Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:48:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 137849 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #225 dnia: 27 Września 2018, 14:56:50 »

Inna sprawa, że popiersie Aureliana na Pana monetce bardziej stylistycznie mi pasuje do Kyzikos, aniżeli do Siscji, ale to tylko moje subiektywne wrażenie.

Dziękuję, zrobiłem zdjęcie za dnia i jestem prawie pewny, że w odcinku jest XXIVI. Kyzikos odpada, bo tam w tym typie w odcinku są tylko 2 znaczki z dużą przerwą między nimi. Więc to 2388 i będzie dobrze wyglądała obok siostrzanej monetki z popiersiem B1 z mojego awatara :).

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #226 dnia: 27 Września 2018, 15:09:58 »
Na marginesie, szkoda że założyciel tego wątku - kolega Orpio - już od dawien dawna nie udziela się na forum. Czy ktoś ma z nim kontakt lub wie co się z nim stało?

Ja niestety nie wiem, Pan Piotr nagle znikł z forum, chociaż jeszcze rok temu się logował, pozostaje mieć nadzieję, że się reaktywuje, tak jak ten wątek.

zamieszczam zdjęcia trzech antoninianów Aureliana, które udało mi się zdobyć na niedawnej aukcji Jacquiera, na której wystawiona została na sprzedaż pierwsza część wspaniałej kolekcji antoninianów drugiej połowy III wieku należącej do Philippa Gysena.


No cóż, wspaniałe monety, kompletnie poza moim zasięgiem, pozostaje tylko się cieszyć, że mamy w swoich szeregach kolekcjonera takiego formatu i kibicować mu w rozwoju tej świetnej kolekcji. Co do monety z Trewiru to zupełny kosmos, tym bardziej, że Estiot przecież notuje jeszcze 2 sztuki tego typu. Jedyną przesłanką usprawiedliwiającą kosmiczną cenę, jest fakt, że była to pierwsza moneta imperialna wybita w Trewirze.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 27 Września 2018, 15:40:32 wysłana przez Julek C »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #227 dnia: 27 Września 2018, 15:46:36 »
No cóż, wspaniałe monety, kompletnie poza moim zasięgiem, pozostaje tylko się cieszyć, że mamy w swoich szeregach kolekcjonera takiego formatu i kibicować mu w rozwoju tej świetnej kolekcji. Co do monety z Trewiru to zupełny kosmos, tym bardziej, że Estiot przecież notuje jeszcze 2 sztuki tego typu. Jedyną przesłanką usprawiedliwiającą kosmiczną cenę, jest fakt, że była to chyba pierwsza moneta wybita w Trewirze.
Pozdrawiam.

Dziękuję!

Co do monety z Trewiru/Kolonii (w literaturze podaje się obie mennice jako możliwe ), to drugim licytującym był sam Jacquier, stąd m.in. taka kosmiczna cena, bo to jest naprawdę zawodnik ciężkiej wagi. Całe szczęście że zbiera głównie Imperium Galliarum i antoniniany z Lugdunum z drugiej połowy III wieku, a nie Probusa!. Sam jednak nie był, i - jak widać - znalazł się jakiś drugi zapaleniec (szaleniec). Jacquier mi tłumaczył, że jakkolwiek Trewiru nie zbiera, to dla niego ta moneta była łącznikiem między Imperium Galliarum a Ludgunum (po pokonaniu Tetryka Aurelian szybko wysłał mincerzy Tetryka do Lugdunum; emisja monet Aureliana w Trewirze/Kolonii miała charakter wybitnie przejściowy i była niezmiernie niewielka, stąd ogromna rzadkość tych monet).

Co do relatywnej rzadkości monet i wpływu liczby odnotowanych egzemplarzy na ceny, to nie negując, że cena 22 tyś EUR za antoniniana Aureliana to rzecz jasna absurd i kosmos, nie dziwi mnie w ogóle że ta moneta (znana w "aż" trzech egzemplarzach) jest o wiele droższa aniżeli dziesiątki, czy wręcz setki unikatów odnotowanych przez Estiot na stronie.

Po pierwsze, dwa pozostałe egzemplarze analizowanego typu są w kolekcjach muzealnych, a więc egzemplarz Gysena był jedynym dostępnym egzemplarzem na rynku dla kolekcjonerów. Po drugie, wiele unikatów jest rzadkich jedynie z uwagi na drobne, często mało w sumie znaczące lub interesujące szczegóły typu oznaczenia oficyny, jakieś kropki w tytulaturze itd. Takie monety nigdy nie będą kosztowały nawet ułamka tego, co moneta znana z 5 czy nawet 10 egzemplarzy, ale z bardzo rzadkim rewersem, bardzo rzadkim i spektakularnym typem popiersia lub wybita przez efemeryczną, ale ważną historycznie mennicę itd.

W tym konkretnie przypadku trzeba pamiętać, że całe mennictwo Aureliana z Trewiru/Kolonii jest znane z zaledwie 5 monet (w tym zaledwie dwóch rewersów), z czego aż 4 monety znajdują się w kolekcjach muzealnych, a jedna jedyna - właśnie moneta Gysena - była dostępna na rynku. To jest zupełnie inna liga aniżeli unikalne warianty (oznaczenia w odcinku lub polu / kropki / muły pomiędzy różnymi emisjami itd.) skądinąd popularnych typów.

Pikanterii całej sprawie dodaje świadomość, że Gysen wyłapał tą monetkę na ebay za grosze bodajże w 2008 r.:) Jak widać, warto się dokształcać i uważnie polować na prawdziwe rarytasy!
« Ostatnia zmiana: 27 Września 2018, 15:53:37 wysłana przez barnaba »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #228 dnia: 27 Września 2018, 16:39:57 »
Pikanterii całej sprawie dodaje świadomość, że Gysen wyłapał tą monetkę na ebay za grosze bodajże w 2008 r.:) Jak widać, warto się dokształcać i uważnie polować na prawdziwe rarytasy!

Że też ja na to nie trafiłem, bo w 2008 już buszowałem po Ebay. Pan Lech kiedyś dał mi bardzo dobrą radę, za którą do dziś jestem mu wdzięczny-: " Myślę, że głównie w nieciekawych aukcjach warto grzebać. Na ciekawe wystarczy mieć zasobny portfel."


Lot zakupiony w Irlandii za 125 EUR( wysyłka gratis)
Monety które już oznaczyłem.
1. Aurelian- antoninian RIC temp 2388 - 2 notowany egzemplarz
2. Liciniusz- follis RIC VII 4  - rzadkość R2
3. Jilia Domna - Thessalonika Macedonia cf. CNG E-325,
 Draped bust right / Nike alighting left, holding Kabiros and palm frond.
4.Alexander III
Kings of Macedon. Uncertain mint in Macedon.
Head of Herakles to right, wearing lion skin headdress / ΑΛΕ; horseman wearing chlamys and galloping right with right hand raised; below kerykeion between B and [A].
Price 372.
5.Marcus Aurelius Æ25. Koinon of Macedon.
Marcus Aurelius Æ25. Koinon of Macedon. 161-188. Bare head r. / Winged thunderbolt. Varbanov 3054; Mouchmov 5892.
6.  GALERIA VALERIA - Thessalonika RIC 36
7.Marek Aureliusz -Ampipolis -. RPC online 6616. Varbanov 3203. SNG Cop. 186-188 var
8.Karakalla -Pella- Varbanov 3726.
9.Aleksander Sewer -Pella -SNG ANS 631.
10.Gordian III -Radiate, draped and cuirassed bust right, seen from behind / Kabir standing left between two prize crowns, holding hammer and rhyton; all within distyle temple, SNG Copenhagen 430
11.Karakalla Macedonia, Thessalonica.. Laureate head r. R/ Nike advancing r., carrying trophy. Cf. Varbanov 4413

Jest tam jeszcze kilka ciekawych monet, zobaczymy co będzie dalej ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Września 2018, 16:42:02 wysłana przez Julek C »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #229 dnia: 27 Września 2018, 17:09:11 »
(...) Lot zakupiony w Irlandii za 125 EUR( wysyłka gratis)
(...)
Jest tam jeszcze kilka ciekawych monet, zobaczymy co będzie dalej ;)

Gratuluję! Takie okazyjne zakupy zawsze cieszą. Widzę tam nawet Probusa z Serdyki z II emisji:) Proszę zamieścić zdjęcie rewersu w wolnej chwili. Zakładam że to Restitvt Orbis (chociaż w grę wchodzi jeszcze Providen Deor), ale ciekawe, z której oficyny. Może się nawet okazać, że nie mam tego konkretnego wariantu.
« Ostatnia zmiana: 27 Września 2018, 17:14:20 wysłana przez barnaba »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #230 dnia: 28 Września 2018, 07:11:13 »
Zakładam że to Restitvt Orbis

Tak, to jest RESTITVT ORBIS z pierwszej oficyny. Przepraszam za jakość zdjęć, ale od mojej starej cyfrówki trudno więcej wymagać :).

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #231 dnia: 30 Września 2018, 13:22:46 »
Cytuj
Moje najnowsze zdobycze Aurelianowe

Widzę, że kolega wyłamuje się z probusowego poletka i sidła zastawia również na okolicznych areałach. Nie dziwię się - Aureliany wyjątkowe! Te heroiczna popiersia, zwłaszcza na drugiej z pokazanych monet - bajka!

Gratuluję!

  T.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #232 dnia: 01 Października 2018, 10:18:36 »

(...) Te heroiczna popiersia, zwłaszcza na drugiej z pokazanych monet - bajka!


Tomku, akurat ta druga monetka - jak zaznaczyłem we wpisie - nie jest nowa, ale stanowiła zachętę do zdobycia monet nr 1 oraz (zwłaszcza) nr 3. Innymi słowy, nowe zdobycze (z kolekcji Gysena) to "tylko" monety nr 1, 3 i 4. pozdrawiam!

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #233 dnia: 21 Października 2018, 22:13:40 »
Zasadzałem się na takiego wycierucha, a i tak nie doceniłem przeciwnika. Rzadko zdarza się ostatnio odmiana nienotowana w RIC V online. Powinna być gdzieś koło 1947.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #234 dnia: 22 Października 2018, 09:24:31 »
Zasadzałem się na takiego wycierucha, a i tak nie doceniłem przeciwnika. Rzadko zdarza się ostatnio odmiana nienotowana w RIC V online. Powinna być gdzieś koło 1947.

Faktycznie RIC V online tego b. rzadkiego popiersia (w pancerzu i paludamentum w lewo) nie notuje dla oficyny "S" w tej emisji, ale jedynie dla oficyny "T" pod numerem 1957. Szkoda. Byłby naprawdę ciekawy dodatek do zbioru!

Ja zresztą jeszcze nie mam tego popiersia ani dla Aureliana ani dla Probusa.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #235 dnia: 25 Marca 2019, 13:57:17 »
Czyżby złych wiadomości ciąg dalszy? Po 9 latach przestał odpowiadać serwer www.ric.mom.fr. Katastrofa. :(

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #236 dnia: 25 Marca 2019, 16:07:19 »
Po 9 latach przestał odpowiadać serwer www.ric.mom.fr. Katastrofa. :(
Wydaje mi się, że to za poważna rzecz, żeby ot tak sobie bez zapowiedzi zniknęła. Niektórzy koledzy mają kontakt z francuskim środowiskiem kolekcjonerskim obracającym się wokół tomu V, może potrafią rzucić jakieś światło na tą awarię?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #237 dnia: 25 Marca 2019, 16:18:02 »
Niektórzy koledzy mają kontakt z francuskim środowiskiem kolekcjonerskim obracającym się wokół tomu V, może potrafią rzucić jakieś światło na tą awarię?

Oby miał Pan rację, mam nadzieję, że to awaria, ale gdyby to było to, co kołata mi się w głowie, to do kroćset, ktoś za to odda głowę( to jest żart, a nie groźba karalna).

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #238 dnia: 25 Marca 2019, 16:30:52 »
gdyby to było to, co kołata mi się w głowie
Poczekajmy na wypowiedź kogoś bardziej zbliżonego do Francuzów :-)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!
« Odpowiedź #239 dnia: 26 Marca 2019, 11:20:58 »
To musiał być jakiś chwilowy problem, bo strona już na szczęście znowu działa:)

 

R E K L A M A
aukcja monet