Aktualności:

• 27 Czerwiec 2019, 10:00:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytanie o podwójne bicie monetki 5 zł. 1936 okręt  (Przeczytany 4452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

digenis

• Użytkownik
  • **
Pytanie o podwójne bicie monetki 5 zł. 1936 okręt
« dnia: 18 Marzec 2012, 15:31:47 »
Dzień dobry koledzy. Udało mi się upolować pewną blaszkę i mam zagwozdkę. Do tej pory wpadło mi tylko kila mniej lub bardziej okazałych destruktów III RP, a tutaj mam dla nich taką koleżankę  ::). Na drugim zdjęciu umieściłem wybrane fragmenty awersu w negatywie, żeby było ładniej widać. Czytałem troszkę na ten temat na stronie Pana Jerzego Chałupskiego. Teraz mam zagwozdkę, jeżeli to podwójne bicie to zdarza się częściej? Dawniej często przeglądałem monetki II RP, ale nic takiego sobie nie przypominam.
Bartek.

Chalupski

• Stały bywalec
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
To nie jest podwójne bicie
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Marzec 2012, 18:26:13 »
To moneta wybita źle wykonanym stemplem. Zdwojenie rysunku powstało na etapie produkcji stempla.

Rzadka rzecz !

Jurek

digenis

• Użytkownik
  • **
Odp: Pytanie o podwójne bicie monetki 5 zł. 1936 okręt
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Marzec 2012, 19:01:29 »
Miałem cichą nadzieję, że właśnie Pan zabierze głos, jeżeli będzie Pan potrzebował, bardzo chętnie wyślę za kilka dni lepsze zdjęcia monetki. Pana artykuły były pierwszą literaturą numizmatyczną z jaką miałem styczność, do tej pory pamiętam niektóre z nich publikowane na e-numizmatyce, np. na temat jednego z Pańskich wakacyjnych wyjazdów, który zakończyły się z powodów "numizmatycznych" wcześniejszym powrotem. Przyznam się również, że niektóre z nich wyjechały ze mną na studia :).
Bardzo Panu dziękuję.

ultra

• Użytkownik
  • **
Odp: Pytanie o podwójne bicie monetki 5 zł. 1936 okręt
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec 2012, 10:50:53 »
Witam,

Podobnie jak Kolega, ja rowniez kilka dni temu ogladajac pod lupa swoje monety z okresu II RP natrafilem na cos, co przypomina efekt Double Die. Moneta jest w moim posiadaniu juz ponad pol roku, ale dopiero teraz to zauwazylem. Czy to rzeczywiscie Double Die? Czy cos takiego zdarza sie czesto na 5 zlotowkach z tego roku? Ciekawostka jest fakt, iz na rewersie tej monety nie dopatrzylem sie podobnego efektu ...

R E K L A M A
aukcja monet