Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:21:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 137863 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #135 dnia: 15 Czerwca 2012, 06:07:25 »
Tak, w sumie to wiem, że powinno to być P 8), ale dlaczego tak bardzo przypomina deltę. To greckie oznaczenie 4 oficyny mogło funkcjonować tylko w Cyzycus i Antiochii, a tak się składa,że  w  mennicy w Cyzycus   bito monety z rewersem Iovi Conser tylko w 1 i 2 oficynie, a w Antiochi wcale. Jedyna mozliwość to taka, że jakiś grecki pracownik Sisci palnął czwórkę po grecku, ale dużo bardziej prawdopodobne jest,że na mojej monecie jest P, a nie delta:), ale jeszcze trochę się pobawię obrazkami.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 11:59:48 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #136 dnia: 15 Czerwca 2012, 06:49:35 »
dlaczego tak bardzo przypomina deltę
Pryzjrzałem się sporej ilości *P: brzuszki tych P dość często są takie koślawo-nieokrągło-trójkątne.
Jeśli przyjąć "zapchanie stempla"...

ZM

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #137 dnia: 17 Czerwca 2012, 16:48:27 »
no niestety jezeli cos nie jest w 100% czytelne zakłada się , że nie jest to, to o czym myslimy ;) pan Lech mnie juz nauczył...
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #138 dnia: 17 Czerwca 2012, 18:52:14 »
Masz rację, drogi okejosie, ale czasem fajnie sobie pomarzyć, że ma się unikalna blaszkę, albo przez pare dni pożyć złudzeniami  że ma się dobrą drużynę w piłkę kopaną. Niestety nadchodzi proza życia i  pstrk ..  pękła bańka;)
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:00:13 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #139 dnia: 22 Czerwca 2012, 21:58:47 »
Tak się czasem zastanawiam, jak ta nowa baza danych ma się do pracy Goebla?
Konkretnym powodem takich rozważań jest monetka przedstawiona już tu (moje zdjęcie wkleję w weekend):
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,4855.0/msg,40441.html
Właśnie ją ostrożnie doczyściłem, no i mam:

IMP C AVRELIANVS AVG (radiate, cuirassed bust r.)
RESTITVT OR-BIS
-/-//KA (Tripolis)

A więc, jak myslałem, bez gwiazdki...

U Goebla to numer 385, odnotowane 3 egzemplarze (jest też ilustracja). U pani Estiot wcale tego wariantu nie ma.
Jest za to jeden egzemplarz z legendą rewersu RESTITVT OR·BIS (http://www.ric.mom.fr/en/coin/3226), odnotowany jeden egzemplarz. Zaznaczam, że na moim egzemplarzu żadnej kropki nie ma. Na ilustracji u Estiot, szczerze mówiąc, też tej kropki nie widzę...
Nie chodzi mi tu wcale o stopień rzadkości, bo że blaszka jest rzadka, to wiem.
Dziwię się tylko, że te egzemplarze Goebla, które pewnie gdzieś tam są (jest w końcu jedno zdjęcie...), nie zostały uwzględnione u Estiot.

Co Koledzy o tym sądzą?

ZM
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwca 2012, 13:00:33 wysłana przez zenonmoj »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #140 dnia: 24 Czerwca 2012, 00:48:33 »
Tak się czasem zastanawiam, jak ta nowa baza danych ma się do pracy Goebla?
Co Koledzy o tym sądzą?

Też mnie to zastanawia dlaczego tak ważna pozycja została pominięta. Pani Estiot podważała dość obszernie pracę Goebla - może dlatego. Mimo wszystko to chyba kiepskie posunięcie, bo stary RIC aż roił się od błędów a jednak jako reference się znajduje.
 
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #141 dnia: 24 Czerwca 2012, 10:54:43 »
No cóż, w takim razie mamy niestety do czynienia z bardzo poważnym błędem warsztatowym.
Jeśli coś się podważa, to tym bardziej powinno się do tego odnieść
Zresztą, w tej internetowej publikacji bardzo doskwiera mi brak jakiegokolwiek poważnego aparatu badawczego. Co z tego, że jest fantastyczna wyszukiwarka, skoro nic nie dowiaduję się na temat poszczególnych mennic, chronologii edycji etc. - czyba że coś takiego gdzieś się ukazało, a ja tego nie znalazłem...

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #142 dnia: 24 Czerwca 2012, 12:24:27 »
Sam siebie trochę skoryguję. Doczytałem, że ta baza danych to na razie tylko wstęp do rewizji tomu V.1 RIC. W takim razie na aparat badawczy trzeba będzie jeszcze poczekać - dopiero wtedy będzie można oceniać całość.
Wtedy też pewnie dopiero poczytamy krytykę Goebla - choć dlaczego jego pięknie ilustrowane zestawienie nie zostało przynajmniej wykorzystane, tego nadal nie rozumiem...

ZM

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #143 dnia: 26 Czerwca 2012, 20:28:36 »
Witam.

Wtedy też pewnie dopiero poczytamy krytykę Goebla - choć dlaczego jego pięknie ilustrowane zestawienie nie zostało przynajmniej wykorzystane, tego nadal nie rozumiem...



Ja niestety nie znam pracy Goebla ( może nie specjalnie szukałem ), choć oczywiście o niej słyszałem. Cieszę się że dzieło pani E. , będzie się rozwijało i być może kiedyś będzie bezbłędnym. Na razie jest tam jeszcze sporo luk i błędów lub takich drobnych niejednoznaczności, które czasem powodują mętlik  w głowie. Ale jak sobie przypomnę jak wygladał świat RICVa przed publikacją tej bazy, to wolę taką z małymi błędami niż żadną.
Janusz
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:00:56 wysłana przez Julek C »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #144 dnia: 11 Lipca 2012, 21:36:21 »
Witam po dłuższej przerwie. Przerwa na forum ale sezon polowań w pełni. Dziś udało mi się wyłowić taką o to "rybkę". Ciekawy jestem jak Panowie ją zidentyfikują.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #145 dnia: 12 Lipca 2012, 01:43:58 »

Też mi chodziło po głowie, ale odpuścilem, bo  monetka trochę obgryziona i nie wiadomo czy ta kropka jest, czy jej nie ma. Jeśli jest, a przynajmniej powinna być, to będzie Cyzicus 2867.
Jest nawet zdjecie monety bitej tym samym stemplem :) .
Pozdrawiam i gratuluję udanych łowów.
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:01:29 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #146 dnia: 12 Lipca 2012, 20:04:27 »
Gratuluję rzadkiej ptaszynki!
A ja też muszę się pochwalić: w sobotę spod sterty brudnego i śmierdzącego badziewia wygrzebałem na wiedeńskim targu staroci takie oto coś.

IMP AVRELIANVS P F AVG
IOVI CONSER
-/-//S

Po obdłubaniu monetki z brudu okazało się, że oprócz paska na zbroi (co samo w sobie w tym wypadku byłoby piękne) mamy tam też miecz.
Pełnia szczęścia.
Odmiana nienotowana ani u Goebla, ani u Estiot.

Podobny do http://www.ric.mom.fr/en/coin/2619, i do numerku 243 coś tam u Goebla, ale u mnie jest jak byk P F AVG.

ZM

PS. Udało mi się dotrzeć do tekstu Goebla! Muszę teraz tylko uporządkować i opracować zdjęcia...  ;)

« Ostatnia zmiana: 12 Lipca 2012, 21:35:49 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #147 dnia: 12 Lipca 2012, 21:30:08 »
Rzeczywiście, ciekawa ptaszyna do odnotowania. Jednak ze względu na na wyższość tytulatury nad wyglądem zbroi zaliczyłbym ją do  typu 2626. Chociaż to w sumie ta sama mennica i ta sama emisja więc tych stempelków może być więcej.
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:02:15 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #148 dnia: 12 Lipca 2012, 21:47:47 »
Chodziło mi głównie o podobieństwo stempla awersu. Oczywiście można to zakwalifikować tak albo tak, ale wedle logiki tej bazy danych jest to i tak nowy numerek. Jak to tam pani Estiot dokładnie zaklasyfikuje, dowiemy się dopiero po publikacji całości, tzn. tekstu. Dlatego też cieszę się, że dorwałem Goebla, bo teraz przynajmniej spróbuję zrozumieć, jak np. rozdziela poszczególne edycje, jakie są wyznaczniki stylistyczne poszczególnych mennic itp.
A monetka cieszy bardzo, bo wariant popiersia z paskiem na zbroi rzadki, a z mieczem jeszcze rzadszy.

Pozdrawiam serdecznie
ZM

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #149 dnia: 14 Lipca 2012, 08:58:40 »
Też mi chodziło po głowie  , ale odpuścilem , bo  monetka trochę obgryziona i nie wiadomo czy ta kropka jest , czy jej nie ma . Jeśli jest  , a przynajmniej powinna być , to będzie Cyzicus 2867 .
Jest nawet zdjecie monety bitej tym samym stemplem  :) .

Ja nie pogardziłem i nie żałuję. ;) O rzadkości świadczą już trzy znane egzemplarze bite jednym stemplem (dwa u Estiot i jeden u mnie  :D).

Przy okazji - proszę się śpieszyć z nadsyłaniem zdjęć nienotowanych ptaszków bo światowa konkurencja nie śpi. Oto przykład: mój typek był samotny jak palec a teraz już ma "braciszka". http://www.ric.mom.fr/en/coin/2559.1?q=2559.1&page=1&mod=result&x=20&y=17&from=quick oraz http://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=81392.0
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

 

R E K L A M A
aukcja monet