Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:57:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 137873 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.


Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #181 dnia: 18 Grudnia 2012, 12:03:42 »
No tak, to jest pewna sugestia.  :) Zobaczymy, jak inni Koledzy.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #182 dnia: 18 Grudnia 2012, 16:17:14 »
Koledzy chyba nic ciekawego nie wymyślą. Jak na moje oko to będzie 1 oficyna A. Po spoziomowaniu monetki wydaję się, że nawet zarys literki A tam majaczy, ale do końca tego się nie rozstrzygnie. Tam jest akurat skaza  po pęknięciu stempla. Tak czy siak, gratuluję Panie Piotrze rzadkiej monetki .
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:05:41 wysłana przez Julek C »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #183 dnia: 06 Stycznia 2013, 21:51:58 »
Moneta przyszła. Teraz po oględzinach, wydaje mi się 80% że jest to litera gamma, ale 20%, że może beta.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #184 dnia: 06 Stycznia 2013, 22:58:03 »
Poniżej ciekawy okazik. Co Koledzy o tym myślą?
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #185 dnia: 06 Stycznia 2013, 23:10:24 »
80% że jest to litera gamma, ale 20%, że może beta.

A ja odwrotnie ;).

Poniżej ciekawy okazik.

Bardzo ciekawy. Mam pewną teorię, ale potrzebna waga do potwierdzenia.
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:05:57 wysłana przez Julek C »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #186 dnia: 06 Stycznia 2013, 23:18:32 »
Bardzo ciekawy . Mam pewną teorię  , ale potrzebna waga do potwierdzenia .

Wg sprzedającego 3,59 g. Więc całkiem normalnie. średnica 21-23 mm. Ciekaw jestem tej teorii. ;)
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #187 dnia: 06 Stycznia 2013, 23:28:48 »
Więc waga raczej nie potwierdzi tej teorii, chociaż jeden egzemplarz z Wiednia tez ma podobną wagę -3, 32 gr. Więc może to być muł wybity w 270 roku w Rzymie stemplem awersu z legendą Aureliana i stemplem rewersu z legendą AETERNIT AVG,  taką jak na quinarusie Kaludiusza Gota - RIC temp #436. Wygląda jakby stempelek rewersu był mniejszy niż awersu.
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:06:39 wysłana przez Julek C »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #188 dnia: 06 Stycznia 2013, 23:46:40 »
No właśnie. Też uważam, że to muł. Ale jaki interesujący - niestety sprzedający wycofał aukcję. Szkoda!!!
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #189 dnia: 06 Stycznia 2013, 23:59:52 »
Podejrzewam że monetka mogła osiagnąć niezłą cenę , tym bardziej , że takie popiesie w lewo jest bardzo rzadkie u Aureliana , a dość częste u Klaudiusza .  Moneta musiała być wybita  póżna jesienią 270 roku kiedy po smierci Klaudiusza mennice zaczęły wybijać monety Aureliana , często ryjąc na stemplach tylko legendę Aureliana z pozostawionym wizerunkiem Klaudiusza . Też bym chętnie przygarnął :( .
« Ostatnia zmiana: 07 Stycznia 2013, 00:04:06 wysłana przez Julek C »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #190 dnia: 07 Stycznia 2013, 16:18:05 »
Jedna rzecz mnie zastanawia. Zgadzam się z Panem, że moneta jeśli już to była wybita na początku panowania Aureliana w mennicy rzymskiej. Jednak w I emisji (przed jej zamknięciem) tytulatura Aureliana jest dużo bardziej rozbudowana. A tu mamy prostą legendę IMP AVRELIANVS AVG. To, że popiersie jest w lewo też jest ewewnementem dla I rzymskiej emisji. Poza tym na moje (niewprawne) oko: portret też nie za bardzo pasuje do "zasuszonego" (szczuplaczka z wysuniętą brodą) Aureliana z 270roku. Chyba, że my żle myślimy, że jest to Rzym...
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #191 dnia: 07 Stycznia 2013, 17:37:49 »
Chyba, że my żle myślimy, że jest to Rzym...

Trafne spostrzeżenia. Raczej nadużyciem byłoby kategoryczne stwierdzenie, że to mennica rzymska. Pewnikiem jest raczej to, że stempel rewersu pochodzi ze stołecznej mennicy. Może kluczem do określenia mennicy muła będzie właśnie awers przy założeniu, że nie była to zupełnie chałupnicza produkcja. Przyjrzałem się dokładniej awersowi. Taki typ popiesia pojawia sie sporadycznie w pierwszych emisjach w Trypolisie to wykluczam ze względu na legendę. Pojawia się też w 2 emisji z Cyzicus z 271 roku  I tu niespodzianka. Dokładnie taki sam typ popiersia i legenda  Straszna rzadzinaka, bo tylko jeden notowany egzemplarz  w dodatku mocno nadgryziony, ale  w nagrodę  z legendą AETERNITAS AVG  na rewersie -RIC temp #2847. Jeśli w zaznaczonym miejscu jest obverse mark to mozliwe jest, że stempel awersu pochodził z Cyzicus.
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:07:21 wysłana przez Julek C »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #193 dnia: 07 Stycznia 2013, 18:38:03 »
Ha, my tu gadu-gadu, a za plecami robią nam kontrabandę.  Rewers z Solem i legendą AETERNIT AVG był bity tylko w Rzymie  w 270 roku  dla Klaudiusza i Quintillusa. W pełni podzielam pańskie wątpliwości i zastanawiam się jak stempel z Rzymu mógł trafić go Cyzicus . Może ma to zwiazek z buntem rzymskich mincerzy pod koniec 271 roku. Po pacyfikacji buntowników mennica rzymska na dwa lata  zaprzestała produkcji. Czwarta rzymska emisja to dopiero 273 rok.Może wyposażenie warsztatów trafiło do innych działających mennic minn. do Cyzicus i naprędce zorganizowaniej w 272 roku mennicy w Seredice.
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:08:04 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #194 dnia: 08 Stycznia 2013, 10:07:40 »
Przespałem się z tematem i utwierdzam się w poglądzie, że moneta jest mułem. Nadal sądzę, że była wybita w Cyzikus w 271 roku, ale przy użyciu stempla rewersu używanego w mennicy Rzymskiej w 270 roku. Sprawdziłem rewersy z Cyzikus. Nigdy nie wybijano tam monety w takim przedstawieniem Sola ( 2Sol 2 : Sol stg. l., with r. hand raised and holding globe i .. ), jak również nigdy  nie wybito w Cyzikus monety z legendą AETERNIT AVG. Według mnie to jednoznacznie przesądza, że stempel rewersu użyty do wybicia tej monety pochodził z mennicy rzymskiej, gdyż tylko i wyłącznie tam bito monety z takim przedstawieniem Sola i legendą rewersu. Coraz bardziej żałuję, że ktoś wypatrzył przede mna monetkę:( .
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2018, 12:08:48 wysłana przez Julek C »

 

R E K L A M A
aukcja monet