale jedynie czyni wzmiankę pod odpowiednim numerkiem ze istńieja tez warianty z określonymi dekoracjami. Generalnie takie dekoracje sa jednak bardzo pożądane przez kolekcjonerów, co ma wyraźne odbicie w cenach uzyskiwanych przez takie egzemplarze.

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #264 dnia: 08 Listopad 2019, 19:33:54 »
Generalnie takie dekoracje sa jednak bardzo pożądane przez kolekcjonerów, co ma wyraźne odbicie w cenach uzyskiwanych przez takie egzemplarze.

Tytułem przykładu moneta ilustrująca pozycję 2723, która tak zmyliła Pana, i pochodząca ze słynnej kolekcji Philippe Gysena została niedawno sprzedana za 110 EUR + młotkowe (co i tak jest w sumie dość atrakcyjną ceną):

https://www.sixbid.com/en/paul-francis-jacquier-numismatique-antique/6440/aurelianus-270-275/5361004/munzstatte-serdica-antoninian-7?term=2723&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=

Bez tej dekoracji raczej nie przekroczyłaby 50 EUR.

Co do rzadkości tego typu dekoracji na pancerzu, to jeszcze tylko doprecyzuję, że Gorgona w tym miejscu jest bardzo rzadka w mennictwie Aureliana, ale już np. w mennictwie Probusa występuje zdecydowanie częściej. 

Łukasz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #265 dnia: 08 Listopad 2019, 19:39:21 »

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #266 dnia: 08 Listopad 2019, 19:51:05 »
To jest jednostkowy przykład i w dodatku mało wiarygodny, bo aukcje CGB znane są akurat z niebotycznych cen, przekraczających często o 100-200% średnie ceny rynkowe.

Na 46 aukcji Jacquiera było 117 antoninianów samego Aureliana (wiele z nich naprawdę ciekawych choć i tak mniej ciekawych niż te z aukcji nr 45 z zeszłego roku), więc jestem przekonany, że bez tej dekoracji moneta uzyskałaby znacznie niższą cenę.

W każdym razie z pewnością egzemplarze Aureliana z dekoracją na tarczy są generalnie droższe, rzadsze i bardziej poszukiwane niż analogiczne egzemplarze bez takich dekoracji.

Łukasz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #267 dnia: 08 Listopad 2019, 20:21:20 »
CGB jest faktycznie drogie i nie wiem jak oni to robią, bo tam w końcu też rynek decyduje…
Dzięki za cenne uwagi dotyczące odmian i wariantów. Mam sporo monet IR, ale ich wybór był dyktowany motywacjami dosyć dalekimi od kryteriów klasycznej numizmatyki (pisałem o tym w mojej „wizytówce”). Czasami przeglądam moje zbiory „z perspektywy” numizmatyki i ciągle odkrywam coś na co wcześniej w ogóle nie zwracałem uwagi.

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #268 dnia: 09 Listopad 2019, 17:57:57 »
Dotarła moneta o której pisałem wcześniej (hybryda). Po dokładnym obejrzeniu monety nadal nie mam pomysłu jak mogła powstać, choć dwie sprawy ustaliłem: moneta jest oryginalna (nie byłem tego pewien z oglądu zdjęć aukcyjnych) i druga sprawa- wizerunek Fortuny był pózniej nabity na monetę lub stempel niż wizerunek Jowisza i cesarza.

R E K L A M A
aukcja monet