Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:48:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czworak  (Przeczytany 56933 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Czworak
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Lutego 2015, 18:23:13 »
Monetę z kolekcji Frankiewicza też wliczasz?
Norbert

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Czworak
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Lutego 2015, 18:41:11 »
tak
jarek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Czworak
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Lutego 2015, 22:30:39 »
Pod tym adresem można zobaczyć zdjęcie innego trojaka szyderczego, ale z roku 1565. W ogóle warto spojrzeć na cały tekst o mennicy w Tykocinie.
http://skarb.khoz.ru/monety/novogo-vremeni/tykocin.html

I na koniec fotka trojaka z ciekawą wadą.
Norbert

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Czworak
« Odpowiedź #33 dnia: 05 Lutego 2015, 08:31:19 »
To ja przypomnę trojaka szyderczego z błędem z aukcji Karolkiewicza, którego opisałem kiedyś
w watku o ciekawostkach:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,6245.msg47114.html#msg47114
jarek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Czworak
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Lutego 2015, 10:35:39 »
Twój wątek "ciekawostki trojakowe" jest jednym z lepszych tematów :) Tylko coś ostatnio zaniedbałeś się ;)
O ile błąd z datą 1465 pewnie jest wynikiem źle dobranej cyfry to na czworakach częste błędy w legendach powstają w skutek podwójnego uderzenia. Na zdjęciu przykład moneta, która prawie każdą literę ma sfalowaną. ;) Niestety posiadam tylko awers. Jeżeli znajdę inne ciekawe czworaki lub jakieś szydercze trojaki to zamieszczę ich fotki.

A może ktoś z Kolegów posiada książkę, katalog ze zdjęciem ozdobnego czworaka 1568 lub trojaka szyderczego 1566?
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Czworak
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Lutego 2015, 13:12:31 »
Okazuje się, że w MNW znajdują się dwie sztuki ozdobnych czworaków.
W przyszłym tygodniu będę w muzeum to postaram się zweryfikować czy któraś z tych monet to egzemplarz ze znanej piątki. ;)

Prawdopodobnie jedna moneta pochodzi z kolekcji Potockiego a druga od Sobańskiego. I tutaj trzeba pamiętać, że Sobański był na aukcji zbioru Kubickiego.

Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Czworak
« Odpowiedź #36 dnia: 11 Lutego 2015, 18:55:48 »
Mam już pewność, że w MNW znajdują się dwa ozdobne czworaki. W tej chwili jestem pewien, że ich stopień rzadkości musi zostać obniżony.
Dodatkowo nie zgadzam się z interpretacją Ivanauskasa, który zakwalifikował tego czworaka do mennicy Tykocin. Mam nadzieję odnieść się do tego w małym artykule.
Norbert

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Czworak
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Marca 2015, 15:49:41 »
Ciekawa portmonetka na czworaki, co więcej sprzedawana razem z czworakami :)

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1038&lot=393
jarek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Czworak
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Marca 2015, 17:51:28 »
portmonetka na czworaki
Mnie to wygląda na protoklaser numizmatyczny :-) Raczej jak ktoś obracał na codzień czworakami, to nie wydziwiał z ozdobną tuleją z wizerunkami awersu i rewersu danej monety, tylko sypał razem z innymi nominałami wszystko do sakwy.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Czworak
« Odpowiedź #39 dnia: 16 Marca 2015, 19:37:24 »
qcho dziękuję za ten interesująco lot :) Ale jestem zły, bo po co pokazywałeś ;) Teraz będę myślał, czy licytować, ehhh

Pojemnik na pewno fajny, bo na pokrywce ma rysunek czworaka. Zgadzam się z tym, co napisał DzikiZdeb. Opakowanie musiał zamówić kolekcjoner.
Szkoda, że tylko jedno zdjęcie. Można zauważyć, że monety znajdujące się w środku są już mocno zniszczone obiegiem.

Przy okazji wrzucam zdjęcie falsa.
Norbert

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Czworak
« Odpowiedź #40 dnia: 16 Marca 2015, 20:57:53 »
Szkoda, że tylko jedno zdjęcie. Można zauważyć, że monety znajdujące się w środku są już mocno zniszczone obiegiem.
Można by przycisnąć dom aukcyjny, żeby udostępnił parę innych zdjęć. Artefakt jest bardzo ciekawy jako żywa historia numizmatyki. Tak bym sobie wyobrażał np. kolekcję Batorego (nie pamiętam już gdzie, ale jest wzmianka o tym, że zbierał) - to coś jest pewnie późniejsze, chociaż trudno ze stylu coś zawyrokować.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Czworak
« Odpowiedź #41 dnia: 16 Marca 2015, 22:23:06 »
Przycisnąć nie zaszkodzi.  ;)
Chociaż wydaje mi się, że gdyby na tym opakowaniu były jakieś informacje typu data, kto zrobił. To na pewno takie wiadomości znalazłyby się w opisie aukcyjnym.
Tak jak w przypadku tego cudeńka:

http://www.acsearch.info/search.html?id=1331027

Norbert

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Czworak
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Marca 2015, 09:13:46 »
informacje typu data, kto zrobił.
Na takie rzeczy nawet nie liczyłem, ale już samo solidne odzwierciedlenie "awersu" i "rewersu" tulejki, dokładny zarys tego motywiku na boku mogą się kiedyś nieoczekiwanie przydać (np. gdyby gdzieś pokazało się coś podobnego).

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Czworak
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Marca 2015, 09:15:43 »
Z tą portmonetką to taki żarcik :)

Rzadko się zdarza, żeby mniejsze artefakty posiadały monogram autora/wykonawcy, jednak bez tego trudno określić datę powstania
takowego.

Kielichy, misy, puchary czy szkatuły najczęściej takie monogramy mają i oczywiście wpływa to na cenę, jeśli wiadomo kto był autorem,
tym bardziej jeśli to ktoś znany.

W przypadku tego cylindra - pewnie trochę lat już ma i zupełnie współczesny nie jest, ale te czworaki sprzedawane razem z nim to już
mógł właściciel dorzucić, tak żeby lepiej się komponowało.

Kiedyś miałem ochotę na coś w tym stylu, ale stać mnie było tylko na taką łyżeczkę :)

Za trzymadełko służył trojak krakowski Zygmunta III z 1605 roku, do nabierania moneta wenecka 1/4 Scudo.

jarek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Czworak
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Marca 2015, 09:34:35 »
Kielichy, misy, puchary czy szkatuły najczęściej takie monogramy mają i oczywiście wpływa to na cenę, jeśli wiadomo kto był autorem, tym bardziej jeśli to ktoś znany.
W przypadku tego cylindra - pewnie trochę lat już ma i zupełnie współczesny nie jest, ale te czworaki sprzedawane razem z nim to już mógł właściciel dorzucić, tak żeby lepiej się komponowało.
Pomiędzy gadżetami wykonanymi z monet, a wykonanymi dla monet jest jednak spora różnica i stąd rzadkość tego artefaktu :-) Szczególnie, że autor nie pokusił się o rzecz wydawało by się oczywistą, jeśli traktowalibyśmy te wyroby jako jeden typ - czyli o użycie monet do wykonania denek tulejki. Widać temu, dla którego to wykonywano, zależało na monetach i że faktycznie było to robione na czworaki (pal licho, czy te, które są na aukcji były tam oryginalnie przechowywane - pewnie faktycznie nie).

 

R E K L A M A
aukcja monet