Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:04:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 137922 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #255 dnia: 08 Listopada 2019, 17:22:28 »
Po przeczytaniu wyjaśnień Barnaby w kwestii różnic standardów fr./ang., sprawdziłem ponownie moją: „SOLI INVICTO / XXI/kropka/T”
 
SolinwB.jpgNOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
 
SolinwB.jpgNOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!

I o ile wcześniej wydawało mi się że ją definitywnie namierzyłem, i że była dosyć popularna, to szukając teraz, znajduję tylko poz. 275, która wydaje się dosyć żadka:
http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2725?q=2725&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick
A może to poz. 2723 lub 2724?

Czy ktoś zauważył że ta baza wzbogaciła się ostatnio o nowe pozycje?

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #256 dnia: 08 Listopada 2019, 17:33:22 »
Powtarzam jeszcze raz, bo były dwa zdjęcia rewersu, a nie można edytować postów... (???)
Po przeczytaniu wyjaśnień Barnaby w kwestii różnic standardów fr./ang., sprawdziłem ponownie moją: „SOLI INVICTO / XXI/kropka/T”
 
SolInvA.jpgNOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
 
SolinwB.jpgNOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!

I o ile wcześniej wydawało mi się że ją definitywnie namierzyłem, i że była dosyć popularna, to szukając teraz, znajduję tylko poz. 275, która wydaje się dosyć żadka:
http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2725?q=2725&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick
A może to poz. 2723 lub 2724?

Czy ktoś zauważył że ta baza wzbogaciła się ostatnio o nowe pozycje?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #257 dnia: 08 Listopada 2019, 18:40:11 »
To jest pozycja 2723 (15 egzemplarzy odnotowanych):

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2723?tempRIC=&asmSelect0=&Reign=Aurélien&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=SOLI+INVICTO&asmSelect8=&asmSelect9=&ReverseMark=–%2F–%2F%2FXXI%28•%29T%28•%29&asmSelect10=&BustCodeAssoc=B&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&from=advanced

To nie jest pozycja 2725 bo przeciez tam jest zupelnie inna, rzadka tytulatura IMP C L D AVRELIANVS P F AVG. A na pokazanej monecie jest standardowe i popularne IMP AVRELINVS AVG.

Z kolei w poz. 2724 jest przeciez zupenie inne popiersie (w pancerzu, ale widziane od tylu).

Nie zauwazylem aby Baza sie wzbogacila ostatnio (choc nie sprawdzalem tego szczegolowo). Mam raczej wrazenie ze od lat baza nie jest aktualizowana.


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #258 dnia: 08 Listopada 2019, 19:06:48 »
Dziękuję za wnikliwą analizę. Faktycznie 2723. Zmyliło mnie zdjęcie awersu które ilustruje tę pozycję – nie pasował mi ten herb na piersiach. Dopiero przeglądając inne zdjęcia pod tą pozycją widać jasno że to ta. Swoją drogą, ta która ilustruje poz. 273 mogła by być inną odmianą, z uwagi na ten herb (?).

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #259 dnia: 08 Listopada 2019, 19:20:18 »
Dziękuję za wnikliwą analizę. Faktycznie 2723. Zmyliło mnie zdjęcie awersu które ilustruje tę pozycję – nie pasował mi ten herb na piersiach. Dopiero przeglądając inne zdjęcia pod tą pozycją widać jasno że to ta. Swoją drogą, ta która ilustruje poz. 273 mogła by być inną odmianą, z uwagi na ten herb (?).

To nie jest herb, ale Gorgona. Jak dla mnie tego rodzaju (rzadka i efektowna) dekoracja pancerza mogłaby być odmiennym wariantem z własnym 'numerkiem' w katalogu. W przypadku monet Probusa mam w wielu przypadkach po kilka egzemplarzy tych samych typologicznie monet, ale różniących sie dekoracja tarczy lub pancerza. Bo dla mnie to sa istotne różnice. Jednak Estiot w m zakresie jest konserwatywna, stara sie nie mnożyć Bytów ponad absolutna potrzebę i nie wyróżnia jako odrębne typy monet ze względu na dekoracje tarczy lub pancerza,ale jedynie czyni wzmiankę pod odpowiednim numerkiem ze istńieja tez warianty z określonymi dekoracjami. Generalnie takie dekoracje sa jednak bardzo pożądane przez kolekcjonerów, co ma wyraźne odbicie w cenach uzyskiwanych przez takie egzemplarze.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #260 dnia: 08 Listopada 2019, 19:33:54 »
Generalnie takie dekoracje sa jednak bardzo pożądane przez kolekcjonerów, co ma wyraźne odbicie w cenach uzyskiwanych przez takie egzemplarze.

Tytułem przykładu moneta ilustrująca pozycję 2723, która tak zmyliła Pana, i pochodząca ze słynnej kolekcji Philippe Gysena została niedawno sprzedana za 110 EUR + młotkowe (co i tak jest w sumie dość atrakcyjną ceną):

https://www.sixbid.com/en/paul-francis-jacquier-numismatique-antique/6440/aurelianus-270-275/5361004/munzstatte-serdica-antoninian-7?term=2723&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=

Bez tej dekoracji raczej nie przekroczyłaby 50 EUR.

Co do rzadkości tego typu dekoracji na pancerzu, to jeszcze tylko doprecyzuję, że Gorgona w tym miejscu jest bardzo rzadka w mennictwie Aureliana, ale już np. w mennictwie Probusa występuje zdecydowanie częściej. 




Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #261 dnia: 08 Listopada 2019, 19:39:21 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #262 dnia: 08 Listopada 2019, 19:51:05 »
To jest jednostkowy przykład i w dodatku mało wiarygodny, bo aukcje CGB znane są akurat z niebotycznych cen, przekraczających często o 100-200% średnie ceny rynkowe.

Na 46 aukcji Jacquiera było 117 antoninianów samego Aureliana (wiele z nich naprawdę ciekawych choć i tak mniej ciekawych niż te z aukcji nr 45 z zeszłego roku), więc jestem przekonany, że bez tej dekoracji moneta uzyskałaby znacznie niższą cenę.

W każdym razie z pewnością egzemplarze Aureliana z dekoracją na tarczy są generalnie droższe, rzadsze i bardziej poszukiwane niż analogiczne egzemplarze bez takich dekoracji.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #263 dnia: 08 Listopada 2019, 20:21:20 »
CGB jest faktycznie drogie i nie wiem jak oni to robią, bo tam w końcu też rynek decyduje…
Dzięki za cenne uwagi dotyczące odmian i wariantów. Mam sporo monet IR, ale ich wybór był dyktowany motywacjami dosyć dalekimi od kryteriów klasycznej numizmatyki (pisałem o tym w mojej „wizytówce”). Czasami przeglądam moje zbiory „z perspektywy” numizmatyki i ciągle odkrywam coś na co wcześniej w ogóle nie zwracałem uwagi.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #264 dnia: 09 Listopada 2019, 17:57:57 »
Dotarła moneta o której pisałem wcześniej (hybryda). Po dokładnym obejrzeniu monety nadal nie mam pomysłu jak mogła powstać, choć dwie sprawy ustaliłem: moneta jest oryginalna (nie byłem tego pewien z oglądu zdjęć aukcyjnych) i druga sprawa- wizerunek Fortuny był pózniej nabity na monetę lub stempel niż wizerunek Jowisza i cesarza.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #265 dnia: 06 Maja 2020, 13:21:16 »
Jestem wściekły, że przegrałem licytację o 1 funta.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #266 dnia: 06 Maja 2020, 13:54:40 »
Jestem wściekły, że przegrałem licytację o 1 funta.

Szkoda, bo ciekawa i w pełni czytelna sztuka, mimo wyczyszczenia jej do gołej miedzi. Nigdy jednak nie wiadomo jaki był limit zwycięzcy. Być może był w stanie dać o wiele więcej niż Pan.

A propos, widział Pan moje nowe nabytki Aurelianowe pokazane w dwóch odsłonach we wiosennym wątku łowieckim? Ostatnio mocno wzmocniłem kolekcję Aurelianów.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #267 dnia: 06 Maja 2020, 18:00:22 »

A propos, widział Pan moje nowe nabytki Aurelianowe pokazane w dwóch odsłonach we wiosennym wątku łowieckim? Ostatnio mocno wzmocniłem kolekcję Aurelianów.
Tak, widziałem, odebrało mi mowę, jak już nieraz pisałem szczerze Panu kibicuję w rozwoju kolekcji, bo zdaję sobie sprawę, że to coś wyjątkowego jak na nasze realia. Widzę, że duża część kolekcji Gysena, która posłużyła jako podstawowy materiał porównawczy oprócz dużych skarbów  przy tworzeniu RICV online jest już w Pana kolekcji. Gratuluję i szczerze kibicuję w rozwoju tej świetnej kolekcji.
Pozdrawiam.
JK

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #268 dnia: 30 Lipca 2020, 18:46:27 »
Witam.
Wydaje sie, że wylicytowałem ciekawą i nietypową monetę bez oznaczeń  menniczych w polu i odcinku menniczym.
s-l1600 (3).jpgNOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!



IMP C AVRELIANVS AVG
ORIENS AVG
–/–//–
Sol 2g
3,7 gram; 21 mm

Wykluczam niedobicia lub zapchany stempel, bo moneta jest bardzo dobrze zachowana i nie ma żadnych śladów oznaczeń menniczych. Ogólnie wybito bardzo mało monet ORIENS AVG bez oznaczeń menniczych(dosłownie kilkanaście typów) :




Charakterystczny jest tu aureus z doładnie takimi samymi typami przedstawiań i legend awersu i rewersu z Ticinum, ale został on wybity stemplami antonianina z częściowo widocznymi , usuniętymi znakami menniczymi */-//SXXI.

coinsrc (1).jpgNOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!



Teraz pozostaje pytanie- w jakiej mennicy powstała moneta, styl awersu najbardziej pasuje do Serdyki, rewersowi bliżej Siscii, i bądz tu mądry. Może jakieś sugestie.
Pozdrawiam.
Janusz



« Ostatnia zmiana: 30 Lipca 2020, 19:18:53 wysłana przez Julek C »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #269 dnia: 30 Lipca 2020, 20:20:55 »
Dla mnie stylistycznie to jest moneta z Kyzikos z 8 emisji. Prosze porównać pozostałe egzemplarze:


http://www.ric.mom.fr/fr/search/advanced?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&asmSelect2=&Mint=Cyzique&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=B&asmSelect11=&ReverseCodeAssoc=Sol+2g&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&hpp=50

http://www.ric.mom.fr/fr/search/advanced?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&Person=Aurélien&asmSelect2=&Mint=Cyzique&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=ORIENS+AVG&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=B&asmSelect11=&ReverseCodeAssoc=Sol+2g&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&hpp=100&mod=result

http://www.ric.mom.fr/fr/search/advanced?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&Person=Aurélien&asmSelect2=&Mint=Cyzique&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=ORIENS+AVG&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=B&asmSelect11=&ReverseCodeAssoc=Sol+2g&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&hpp=100&mod=result

http://www.ric.mom.fr/fr/search/advanced?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&Person=Aurélien&asmSelect2=&Mint=Cyzique&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+AVRELIANVS+AVG&asmSelect7=&Legend=ORIENS+AVG&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=B&asmSelect11=&ReverseCodeAssoc=Sol+2g&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&hpp=100&mod=result

Jeśli faktycznie to moneta bez oznaczeń menniczym to gratuluje ciekawej i nieodnotowanej zdobyczy!
« Ostatnia zmiana: 31 Lipca 2020, 12:23:43 wysłana przez barnaba »

 

R E K L A M A
aukcja monet