Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Październik 2018, 08:33:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 ... 14 15 [16]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: NOWA EDYCJA RIC V part 1 ONLINE!  (Przeczytany 70512 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #225 : 26 Wrzesień 2018, 09:45:37 »

Witam.
Moneta Aureliana kupiona w locie monet kolonialnych z Macedonii, stan kiepski, zdjęcie robi przy lampce, ale gdyby się potwierdziły moje podejrzenia, to byłby to 2 notowany egzemplarz tej odmiany. Chodzi o odcinek menniczy. Pytanie- czy to w ogóle można odczytać?

Odcinek faktycznie jest mało czytelny. Ja tam dostrzegam XXIVI, co by wskazywało - jeśli się nie mylę - na RIC temp 2388. W grę wchodzi jeszcze teoretycznie RIC temp 2390 z XX•IVI w odcinku, ale monetka jest zbyt słabo zachowana, aby rozstrzygnąć na 100%, czy jest kropka w odcinku, czy jej tam nie ma. W obu przypadkach byłby to jednak zaledwie drugi znany Estiot/ Mairat egzemplarz tego typu, więc gratulacje! Inna sprawa, że popiersie Aureliana na Pana monetce bardziej stylistycznie mi pasuje do Kyzikos, aniżeli do Siscji, ale to tylko moje subiektywne wrażenie.
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #226 : 26 Wrzesień 2018, 10:03:52 »

Na marginesie, szkoda że założyciel tego wątku - kolega Orpio - już od dawien dawna nie udziela się na forum. Czy ktoś ma z nim kontakt lub wie co się z nim stało?
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #227 : 26 Wrzesień 2018, 11:59:32 »

Korzystając z okazji, że wątek odżył po 5 latach przerwy za sprawą wczorajszego postu kolegi Julka C, zamieszczam zdjęcia trzech antoninianów Aureliana, które udało mi się zdobyć na niedawnej aukcji Jacquiera, na której wystawiona została na sprzedaż pierwsza część wspaniałej kolekcji antoninianów drugiej połowy III wieku należącej do Philippa Gysena.

Myślę, że ten wątek nawet bardziej się do tego nadaje aniżeli wątek otwierający jesienny sezon polowań Anno Domini 2018, zważywszy na fakt jak wiele monet z kolekcji Gysena jest zamieszczonych na stronie Ric V.1 online, z czego wiele z nich to unikaty lub monety portretujące dany typ monety. Kolekcja Gysena to chyba zresztą statystycznie najobszerniej cytowane źródło monet pochodzących z kolekcji prywatnych na stronie ric.mom.fr, do czego z pewnością przyczyniła się wieloletnia współpraca i przyjaźń Gysena z Estiot.  

Moje najnowsze zdobycze Aurelianowe to:

1.RIC Online 2065 – jest to unikat i to z niezwykle ciekawym i rzadkim heroicznie nagim popiersiem cesarza widzianym od tyłu, z włócznią w prawej ręce i tarczą na lewym ramieniu, zdobioną Gorgoną – popiersie F8 var. w klasyfikacji francuskiej opartej na klasyfikacji Bastiena, do której jestem bardziej przywiązany aniżeli do klasyfikacji brytyjskiej (dygresja: na szczęście strona ric.mom.fr pozwala na wyszukiwanie popiersi według obu systemów klasyfikacji w zależności od wersji językowej: francuskiej lub angielskiej);

http://www.ric.mom.fr/en/coin/2065?q=2065&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick

2. Ric Online 2203. Jest to kolejny egzemplarz popiersia Aureliana F8 var. w mojej kolekcji, jednakże stylistycznie istotnie odbiegający od popiersia typu 2065, stąd na niego też polowałem, tym bardziej że, miałem już w swojej kolekcji typ 2191 (zamieszczam poniżej zdjęcie dla porównania), zaś RIC online 2203 to braciszek typu 2191 (z inną jedynie dekoracją tarczy i innej oficyny). Co ciekawe, zarówno typ 2191, jak i typ 2203 znane są jedynie z jednego stempla awersu.

http://www.ric.mom.fr/en/coin/2203?q=2203&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick

oraz

3. Ric Online 2491: Estiot/Mairat odnotowali jedynie 2 egzemplarze tego typu, przy czym egzemplarz Gysena zdobi analizowany typ na stronie. Na tą monetkę skusiłem się z kilku powodów. Po pierwsze z uwagi na rzadką i ciekawą (błędną) tytulaturę rewersu, której jeszcze nie miałem: RESTIVT ORIGENTIS (zamiast Orientis). Rewers ten występuje tylko w tzw. niezidentyfikowanej mennicy bałkańskiej. Po drugie, mam słabość do popiersia B4, tj. popiersia w pancerzu (lorica squamata) w prawo, ale widzianego od tyłu. Po trzecie, monetka jest w świetnym stanie zachowania i naprawdę w świetnym stylu w mojej ocenie.  

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2491?q=2491&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick

Z perspektywy czasu trochę żałuję, że nie wykazałem większego zaangażowania przy licytacji monet Aureliana, ale jednak moim priorytetem był i pozostaje Probus, a co za tym idzie, nie chciałem zbytnio się wykrwawić zanim licytacja dojdzie do Probusów. Myślę, że mogłem jednak spokojnie ze 2-3 monetki Aureliana jeszcze kupić, tym bardziej że za wyjątkiem kilku antoninianów, z lotem nr 1264 na czele (link poniżej), który poszedł za astronomiczną kwotę 18.000 EUR +23% młotkowego = 22.140 EUR (sic!), rzadkie i wyjątkowo interesujące antoniniany Aureliana zeszły co do zasady istotnie taniej aniżeli porównywalnej klasy antoniniany Probusa (o pozostałych panowaniach z braku wystarczającej wiedzy nie wypowiadam się, ale może Koledzy coś więcej na ten temat mogliby powiedzieć).

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=5126&category=158574&lot=4278038

* ric temp 2065.jpg (173.01 KB, 1500x748 - wyświetlony 37 razy.)

* ric temp 2191.jpg (87.29 KB, 728x400 - wyświetlony 38 razy.)

* ric temp 2203.jpg (165.38 KB, 1500x695 - wyświetlony 32 razy.)

* ric temp 2491.jpg (208.66 KB, 1500x793 - wyświetlony 31 razy.)
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #228 : 27 Wrzesień 2018, 14:56:50 »

Inna sprawa, że popiersie Aureliana na Pana monetce bardziej stylistycznie mi pasuje do Kyzikos, aniżeli do Siscji, ale to tylko moje subiektywne wrażenie.

Dziękuję, zrobiłem zdjęcie za dnia i jestem prawie pewny, że w odcinku jest XXIVI. Kyzikos odpada, bo tam w tym typie w odcinku są tylko 2 znaczki z dużą przerwą między nimi. Więc to 2388 i będzie dobrze wyglądała obok siostrzanej monetki z popiersiem B1 z mojego awatara Uśmiech.

* SDC13040.JPG (122.69 KB, 659x555 - wyświetlony 17 razy.)
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #229 : 27 Wrzesień 2018, 15:09:58 »

Na marginesie, szkoda że założyciel tego wątku - kolega Orpio - już od dawien dawna nie udziela się na forum. Czy ktoś ma z nim kontakt lub wie co się z nim stało?

Ja niestety nie wiem, Pan Piotr nagle znikł z forum, chociaż jeszcze rok temu się logował, pozostaje mieć nadzieję, że się reaktywuje, tak jak ten wątek.

zamieszczam zdjęcia trzech antoninianów Aureliana, które udało mi się zdobyć na niedawnej aukcji Jacquiera, na której wystawiona została na sprzedaż pierwsza część wspaniałej kolekcji antoninianów drugiej połowy III wieku należącej do Philippa Gysena.

No cóż, wspaniałe monety, kompletnie poza moim zasięgiem, pozostaje tylko się cieszyć, że mamy w swoich szeregach kolekcjonera takiego formatu i kibicować mu w rozwoju tej świetnej kolekcji. Co do monety z Trewiru to zupełny kosmos, tym bardziej, że Estiot przecież notuje jeszcze 2 sztuki tego typu. Jedyną przesłanką usprawiedliwiającą kosmiczną cenę, jest fakt, że była to pierwsza moneta imperialna wybita w Trewirze.
Pozdrawiam.
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #230 : 27 Wrzesień 2018, 15:46:36 »

No cóż, wspaniałe monety, kompletnie poza moim zasięgiem, pozostaje tylko się cieszyć, że mamy w swoich szeregach kolekcjonera takiego formatu i kibicować mu w rozwoju tej świetnej kolekcji. Co do monety z Trewiru to zupełny kosmos, tym bardziej, że Estiot przecież notuje jeszcze 2 sztuki tego typu. Jedyną przesłanką usprawiedliwiającą kosmiczną cenę, jest fakt, że była to chyba pierwsza moneta wybita w Trewirze.
Pozdrawiam.

Dziękuję!

Co do monety z Trewiru/Kolonii (w literaturze podaje się obie mennice jako możliwe ), to drugim licytującym był sam Jacquier, stąd m.in. taka kosmiczna cena, bo to jest naprawdę zawodnik ciężkiej wagi. Całe szczęście że zbiera głównie Imperium Galliarum i antoniniany z Lugdunum z drugiej połowy III wieku, a nie Probusa!. Sam jednak nie był, i - jak widać - znalazł się jakiś drugi zapaleniec (szaleniec). Jacquier mi tłumaczył, że jakkolwiek Trewiru nie zbiera, to dla niego ta moneta była łącznikiem między Imperium Galliarum a Ludgunum (po pokonaniu Tetryka Aurelian szybko wysłał mincerzy Tetryka do Lugdunum; emisja monet Aureliana w Trewirze/Kolonii miała charakter wybitnie przejściowy i była niezmiernie niewielka, stąd ogromna rzadkość tych monet).

Co do relatywnej rzadkości monet i wpływu liczby odnotowanych egzemplarzy na ceny, to nie negując, że cena 22 tyś EUR za antoniniana Aureliana to rzecz jasna absurd i kosmos, nie dziwi mnie w ogóle że ta moneta (znana w "aż" trzech egzemplarzach) jest o wiele droższa aniżeli dziesiątki, czy wręcz setki unikatów odnotowanych przez Estiot na stronie.

Po pierwsze, dwa pozostałe egzemplarze analizowanego typu są w kolekcjach muzealnych, a więc egzemplarz Gysena był jedynym dostępnym egzemplarzem na rynku dla kolekcjonerów. Po drugie, wiele unikatów jest rzadkich jedynie z uwagi na drobne, często mało w sumie znaczące lub interesujące szczegóły typu oznaczenia oficyny, jakieś kropki w tytulaturze itd. Takie monety nigdy nie będą kosztowały nawet ułamka tego, co moneta znana z 5 czy nawet 10 egzemplarzy, ale z bardzo rzadkim rewersem, bardzo rzadkim i spektakularnym typem popiersia lub wybita przez efemeryczną, ale ważną historycznie mennicę itd.

W tym konkretnie przypadku trzeba pamiętać, że całe mennictwo Aureliana z Trewiru/Kolonii jest znane z zaledwie 5 monet (w tym zaledwie dwóch rewersów), z czego aż 4 monety znajdują się w kolekcjach muzealnych, a jedna jedyna - właśnie moneta Gysena - była dostępna na rynku. To jest zupełnie inna liga aniżeli unikalne warianty (oznaczenia w odcinku lub polu / kropki / muły pomiędzy różnymi emisjami itd.) skądinąd popularnych typów.

Pikanterii całej sprawie dodaje świadomość, że Gysen wyłapał tą monetkę na ebay za grosze bodajże w 2008 r.Uśmiech Jak widać, warto się dokształcać i uważnie polować na prawdziwe rarytasy!
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #231 : 27 Wrzesień 2018, 16:39:57 »

Pikanterii całej sprawie dodaje świadomość, że Gysen wyłapał tą monetkę na ebay za grosze bodajże w 2008 r.Uśmiech Jak widać, warto się dokształcać i uważnie polować na prawdziwe rarytasy!

Że też ja na to nie trafiłem, bo w 2008 już buszowałem po Ebay. Pan Lech kiedyś dał mi bardzo dobrą radę, za którą do dziś jestem mu wdzięczny-: " Myślę, że głównie w nieciekawych aukcjach warto grzebać. Na ciekawe wystarczy mieć zasobny portfel."

Lot zakupiony w Irlandii za 125 EUR( wysyłka gratis)
Monety które już oznaczyłem.
1. Aurelian- antoninian RIC temp 2388 - 2 notowany egzemplarz
2. Liciniusz- follis RIC VII 4  - rzadkość R2
3. Jilia Domna - Thessalonika Macedonia cf. CNG E-325,
 Draped bust right / Nike alighting left, holding Kabiros and palm frond.
4.Alexander III
Kings of Macedon. Uncertain mint in Macedon.
Head of Herakles to right, wearing lion skin headdress / ΑΛΕ; horseman wearing chlamys and galloping right with right hand raised; below kerykeion between B and [A].
Price 372.
5.Marcus Aurelius Æ25. Koinon of Macedon.
Marcus Aurelius Æ25. Koinon of Macedon. 161-188. Bare head r. / Winged thunderbolt. Varbanov 3054; Mouchmov 5892.
6.  GALERIA VALERIA - Thessalonika RIC 36
7.Marek Aureliusz -Ampipolis -. RPC online 6616. Varbanov 3203. SNG Cop. 186-188 var
8.Karakalla -Pella- Varbanov 3726.
9.Aleksander Sewer -Pella -SNG ANS 631.
10.Gordian III -Radiate, draped and cuirassed bust right, seen from behind / Kabir standing left between two prize crowns, holding hammer and rhyton; all within distyle temple, SNG Copenhagen 430
11.Karakalla Macedonia, Thessalonica.. Laureate head r. R/ Nike advancing r., carrying trophy. Cf. Varbanov 4413

Jest tam jeszcze kilka ciekawych monet, zobaczymy co będzie dalej Mrugnięcie

* s-l1600.jpg (229.04 KB, 1600x1067 - wyświetlony 43 razy.)
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #232 : 27 Wrzesień 2018, 17:09:11 »

(...) Lot zakupiony w Irlandii za 125 EUR( wysyłka gratis)
(...)
Jest tam jeszcze kilka ciekawych monet, zobaczymy co będzie dalej Mrugnięcie

Gratuluję! Takie okazyjne zakupy zawsze cieszą. Widzę tam nawet Probusa z Serdyki z II emisji:) Proszę zamieścić zdjęcie rewersu w wolnej chwili. Zakładam że to Restitvt Orbis (chociaż w grę wchodzi jeszcze Providen Deor), ale ciekawe, z której oficyny. Może się nawet okazać, że nie mam tego konkretnego wariantu.
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #233 : 28 Wrzesień 2018, 07:11:13 »

Zakładam że to Restitvt Orbis

Tak, to jest RESTITVT ORBIS z pierwszej oficyny. Przepraszam za jakość zdjęć, ale od mojej starej cyfrówki trudno więcej wymagać Uśmiech.

* SDC13043.JPG (125.25 KB, 588x535 - wyświetlony 19 razy.)

* SDC13045.JPG (122.26 KB, 607x549 - wyświetlony 20 razy.)
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.

« Odpowiedz #234 : 30 Wrzesień 2018, 13:22:46 »

Moje najnowsze zdobycze Aurelianowe

Widzę, że kolega wyłamuje się z probusowego poletka i sidła zastawia również na okolicznych areałach. Nie dziwię się - Aureliany wyjątkowe! Te heroiczna popiersia, zwłaszcza na drugiej z pokazanych monet - bajka!

Gratuluję!

T.
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #235 : 01 Październik 2018, 10:18:36 »

(...) Te heroiczna popiersia, zwłaszcza na drugiej z pokazanych monet - bajka!

Tomku, akurat ta druga monetka - jak zaznaczyłem we wpisie - nie jest nowa, ale stanowiła zachętę do zdobycia monet nr 1 oraz (zwłaszcza) nr 3. Innymi słowy, nowe zdobycze (z kolekcji Gysena) to "tylko" monety nr 1, 3 i 4. pozdrawiam!
Strony: 1 ... 14 15 [16]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM