Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:33:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 137875 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #210 dnia: 14 Kwietnia 2013, 00:35:25 »
Panie Januszu, oczywiście może mieć Pan rację, jednak portrecik cesarza uważam za typowy w emisji 1. Myślę, że podeślę monetę pani Estiot zobaczymy co ona powie. :-\
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #211 dnia: 14 Kwietnia 2013, 06:55:43 »
Myślę, że podeślę monetę pani Estiot zobaczymy co ona powie. :-\
Bardzo dobry pomysł. Przeglądałem popiesia typu B1 na monetach z Seredyki z 1i 2 emisji. Sadzę, żę elementem różnicującym jet właśnie wygląd zbroi. Na monetach z 1 emisji na zbroji nie ma tych płytkowych naramienników, które wygladają jak piórka. Zresztą myślę, że podział na emisje jest dość umowny. Zminay w procesie produkcji  były podyktowane zmianami  polityki, propagandy, mody,  szefa produkcji, czy wreszcie samych majstrów. Myślę, że mennice produkowały przez cały czas, a zmiany stempli następowały z powodów technologicznych lub politycznych. Dlatego są muły i różne formy przejsciowe, które trudno zaliczyć do konkretnej emisji , bo mają cechy i jednej i drugiej. W Pana monetce piórka są, więc obstawiam 2 emisję, ale z drugiej strony bużka cesarza szczupluka jak u Klaudiusza, więc na dwoje babka wróżyła .  
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2018, 22:05:21 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA !
« Odpowiedź #212 dnia: 14 Kwietnia 2013, 15:45:19 »

I tak właśnie kiedyś będzie!

Pewnie tak, ale to raczej pieśń przyszłości. Z tego co się zorientowałem autorom RIC V part 1 ONLINE raczej nie zależy na analizie wszystkich wariantów stempli . Do bazy można dołączyć tylko egzemplarze odnotowane w ilości < 5 szt " Submit a new specimen (for coin types known by less than 5 specimens)". Wygląda na to,że chodzi tylko o wyłapanie nowych odmian i potwierdzenie odmian istniejących w pojedyńczych egzemplarzach w starych kolekcjach.
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2018, 22:04:06 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #213 dnia: 10 Czerwca 2013, 06:20:16 »
Witam!
Takiego Sola samotnego z jednym tylko jeńcem spotkałem wieczorem na swej drodze. Wiem, że stan nieszczególny, ale i cena była znośna, więc przygarnąłem biedaka do mej trzódki...
Wg. moich ustaleń powinien to być http://www.ric.mom.fr/en/coin/2260, Goebl 221c.
Sprzedawca twierdzi, że w odcinku jest T, i rzeczywiście chyba coś tam takiego majaczy.
Co Koledzy o tym sądzą?

ZM

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #214 dnia: 30 Czerwca 2013, 13:35:49 »
Wydaje mi się, że ma Pan rację. Na mój gust popiersie Aureliana na tej monecie zlicza się do tych mniejszych z 7 emisji w Siscii. Szkoda bo gdyby troszkę było większe nienotowana ptaszyna by wpadła.  :(

Teraz ja chciałem się czymś pochwalić. Poniżej taki oto ptaszek. Nic nie mówię, bo znowu może chybiłem  :( z moją atrybucją. Czekam na wasze opinie.  ;)
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #215 dnia: 01 Lipca 2013, 07:42:16 »
Witam .
Domyślam się, że problem tkwi w tzw. " krótkim berle " a mianowicie, czy ono tam jest czy nie. I tu nie podejmuje sie rozstrzygnąć. Po berle nie ma śladu, więc  to wskazywałoby na nieoodnotową hybrydę z okresu przejsciowego między 1 i 2 emisją z Serdiki z popiesiem B1 i imperatorem bez berła (Emperor and Jupiter 1b ). W tej emisji imperator bez berła jest notowany tylko z popiersiem A3 i D1 . Ale jest też możliwość, że moneta wyszła spod uszkodzonego stempla w 2 emisji  (2586), gdzie w kilku fotograficznych egzemplarzach praktycznie nie widć berła. W sumie jednak obstawiłbym hybrydę . Jak berła nie widać to znaczy, że go nie ma > :)  i gratuluję rzadkiej monetki.
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2018, 22:03:48 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #216 dnia: 25 Września 2013, 19:00:19 »
Witam .
Coś ostatnio posucha na polu najlepszego z najlepszych, a ja ustrzeliłem całkiem fajną monetkę i to całkiem blisko domu;). Jakbyście ją sklasyfikowali?
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2018, 22:03:16 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #217 dnia: 25 Września 2013, 22:33:21 »
Wygląda jak
http://www.ric.mom.fr/en/coin/2656
ale czy przypadkiem zbroja nie jest zdobiona, bo coś mi tam majaczy...?

ZM

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #218 dnia: 26 Września 2013, 07:36:57 »

ale czy przypadkiem zbroja nie jest zdobiona, bo coś mi tam majaczy...?



Właśnie, to popiersie bardziej przypomina to z innej monety, tylko bez rączki. Nawet wygląda, że ktoś tam majstrował w tym miejscu przy stemplu, tym bardziej, że emisja i mennica ta sama, choć może mam zwidy.Też mi się wydawało, że ślad tarczy Aegis tam majaczy.
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2018, 22:02:56 wysłana przez Julek C »

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #219 dnia: 27 Września 2013, 07:43:02 »
Właśnie, to popiersie bardziej przypomina to z innej monety , tylko bez rączki . Nawet  wygląda ,że ktoś tam majstrował w tym miejscu przy stemplu, tym bardziej ,że emisja i mennica ta sama , choć może mam zwidy .Też mi się wydawało, że ślad tarczy Aegis tam majaczy .

A ma Pan już ją w rękach? Bo z tych zdjątek ciężko coś potwierdzić... :(
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #220 dnia: 27 Września 2013, 14:45:23 »
Tak, monetka już u mnie, ale jakoś coraz mniej mogę wycisnąć ze swojego sprzętu. To chyba kwestia wieku ;) .
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2018, 22:02:24 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #221 dnia: 25 Września 2018, 22:12:05 »
Witam.
Moneta Aureliana kupiona w locie monet kolonialnych z Macedonii, stan kiepski, zdjęcie robi przy lampce, ale gdyby się potwierdziły moje podejrzenia, to byłby to 2 notowany egzemplarz tej odmiany. Chodzi o odcinek menniczy. Pytanie- czy to w ogóle można odczytać?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #222 dnia: 26 Września 2018, 09:45:37 »
Witam.
Moneta Aureliana kupiona w locie monet kolonialnych z Macedonii, stan kiepski, zdjęcie robi przy lampce, ale gdyby się potwierdziły moje podejrzenia, to byłby to 2 notowany egzemplarz tej odmiany. Chodzi o odcinek menniczy. Pytanie- czy to w ogóle można odczytać?

Odcinek faktycznie jest mało czytelny. Ja tam dostrzegam XXIVI, co by wskazywało - jeśli się nie mylę - na RIC temp 2388. W grę wchodzi jeszcze teoretycznie RIC temp 2390 z XX•IVI w odcinku, ale monetka jest zbyt słabo zachowana, aby rozstrzygnąć na 100%, czy jest kropka w odcinku, czy jej tam nie ma. W obu przypadkach byłby to jednak zaledwie drugi znany Estiot/ Mairat egzemplarz tego typu, więc gratulacje! Inna sprawa, że popiersie Aureliana na Pana monetce bardziej stylistycznie mi pasuje do Kyzikos, aniżeli do Siscji, ale to tylko moje subiektywne wrażenie.
« Ostatnia zmiana: 26 Września 2018, 09:55:22 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #223 dnia: 26 Września 2018, 10:03:52 »
Na marginesie, szkoda że założyciel tego wątku - kolega Orpio - już od dawien dawna nie udziela się na forum. Czy ktoś ma z nim kontakt lub wie co się z nim stało?
« Ostatnia zmiana: 26 Września 2018, 12:08:53 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #224 dnia: 26 Września 2018, 11:59:32 »
Korzystając z okazji, że wątek odżył po 5 latach przerwy za sprawą wczorajszego postu kolegi Julka C, zamieszczam zdjęcia trzech antoninianów Aureliana, które udało mi się zdobyć na niedawnej aukcji Jacquiera, na której wystawiona została na sprzedaż pierwsza część wspaniałej kolekcji antoninianów drugiej połowy III wieku należącej do Philippa Gysena.

Myślę, że ten wątek nawet bardziej się do tego nadaje aniżeli wątek otwierający jesienny sezon polowań Anno Domini 2018, zważywszy na fakt jak wiele monet z kolekcji Gysena jest zamieszczonych na stronie Ric V.1 online, z czego wiele z nich to unikaty lub monety portretujące dany typ monety. Kolekcja Gysena to chyba zresztą statystycznie najobszerniej cytowane źródło monet pochodzących z kolekcji prywatnych na stronie ric.mom.fr, do czego z pewnością przyczyniła się wieloletnia współpraca i przyjaźń Gysena z Estiot.  

Moje najnowsze zdobycze Aurelianowe to:

1.RIC Online 2065 – jest to unikat i to z niezwykle ciekawym i rzadkim heroicznie nagim popiersiem cesarza widzianym od tyłu, z włócznią w prawej ręce i tarczą na lewym ramieniu, zdobioną Gorgoną – popiersie F8 var. w klasyfikacji francuskiej opartej na klasyfikacji Bastiena, do której jestem bardziej przywiązany aniżeli do klasyfikacji brytyjskiej (dygresja: na szczęście strona ric.mom.fr pozwala na wyszukiwanie popiersi według obu systemów klasyfikacji w zależności od wersji językowej: francuskiej lub angielskiej);

http://www.ric.mom.fr/en/coin/2065?q=2065&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick

2. Ric Online 2203. Jest to kolejny egzemplarz popiersia Aureliana F8 var. w mojej kolekcji, jednakże stylistycznie istotnie odbiegający od popiersia typu 2065, stąd na niego też polowałem, tym bardziej że, miałem już w swojej kolekcji typ 2191 (zamieszczam poniżej zdjęcie dla porównania), zaś RIC online 2203 to braciszek typu 2191 (z inną jedynie dekoracją tarczy i innej oficyny). Co ciekawe, zarówno typ 2191, jak i typ 2203 znane są jedynie z jednego stempla awersu.

http://www.ric.mom.fr/en/coin/2203?q=2203&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick

oraz

3. Ric Online 2491: Estiot/Mairat odnotowali jedynie 2 egzemplarze tego typu, przy czym egzemplarz Gysena zdobi analizowany typ na stronie. Na tą monetkę skusiłem się z kilku powodów. Po pierwsze z uwagi na rzadką i ciekawą (błędną) tytulaturę rewersu, której jeszcze nie miałem: RESTIVT ORIGENTIS (zamiast Orientis). Rewers ten występuje tylko w tzw. niezidentyfikowanej mennicy bałkańskiej. Po drugie, mam słabość do popiersia B4, tj. popiersia w pancerzu (lorica squamata) w prawo, ale widzianego od tyłu. Po trzecie, monetka jest w świetnym stanie zachowania i naprawdę w świetnym stylu w mojej ocenie.  

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2491?q=2491&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick

Z perspektywy czasu trochę żałuję, że nie wykazałem większego zaangażowania przy licytacji monet Aureliana, ale jednak moim priorytetem był i pozostaje Probus, a co za tym idzie, nie chciałem zbytnio się wykrwawić zanim licytacja dojdzie do Probusów. Myślę, że mogłem jednak spokojnie ze 2-3 monetki Aureliana jeszcze kupić, tym bardziej że za wyjątkiem kilku antoninianów, z lotem nr 1264 na czele (link poniżej), który poszedł za astronomiczną kwotę 18.000 EUR +23% młotkowego = 22.140 EUR (sic!), rzadkie i wyjątkowo interesujące antoniniany Aureliana zeszły co do zasady istotnie taniej aniżeli porównywalnej klasy antoniniany Probusa (o pozostałych panowaniach z braku wystarczającej wiedzy nie wypowiadam się, ale może Koledzy coś więcej na ten temat mogliby powiedzieć).

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=5126&category=158574&lot=4278038



« Ostatnia zmiana: 26 Września 2018, 12:04:51 wysłana przez barnaba »

 

R E K L A M A
aukcja monet